Elita

Španielsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (viac)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

Rathe

Naprostý seriálový skvost, který se již od začátku značně liší od všech teenagerových serepatiček. Podívat se mezi španělskou smetánku soukromé školy, který rozhodně nechce mít nic co dočinění s "póvlem" je vynikající výlet. S hereckým obsazením jsem nadmírně spokojený a scénář je tak, ale TAK dokonalý! Tvůrci ukázali, jak zvrhle a bohémsky se dnešní mládež baví, jak lidé zneužívají jeden druhého ke svým vlastním touhám a potřebám. Při dívání na Élite jsem si občas vzpomněl na Skam a jsem rád, že ačkoliv vypadá, že seriál o teenagrech bude na 90% stereotypně nudný a nezajímavý, ukáže se vždycky někdo, kdo dělá rád věci jinak. A rozuzlení celého seriálu je o to víc kouzelné, když zjistíte kdo a proč udělal to, co udělal. amores perros ()

LadyCarousel

Pro mě naprostá bomba. Něco, co hravě strčí do kapsy 13 reasons why (nudnější, nesympatické postavy, zarážející hloupost postav) a The end of f*cking world. Mělo to všechno, co to mělo mít. Skvělé postavy, napětí... Celou sérii jsem dala za dva večery a potěšilo mě, že bude další série. Marina mi byla ke konci protivná a vlastně jsem na konci byla ráda, jak to dopadlo. Podobný námět jsem ještě nikde neviděla, prostě skvělé. Nyní se dívám na možná podobný seriál Baby, což třeba také překvapí. ()

kika.cs

Hodnotenie 1. a 2.série: Realistické zrkadlo elitných rodín a ich skazených detí, ktoré sa nevedia držať na uzde. Od španielskeho seriálu som toho veľa neočakávala, ale výsledok ma veľmi príjemne prekvapil. Na pozadí všetkých vzťahových drám a zrád sa črtajú oveľa závažnejšie témy ako náboženstvo, užívanie drog, chudoba, riziko pohlavných chorôb a podobne. Herecké výkony sú na úrovni, práca s kamerou, strihom a scenárom je skvelá. Každý má svoje tajomstvá, ktoré vyústa až do smrti jedného z tínedžerov. Celú prvú sériu ste v napätí a snažíte sa zistiť, kto to bol, no aj tak neuhádnete až do poslednej epizódy. Seriál skvelo kombinuje soundtrack so španielskymi, i anglickými pesničkami. Druhá séria je o čosi slabšia, ale stále dosť zaujímavá, aby si udržala diváka. Opakuje sa tu podobný motív, akurát že miesto vraždy ide o zmiznutie. Vidíme tu viac zo psychológie postáv, najmä tých vinných. Nové charaktery zamiešajú karty a vytvárajú sa nové spojenectvá. Príbeh je originálny a zaujímavý, len je tu hrozne cítiť lgbt propagandu a cieľ "šokovať" pokiaľ ide o erotiku a vzťahy. ()

aznaho

Seriálový skvost! Naprosto skvěle natočený a napsaný. Kecy o míře sympatií k jednotlivým postavám si nechejte na ty vaše upatlaný český srágory. Díky bohu za španělský progres. Díky bohu za Netflix! Done. ()

Meily

Hej Rio a Denver jsou zpět a hned v prvním díle by člověk zapomněl, že tohle není Papírový dům :D Uvidíme jak se tento seriál vyvrbí, ale zatím good, za tři hvězdy. ()

bonscott

Jsem rozpolcený... zápletka a děj akce slusný, ale ty dialogy některých postav, včetně prezentace bohatství a komentáře a postoje ,,šlechty., mi přijde přestřelený a nevěrhodný ()

barny120

Na mňa je to príliš liberálne - moslim teploš a drogový díler, zavraždená obeť spáva s frajerovým bratom, chalan má dve lesby za mami, pár sa nudí tak chalan ponúkne svoju frajerku novému chlapcovi nech s ňou súloží, neskôr idú do trojky, ďalšie výnimočné dievča núti svojho frajera aby sa vyspal s moslimkou, pritom vydiera učiteľa aby mala lepšie známky, plus všade drogy.. a to sa bavíme o 16 ročných deťoch. Je mi z toho nagrc, a to som len chcel vedieť kto je vrah - no tento liberálny odpad ma odradil. Nevadí, budem pozerať niečo iné. ()

