Nacističtí vojáci mají bránit tajemnou hradní citadelu v rumunských horách. Náhodou však vypustí prastaré zlo, jež s sebou přináší smrt a zkázu. Pouze židovský vědec a jeho dcera mohou zastavit prokletého cizince z jiného světa... (oficiálny text distribútora)

3DD!3

Atmosférické, ne úplně tradiční, béčko s parádně ponurým příběhem. Mannův styl už na vás zamává při titulkové sekvenci příjezdu nacistů k pevnosti a vykoukne ve skoro každé opravdu dobré scéně. Trochu mě překvapila podivná práce s hudbou, protože to bývá obvykle Mannova silná stránka. Tady však šílené syntetizátory burácí v dost divných pasážích a spíš někdy i ruší než aby dokreslovali vizuální dění. Po herecké stránce není co vytknout, snad jen že kromě McKellena a Glenna není zbylý ansábl moc využitý. Takový Jürgen Prochnow i Gabriel Byrne se přece jen mohli výrazněji zapojit do děje. Co se týče efektů, tak na film z 80tých let mi přišli dost působivé i teď. ()

sud

Koukám, že s uvedením v televizi je hodnocení tohoto filmu pořádně rozporuplné. Tak se pokusím vyjádřit i já a doufám, že mi odpustíte i ty drobné spoilery, kterých se v příštích chvílích dopustím. Bez nich to nejspíš nepůjde. "Pevnost" je osmdesátková béčková šílenost o níž nevím co si mám myslet. Tak napřed začátek - do zapadlé Transylvánské vesnice přijíždějí vojáci wehrmachtu vedení charismatickým Jürgenem Prochnowem - zajímavě se budující atmosféra dává tušit docela slušný thriller. Prochnow do své postavy perfektně sedne a působí naprosto přesvědčivě. Tajemné úmrtí dvou vojáků bohužel zbytečně zahalené do temnoty, nejspíš aby divák neprokoukl ty nedokonalé triky. Zásadní zlom přichází ve chvíli, kdy přijíždí SS a v jejich čele pekelně zlý a démonický Gabriel Byrne. Kdykoli je na obrazovce, je postaráno o dokonalý zážitek. Židovský vědec se svou dcerou dávají ději nový rozměr a tajemno spolu s fantasknem nabývá na intenzitě. Jenom když vstoupil na scénu Scott Glenn, který prakticky nemá vůbec co hrát, dostal jsem se do rozpaků. V titulcích je uveden jako první a přitom hraje postavu, která se mi jevila jako zbytečná. Ostrá hádka mezi Německými veliteli, hnusný výstřel zezadu, pekelné zadostiučinění na majorovi SS...a teď to mělo skončit. Citadela se zřítit, přeživší uprchnout a šmidra. Přichází však souboj Scotta Glenna s nadpozemskou silou, který jsem skoro nepobral a po trikové stránce je opravdu mizerný. No, tak teď nějaké resumé. V žádném případě mi není jasné, do jakéhu žánru bych "Pevnost" zařadil. Horor? Fantasy? Sci-fi? Válečný? Je to podívaná, která jistě nesedne každému a podle toho vypadá i zdejší hodnocení. I když jsem z toho hodně na rozpacích, kvůli závěru, který je totálním úletem, to nebudu zatracovat. A nebudu ani psát, že se mi film nelíbil, když opak je pravdou. Zábavné osmdesátkové béčko s absolutně šílenou (tentokrát v pozitivním slova smyslu) hudbou skupiny Tangerine Dream. Klidně si někdy dám repete. 50%. ()

castor

„Budu volný,“ objevilo se napsané na pevnosti v jazyku, který je už 500 let mrtvý. V okupovaném Rumunsku brání nacističtí vojáci tajemnou tvrz a vypustí prastaré zlo, které zabíjí. Zkázu může zastavit jen židovský vědec se svou dcerou. A Michaelu Mannovi tahle velmi zvláštní látka na pár let zbrzdila filmový rozjezd. Alegorie, která prý trvala podstatně déle, ovšem doplatila na studiový sestřih (což asi výsledku ublížilo), má několik známých hereckých jmen, mysteriózní atmosféru, pološílenou hudbu a až primitivní efekty. Dnes legendární tvůrce se poté vrátil do televize, vymyslel veleúspěšný seriál Miami Vice, a čekal, až přijde látka, díky které se vrátí na stříbrné plátno. Tohle byl ale přešlap. ()

