The Haunting

USA, (2018–2020), 17 h 55 min (Minutáž: 43–71 min)

Tvorcovia:

Mike Flanagan

Predloha:

Shirley Jackson (kniha), Henry James (kniha)

Carla Gugino, Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Henry Thomas, Paxton Singleton, Victoria Pedretti, Mckenna Grace, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel (viac)

Dej tohto seriálu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7 člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch za podivných okolností spácha samovraždu jeden zo súrodencov a ostatní musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo. (Lapedro)

Emperor1

Po druhém shlédnutí této první série musím říct, že to je velmi zdařilý hororový seriál s parádní atmosférou a sympatickými postavami. Ano, hodně se tu řeší vztahy, na nich je to postavené, ale děje se to poutavým způsobem a strašení si tu divák rovněž užije. Vizuálně podmanivé, příběh umí vtáhnout a děj odsýpá. Takto si představuji kvalitní seriál, nehledě na žánr. ()

RNDr.Strom

Ztotožňuji se s tím, co napsal Tetsuo, a i tak sem píšu, protože se z toho závěru asi potřebuju vypsat (asi jsem taky požírač ;) ). Začáteční díly skvěle budovaly architektonický nákres psychologické dynamiky rodiny, a charakterů z ní vycházejících, postupně se formovaly otázky ohledně toho, co to "haunting" znamená. Jak jedna noc může odsoudit postavy k celoživotnímu strašení? Bylo to něco metafyzického nebo šlo prostě jen o nemoc? A postupně, když nad těmito otázkami v průběhu série přemýšlíme, začíná nám docházet, že tyto otázky kolabují do sebe...Děje se to, co se děje. Tohle kulminuje během pátého a šestého dílu, které jsou naprosto perfektní a do té doby má pro mě série pět hvězd. Další dva díly se vezou na tom, co jsme si nastínili a nechávají vše rezonovat, v dévátém díle téma melancholicky doznívá, když nyní konečně sledujeme pravdu, kterou ovšem už známe, a je to pak až překvapivě antiklimatický prožitek, když jsme konfntováni s tím, na na co se celou dobu ukazovalo - nejhorším strachem je totiž strach ze strachu a děj tak doznívá nečekaně tichýn tónem, když sledujeme moment, kdy se džbán roztříští. To, co se stane v posledním díle, mi ovšem zcela zkazilo chuť. Směšné a patetické vyšmoulinkování něčeho do té doby tak vkusného, že se mi z toho chtělo zvracet. Toho člověka, který vybíral soundtrack by měli poslat někam do etiopie. Špatně se mi to tedy hodnotí a asi nakonec těch pět hvězd dám, ale budu se u toho strašně šklebit. ()

Ace.A.T.L.

1. řada nabízela slušnou atmosféru, plnou některých dost hutných a temných chvil a i přes to, že se konec hrozně zklidnil, tak vyvrcholení a rozuzlení bylo tak fajn, že to jako celek bylo super. ALE pak přišla 2. řada a to už byla škoda a bylo to zbytečný. Toooooolik potenciálu a rozkopou to na fidloprďky, jak rozbitý hračky, až to bylo tak nesmyslně přeplácaný, že to všechno pokazilo. Ještě štěstí, že 2. řada nenavazuje přímo na tu 1. V 1.řadě to bylo skvěle pojatý a temnej nádech starýho domu sálala z každýho nočního záběru. V 2.řadě to bylo jak špatně nastartovaná Esmeralda, co má postiženou ségru, přespávající v kůlně. A přitom kdyby se využilo na plno potenciálu paní z jezera, byla by to bomba. Bohužel 2.řada to celkově, sráží dost dolu. Za mě ohrožený 3* a DOPORUČUJU(1.řada 4* vs 2.řada 2*) ()