amy.M

Popravdě moc nevím, k čemu bych tenhle španělskej počin přirovnala, je to dost specifická věc, ale rozhodně to teda není "španělská gossip girl". Jde o takový mix vztahového drama a kriminálky v prostředí střední školy. Ale nenechte se tím odradit, protože to jak kvůli zápletce, tak kvůli skutečnému věku herců (kterým je většinou dávno přes 20), úplně nepůsobí jako nějaká teen věc. PLUSY: Španělština. Kdyby to bylo klasicky v angličtině a s americkejma reáliema, tak to nemá takový kouzlo, co si budem... Výborný herecký výkony, vyzdvihla bych hlavně Dannu Paolu a Miguela Bernardeau. Dobře napsané jednotlivé postavy, které prochází vývojem, a i když na začátku třeba někoho z nich nesnášíte, ve třetí sérii zjistíte, že jste je vlastně začali mít rádi. Originální zápletka, a to ve všech třech sériích. Skvěle se hodící muzika. MINUSY: Občas pokulhává kriminální část (zejm. kvůli naprosto neschopné a nesympatické vyšetřovatelce). Půlku druhý série jsem protrpěla, protože nemám ráda, když se v krimi divákovi něco odhalí, ale postavám ne, a divák pak tím pádem jen čeká na to, až srovnají krok. Někdy to zároveň trochu ztrácí tempo. Taky to hodně na sílu tlačí různá LGBTQ+ témata, ale na rozdíl třeba od Sex Education to tady prostě nepůsobí přirozeně a trochu to ruší. Celkově bych ale i přes popsaný negativa dala 80%. ()

white_wolf

Dojemný příběh o pár studentech, kteří jsou jednou nejlepší kamarádi, podruhé se milujou, potřetí spolu spí, počtvrté jsou sourozenci, popáté se mlátí a po šesté vraždí. Jinak je to ale celkem zábava až na inspektory, kteří by tu vraždu museli vyšetřit naprosto okamžitě, kdyby neměli záporné IQ. ()

Akinaz

Za mě rozhodně jeden z nejlepších seriálů ze středoškolského prostředí, co jsem za poslední dobu viděla. Španělsko díky za tuto skvělou zkušenost, už teď se nemůžu dočkat další řady. Hlavní postavy nejsou ploché a dokáží vás zaujmout. Každý má svůj individuální příběh a své malé tajemství. Rovněž zde není nouze o napětí. S klidným srdcem a nadšením jej mohu jen a jen doporučit. 5* ()

ticklepickle

Recenzia môže obsahovať spoilery. Na Elite cením skvelé obsadenie, vždy zaujímavý a napínavý príbeh a výborné zapracovávanie nových postáv. Vždy keď príde do seriálu nová postava, tak nemám problém a po pár minútach si ju obľúbim. Čo sa stáva skoro nikdy. Casting sa Elite musí nechať. Ďaľšie pozitívum je, že Elite je mierne iné spracovanie klasickej high school tématiky, pretože sa tu riešia úplné iné veci ako pri zvyčajných vzťahovkách. Samozrejme vzťahy tu sú, ale hlavné zápletky sa prevažne točia okolo iných udalostí. Jediná menšia výčitka by bola za poslednú sériu. Áno, seriál utrpel extrémne straty, nakoľko pár veľmi populárnych hlavných postáv Elite opustilo, ale tvorcovia sa s tým celkom popasovali. Nové postavy sú sympatické a ľahko si ich obľúbite. Čo mne prekážalo v poslednej sérii bola nelogickosť postáv a nezmyselné vytváranie konfliktov. Guzmán bol zrazu z ničoho nič nepriateľský voči Samuelovi, len aby vzápätí boli najlepší kamoši, Rebeku nespočetnekrát oklame Mencia, Rebeku, ktorá to tak vážne brala keď ju sklamal Samuel, Rebeku ktorá to extra prízvukovala že to neznáša, ale Mencia ju ťahá za nos diel za dielom, a vzápätí sú v objatí akoby sa nič nestalo. A veľa vecí pôsobilo štýlom že, dve postavy sa ledva stretli a hneď sa idú spolu vyspať. Akoby až extrémne na túto kartu vsadili tvorcovia. Ani hlavná zápletka nebola až taká zaujímavá a nečakaná ako v predchádzajúcich sériách. Ale stále to má ten Elite feeling, takže som tých 8 dielov dal prakticky za deň, a určite som zvedavý na ďalšie série. ()

