The Haunting - Dům na kopci

(séria)
  • USA The Haunting of Hill House (viac)

Roztříštěná rodina bojuje se strašlivými vzpomínkami na svůj bývalý domov a děsivé události, které je z něj nakonec vyhnaly. (Netflix)

koty2201

Síce mnohí tvrdia, že Haunting of Hill House je najlepším dielom od Mika Flanagana, tak zatiaľ u mňa aj tak vyhráva o kúsok lepšia Midnight Mass. Zároveň zatiaľ najslabším seriálom od neho zostáva u mňa Fall of the House of Usher. S posledným menovaným tento seriál veľa zdieľa a je škoda, že sa s tým pán režisér nevyhral trošku lepšie. V prvom rade mi to príde také príliš naťahované a 10 epizód je za mňa v tomto prípade aj zbytočne mnoho. Nehovorím, že seriál nedokázal na mňa zapôsobiť, pretože finálna epizóda je majstrovským vyvrcholením celého seriálu (teda ja hovorím seriál, ale mám na mysli 1. sériu, lebo sa toto dielo prezentuje oddelene od sídla Bly). Len celý čas má odkrývanie tajomstiev strašidelného domu rodiny Hillovcov a zmaru rodiny Crainovcov príliš pomalé tempo. Proste sa niektorým creepy prvkom a pointám venuje dosť dlhú dobu až to občas nudí. Avšak okrem toho ide o netradične poňatý príbeh okolo strašidelného domu, kde to každú noc ožíva. A to privádza novo nasťahovaných členov rodiny postupne do šialenstva. Pôvodne otec rodiny Hugh (Henry Thomas) bol staviteľ a jeho žena Olivia (Carla Gugino) zase architektka a chceli dom zrekonštruovať, koncom leta predať a kúpiť si svoj vysnívaný Večný dom (čo je pekne creepy vzhľadom na záver, lebo tak trochu sa im to aj podarilo uskutočniť). Len tým, že dom v noci ožíval a nie práve príjemným spôsobom, tak nakoniec musela rodina utiecť, ale bez matky. A v dospelosti sa decká s ich traumami z hrôzostrašného obydlia, kde v detstve bývali, vyrovnávali inak. Niektorí sa s tým nezmierili vôbec. Ale to už asi trochu spoilerujem. Tak či tak je to skvelo vymyslené a fakt je to ku koncu dosť creepy, keď prídete na pravý význam toho, čo vám bolo celý čas len jemne načrtnuté. Všetko nakoniec do seba zapadne ako puzzle, aj keď to najprv nedávalo vôbec zmysel. A práve tieto pay-offy ťahajú kvalitu seriálu hore, až k slušným 8/10.  Herecky je to obsadené dosť sympaticky a očividne má pán Flanagan v rámci obsadenia podobný štýl ako napríklad Ryan Murphy s jeho American Horror Story, kde obsadzuje do jednotlivých sérií a antalogických príbehov tých istých hercov. Takže tých, ktorí ma potešili spomeniem viac-menej telegraficky, lebo teraz ich je viac - predstaviteľov Hugha a Olivie som spomínal a hlavne Carla Gugino ma druhý krát presvedčila, že nie je dobrá len v komédiách. Ďalej to sú Victoria Pedretti ako Nell, ktorá ma presvedčila už vďaka seriálu You, že vyšinuté baby jej idú dobre :D Kate Siegel ako Theo bola tiež dobre svojská a musím uznať, že je aj veľmi sympatická žena. Predstaviteľka mladšej verzie Theo, Mckenna Grace, ukazuje svoje kvality momentálne vo viacerých projektoch ako nová krotiteľka duchov alebo ako jedna vedľajšia postava z Conjuring série. Michiel Huisman ako najstarší brat Stevie mal tiež určitú charizmu a jeho seriálovú ženu Samanthu Sloyan a slúžku stvárnenú Annabeth Gishovou proste odniekiaľ poznám (aj z inakadiaľ ako z Flanaganových seriálov). No a po technickej stránke nemôžem naozaj prakticky nič vytknúť. Hudba a zvuk sú najdôležitejšie súčasti hororov, ktoré sú najviac zodpovedné za creepy momenty alebo celkovo nepríjemnú atmosféru a strach. A že som sa viackrát cítil nepríjemne a občas naplašil, len svedčí o tom, že sa podarili na jednotku. Kamera a jednotlivé zábery detto a páčil sa mi aj ten občasný namodralý filter. Ak by som mal však súdiť CGI a masky, tak tam to občas skĺzlo do hororovej grotesky, ale neviem či plánovane. Pri pohľade na 4-metrového levitujúceho pána v klobúku som mal skôr pocit ako keby vidím Largea z rodiny Addamsovcov. Ale inak sa nemám na čo sťažovať. Dom ako set bol pekný, dobové kostýmy duchov tiež, takže aj tu som spoko. Takže ak by som to mal zhrnúť, tak seriál o obyvateľoch domu rodiny Hillovcov je fakt skvelý a oplatí sa vidieť. Či už máte radi spooky príbehy alebo tak trochu psycho rodinné drámy, určite si prídete na svoje. Alebo ak máte radi prácu tohto pána režiséra, ktorý ma zatiaľ tretí krát presvedčil, že má obrovský talent v tomto žánri. () (menej) (viac)

