Rodený Newyorčan Frank (Hynek Čermák) zdedil po svojich šľachtických predkoch starobylé rodové sídlo - zámok Kostka. Potomok emigrantov sa tak po viac ako štyridsiatich rokoch chystá s dcérou Mariou (Yvona Stolařová) a temperamentnou manželkou Vivien (Tatiana Dyková) na veľký návrat do Čiech. Čerství aristokrati poznajú niekdajšiu vlasť a zámocký život len z dávneho rozprávania príbuzných, a preto ich miestne pomery a česká realita mierne zaskočia. Zámok nájdu v stave pozvoľného rozkladu a mimo akéhokoľvek spoločenského diania. Jedinými stálymi obyvateľmi Kostky sú kastelán Josef (Martin Pechlát), gazdiná pani Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbár Krása (Pavel Liška). Kým personál pozvoľna precitá z mátožného spánku porevolučných deväťdesiatych rokov, Frank s rodinou stoja pred ťažkou voľbou - predať rodinné sídlo a vrátiť sa do Ameriky, alebo sa pokúsiť zámok Kostka zachrániť? Film vznikol podľa rovnomenného bestselleru Evžena Bočka. (Forum Film SK)

Timak

Tak na tohle jsem se těšil opravdu hodně. Jelikož knižní předloha je naprosto skvělá. Zároveň ale podle mě naprosto nemožné ji převést na filmové plátno. A to se vlastně i stalo. Chápu že nejde převést vše co je v knize obsažené, ale že Vejdělek nedokáže přenést to hlavní - vtip a humor, to jsem nečekal. Tento film je prostě taková milá slátanina čehosi, ale určitě né kvalitní adaptace knižního bestselleru. 2 hvězdy dávám v podstatě jen za nostalgii a za Hynka Čermáka se Stolařovou. Ano, správně, každý po půl hvězdě. ()

Master19

Oproti knížce neskutečně suché, sterilní a bez humoru. Nechápu. Je z toho jen taková podivná zimní romance. Ocenit lze výpravu, krásné zimní záběry Lemberka a Piškuly, sympatickou Yvonu Stolařovou a to je asi tak vše. ()

lucascus

Upřímně, není to ono. Nefunguje to. Jediné, co se podařilo, je skvělá kamera Vladimíra Smutného. Přestože obsazení je na české poměry skvostné, nikdo zde nikterak nezářil a vlastně ani neměli co hrát. Škoda. ()

fabecc1222

Mám pocit, že při výsledném střihu trochu tvůrci zapsali, a nějak si neuvědomili, že není dobré, když nechají děj rozjíždět tak 2/3 filmu, a až poté se začně konečně něco dít. Vejdělek bohužel pokračuje ve svém kvalitativním pádu, nedokážu určit, do jaké míry je to případně vlna předlohy, či jen samotné adaptace, jelikož předlohu neznám, ale charaktery jsou teda bídně nevýrazné, potažmo úplně mimo mísu a přestřelené (Pauhofová). Film krom aristokratické linky obsahuje několik úplně zbytečných dějových odboček (opět Pauhofová). A zajímalo by mě, koho napadlo, že bude vtipné, když si Američanka udělá z kachničky se zelí a knedlíků hamburger...To jako vážně? V roce 2019 tohle jako vtip? Těhlech sterotypů a charakterních klišé bohužel film obsahuje až moc. Přitom v určitých momentech dokáže nabídnout klasický Vejdělkův vtip, a vztahové pomrknutí, abychom zřejmě stále věděli, kdo je režisér, ale tady je toho prostě málo. ()

PollyJean

Vejdělek scénárista byl toho názoru, že kniha je asi příliš fádní, a tak nám děj pořádně proškrtal a přidal na sentimentu a romantice. Vejdělek režisér se rozhodl, že to bude trhák, a tak se mj. musíme dívat na fůru leteckých záběrů příjezdů aut a autobusů k zasněženému Lemberku za vydatně hudoucí hudby, která radí, jak se máme v tu chvíli cítit. Jinak samozřejmě řemeslo umí, takže trapas (jako spousta jiných českých současných "komedií") to rozhodně není, ale kdyby se víc držel knihy, mohlo to být mnohem zajímavější. ()

