Film režiséra Johna McTiernana, natočený podle bestselleru Toma Clancyho, je příběhem mužů, v jejichž rukou leží odpovědnost za soudný den. Zbrusu nová, supermoderní jaderná sovětská ponorka míří k pobřeží USA. Jejím velitelem je kapitán Marko Ramius (Sean Connery). Americká vláda se obává, že ponorka "Rudý říjen" zaútočí. Analytik CIA (Alec Baldwin) je jiného názoru. Myslí si, že kapitán Ramius chce emigrovat. Má však jen několik hodin, aby ho našel a svůj názor dokázal. Sovětské námořní a vzdušné síly po ponorce totiž pátrají také. Hon na ponorku začíná. (HBO GO)

mm13

Naivné až (pekne po americky) hlúpučké, ale, akokoľvek lacné (aj v rámci žánru lacné, nič si nenahovárajme), má to svoje kúzlo. Asi pre ten apel na ľudskosť a zdravý rozum, výrazne podporený výkonom dvojice hlavných predstaviteľov, ktorým skrátka musíte držať palce... no, vlastne... (výkonom?)... Sean Connery stavia v prvom rade na charizme, že by mal čo extra hrať, to zas nie. A Alec Baldwin? Tomu tá jeho rola  mladučkého agenta Ryana skrátka len dokonale sadla. Hej, v prvom rade chváľme prezieravý casting! ()

Genero

Jak známo, sovětské ponorky trpěly nepříjemným neduhem, že neustále plavaly nahoru a dolů, aby se veslaři mohli občas nadechnout. Až vyrobili Rudý říjen, který nacpali plutoniem a Seanem Connerym a v Kremlu zase bylo o důvod víc k bujarému veselí. Takový podmořský stroj je tou nejlepší výbavou pro studenou i teplou válku, protože jeho vytříbený arzenál dokáže poslat celou Severní Ameriku na dno Atlantiku, ještě než začnou torpéda tikat. Tiernan v nejlepší formě dokázal zachytit nepříjemný pocit klaustrofobie a radiace během podmořského honění, z něhož vám bude mnohdy až mokro. Jednoznačný palec nahoru za pana Conneryho s příčeskem dražším než většina českých filmů. Trvám na tom, že ten Skot má tolik charisma, že kdyby beďar na jeho žaludu hrál Edwarda v Twilightu, měl by verbal homoupíry dávno na prvních pěti místech topky a na Facebooku zakládal tématické zájmové kroužky. Ale nezacláněl ani tehdy mladý, štíhlý a neuslintaný Alec. Nevybombardovat Kanaďané rezidenci Baldwinových, mohl ten chlapec natočit ještě pořádnou řádku pěkných filmů. ()

Lacike

Prvy filmovy Ryan sa nam rozhodol honit Seana Conneryho v ponorke. Je to hra na macku a mys, ale od zaciatku pôsobi dost predvidatelne, takze prilis napinava nie je. Snad len s dvoma epizodkami s vystrelenym torpedom. Okolo Conneryho postavy zbehleho Rusa sa scenar sice trochu snazi vytvorit pochybnosti o co mu presne ide, ale nemyslim, ze by na to niekto skocil. Nastastie film v hladinach solidneho nadpriemeru drzia charizmaticke postavy, ktore su hviezdne obsadene a solidna technicka stranka. Z hercov ma najviac zaujala trojka Connery ako prefikany rusak, Baldwin ako Ryan je jeden z tych lepsich jeho predstavitelov a Scott Glenn ako kapitan americkej ponorky, ktory je Connerymu zdatnym superom. Samozrejme nemôzem zabudnut este na famozny Poledourisov soundtrack. A pochvalu si zasluzi aj hviezdne obsadeny CZ dabing od CT. Takze vysledkom je jedna z tych lepsich Ryanoviek ale len standardny ponorkovy film. 7/10. ()

ScarPoul

Verím tomu, že vo svojej dobe film priniesol do žánru niečo nové a inšpiroval nadchádzajúce diela. Jack Ryan nie je Bond a nie je ani agent. Je to človek čo rozmýšľa uprostred kolosu, ktorý sa mi vidí, že ani veľmi nie. To ale ešte z neho nerobí ( v tomto konkrétnom prípade) zaujímavú postavu. Tou je Connery ako kapitán Red October. Lenže film zostarol a to riadne. Nielenže má veľmi pomalý rozbeh ale je vo svojich zvratoch a v snahách vybudovať napätie zastaraný a tým pádom ľahko čitateľný. Plus témy ponoriek nie sú úplne moja šálka kávy, hoci toto tvrdenie si chystám ešte potvrdiť. Film je natočený zručne a vyslovene nevadí, len je to rutinná jazda, ktorá dosť závisí od toho či takýto typ filmov môžete alebo nie. Jednu z vecí čo treba vyzdvihnúť je nápad prechodu z ruštiny do angličtiny. Je to asi najnápaditejšia ukážka takejto banálnej záležitosti. A zaslúži si pozornosť a aj pomyselný klobúk dole. V mojom prípade je ale Hon na ponorku film čo nenadchne ani neurazí. Hoci v druhej polovici sa to celkom rozbehne. ()