Rex Mundi

Netuším, prečo som si myslela, že toto je kultovka. Percentá napovedajú, že len pre tých, ktorí Pevnosť videli v detstve. Ako pri mnohých ďalších filmoch je tým pádom dnes už neskoro :-) Dnešný divák vidí síce predchodcu "naci hororov", ale aj nudný dej, horu klišé (zbytočná a zbytočne hysterická ženská hrdinka) i veľké rezervy v atmosfére. ()

JAn

Zapadlý klenot osmdesátých let. Raný Mann strhává fantastickou atmosférou, nádhernými studiovými scenériemi a znamenitým hereckým ansámblem. A stejně jako u předchozího The Thief, i tady vsadil najisto v podobě uhrančivého soundtracku Tangerine Dream, který vede narativ spolehlivěji než samotný scénář. Společně se zpomalenými záběry vytváří magický videoklipový vizuál. ()

petero

Napriek nárezovej hudbe je kamera hodne uspávajúca, na druhej strane predsa len Michael Mann drží opraty pevne, no ukázať démona v celej jeho kráse nebol zrovna dobrý nápad pretože je to len nič moc maska a k dobrému hodnoteniu mi nepomohlo že som vôbec netušil čo sa vo filme deje. Dosť dobré obsadenie kde prekvapí Ian McKellen ktorý tu vďaka šikovným maskérom vyzerá rovnako staro ako dnes, proste keď som ho zbadal tak som nechápal ako je možné že pred 25rokmi už vyzeral tak staro, no keď vo filme vďaka démonovi omladol hneď som vedel koľká bije. ()

Davies182

Z tohoto snímku mám upřímně řečeno velmi rozporuplné pocity. Téměř to na mne působí tak, že jsem až příliš zhýčkaný moderními horory, jenže chyba nakonec bude asi někde jinde. Filmu se nedá upřít bezvadná atmosféra a dokonalá hudba, která provází většinu důležitých dějových momentů v tomto klasickém poctivém béčkovém příběhu. Párkrát mi také přeběhl mráz po zádech, jenže tímto veškerý výčet kladných vlastností Pevnosti končí. To, čím jsem trpěl nejvíc, byla i navzdory slušně budovanému napětí neskutečná nuda. Mann se očividně moc nepřetrhl, protože jsem se několikrát přistihl při otázce, kdy film skončí. Herecké výkony taktéž nikterak neoslnily, šlo veskrze o mírně nadprůměrné snažení. Abych to shrnul, tak tento horor je sice pěkný na pohled a na poslech, ale jinak je to docela trýznivých devadesát minut. Úplně normální béčko z osmdesátek. ()

gogo76

Jeden z prvých filmov. M.Manna ma zaujal témou, prostredím, ale hlavne hviezdnym hereckým obsadením. Čakalo ma ale veľmi nemilé prekvapenie a výsledok pôsobí ako otrasné podradné béčko. Pár scén by som pochválil, ale mnoho ich nebude. Za zmienku stojí pár rozhovorov medzi G. Byrneom a J. Prochnowom, ktoré akokeby boli z nejakej vážnej vojnovej drámy. Kombinácia stupídnych dialógov,nehodiacej sa hudby, smiešnych trikov a atmosférou ako zo sci-fi z 50-tych rokov, sa to skĺbilo v jeden otrasný celok, ktorý už nikdy nebudete potrebovať vidieť znova. Pôsobí to rovako ako keď si po všetkých filmoch. J. Camerona pustíte jeho Piraňu, aj keď je otázne do akej miery to bol jeho výtvor. Ale výsledok je rovnako šokujúci. Bohužiaľ, každý nejako začínal, aj M.Mann. Film 40%. ()

Xmilden odpad!