maoc

Myslím, že tým tvůrců nechtěl posouvat hranice žánru. Chtěl jen natočit slušně financované rodinné drama šmrncnuté hororem. Chtěl pomalou plíživost, soustředění na postavy a uvěřitelnost, chtěl ukázat hloubku citů jak těch, které jsme zvyklí vnímat jako ctihodné (rodičovská a obzvláště mateřská láska), tak těch, které jsme zvyklí vnímat opačně. A co se hororu týče, chtěl spíše staromilskou duchařinu než co jiného. Chtěl složit hold klasice. Když chcete to stejné, co oni, dostanete to. Ale když ne... tak se raději koukněte na něco jiného. ()

Oliwander

Velmi povedený hororový seriál s promyšleným příběhem. Čekal jsem "klasiku" ve formě rodiny, která se nastěhuje do strašidelného domu, ale v tom případě, je to jiné - lepší a napínavější. Retrospektiva z toho dělá velmi zdařené dílo. Scény na "long take" jsou úchvatné a přidávají na dramatičnosti. Uvidíme, co přinese druhá série. ()

hasacisko

Vyborna atmosfera pocas celeho trvania serialu. S postavami som sa velmi rychlo zzil ako by som bol jednym z nich a hltal som diel za dielom. Co by som ale vytkol je obcasne natahovanie rozhovorov, ktore trochu nudili a dost ma sklamalo aj finale. To ale nic nemeni na tom, ze je to prudko pozeratelna ducharina... ()

Seb_Corvus

Po dlhej dobe niečo zaujímavé. Zo začiatku sa človek mierne stráca v tom, kto je kto, ale dá sa z toho nakoniec vykľučkovať okolo 2. - 3. časti. Páči sa mi viacero časových liniek, ktoré sú tiež celkom prehľadné narozdiel od takého Dark, kde to Netflix trošku prehnal. Kvalitná práca s ľakačkami, párkrát ma to vyhodilo zo stoličky, čo už sa dlho nestalo. Ponurá atmosféra sa strieda s rodinnou pohodou, ktorá ale kedykoľvek môže byť pretnutá niečím ešte viac znepokojivým. Ani dlhá stopáž mi nezabránila v tom, zhltnúť to za dva dni. Viem, že by to mohlo byť aj lepšie, ale na momentálne pomery a možnosti, si to 5 hviezdičiek podľa mňa zaslúži. ()

zdenzo

PROPRACOVANÁ DUCHAŘINA, KDE STRACH ŠÍŘÍ ZLO I RODINNÉ VZTAHY Snad by slušela kratší stopáž, tak o dva díly a jednoho sourozence méně. Nicméně skvělá pointa a dech se tajil až do konce. Katarze v posledním dílu super. Jsem zvědav co nabídne ohlášená druhá série... 92% ()

