Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

otík

Sice totální klasika, ale s odstupem času vidím, že je to totální hovadina. Dnes už je to fakt staré a blbé. Říkám to nerad, ale pro mně to je ztráta času s hloupě se chovajícími lidmi a chlapy, kteří tráví svůj volný čas v hospodě. ()

SeanLSD

Viac než čokoľvek iné sú SLAVNOSTI SNĚŽENEK oslava každodenných nerestí obyčajných ľudí, ktorým "veľké" umenie nedáva priestor zas tak často. V tom je ten film - podobne ako iné Menzelove diela - naozaj socialisticky ľudový - a hrabalovský. Je to vyhýbavá poetika, ale tvrdiť, ako je dnes v móde, že je to zdevalvovaný Hrabal, keď Hrabal sám písal s Menzelom scenár, je scestné. A celá česká filmárska elita, ktorá tu dáva tváre jeho susedom z Kerska, je vďaka ním vo filme rovnako neodolateľnou prehliadkou figúrok ako na stránkach knihy. ()

Radiq

V dobách, kdy ještě Menzel uměl točit filmy, vzniklo toto nezapomenutelné myslivecké humorbraní. Množství zlidovělých klasických hlášek je důkazem, o jak povedený film se jedná. "To je dost, žes nás taky jednou vyvez. Žes udělal něco pro rodinu." "To zas bude v álejích nablito." "Se šípkovou! / Se zelím!" "Sežral 4 salámy." Ale jsou tam i hlášky méně známé, avšak steně kvalitní. "Jménem lidové myslivosti vám zabavujeme todle kolo." "Já vím, závidíte mi, že jsem udělal slabikář pro děti, podle kterýho se učej už 10 let." A nesmím opomenout kultovní popěvek, který se často zpívá i na našich chlastačkách: "Čury mury fuk, čury mury fuk, čury mury fuk, tak zpívám já!" Nevím, jestli to je těmi postavičkami nebo tou Hrabalovou/Menzelovou poetikou, ale je to dílo, které by měli děckám pouštět ve škole. Co mi asi nedošlo, tak "Zahrádkáři Kersku". Smysl mi unikl, ale své místo si to ve filmu našlo, stejně jako ten flegmatik, co jezdil Pontiacem, poraným od slépek, a převážel v něm kozy, chch. Herecká sestava, která se tady sešla, to nemá chybu. Ženskejch tady moc není a když jo, tak jsou to většinou strašné stíhačky. Myslivecké sbory ale tvoří většinou chlapi, takže ti jsou tažnou silou celého filmu. A jejich role a roličky, chachá, čirá radost je sledovat! Obzvlášť v Hájence se ta jejich dětská rivalita posilněná alkoholem krásně projevuje a přináší nám nezapomenutelné scény. Jinak Rudolf Hrušínský mladší, vzhledově i profesí, jak kdyby tady měl spin-off Drápalíka z Vesničky mé, střediskové, ne? ()

Decker

Menzelova naprosta klasika, ktera uz nikdy neztrati misto v zlatem fondu ceske komedialni kinematografie. Herecke vykony snad ani nemuzou byt lepsi. ()

hans500

Výborné obsazení (Rudolf Hrušínský st., Jaromír Hanzlík), dobrý scénář (Jiří Menzel, Bohumil Hrabal) a nadprůměrná režie (Jiří Menzel). ()

VaHo

Krásný film, s lehce smutnou poetikou, na který se vždy rád podívám. Spousta vtipných a památných scén. Rudolf Hrušinský ve skvělé roli (nejenom on ale i další skvělí herci). Ten film je prostě po všech stránkách dokonalý. „Jak by tady bylo krásně, kdybych tady nebyl já.“ ()

Estrellita

Klasická česká tvorba - hořká vesnická komedie absolutně o ničem. Kdyby tu nebyly další okolnosti, dala bych stěží jednu hvězdičku... Ale ony tu jsou. Tak například - znám hospůdku Hájenku v Kersku. Roky jsme se tam pravidelně stavovali cestou k prarodičům. Stále mají v nabídce šípkovou omáčku. Další neopomenutelnou okolností jsou hlášky běžně užívané a životem otesané... "Nikam, dědku!" Při andělíčkově prdýlce, chápu, že se tenhle film zlatým Čecháčkům tak hrozně líbí. Mně ale už tolik ne. 50% ()

mr.kliky

vždycky když se nemá zvrhnout bandaska, jsem z toho strašně smutnej, čoveč. tohle je mikrosvět v pravem slova smyslu. překrásno ()

