Posledný akčný hrdina

• Česko Poslední akční hrdina (viac)

Danny Madigan je chlapec posedlý filmem. Obzvláště akční kousky s jeho oblíbeným hrdinou Jackem Slaterem ho znovu a znovu přivádějí do čalouněných sedadel kina, zejícího jinak pustou prázdnotou. Místní promítač, Dannyho dobrý známý, daruje chlapci jednoho dne s potměšilým úsměvem na tváři kouzelnou vstupenku, která umožňuje pohyb mezi šedou realitou všedního dne a životem kypícím fikcí stříbrného plátna. Mladý filmový fanoušek ovšem netuší, jaký poklad má nedbale zastrčený v kapse. Ostatně dávno na lístek zapomněl, protože opět sedí v pohodlném křesle ztemnělého kina a vychutnává si své oblíbené akční scény. Právě v nejnapínavějším momentě začne kouzlo působit a chlapec se rázem ocitá ve filmu. Konkrétně na zadním sedadle uhánějícího kabrioletu. Přišel právě do nejlepšího - Jack Slater za volantem je pronásledován skupinou krvežíznivých padouchů. Kulky, granáty a kolem parkující vozy svižně poletují vzduchem, střelným prachem se nešetří... Proti tomu, co oba hrdiny čeká při souboji o kouzelnou vstupenku se Slaterovými nejzavilejšími nepřáteli, je ovšem krkolomná, životu nebezpečná honička ulicemi Los Angeles pouze skromnou, dalo by se říci komorní předehrou... (oficiálny text distribútora)

Terzeus

Skvelý námet o sebaparodovaní hereckej legendy Arnolda Schwarzeneggera v titule LAST ACTION HERO (ďalej LAH) od McTiernana nie je až taký super akoby človek očakával. Vlastne, LAH znateľne predznamenal koniec bohatosti McTiernanových filmov a ich réžie. Zo začiatku je táto dvojhodinová jazda skutočne jazdou, hláškuje sa ako o život a nehrá sa to vôbec, aj vzhľadom na príbeh na realitu, čo je fajn. Dokonca sa počas prvej hodiny objaví aj zopár nezabudnuteľných momentov (ako pripaľovanie si cigary horiacim dynamitom a lá Schwarezenegger style) ale potom všetka zábava končí. Práve v tom najlepšom. Z pôvodne zaujímavej zápletky s dobrým využitím kamery a prehľadnou akciou sa v snahe spraviť príbeh zrejme pútavejším stáva film vážnejším, čo len kazí slušnú žánrovku, ktorá prebiehala predtým čím sa vlastne svojou réžiou McTiernan neguje napriek tomu, že odôvodnenie tejto dvojpólovosti hľadá v príbehu. Ono to ale funguje len pár minút a potom začne divák volať po návrate štýlu z prvej polovičky filmu. Čo sa týka hercov, okrem Arnolda hrá skutočne skvele len Art Carney a Charles Dance. Fiasko v podobe pol na pol presvedčivého mladého Austina O´Briena sa ale dá prepáčiť. A na záver? Ak sa niekto chce zabaviť na fajn scenári a následne ním byť sklamaní a znudení, LAH je skvelou voľbou. 60% ()

Master19

Proč se teď takovéto filmy netočí? Bohužel docela dost promarněný potenciál, přesto některé vtípky nemají chybu. "Jaks věděl, že tam někdo je?" - "Vždycky tam někdo je..." ()

lykan9

Ano, je to konina. Ale jelikož se má jednat o koninu, tak všichni odvedli dobrou práci :-). Nejvíce, co se mi líbilo, tak jako by nic se objevující postavy z jiných filmů a hlavně závěr propojený s reálným světem, kde se mimoděk objevili hvězdy hrající sami sebe. Nejvíc však mezi všemi vyčníval výkon Charlese Dance. Padouch v jeho podání byl prostě dokonalý. Naproti tomu všechno kazil Austin O´Brien, který je hlavní příčinou, proč jsem nedal plné hodnocení. ()

nevermore

Arnold tady paroduje filmy, které ho vlastně udělaly. Nepřišlo mi tak zas to úplně blbý. Až snad na ten úplný závěr. No ale to jsou prostě devadesatky :) ()

J.Lajner

Poslední akční hrdina rozhodně není prvním filmem, který by se pokoušel zbořit hranice mezi realitou a světem ukrývajícím se za plátnem. Vzpomeňme si na snímek Purpurová růže z Káhiry (1985) od Woodyho Allena nebo na Falešnou hru s králíkem Rogerem (1988), za níž stojí Robert Zemeckis. V obou případech posloužil zmíněný trik pouze jako odrazový můstek pro větvení zajímavých příběhů plných lásky a akce. Ve filmu Poslední akční hrdina je sice spoustu akce, ale také příběh, který nefunguje ani zdaleka tak, jak tvůrci zamýšleli. Film nabízí spousty skvěle fungujících jednotlivostí, kterým ovšem schází kvalitní pojivo v podobě lepšího scénáře a ucelenější vize. Vtipné parodování zlidovělých hlášek jako „Já se vrátím!“, nápadité odkazy k bezpočtu jiných děl světové kinematografie, solidně natočená akce nebo konfrontace filmových postav s realitou skutečného světa. To vše je fajn, akorát, že celý ten mišmaš meta-filmové magie nedrží jaksi pohromadě. Jestli si dnes během sledování Posledního akčního hrdiny něčeho všímám, pak jsou to nenaplněné ambice tvůrců. Více. ()