Gary

Každou minutou napínavý a zábavný film se skvělým obsazením. Toho už žádná další Ryanovka nedosáhla. Herci předvádějí úžasné výkony, co se akčního filmu týče. Ať už charismatický Connery, sympatický Baldwin, nebo výbušný Stellan Skarsgård, který ve své maličké roli předvádí maximum hereckého záporáckého žebříčku. Zkrátka zasloužených 100. ()

5150

Několik výborných momentů se opravdu najde a to zejména při manévrování ponorkou, kdy dostává prostor Sean Connery, ale jinak žádná sláva. Stopáž dvě a čtvrt hodiny mi přišla zbytečná a v důsledku toho se dočkáme mnoha nudných pasáží, kdy se relativně nic neděje. Vezmu-li v úvahu jistě vysoký rozpočet filmu, dále režiséra který už má v tomto žánru úspěchy a v neposlední řadě tolik známých herců, tak bych očekával něco daleko svižnějšího a napínavějšího.. Docela nedávno jsem viděl Seagalovo PŘEPADENÍ 2: TEMNÉ ÚZEMÍ, což by měl být nesrovnatelný thriller, ale bavil mě o mnoho víc.. ()

Tommassi3

"Co vlastně chtěj ?? Rusové se sami neplánovaně ani nevyserou.. A tak zkušenej kapitán si všechno moc dobře předem dvakrát promyslí.." Tak nám zabili Putina, parchanti !! Kterýho ?? Ale ne toho samozvanýho poloboha z Leningradu, to jen toho politruka s ksichtem Petera Firtha, co překážel zde naprosto famóznímu Seanu Connerymu v roli litevského kapitána Ramiuse na Rudém říjnu !! Nicméně jistá podoba tam určitě byla..;) Ale jak to vlastně jen Tom Clancy mohl, sakra, tušit !? ;) Nakonec je tenhle nechtěný vtípek vlastně jen onou pověstnou třešničkou na dortu v podobě téhle nesmírně povedené a především hvězdně obsazené ryanovky, kterou po celou dobu její napínavé plavby naprosto bez zaváhání vede do cíle velezkušený hitmaker, žánrově silně rozkročený režisér John McTiernan, který si vzal tentokrát k ruce třeba i holandského kouzelníka s kamerou Jana De Bonta či Basila Poledourise, který se zas vytáhl nejlepším soundtrackem své kariéry.. ()

BoPo

John McTiernan toho veľa nenatočil. Nesmrteľnou legendou sa vstal v rokoch 1987-88, kedy naservíroval dve nezabudnuteľné a nestarnúce pecky (Predátor, Smrtonosná past). Hon na ponorku som v časoch ZŠ minul, a tak bolo potrebné doplniť si vzdelanie. Predsa len, všeobecne vnímané ako mctiernanovské č. 3. Prvá polovica filmu fajn. Následné politické a ponorkové manévre ma už tak nebrali. Osud politruka však naopak s odstupom rokov nabral na sile. Old school, ktoré bez potrebnej nostalgickej nadstavby neponúka čerstvému publiku nič zásadné. ()

Terva

Kapitán Marko Ramius ( Sean Connery ) dokáže vzdorovat vodnímu živlu, ruskému vojenskému velení a v patách má ještě námořní flotilu USA...... Scénář : Larry Ferguson a Donald Stewart. Kamera : Jan de Bont. Hudba - Basil Poledouris - Ocenění - 1991 - BMI Film & TV Awards - vítěz. Povedený akční snímek, který se nedá jen tak zapomenout. ()