IZFNP

Rok 2018 na seriálovom poli patril Netflixu. Hneď niekoľké jeho novinky radím k naj nie len toho roku, ale i pár posledných. No a celému roku pre mňa medzi novinkami kraľuje práve Haunting of Hill House. Tvorcovsky do detailu vyšperkovaný dramatický skvost, ktorý je desivý a mrazivý a pri tom to nemá nič s hororom v pravom zmysle slova. Scenáristicky ide o extrémne kvalitný počin, hneď dve epizódy série patria k najlepším seriálovým epizódam roku. Kamera i réžia dotvárajú vydarený trojlístok. Herecky ide o jednu ranu do čierneho za druhou, detskí i dospelí predstavitelia súrodencov svojím postavám vdýchli život. Exceluje pritom nadpozemská Carla Gugino, ktorej tragický príbeh je červenou niťou celého seriálu. Konceptuálne je seriál postavený tak, aby sme dôkladne poznali hlavné postavy, porozumeli ich psychike a následkom, ktoré na nich zanechal dom. Zároveň je však príbeh vystavaný tak, aby sme získali podrobnú predstavu o príbehu ako celku. Do toho Hill House ponúka vydarený original score - doteraz mám pri ústrednej melancholickej melódii zimomriavky. Tlieskam, seriál je nielen sviežim závanom na poli seriálového hororu, ale je hlavne dôkazom, že s dobrým scenárom dokáže v každom žánri vzniknúť dramaticky silné dielo presahujúce jeho hranice. ()

nemer

Budu v menšině, ale Dům na kopci se mi nelíbil, znovu se na něho dívat nebudu. Není to ani horor, spíš jedna velká vleklá deprese, duchové nejsou strašidelní, spíš nechutní a je jich zbytečně moc. Nejhorší bývá zlo, které nevidíme. Tady se tím zrovna dvakrát neřídili. Dům na kopci je překombinovaný a přestřelený v množství živých i zesnulých, příliš efektní, příliš depresivní, přitom málo věrohodný (spíš bych tu uvěřila oné zátěži v podobě duševní choroby) a nedostatečně atmosférický. *Dále možný spoiler********************************************************************************************** Sídlo Bly je (ve srovnání s Hill House) za mne mnohem, mnohem lepší. Zkrátka Dům na kopci neměl být podle mého názoru hororem, ale v první řadě rodinným dramatem bez "reálných" duchů, zato s množstvím psychiatrických diagnóz (což by bylo ve výsledků děsivější než zástupy návštěvníků z onoho světa) ()

Marcas

The Haunting of Hill House je asi nejlepší ryze hororový seriál, který jsem viděl. Tvůrci tady dokázali skloubit prvky strachu s poměrně silným a smysluplným příběhem, což bohužel není samozřejmost a často se to v takovýchto typech seriálů nedaří. The Haunting má trošku slabší rozjezd než bych si přál, ale od třetího dílu se to začne poměrně solidně rozjíždět, kdy vrcholem pro mě byla epizoda odehrávající se večer před pohřbem. Tahle epizoda, která byla natočena v podstatě na jeden záběr, bylo zde dost dramatických chvil a výborně to doplňovaly strašidelné scény, kterých nebylo ani moc, ani málo.To je pro mě nejlepší díl série. Jen škoda, že to nebyl taky záverečný díl, ale to nevadí, uzavření se mi líbilo a nenapadá mě nic, čím by se dalo vylepšit. Kdo je hororový typ, tak rozhodně doporučuji. ()

J.Mayen

Rozhodne se jedna o lepsi pokoukani nez jeho nasledovnik z roku 2020 Bly Manor. Serial je strasidelnejsi, napinavejsi a neni tak pruhledny a pitomy. Co bych zde ovsem vytknul, byl dospely predstavitel Stevena, ktery mi nebyl sympaticky ani v Bly Manor a ani zde. Nejen jako herec,ale i jako role vecne ufnukanyho fetaka. Dal ty vecne hadky mezi sourozenci, nekolikrat jsem to musel uz vypnout nebo pretocit, tohle se nedalo poslouchat a ani to nijak absorbovat, zkratke ne. ()