Robbie

Začnem pozitívami. Po vizuálnej stránke Netflix pokračuje vo svojom nadštandarde. Až na pár scén s príliš okatým CGI bubákom je celkový výsledok veľmi dobre pozerateľný a seriálová tvorba sa opäť raz dostáva na úroveň filmovej. Postavy sú inteligentne napísané a obsadené skvelými hercami, či už v mladších alebo dospelých verziách. Každý člen rodiny má niečo do seba a ich rôzne charaktery, ako aj postupne odhaľované tajomstvá a osobní démoni navzájom tvoria celok, ktorý do seba pekne zapadá a ako divákovi mi táto rodina nebola ukradnutá. Navyše sa na seba dokonca detské a dospelé verzie podobajú, čo osobne veľmi oceňujem a dodáva to celému zážitku na uveriteľnosti. Príbeh o prekliatom dome, ktorý svojou kliatbou nainfikuje a zničí (ne)jednu rodinuje tiež zaujímavý, aj keď sa viac-menej jedná o kombináciu klasického strašidelného domu s Kingovým IT. Tvorcovia sa snažia ozvláštniť príbeh naznačovaním psychickej poruchy ako prekliateho rodinného dedičstva a démonických síl ako jej metafory, čo sa zdá byť v posledných rokoch novým trendom hororu a v tomto seriáli to na mňa príjemne fungovalo. A teraz k negatívam. Samotné strašenie dostáva na hororvý seriál príliš málo priestoru. Lakačky sú síce na úrovni, ale scény, ktoré majú skôr postupne desiť ako náhle vyľakať vôbec nefungujú. Umenie postupného odhaľovania a budovania teroru tu úplne chýba a v prípade spomínaných CGI bubákov naozaj platí, že niekedy je menej viac. Na rozdiel od strašenia, príliš veľa priestoru dostávajú zbytočne rozvláčne dialógy a monológy, ktoré len umelo naťahujú stopáž a sú väčšinou úplne nepotrebné pre vývoj príbehu. Hodina na každú z postáv sa ukazuje byť prehnanou, keďže to najhlavnejšie sa aj tak zakaždým odohráva v posledných pätnástich minútach epizódy. Seriál sa bohužiaľ až do konca nerozbehol a držal si bolestivo rozvláčne tempo, a tak som v jeho druhej polovici od nedočkavosti a nudy preskakoval scény so zbytočnými monológmi o zbytočných zážitkoch a spomienkach, len aby som sa konečne prebojoval k podstate veci na konci každej epizódy. Druhým veľkým nedostatkom pre mňa bolo finále, ktoré ma zanechalo úplne chladným. Nevyhlo sa zopár vrcholne trápnym klišé a mal som pocit, že sa tvorcovia snažili na poslednú chvíľu rýchlo zvrátiť všetko zlé, čo sa počas celého seriálu nabaľovalo a zanechať v divákovi čo najlepší pocit. Tým však docielili len veľmi rozpačitý a neurčitý záver, ktoému úplne chýbala hororvá šťava naznačovaná v predošlých epizódach. Pre mňa osobne z 80% strata drahocenného času, ale ak máte veľa času a žiadne iné hobby, tak tých zvýšných 20% stojí za zhliadnutie. ()

Vive

Hodnotenie po 1 epizóde: Veľmi priemerne natočené. Hnusná paleta. U mnohých scén sa tmavý, desaturovaný obraz hodí, no tam, kde nie, mi to prekáža (mladí Steve a Luke v dome na strome). Časti dialógu mi škrípali v ušiach, hlavne u detí. Neni to nič hrozné (looking at you, Dark), ale od Gilligana, Palladino alebo Tarantina to má ďaleko. Ďalej som mal problém s typickým vyskočením zo sna a lacnými jump scares. Celú hodinu som sa nebál ani trochu, nič ma nevyľakalo, jedine som mal trochu pocit napätia. Seriál sa možno snaží nebyť klišé, ale zatiaľ som v ňom nič originálne nevidel. Pozriem si ešte aspoň 2 epizódy, ale na ***** to už určite nebude....... Ok v polovici 2. epizódy definitívne vypínam. Takto ľudia v realite nerozprávajú. ()

everything

Ta práce s kamerou.... Kolikrát mi příjde, že mezi střihem uběhlo klidně i 10 minut... jestli tomu tak opravdu bylo, nádhera! Opravdu smekám! Perfektní seriál! ve 4K radost koukat... ()