Exkurzi po starší Mannově tvorbě jsem zahájil u Pevnosti a musím suše konstatovat že se jedná o jeden z 5 nejhorších filmových zážitků. Film se mi vůbec ani trošku nelíbil. Je s podivem kolik známých herců zde účinkuje. PS: Scott Glenn dle mého soudu posloužil Cameronovi jako předloha pro Terminátora. ()

darkrobyk

Atmosférický, zčásti snový až surrealistický psychohoror sázející na působivou vizuální stránku a temný hudební doprovod Tangerine Dream (občas se mi vybavil Blade Runner). Knihu jsem četl tak dávno, že si ji vůbec nepamatuji, ale k prožitku mi to nechybělo. Němečtí nacisté versus démonické zlo, které se prezentuje jako zachránce nevinných, jenže ve finále je úplně stejné. Báječné hrátky s mlhou a kouřem, výborné speciální efekty, působivé monstrum zejména v první a druhé fázi znovuzrození. Na trojici Prochnow - Byrne - McKellen je radost koukat. Hlavním motivem snímku je souboj dobra a zla, lži a pravdy. Pro diváky hledající přímočarý příběh to očividně není, kdo se nechá rád unášet obrazy, hudbou a tajemnem, měl by být spokojen. A nechybí ani přetržení vojáci a vybuchující hlavy... ()

Ampi

Horror z 80. let, kterému možná uškodilo zkrácení ze 3 hodin na 96 minut. Nicméně má dobrou atmosféru a kvalitní herecké obsazení, exceluje Jürgen Prochnow jako důstojník wehrmachtu, Ian McKellen jako doktor židovského původu Cuza (Erik Magnus,, Magneto" Lehnsherr se podoba na profesora Xaviera) a Gabriel Byrne jako velitel jednotky SS. Jejich dialogy jsou pro film přínosem a posouvají jej, pro mě, minimálně o jednu hvězdu nahoru. Příběh takový, že není přesně poznat, co - kdo reprezentuje dobro a kdo - co zlo. Hudební podbarvení od Tangerine Dream není špatné. ()

LiVentura

Zvláštní a své. Temný zlý přízrak se chce dostat ze svého pozemského vězení díky pomoci jednoho starého Žida za WWII, slíbí mu, že vyvraždí do jednoho nacistické hnutí včele s Hitlerem v Berlíně. Do cesty Žida však vpadne násilnický velitel komanda SS, který má neobjasněné vraždy německých vojáků v pevnosti vyšetřit a je tu ještě jeden muž z jiné planety, který má katastrofě úniku démona zabránit. Opravdu originální spíše akční sci-fi snímek s kvalitním hudebním pozadím.! ()

Fiftis odpad!

Počas celého filmu mi ťahalo oči akési rozmazanie obrazu, akýsi blur a do toho plno pary, ktorá robila film pomaly nepozerateľným. Príšerní neatraktívni herci, jedna hnusná sex scéna až hrôza, keďže sa jedná o starý film, tak aj efekty monštra vyzerajú príšerne, Ian McKellen priemerný výkon, aj keď scenár mu nedovoľoval viac zahviezdiť. Snímka má len 96 minút, ale mal som pri sledovaní pocit, že sa dívam už 3 hodiny. Jeden z najhorších filmov z prostredia druhej svetovej vojny. Aj ako fantasy je to príliš prehnané. Nedovysvetlené, prečo monštrum nemôže tú vec ktorú ani neviem pomenovať, odniesť preč z jaskyne. A to najhoršie na filme je akési hudobné pískanie ktoré trhá uši, neviem ani čo to malo znamenať. Takže tu máme katastrofálny výsledok, neatraktívnych hercov, príšerné efekty a dej. Nie je tam nič, čo by sa dalo pochváliť. ()

lamps

Pevnost má bohužel řadu aspektů, které z ní činí až překvapivě chaotický a nudný škvár. Postavy jsou dost mizerně napsané, tempo značně kolísá, efekty jsou přinejmenším úsměvné a hudba vyloženě obtěžuje - a celkově mám pocit, že tenhle námět by skvěle zpracoval spíše John Carpenter, který by kreativně zvýraznil brakovost a lépe stylizoval hrdiny (především tajemného Scotta Glenna) i záporáka. Jenže je tu precizní budovatel atmosféry a ideologických konfliktů Michael Mann, v jehož podání sice film není vůbec zábavný, ale má nezpochybnitelně vtahující auru a koneckonců i vizi. Brutálně silné zadní nebo boční nasvícení a permanentně přehřáté stroje na páru vytváří až surreálnou kulisu, která snímek doslova zachraňuje a činí z něj celkem pozoruhodný experiment. Jako kdyby Carpenter upustil od narativních hrátek a zkouřil se trávou, která v něm probudila snahu o umělecky laděný horor s nadčasovým kontextem. Je to opravdu zvláštní a nedivím se, že Mann od té doby netočil filmy postavené na efektech, ale o to víc si vlastně vážím toho, že tak zajímavý filmař jako on si něco podobně ulítlého vyzkoušel. 55% ()

