Rodený Newyorčan Frank (Hynek Čermák) zdedil po svojich šľachtických predkoch starobylé rodové sídlo - zámok Kostka. Potomok emigrantov sa tak po viac ako štyridsiatich rokoch chystá s dcérou Mariou (Yvona Stolařová) a temperamentnou manželkou Vivien (Tatiana Dyková) na veľký návrat do Čiech. Čerství aristokrati poznajú niekdajšiu vlasť a zámocký život len z dávneho rozprávania príbuzných, a preto ich miestne pomery a česká realita mierne zaskočia. Zámok nájdu v stave pozvoľného rozkladu a mimo akéhokoľvek spoločenského diania. Jedinými stálymi obyvateľmi Kostky sú kastelán Josef (Martin Pechlát), gazdiná pani Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbár Krása (Pavel Liška). Kým personál pozvoľna precitá z mátožného spánku porevolučných deväťdesiatych rokov, Frank s rodinou stoja pred ťažkou voľbou - predať rodinné sídlo a vrátiť sa do Ameriky, alebo sa pokúsiť zámok Kostka zachrániť? Film vznikol podľa rovnomenného bestselleru Evžena Bočka. (Forum Film SK)

PaRi

Film na jedno shlédnutí, který neurazí - někde i pobaví - ale nenadchne (krom skvělé kamery Smutného). Chování nových zámeckých pánů nelogické. Přesvědčivější je personál hradu. Film je spíše slabší pohádkovou komedií. ()

Sebastianek1

Moc se mi nechtělo věřit, že by to bylo až tak zlé. Bylo. Všechno, co mě asi mělo pobavit, bylo v upoutávce, zbytek mě neoslovil. Dyková z toho vychází ještě dobře, zde tolik chválená Balzerová mě zase tak neoslovila, x fórků kolem chlastání ořechovy působilo dost omšele, Čermáka mám rád, ale tady neměl co hrát. Ale lipitzani byli krásní, to zase ano, i účast Zdenky Procházkové mě potěšila. Film je jednoduchou zábavou pro jednoduché diváky, kdo čeká trochu víc, bude asi nadávat. ()

ForGump

Poslední aristokratka je ten typ filmu, který jde úplně mimo mě. Vtipem, pro mě nevtipným (amerikanismy, Dianismus, nacistické prkýnko, přesypávání popela z urny do piksel od oříšků, hypochondrií) zápletkou nezápletkou, podivným hereckým vedením a hraním. Dokonce jsem v jednu chvíli měl dojem, že sleduji pohádku, kde princ Piškula projíždí na koni zasněženými pláněmi za princeznou Stolařovou a je to celé takové podivně úchylné. Vejdělek mě zase tak nějak nepotěšil, ale co je mu do mě, když má zástup statisíců diváků v kině a už určitě chystá druhý díl. 20% PS: Pokud Pavel Liška nedávno někde vznešeně tvrdil, že už si role vybírá, tak nevím, proč ho vždycky vidím hrát stejného debila jako předtím asi milionkrát. ()

Alois88

Ani knižní předloha není žádné literární veledílo, ale je to přesně ten typ knížky co si chci otevřít po náročném dnu v práci, kdy už fakt nechci přemýšlet nad něčím zásadním a už vůbec filozofovat nad tíhou bytí. Navíc slušně pobaví. Film na mě působil podobně. Vtipu bylo méně, nemůžu říct, že bych se vyloženě potrhal smíchy, ale byl prostě milý. To je to slovo, které mě napadlo, když jsem odcházel z kina, že to bylo milé. ()

baltik

Víte české komedie nám moc nevoní. Raději máme vážná témata a jsem jedním znich. Jenže proč se nepobavit celkem odlehčenou komedií? Více co přijde skoro celou dobu ale zasmějete se ař to přijde. Filmově bych dal 3hvězdy ale za pobavení tu jednu navíc dám. ()