JohnDiFool

V tom dome nestraší, tomu domu rovno jebe! O seriály som nič dopredu nevedel, nečítal, na Flanaganov 'Oculus' si matne spomínam ako na zručne spravený low-badget horror, o to viac som bol prekvapený týmto majstrovským dielom, ktorého téma zmierenia sa (nielen) s minulosťou posúva HoHH ďaleko za žáner. Každý aspekt seriálu je bezchybný, kombinácia réžia-strih je v hladko plynúcej symbióze s príbehom, takéto množstvo prirodzene vytvorených match-cutov na jednej 'kope' sa len tak nevidí. Málo či vôbec známe tváre potešia, stvárnenie drobnokresby postáv zvládnuté vierohodne... Fakt ma nenapadá nič, čo by mi tam prekážalo či nesedelo. Hádam len nútiť decko na pohrebe ísť sa pozrieť na mŕtvolu je pošahané, ale vzhľadom na formovanie Shirley pochopiteľné. Mám chuť si to pustiť znovu... A vlastne, prečo nie. Čau ()

slovan.mma odpad!

Za posledné dva roky snáď nebol jediný seriál kde by nenapchali nejakú homoromancu. Po 25tich minútach som to nasraty vypol, po imbecilnej lezbodisko scéne. Mňa irituju a zbytočne heterosexualne scény, ktoré nemajú žiadny vplyv na dej(okrem zabite minúta ze), ale to co predvádza HolyUd a Netflix a ďalšie spoločnosti co točia seriály už je naozaj agresívna propaganda. Po druhej sérii Narcos, amerických bohoch a ďalších seriáloch, ktoré som mal relatívne u prdele ďalší seriál skončil skôr ako som ho začal pozerať. ()

DarkViper

Jednu hvězdičku, dávám za lekačky ve všech dílech, ale že se z toho vyvine taková holywoodská sračka jsem opravdu nečekal a ty monology na konci to jako vážně ? To prostě nikoho nenapadlo nic lepšího jak tohle ? Desátý díl, otočil celý seriál o 180 stupňů přímo do sraček.... nakonec se z toho vyklubala 9 hodinová ztráta času. ()

Paulie2

Velmi zajímavě podané vyprávění, pro někoho to může být zmatečné, skoky v čase a vyprávění retrospektivně není pro každého. Líbí se mi, jak každý díl zodpoví nějaké otázky, ale otevře další. Ze začátku trochu nudné, ale potom seriál nabere slušné tempo a poslední díly jsou naprosto úžasné. Kdybych se u některých dílů chvílemi nenudil (seriál totiž trpí stejnými neduhy jako spousta jiných úspěšných seriálů, a to, že věnuje až příliš času některým postavám a vyplňuje čas nudnými rozhovory), dal bych klidně 5 hvězdiček. Kdyby to pro mne bylo aspoň chvíli strašidelné, tak i 6. ()

Pavelkedar

Nedokoukal, u 5.dílu jsem začal nudit, stále jen konfliktní a uřvané rodinné situace-hotová Růžovka po americku, neustálé flešbeky(velká móóóda posledních let) a udejchané probouzení se s lapáním po dechu (aspoň 5x na díl) z nočních můr, zlatej Fredy Krůgr! a tak pořád dokola i v dalších dílech, prostě až příliš velká a komorní vztahovka. Chyběl snad už jen tradiční cencer v rodině, bez toho by dnes sotva přežil nějaký seríál současnosti. Ale možná jsem to přehlédl. Zbytečně přeceňovaná serie. Ale možná mě ovlivnil předchozí "American horror story", který nasadil daleko vyšší laťku. ()

vzdyo111

Spoiler Alert. Možná jsem přihlouplý, ale nakonec mi to moc nedávalo smysl. Hlavně, co se týče charakteru matky a jejího vztahu k Nell. Mnohokrát se opakovalo, že hrůzné činy neodpovídaly matčině povaze, že byla kýmsi (čímsi) posedlá, že byla někým jiným. Z tohoto posednutí ale nikdy nevybředla, tak co měla znamenat ta závěrečná family reunion v červeném pokoji? Takto není ani jasná finální role hlavní antagonistky Poppy. Zdálo se, že Nell a matka jsou v přímém rozporu, respektive, že Nell je ve sporu s posedlou matkou, která jí v tomto posednutí (snad Poppy) dovedla k sebevraždě a vedla k ní i další členy členy rodiny, které však Nell zachránila. Tento spor ale jako zázrakem ke konci nějak vyšuměl do ztracena. Matka přece neprocitla, což dokládá nucená sebevražda otce rodiny, je stále někým jiným. Tak jaká reunion? Jinak skvělý seriál. ()