ShortyIC

Tha Haunting of Hill House je presne ten seriál pri ktorom tvorcovia dokázali vytvoriť chladnú hororovú atmosféru aj bez litrov krvi a nespočet lakačiek. Seriál ťaží najmä z vynikajúceho hororového prostredia (Hill House) a veľmi pekne prepracovaných flashbackoch z minulosti do prítomnosti. Avšak vytknúť musím slabé tempo, pretože vtedy keď to malo začať mať "grády" to išlo stále len v tom istom pomalom tempe. Taktiež je pre mňa sklamaním pomerne slabšie finále, ktoré vsadilo na emócie a nie na oko hororového fanúšika. Asi som mal príliš veľké očakávania... 70%. ()

hony23

Sice precizní filmařina, ale obsahově mě to nijak nenadchlo, duchařské horory mě prostě nějak neberou. Sem tam nějaká lekačka, po většinu času se tam ale nic děsivého neděje a po 2 dílech jsem to vzdal. ()

panki9922

Výborná hororová dráma, ktorá je úžasne pútavá, vtiahne vás do deja a nepustí. Záver sa mi veľmi páčil. Je pravdou, že ostalo trochu nevysvetlené to nadprirodzeno, ale som ochotný neupriamovať k tomu pozornosť, pretože to, o čo v tomto seriály skutočne šlo je krásne. Seriálová tvorba je v súčasnosti na vrchole. 6 epizóda je vyslovene pochúťka po všetkých stránkach. PS: Všímajte si počas celého seriálu aj pozadie obrazovky, budete neraz veľmi prekvapený. ()

kokofek

Těšila jsem se na každý díl a protože během léta mám mnoho jiných zájmů tak jsem si ten čas musela urychleně najít,protože mě to tak přitáhlo k sobě.Miluju dobré horory a dobré psychologické příběhy a toto spojení mě uchvátilo. ()

chozze008

Spoilery!!! Seriál po prvním díle vypadal velmi slibně. Bylo zajímavé jak se 5 sourozenců, každý po svém, vyrovnává s tím co se stalo ve strašidelném domě. Tento přístup mě zaujal a těšil jsem se na další díly. Brzo jsem pochopil jak to bude pokračovat (jeden díl, jeden sourozenec a jeho vzpomínky). Ovšem ukázalo se , že autoři díly zbytečně natahují a jsou v podstatě o ničem. Čekal jsem, že mě z letargie vytáhne 4. díl, který byl věnován Lukovi, vyrovnávající se s tím co se stalo pravidelným užíváním drog (což teoreticky znamenalo, že až na Nelly má nejhorší vzpomínky). Nestalo se tak. Myslel jsem, že netflix "protahuje" jen marvelovky, nicméně vypadá to, že je to pro něj pravidlem, čím více dílů tím lépe (ne však pro mě). Po Lukovi jsem to vzdal, ztráta času. ()

vandamator

Skvěle vydařená, spíše psychologická sonda než horor, což je pro formát seriálu určitě lepší forma. Výborná záležitost která, každým dílem nabírá na atmosféře. Ze začátku se budete v seriálu nejspíš ztrácet, ale postupem času se do postav v žijete a budete prožívat každý jejich životní krok. Neočekávejte žádné hororové žně, ale spíš výbornou komorní atmosféru a špičkové, do detailu zpracované budování jednotlivých postav. ()

Martynes

Hororový seriál, kde nejslabším článkem je paradoxně právě hororová složka. Vlastně jde spíše o "character drama" s občasnými jumpscary, které tam jsou ale tlačeny bohužel dost na sílu, aby se ještě o horor vůbec jednalo. Zajímavé je ale, že na rozdíl od běžných hororů, kde démoni a duchové v "děsivých" scénách mačkají vypínače světel a pohybují s nábytkem zcela bezdůvodně, jsou zde všechny tyto scény následně logicky vysvětleny. Většina hereckých výkonů - včetně dětských - je skvělých (ty, které nejsou, se dají hodit na scénář), postavy výborně napsané a příběh odsejpá, jak má. Konec bych si sice dokázal představit lépe zvládnutý, ale vše korunuje fantasticky bezstřihově natočená šestá epizoda. Jsem velmi zvědav na další Flanaganovu tvorbu. ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (viac)