Aristokratka vo vare

• Česko Aristokratka ve varu (viac)

Gróf Frank Kostka (Hynek Čermák), jeho žena Vivien (Tatiana Dyková) a ich dcéra Mária (Yvona Stolařová) žijú na svojom rodovom zámku Kostka. Udržiavať zámok v chode im pomáha gazdiná pani Tichá (Eliška Balzerová), údržbár Krása (Pavel Liška) a komorník Jozef (Martin Pechlát). Pôvodný záujem návštevníkov zámku o kliatbu kontesy Márie už neťahá ako predtým, čo Márii vôbec nevadí. Aspoň má dostatok času na svojho Maxa (Zdenek Piškula), šľachtica z vedľajšieho zámku Hviezda. Frank je však v koncoch, nie je dosť peňazí ani na výplaty, ani na potrebné opravy. A práve v tej chvíli sa objaví dcéra právnika Bendy (Vojtěch Kotek) Denisa (Simona Lewandowska), ktorá rozvíri pokojné vody rodového sídla… (Forum Film SK)

Zagros

Jedničku jsem neviděl a původní knihu jsem četl dávno, proto nejsem nijak zatížen srovnáváním. Na Aristokratku ve varu jsem vyrazil do kina s očekáváním lehké a pohodové české komedie. Má očekávání byla víceméně naplněna a v podstatě v rámci žánru není až tak moc co chválit, nebo si na něco moc stěžovat. Kino se bavilo a mnou doprovázená osoba rovněž. Přesto se aspoň lehce pokusím přidat můj dojem. Nejprve výtky, některé situace a vtipy byly až moc návodné a hodně zjednodušené. Jakoby si divák nedokázal nic vyvodit jen z náznaku, je potřeba mu to naservírovat až pod nos, aby ten vtip pochopil, když už ho tvůrci pracně vymysleli. Občas byla ta pracnost vidět. Dalším mínusem je přímo tupá postava paní hraběnky, navíc nic moc zahraná Tatianou Dykovou. Lezla mi na nervy a většinou to bylo už hodně přes čáru. K tomu Simona Lewandowská působí ve filmu jako pěst na oko, což byl sice záměr tvůrců, mně to ale nesedlo. Každopádně zbytek obsazení se povedl. Liška, Pechlát, Čermák a Eliška Balzerová to drží ve slušné rovině a Yvona Stolařová je sympatická mladá herečka. Vzhledem k tomu, že se film většině líbil, vlastně splnil své zadání, tak přimhouřím v hodnocení oko a přihodím i slabší třetí hvězdu. ()

vesper001

Mně se to líbilo. Viděla jsem první Aristokratku, takže jsem nečekala Občana Kanea (jako zřejmě mnozí zde), ale druhou Aristokratku. A ta mě pobavila víc než první. Svěží vichřice v podobě Denisky s jejím železářstvím a zářivým úsměvem zámek nesmírně oživila. Marie Třetí se vedle ní ztrácí a také jsem si opět kladla otázku, proč hrdinky, kterým scénář předepisuje nadváhu, hrají vychrtlé herečky. Viven je o něco snesitelnější než v jedničce a Frank a trojka věcných břemen nezklamala. Na 4* to asi není, ale stejně je dám, protože současných filmů, u kterých by člověku vydržel úsměv i po titulcích. ()

Fuksinka

Z knížky to nemělo v podstatě skoro nic. Jak dej, tak charakter postav dost změněný. "Zápletka" s Maxem vyloženě trapná a scenáristicky jak ze zakladky. Zachraňují to herci. Hlavně Lewandowská je fakt dobrá. A vtipy? Párkrát jsem se usmála, ale nezasmála jsem se ani jednou. Přitom Boček má knihu plnou "šrapnelů". Stačilo to jen opsat. Když pominu, že se jedná jen o parazitování na známé knize, hodnotím to jako jednu z dalších průměrných českých komedií. Že u ní nemám nutkání zalézt trapností pod deku ovšem víc, jak na 2 z 5 nestačí. ()

ForGump

Opravdu koňská dávka nevkusu již podruhé. Vejdělek se snaží opravdu vytěžit vtip z každé odjištěné pušky, generace Z, body shamingu, Lišky a Helenky Vondráčkové. Je to opravdová lahoda, na které se scénáristicky podílel Petr Zelenka. Jako ani bych se nedivil, kdyby to přišlo moc i běžnému divákovi Vejdělkových opusů, přitom se to snaží tvářit tak nevinně a starosvětsky pohádkově, ale je to jenom velká zoufalost a bída českého národa v jednom filmu, jen o něco naleštěnější než ten hrůzný Teambuilding s melodiemi z hudební banky a hereckými výkony za hranicí teatrálnosti. 20% ()

Miroslav.Zac

První díl jsem neviděl, ale pokud byl stejně zábavný jako dvojka, asi se podívám. Většinou jsem vůči českým komediím až zaujatě kritický, tady si to ale odpustím. Z postav mi seděli i ti, které normálně nemusím (Dyková, Liška), a jediný, kdo mi vyloženě vadil (ale jen kromě posledních pěti minut), byla Lewandowská. Prostředí zámku není nijak originální, ale pořád lepší, než garsonka v paneláku. ()

• „Potřeboval jsem najít pořádnou vichřici a nakonec se mi to mezi dvě stě dívkami podařilo. Dnes už můžeme říct, že role Denisky se naprosto skvěle ujala Simona Lewandovska. Její tak trochu neukočírovatelná postava rodině Kostkových a zámeckému personálu pořádně zamotá hlavu,“ uvedl režisér snímku Jiří Vejdělek. (SONY_)