JohnSmith

Celkem milý a příjemný film, který ale nemusím znovu vidět. Čermák sice super, i “služebnictvo” na zámku moc fajn ale nějak mi to přišlo spis jako televizní inscenace. ()

jefff

Dle mého zatím nejslabší Vejdělkův snímek. Režisér strašně vsadil na jistotu a scény jsou jen snůškou klišé. Hudba je slabá a dialogy za moc nestojí. Naprosto chybí příběh a zajímavější linky jsou zvláštně utnuty. Herci se snaží, zvlášť Balzerová je skvělá a mnohé zachraňuje, ale film jako celek prostě nefunguje. Zvlášť konec je nijaký a natahovaný. Slabé. ()

Lenulinka odpad!

Knihu jsem cetla, tudiz jsem cekala komedii, ale marne. Nevim, co se mi na tomhle melo libit. Pribeh o nicem, zadny humor, hrozne herecke vykony a priserna hudba. A kdyz uz Marie hraje vedlejsi roli, mohli podle knizniho vzoru alespon Vilhelmove nechat tu anglo-cestinu, at se trosku zasmejeme. ()

zsn

Jak nenávidím české filmy, tak tohle se povedlo. Humorem, ale především prostředím. Stačí zámek a hned nasaje film úplně jinou atmosféru. Až jsem měla chvílemi pocit, že jde o anglickou tvorbu. Veliké plus. ()

herr_carter

Po odporně debilních Mužích v naději a polovičně invalidní Tátově volze to vypadá, že Vejdělek má zase pevnou půdu pod nohama a ačkoliv se místy jedná o lehce infantilní a přehrávaný humor, jako celek to celé působí velice kompaktně. Jak už to tak u českých filmů bývá, i tady zase veškerou slávu hlavním hercům seberou menší, ale důležité role - Hospodyně Balzerová, která pro černý humor a alkohol nejde daleko, hypochondrický správce Liška a unylý, až balzamovaně navoskovaný kastelán Pechlát. Viděno v kině, což taky asi umocnilo celkový dojem z filmu........................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Lisabellla

Kdo četl knihu, nic ho nepřekvapí, asi spíš naopak. Čermák s Dykovou fungujou. Kdosi tu psal, že Dyková přehrává - no, asi ano, ale jako afektovaná newyorčanka je bezvadná. Fakt dobrá. Kdo nečetl knihu, může být trochu zaskočen, že tolik proklamovaná Dyková není tou poslední aristokratkou. Ovšem malá překvapení jsou fajn, u filmu jsem se občas i zasmála a rozhodně svou konzistencí nenabízí zabřednutí. Nápad je to vtipný, konec trochu křečovitý. ()

666Carnage

Nakonec to nebylo ani špatný na český film a občas sem se i zasmál. Kupa známých herců a takový oddych prostě. Určitě to lepší mezi českými filmy za minulý rok. 55% ()

Wally

Velké překvapení...nečekal jsem, že by se film vymanil ze standardní nekvalitní úrovně posledních několika českých filmů...hlavně komedií, ale byla to pohodová záležitost plná sympatických herců a hereček (Liška s Dykovou překvapivě nekazili) a i jsem se zasmál.. ()

bari68

U ,,Aristokratky,, bolo jasne patrné, že Vejdělek má strmý ústup z kvality a zábavy. Pre sobotné večery stačí, na vypnutie hlavy a vyplnenie času, avšak nejaké nápad, či originalita sa tu nediala, o vtipu nehovorím. 45%.Tesne u 2*. ()

klukluka

Ty voe, to je kýč jak bič. Jiří Vejdělek je režisér hollywoodských parametrů- učenlivý student největších mistrů v oboru romantických komedií. Škoda místy těžkopádného humoru a té přemíry hudby- reálně mi z toho zvoní v uších. Ale to k tomu asi patří. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)