KASUGI

Výborná akční parodie. McTiernan se nestydí "rýt" ani do svých filmů. A parádní písničkový soudtrack! (AC/DC, Megadeth) Ne jak ty dnešní nu-metalové sračky ()

blackJag

Nezaslouženě podhodnocená akčně parodická jízda, která mne svou zábavností, chytrostí a neuvěřitelným množstvím hlášek a odkazů výborně bavila už jako caparta kdysi v kině. ()

Autogram

Takto zosumarizované všetky klišé akčných filmov sa inde nenájde. Prelínanie filmu a skutočnosti je dokonalou zábavou, zároveň akčným sústom a prehliadkou všemožných hereckých hviezd, plus jednej kreslenej. Baví ma to aj dnes po rokoch, nevadí ani vyše dvojhodinové trvanie, na nudu s Arnoldom Hamletom Budweiserom nie je čas. –––– Sakra, jsem ve filmu a přijdu o nejlepší akci! –––– Prďoch si ještě jednou uprdne. – Tichej, ale vražednej. –––– Ve skutečnosti bahno takhle jednoduše neutřeš. Nezdá se vám to trochu nepravděpodobný? ()

Herzeleid

Bohužel jeden z nejslabších Arnieho filmů. Upřímně hrozná kravina. Pár dobrých narážek na jiné filmy..viz např. plakát Terminátora se Stallonem aj. :-)) Kromě Schwarzíka tam však nikdo z herců vlastně nehraje (ještě tak Ch.Dance), ale dělají jen dementy. Speciální efekty i na svou dobu povětšinou dost tragické. Znovu můžu jen zopakovat a shrnout jedním slovem - nesmysl. ()

spikey1

Parodie na Arnolda je hrozně moc překomediovaná, a to mi úplně kazí pohled na něj, i když se mi ostatní komedie s ním líbí, tohle nějak nefungovalo. ()

Styxos

Blackův obrovský a geniální hold (nejen akčním) filmům. Po celou dobu jsem si připadal jako ten Arnoldův náctiletej parťák a přál jsem si být na jeho místě. Mimochodem - Gandalf v roli postavy ze Sedmé pečetě byl super ()

voleman

Tohle je opravdu zvláštní film. Moc sem se u toho nebavil, spíš sem pořád čekal jestli se z toho něco vyklube a ono to bylo furt takoví divný. Koukal sem na to kvůli Arnoldovi, jinak bych to asi ani nedokoukal. Celý to bylo takový nemastný, neslaný, ale úplně špatný to nebylo, proto dávám tři hvězdy. ()

ranp

Jedna z těch slabších parodií. Od Johna McTiernana bych čekal víc. A s trochou fantazie bych čekal trochu víc i od Arnolda :-) ()

Danoboss

Na rozdiel od takého návratu do budúcnosti (ktorý je tiež príšerne nereálny) bolo toto navyše aj nelogické, kým Zemeckis sa aspoň snažil nejako vysvetliť danú situáciu, tak McTierman nás skrátka postavil pred hotovú vec. Napríek tomu musím hodnotiť veľmi kladne, veľa vtipných momentov, veľa štekov slávnych hercov a nezabudnuteľný Stallone - Terminátor. ()

Obivan

Poslední akční hrdina je pocta všech akčních pecek. Skvěle zkombinována akce s komedií a jsou tam dobré hlášky. A ono propojení světa filmového plátna se světem skutečným, to mi připadlo jako velmi zajímavý nápad. ()

Cejny

Arnie si zahrál akčňáka z filmu a to bylo divné. Záčatek byl celkem normální a vypadalo to, že se na to bude dát dívat, ale pa se to nějak zadrhlo a celý film se strašně vlekl a propadal se čím dál víc do trapnosti. ()

Zemřela Tina Turner

Zemřela Tina Turner

24.05.2023

Přichází smutné zprávy pro svět filmu a zejména hudby. Ve středu 24. května ve svém domě ve švýcarském Kusnachtu zemřela ve věku třiaosmdesáti let legendární americká zpěvačka a příležitostná herečka… (viac)

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem

08.06.2009

Ultimátní zmodernizovanou verzi Shakespearovy klasiky předvedl Arnold v Posledním akčním hrdinovi, ale brzy se dočkáme další. Catherine „vykopli mě od Stmívání“ Hardwicke je teď spojována s mnoha… (viac)