Pepinec

Příběh obsahuje pár zajímavých momentů. Práce s efekty mi na začínající osmdesátá léta přišla dosti povedená, jisté míry komičnosti se však stejně nevyhnou. Nechť je tato skutečnost přirozenou, s ohledem na již zmíněnou dataci vzniku. Mou pozornost upoutala hudba, která ke scénám pasovala tu méně, tu více, která je však rozhodně z toho lepšího, co film divákovi nabízí. K příznivějšímu hodnocení mi chyběla silnější hororová atmosféra - a právě u těch nejdramatičtějších scén nezvyklý hudební doprovod náladu krapet rušil. ()

salahadin

To "strašidlo" bylo legrační, ta hudba byla legrační a nepasovala mi sem, příběh byl občas legrační, herci hráli legračně, jestli ona Pevnost Michaela Manna není náhodou komedie. Což o to, začátek by nebyl nejhorší, ale velmi brzy si film zvrtne kotník. Napětí a strach? A kde!? Škoda, že Hitlerovy vojáky nepobil mužíček s nezdravou pletí (asi nepoužívá krémy L´Oreál), s nehty potřebujícími pedikúru a s červenými očičkami jako měl golem, když fungoval. No, možná je dobře, že je tohle jen špatná sci-fi. ()

Ruut

Michael Mann vždycky uměl. Tentokrát je tu s hororově laděným thrillerem z prostředí druhé světové války. Kdesi na okupovaném východě je v malé příhorské vesničce tajemná pevnost. Jenže architektonicky je řešena tak, aby zabraňovala útokům a zničení zevnitř! Takže má zabránit někomu/něčemu dostat se ven. Zpočátku se Pevnost tváří jako slušný béčkový horor, ve kterem bude asi spousta krve (viz oběti s rozstřelenými hlavami). Pak přeladí na vážnější strunu, přimíchá židovství a ke konci si Mann i trochu zafilosofuje. Nejlepší zbraní filmu je úžasná hudba a netradiční prostředí. Naopak vzhled samotného "zla z pevnosti" je dost rozpačitý. Každopádně zajímavý počin. ()

Mi Nü-Chai

Nebezpečná symbolika (bestie v podzemí, archanděl Trismegistos s lightsaberem z výprodeje a tak dále) velmi povedená, všechno ostatní spíš hustomasakrózně špatně. Ale jako trip pro Tremery toprý. ()

Javert

Takovou hovadinu už jsem dlouho neviděl. Téměř všechno je hrozné - příběh, hudba (fuckin' 80s synťáky ve své nejhorší podobě ???), efekty a taky hlavní zloun. Hvězda za Byrneho. ()

Goldbeater

Po přečtení skvělé knižní předlohy jedním dechem jsem se na filmovou adaptaci těšil. Zbytečně. Celý snímek je tak trochu paradox. Jsou zde známí a charismatičtí herci, ale nemají co hrát. Hudba Tangerine Dream je skvělá, ale do filmu se zásadně nehodí. V knize je mnoho děsivých a krvavých sekvencí, ale zde jsou vynechané (zřejmě kvůli obavám z cenzury) a celé to působí příliš okleštěně (před sestříháním údajně Mannova verze měla tři a půl hodiny, takže se není čemu divit, že současná verze působí tak nesoudružně). Nějaký director's cut by možná jednou pomohl k lepšímu hodnocení, nezbývá než doufat, že v budoucnu bude někdy původní nesestříhaná verze vydána. ()

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

Hororová Pevnost se dočká nové adaptace

17.12.2022

Hororový román od autora Francise Paula Wilsona s názvem Pevnost vyšel poprvé v roce 1981. Temný příběh odehrávající se v období druhé světové války sledoval oddíl wehrmachtu, jenž se v jednom z… (viac)