ANTYCHRYST

To je čistá zoufalost.. Tragédie.. a Utrpení.. :( už od začátku je všechno špatně.. Kamera.. Hudba.. Bohužel i herecké výkony jsou prachbidne.. jelikož scénář je tak plytky a nudný.. Že to je skoro k pláči.. Jedna * s odřenýma ušima je za hypochondra Lišku.. Víc ani hovno.. s prominutím... 10% hnus fialovej.... Tvl.. Co to ten Vejdelek točí.. :( a Čermák poslední filmy Teda žádná sláva... ()

papilon395

Režisér a scénárista v jedné osobě se volně inspiroval knižní předlohou a autor mu to strpěl. Výsledkem je příjemná podívaná na neokoukanou Marii a zámek v zimě + průměrný pokus o pobavení českého diváka. Nic mě nenadchlo, ale ani nerozčarovalo, kromě závěrečné písně No Name. Ta je hrozná. ()

topi80

Oddechový rodinný film, který je asi spíše pro děti s tím, že rodiče se budou dívat také. Proto se nebudeme nějak babrat v nelogičnostech děje a podezřelých happyendech. Na několika místech jsem se pobavil, ani Vilhelmová mi nelezla na nervy, tudíž mě tradičně iritoval pouze antiherec a profidebil Liška. Váhání mezi jednou a dvěma hvězdičkami rozhodly pěkné exteriéry a interiéry. ()

Lavinia

Knižní předloha je patrně z oněch rodinných humoresek, které si člověk čte ryze odpočinkově a vše si představuje jako takovou idylku, časově neukotvenou. Připomíná mi pohádku pro děti o komtesce na zámku, kde byli i duchové a harfička, celé do růžova. Převod do filmové podoby je divný a rozhodně není komediální. Odehrává se to v Česku, asi v 90. letech, ale jinak je jakékoli realitě na hony vzdálený, působí jako malovaná pohádka pro děti v zámeckých kulisách. Šlechtic-restituent se potýká se zchátralým zámkem, nedostatkem peněz, kuchařkou alkoholičkou a líným kastelánem a pomocníkem k ničemu. Těžko říct, proč tam jsou a kdo je platí. S pravým sprostým českým prostředím se nesetkáme. Nuda na kvadrát. Nedoporučuji. ()

Solverino

Tak musím říct, že poměrně velmi slabé a křečovité. Knížku naštěstí neznám, trpěl bych zřejmě mnohem více. Velmi slabá Dyková a Liška - vypadá to že ty blbce ani nehrají, spíše se chovají přirozeně. Čermák nemá moc co hrát a Kotek je taky slabý, takový řídký... ()

AgnesDee

Úsměvná komedie, která sice není žádné zlato novodobých českých komedií, ale na druhou stranu její humor nepůsobí divně a postavy mají i osobnost, které se snaží držet. ()

MaxForValue

Hoci považujem Vejdělkovu Poslední aristokratku za jeho najslabší režisérsko-scenáristicky počin, stále je to celkom dobrá zábava. Postavy sú nápadité, jedinečné, nie sú to len ľahko typizované postavičky bez tela a duše. Škoda nefungujúcej a možno aj zbytočnej romantickej línie. ()

Felisr

Inu, oproti knížkám jde o slabší kus. Nevím, proč režisér vyházel většinu Josefových jadrnějších hlášek, snad kvůli přístupnosti? Kamera i hudba výborné, ale celku něco podstatného schází, a tedy výš než na průměr hodnotit nemůžu. ()

ostravak30

Filmy Jiřího Vejdělka mám prostě rád. Až na pár výjimek dokáže vždy stvořit minimálně jednu nebo i více postav, které si vždy zamiluju. K tomu přidá oku lahodící okolí a jemný nenáročný humor. Jistě, člověk se u jeho komedií nepopadá za břicho. A troufám si říct, že v určitých parametrech je to pokračovatel Svěrákových filmů. S přimhouření obou očí. Hlavně v té jemnosti a decentnosti. Je pravdou, že trocha zdravé kritiky neuškodí. Souhlasím s níže uvedenými komentáři, že všechno se vyřeší moc jednoduše na to, jak bylo do závěru filmu všechno problém. A postava Tatiany Dyková otočí až nečekaně rychle. Ale kladně hodnotím hudbu a skvělé herce, jen škoda, že T. Dyková skutečně přehrávala. U minulého filmu Vlastníci jsem zapomněl na Vojtěch Kotka. Ten se skutečně od Snowboarďáků a Rafťáků vyhrál k neuvěřitelným rolím v Marii Terezii či právě již zmíněném filmu anebo zde. Herecky neuvěřitelně vyspěl. Tento snímek, ač si spravedlivě nezaslouží vyšší hodnocení, bude patřit k mým oblíbeným. A s oblibou si ho zase někdy pustím. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)