Etrox49

Ohromujúci! Atmosférou, no najmä herecky dokonalý projekt, ktorý na žánrovom poli momentálne nemá konkurenciu. Výborných 5 úvodných častí, scenáristicky slabšia druhá polovica s mierne patetickým finále, ale každopádne, chuťovka, ktorá ako celok funguje výborne a má všetko, čo si horor na téma posadnutého domu aj ľudských duší pýta. Ako som povedal - hlavný motorom je tu casting a herecké výkony. Detské role (hlavne dvojčatá) zahraté neskutočne, postavy rodičov výborne obsadené osvedčenými, filmovými tvárami (do role súčasného otca mohol byť radšej obsadený pôvodný, maskérmi zostarnutý otec z minulosti lebo T. Hutton tam akosi nefungoval a na tak dôležitú postavu nemal patričné kvality). Súrodenci zo súčasnosti jedným slovom perfektní, hlavne trio Riesel-Siegel-Cohen si zaslúži absolutórium, každá jedna postava so svojou špecifickou psychológiou a démonmi zahratá s bravúrou. Aj vedľajšie postavy, opäť skvele namontované do deja + obsadené kvalitnými hercami, v prvom rade dobrácky, životom skúšaný pán Dudley (Longstreet) ako aj supertrpezlivý manžel-katalyzátor (Ruviviar). Tento seriál pochopiteľne nezaostáva ani hororovými prvkami a to najmä vo svojej silnej 1. polovici. Neobmedzuje sa len na lakačky a desivú atmosféru domu, výborne tu fungujú vidiny a halucinácie, ktoré jednotlivých súrodencov prenasledujú prakticky na každom kroku, v každodennom kolobehu (v práci, v spánku, v drogovom rauši, etc.). "BentNeckLady" a Lukeov vysoký, plížiaci sa démon v klobúku - to sú zrejme tie najsilnejšie desy v celom deji. Po dlhšej dobe seriál, kde by nejeden uvítal ďalšiu sériu. Mínus 1 hviezda za poľavenie zo sľubného tempa v 1. polovici, ale rozhodne treba vidieť! ()

lubica1995

Veľmi pozerateľný hororový snímok. Prepájanie medzi realitou a minulosťou a do 5 dielu seriálu je vlastne každý diel akoby pohľadom jedného s detí do svojho detstva a súčastnosti. Krásne pomalé rozuzlovanie príbehu, ktoré sa mi zdalo zrejmé asi od šiestej epizódy, ale na pointe tomu vôbec neubralo. Pre mňa rozhodne jeden z najlepších hororových snímkov. PS: Sama som matkou, veľa som pochopila od oboch. ()

Michaluss

Dokonalé drama s velice kvalitními prvky hororu. Málokterý seriál dokáže tak moc spojit diváka s postavou, že cokoliv prožívají spolu. ()

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (viac)

The Haunting Of Hill House se vrátí

The Haunting Of Hill House se vrátí

21.02.2019

Populární hororová série The Haunting of Hill House, která loni přistála na Netflixu a okamžitě si získala srdce mnoha diváků i kritiků, se vrátí. Druhá série se bude jmenovat The Haunting of Bly… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nominace na 76. Zlaté glóby

Nominace na 76. Zlaté glóby

06.12.2018

Nominace na 76. ročník Zlatých glóbů byly čerstvě oznámeny a vy po nich teď nejspíš budete mít ještě více otázek, něž kolik jste měli před nimi. Mezi pěticí nejlepších dramat se totiž objevily filmy… (viac)