JohnCZ

Hvězdně obsazený politický thriller a ještě na motivy románu Toma Clancyho - to přeci nemohlo dopadnout špatně. A... nedopadlo, ale na zadek mě to taky neposadilo. Connery je skvělej, ale obsadit ho do role kapitána sovětské ponorky je hodně zvláštní volba - obzvlášť když prakticky celý film mluví tou svoji ušišlanou britskou angličtinou. Sam Neill to samé. Zpočátku trochu nejasný scénář se postupně rozplétá do trošku naivního vyvrcholení, ale právě poslední třetina film táhne svým napětím dost nahoru. ()

svik

Zase me to tolika nepobavilo takze me se to celkem zdalo nudny usnul sem u toho takze mozna i proto se mi to taky nelibilo treba sem to nedokoukal. ()

corpsy

Najvydarenejší ( zatiaľ ) prepis románov o Jackovi Ryanovi. A vlastne o túto postavu v tomto vynikajúcom akčnom polithrilleri ani nejde. Stredobodom filmu je kapitán Marko Ramius v skvelom podaní Seana Conneryho, ktorý postave dodal neskutočný šarm. Alec Baldwin ako Jack Ryan je tak akosi nechtiac presunutý na vedľajšiu koľaj. Réžia Johna McTiernana je samozrejme majstrovská, napínavá a akčná, film má skvelú gradáciu, hlavne v závere. Ponorková klasika, u mňa jednoznačne najlepšia. ()

Revanx

Skvelý Connery, dokonalý soundtrack a pár skutočných WOW scén - Captain's scared them out of the water! (kto videl, ten vie). ()

Kryton

Jeden z nejlepších ponorkových filmů a thrillerů z dob studené války. Connery tady zastíní všechny okolo a nikdo mu nedokáže zdatně sekundovat a pokud ano, pak je tam jen na pár chvil (Sam Neill). Vše ovšem stojí na skvělé režii Johna McTiernana, který na přelomu 80/90 let uměl napětí a akci. Velká škoda, že dnes už netočí. Líbí se mi ty dlouhé záběry, střih a atmosféra. P.S.: V dnešní době je dobré vidět film, kde (SPOLER!) umře postava s jménem PUTIN! Velmi progresivní film. Hodnocení OST: Jeden z nejlepších Basil Poledourisů! Vedle Conana, Robocopa a Hvězdné pěchoty je to totální hudební orgasmus ve spojení s obrazem. 10/10 ()

fannah

Tenhle film jsem vydržel celý sledovat téměř bez hnutí. Kamera Jan De Bont, režie John McTiernan, podle románu Toma Clancyho... úžasná atmosféra, scénář a Sean Connery, Sam Neill, Alec Baldwin... Film, který má hlavu a patu, na který se dá kdykoliv dívat, a hlavně: film, který takto už nikdy nikdo nenatočí... ()

Adman

Toto je vynikající Thriller, který by bez Seana Connereyho nebyl rozhodně tak mde je nyní... Příběh vynikající, plný zvratů a přechodu na opačnou stranu. Většina se odehrává (jak už samotný název napovídá) pod vodou, kde panuje napjatá atmosféra. Nový vanález "housenkový pohon" je hlaní zápletkou, je to vymoženost, kterou má jenom jedna strana, a housenkový pohon je vzácný, a nedá zaměřit na sonarech ponorek. Doporučuji tento film shlédnout. ()

Z0oMb3E

Opäť jeden z propagandisticky ladených filmov, tentoraz aj skutočne zasadený do obdobia studenej vojny USA vs CCCP. Ďalší z filmov zo skrytou ideou: Ako dobre je v Amerike, a všetci tam chcú. Dvaja špičkoví kapitáni ponoriek Connery a Glenn avšak za veľkej podpory autora psycho-profilu zvádzajú psychologický súboj. Baldwin je tiež vtiahnutý do role a veľmi dobre sa s ňou stotožnil. "Šialený Ivan" ma však dostal. Veľmy dobrý film, ktorému k dokonalosti veľa nechýba. Vrele odporúčam. ()

GodComplex

Predator ani Die Hard to sice neni, ale stale je to McTiernan v solidni forme. Je to seriozni, je to psychologicke, je to akcni. Ocekavani bylo sice jeste o neco vys, ale rekneme si to takhle: Sean Connery. Ten maze veskera negativa a dodava tomu charisma, autoritu, veteranstvi a podobne potrebnou stavu. Plejada vedlejsich hercu byla taky prekvapive nemala. Vyborna hudba, kde Poledouris tasi stejnou majestatni zbran jako napr. v Conanovi - kvalitni poctive oldschoolove choraly, tentokrat slozene z rusky pejicich comrades. Red October sice ve vysledku neni tak epicky jako Das Boot, ale o to efektivneji je to koncentrovane na svuj cil. Nejaky cas trva, nez se to dukladne nastartuje, ale ve druhe pulce je to uz kvalitni ponorkova jizda. Ja chci svoji vlastni ponorku, budu v ni bydlet, bude to alternativni, dark a nikdo me nebude prudit. 7/10 ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Neeson a drogová ponorka

Neeson a drogová ponorka

25.03.2015

Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco… (viac)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (viac)