ricardo2803

Španělské seriály jsou v poslední době hodně kvalitní. A Elita je mezi nimi. Pěkné prostředí, luxus, sympatičtí herci, zajímavý příběh, hudba, která neruší... První tři řady jsou zkrátka pecka. Bohužel ve čtvrté řadě chybí dobrý příběh a je to už víceméně jen gay soft-porno. Chápu, že žijeme v době naprosté otevřenosti, ale méně je někdy více. Kvůli té poslední, tedy čtvrté řadě nedám plný počet.  Údajně se chystá i pátá řada, tak se nechám překvapit. Jo, a doplňkové Elitní povídky mě taky dost bavily. Obzvlášť série "Guzmán, Caye, Rebe!... ()

stuj

1. série: už ani nevím, jaké to bylo, asi obyč. 2 série: Silné 3 hvězdičky. Je to pěkně provázaná hra, kdy se jednotlivé snobské postavy drží v šachu, protože každý na někoho ví něco, co by mu při zveřejnění uškodilo. Ale nikdo přitom neví úplně všechno. Muselo dát záhul tohle všechno vymyslet a poskládat do vyvíjejícího se děje. Taky je sympatické, že každá postava dělá chyby a není to černobíle rozdělené na 100% klaďase a 100% záporáky. Hranice se různě mění. 3. série: úroveň klesla, je to až moc každý s každým. ()

Petra.F.4672

Hrozně záleží, kolik intimních sexuálních scén zvládáte abyste se mohli na tento seriál dívat. Pokud se nemýlím, tak od 3.série je to v produkci Netflixu a bohužel, jak je známo, tak od chvíle, co seriálová práva koupí Netflix, jde to většinou z kopce. U Elity to není výjimkou.  Pokud vás seriál zaujal vysokým hodnocením a zajímalo by vás, jaký seriál je, tak opravdu doporučuji nejvíce ty první 2 série, kde jde aspoň o nějaký detektivní děj. Je to klasicky retrospektivně pojato, herci jsou skvělí (a jako bonus i hezcí) a španělština se také krásně poslouchá. Kromě detektivní zápletky se v seriálu také samozřejmě velice rozplétají vztahy, což mě třeba velmi bavilo, protože v těch prvních sériích to ještě nebylo tak předvídatelné.. A aby tato rádoby recenze nebyla moc dlouhá, tak to ukončím tím, jak jsem ji začala a to, že pokud máte rádi v seriálech nové postavy a vztahy trochu do hloubky, 3., 4. a 5. série se vám třeba zalíbí:)) ()

Michal.Sever

První 3 série byly fajn (1 a 2 naprostá bomba). 4 a 5 jsem dokoukal jen z donucení. Celá familie nového ředitele mi lezla krkem. Nencia (fakt tragedka), Ari to samé a Patrick... no ty vole. Po těch dvou sériích si skoro říkáte, jestli všichni na světě nejsou bi/homo a jen se to bojí přiznat. Je tam toho tolik, že skoro až začnete pochybovat, jestli nepatříte do té skupiny taky. Hnus. Milostné scény mi nevadí (třeba Spartakus), ale když je 90% homo a 10% hetero, tak to je fakt utrpení. Škoda, že ty poslední 2 natáčeli ()

planetta

Sorry Pre mňa je to low cost aj čo sa týka herectva aj scenára Tiež nechápem to vysoké hodnotenie Sú tu aj lepšie podobné seriály ()

RoKar

"Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou." už dávno není pravdivé a celý dojem ze seriálu každou další řadou klesá. Kdyby došlo k ukončení po 3. sérii a došlo k natočení posledních krátkých příběhů s osudy postav, bylo by to skvělé ukončení. Ze seriálu se ale stala rádoby reality show privilegovaných narcistických lidí s poukázáním na společenské problémy, protože kam jinam je vměstnat než do seriálu, který měl v počátcích obrovský úspěch a zničit ho tak, stejně jako 13 Reasons Why. Kde je hlubší charakter postav? Kde jsou vzájemné komplikované vztahy? NIKDE ()