UhLee

(7/10). Bez pochyby se jedná o legendární snímek, který v sobě skrývá plno ikonických hlášek a scének. Hlavně oceňuji, že se k tomuto filmu může posadit celá rodina a dokážeme se neskutečně bavit, i když jsme to viděli nespočetněkrát. Jiří Menzel byl mistr ve filmových adaptacích Bohumila Hrabala. Nikdy bych nevěřil, že film, který se točí okolo zabití divočáka dokáže být takto zábavný. Hlavně jsem velkým fanouškem rozmanitým postavám, které jsou tady vykreslené opravdu náramně. ()

farmnf

O tomto filmu je zbytečno cokoliv psát. De Sica by to neuměl, Holywood by z toho udělal frašku, francouzi by to také nedokázali. Je jediný člověk na světě a to Menzel. Detail: Petr Čepek hraje stejně odporného člověka jako v Postřižinách. Šípkovou... V r. 2021 jsem to shlédl asi po desáté a zaujali mne sportovní výkony. Tam všichni běhají, perou se. Já nemám nohu a divím se jak to starý pan Hrušínský zvládnul? Jak to zvládnul Hrušínský mladší? Víte co je to běžet s puškou s dalekohledem? Byl jsem u 20. divize. Jak to zvládnul s tím pupkem pan Štibich? Mám stejný! ()

ivan_drago

Film je vlastní karikaturou venkovského života, chalupářství a s takto barvitými charaktery, do puntíku přesně zahranými, nemůže být nevtipný... Vše doplněno o krásné scenérie... ()

Lachtaan

Zkrátka ne každý film může být posvícením. A i když většina jiných tento film považuje za jeden z největších klenotů české kinematografie, ve mně toho příliš nezanechal. Pokud to porovnám s obdobnými snímky, kde si ale tvůrci mého oblíbence Járy Cimrmana nejen zahráli, ale sami dohlédli na scénář či dokonce režii, možná i v případě Slavností sněženek mi chyběla větší angažovanost Zdeňka Svěráka. ()

Mrkvič

Slavnosti sněženek jsou kouzelnou směsicí situací a příhod, které se tak v Kersku mohly naskytnout. Nejvýraznější jsou postavy pana Hrušínského a Hanzlíka. Hlavně druhý zmíněný si užívá roli místního prosťáčka, který byl u všeho a všechno zná. Co mě na filmu ale lehce zklamalo, že vnitřek Hájenky není natáčen v Kersku :( tak jsem si tam ani to místní pivo nedal. ()

Sfinkter

Takto poetické filmy už se nikdy točit nebudou, Slavnosti nejsou dokonalé, ale je v nich tolik kultovních scén, že si plný počet zaslouží. Poslední zhlédnutí 1/24. ()

PavelR

Z tohoto filmu oněměl nejen celý kerský les :-). Zabití divočáka způsobí rozkol mezi myslivci dvou sousedních honiteb. Naštěstí se na jeho společné zkonzumaci dokázali dohodnout. Na šípkové omáčce. Vlastně se zelím. Můj nejoblíbenější Menzelův film, nezapomenutelná role Jaromíra Hanzlíka. ()

Beky

Hrabala nečtu, protože se mi nelíbí!! Menzela nemám moc rád, protože má občas nosánek nahoře ( jako režisér let dávno minulých ho může klidně mít, jako režisér současný, nemá nárok )!!! Ale upřímě se přiznávám, že tento způsob natáčení mi občas neskutečně sedne ( když je to kým skvěle zahrát a má to atmosféru )..pohoda, klídek, všechno má svuj čas, nikam se nechvátá, vše se nechá na kameře a hercích!! Herecké výkony jsou neuvěřitelně trefné a způsobují typické figurkaření jako v Hrabalovo knihách, je to také způsobeno tím, že Menzel dá mezi dvě související scény zdánlivě nesmyslný prostřih úplně na někoho, něco jiného..takhle vytváří atmosféru, a takhle vtahuje diváka do místa příběhu!!!....styl nemusí v žádném případě sednout každému, ale rozhodně filmové Slavnosti sněženek můžu, ale knihu ne, to bych se unudil ( tak jako u všech jeho knih )!!...100%!! Jednou větou: Občas máte pocit, že by jste klidně chtěli žít jako hrdinové filmu... ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)