Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

hans500

Perfektní filmařina v podání Terrence Malicka. Špičkové herecké obsazení, brilantní režie, úžasná kamera ve spojení s ohromující hudbou, nemluvě o skvělém scénáři s výborně napsanými charaktery. Zbytečné srovnávání, ale přesto: Tenká červená linie vychází v porovnání s vojínem Ryanem jako vítěz. ()

Doudis19

Netradiční válečný film pro přemýšlivé. Akční scény jsou natočeny opravdu umě, z prvu divák vstřebá i nějaké ty filosofické přemítání. S postupem času se, ale slibný pohled na válku v Pacifiku změní, jen v nicneříkající nudu kde nejslavnější tváře Hollywoodu blábolí o ničem a situaci nezachrání ani prostřihy na krásy přírody. Naštěstí ukončení je stravitelné, ba dokonce natolik silné že Linii z bahna srágor tahá i s pořádnou rezervou. Abych ty herce jen nepeskoval, tak Sean Penn si za svojí roli, u mě vysloužil pozvánku do oblíbených. ;-) ()

vadic

Moc akční, moc krátké. Obviňovat Malicka z nějakého chladného kalkulu je asi jako obviňovat Witta z diletantství, označovat jej za nudného rádoby filosofa je asi jako označit Starose za zbabělce. ()

LeoH

Po Stromu života teprve můj druhý Malick; tenhle starší kousek se mi vnímá líp díky tomu, že jeho ambice nejdou tolik do šiřky, nesnaží se ještě o zachycení celých dějin lidstva a světa, ale o plné uvědomění a přijetí každého přítomného okamžiku, jak už tu báječně popsala JitkaCardova a já bych se jenom neumětelsky pokoušel o totéž. Že se tahle konkrétní meditace/modlitba odehrává zrovna ve válečné vřavě, je pro mě skoro vedlejší, ale přesto vnímám a cením si toho, jak sugestivně je podána i ta „rámovací“ vojenská historka (další plus oproti Stromu, kde se už příběh ztrácí). I Zimmerova hudba, která mi často připadá příliš sebestředná a příliš přímočaře programující diváka na požadovanou emoci, dělá tentokrát daleko jemnější práci. Jenom to za mě mohlo skončit mnohem dřív, na posledním úseku té pouti jsem neměl pocit, že by se k už vyřčenému ještě něco zásadního přidávalo (ale třeba jsem napoprvé jenom neuvnímal všechno, co se uvnímat dalo), proto protentokrát ještě ne plný počet. ()

senor

Škoda že Malick byl po Days of Heaven z filmu odstaven. Naštěstí se vrátil s tímhle rozvláčným válečnám opusem, který ovšem zastínil v té době do kin uvedený vojín Ryan. Nechci to srovnávat, jde o naprosto odlišné filmy. Je zajímavé jak Malick dovede i poměrně napínavé válečné scény podat s krásným klidem. Někdy je tam zbytečně moc filozofických promluv, ale to už je holt Malickův styl. Herci se na skvělÝ scénář nalepili jako mouchy na lep. ()

Kamkon

Rozvleklé téma a drama, které chce klid a náladu, ale velmi zajímavá přehlídka různorodých hereckých představitelů - takovou koncentraci jsem neviděla nikde jinde. Nejdříve jsem viděla Strom života od stejného režiséra, ale tohle je hodně v tom stylu, tím myslím kameru, střih i komentář v pozadí. Celou dobu čekáte, jestli Adrien Brody promluví a kdo se předvede nakonec. Hodně zajímavé také tím, jak (ne)byly američtí vojáci vlastně připosraní :-) Sorry, jinak to nejde. ()

Mr.Bulanek odpad!

Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Opravdu nemá, horší válečný film jsem asi neviděl. I když Pacific mu hodně konkuruje. Na komentář k tomuto filmu by mi vystačila menší knížka. Proto zde zmíním jen pár bodů.(SPOILER) Už jen ten začátek mě dostal. Jdu si sehnat pistoli, čmajz, a hotovo. On ji ukradl někomu ze svojí jednotky?? No vypadalo to tak. Ne, dovolte mi to vysvětlit jednou větou. Prohledával celou loď a díval se jestli se někde nějaká neválí bez dozoru, na podruhé se mu povedlo pistoli sehnat poprvé mu to skoro vyšlo. Kde se kurňa vzali, po zničených kulometných hnízdech, v džungli? Opět vysvětlím. Stein (ve filmu, nevím proč se postava jmenuje Staros) chtěl udělat obchvat džunglí a nebylo mu to povoleno jak jsme viděli. A když šli dobývat zbytek hřebenu tak část, nebo celá, rota C šla na průzkum džungle, při kterém potkali pouze jedno kulometné hnízdo a byl zde raněn voják kterého, opět nevím proč ke konci filmu, potkal Witt když šel za rotou. Jakmile rota vyšla z džungle zabila pár japončíků, a až poté narazila na japonský tábor. No a jedna technická poznámka, pěchota měla garandy a karabiny jestli se nepletu. Ve filmu pobíhalo pár jedinců s thompsnama, ty sehnali, v nehlídaném stanu, pravděpodobně námořní pěchoty, dříve když se vylodili a čekali než půjdou jako další maso do mlýnku o kopce 209, 210. No to by bylo to něco málo co ve filmu nedávalo smysl a chtělo to objasnit. A tak bych mohl pokračovat dál, až by jednotlivé scény, a celý film, začaly dávat smysl. (Konec SPOILERU) Ještě připomínka ke stopáži filmu mohla mít klidně "jenom" 150 minut kdyby tam nedávali ty části díky kterým jsem si občas připadal, že se dívám na Cestománii No a závěrem bych chtěl těm co dali 4 a 5 *, aby si přečetli knížku, a poté opravili hodnocení. Ať ví o čem se ten film snaží být. Já sice chápu že pan Malick chtěl dát všechno z knihy na plátno, ale radši 70% z knížky a skvělý film než skoro celou a výsledkem 170 minut utrpení. Jasný rozum a naprosté šílenství od sebe dělí jen tenká červená linie. Toto přísloví vystihuje tento film celkem přesně. ()

prizdisrac

Terrence Malick, Hans Zimmer, Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney, John Cusack, Woody Harrelson, Nick Nolte, John C. Reilly, John Travolta. Za každý dva dávám jednu hvězdu .)) ()

Ryuuhei

Ačkoliv byl film plný hvězd, mé osobní hodnocení už tak moc hvězdné nebude. Od tohoto filmu jsem očekával hodně, bohužel namísto stoprocentní spokojenosti bych si našel nejeden důvod, proč na hodnocení ubírat. V první řadě se film snaží o hned několik pohledů, ale ve výsledku vynikne jen jeden a to hlavního hrdiny. Dějství typu jedna mise je sice velice dobře natočené a místy i napínavé, ale opět, snaží se to zakomponovat hromadu až zbytečných myšlenek a tím se nejedna pasáž zbytečně protahuje. Celkově se mi zdálo, že takového toho „blbého civění“ a dlouhých, nicneříkajících záběrů, zde bylo příliš. Film se mi zdál nekonečný a ani ne od půlky mě už spíše nudil. 50% ()

lennyd

Boj o jeden nicotný ostrůvek během druhé světové války pohledem Terrence Malicka. Sice jde (nebo by mělo jít) o válečný film, ale pokud čekáte nějakou řežbu od začátku až do konce, tak budete zklamáni. Více než bojuje se zde filozofuje o bytí a nebytí, o životě a smrti a o nesmrtelnosti brouka (to je vtip). Ve filmu se mihne neuvěřitelné množství hereckých hvězd, i když většina z nich zde pronese jen jednu či dvě věty a některé ani nezaznamenáte (např. John Travolta či George Clooney). O to větší prostor je dán hlavním hercům, což jsou například James Caviazel, Nick Nolte nebo Sean Penn - to co předvádí Sean Penn (resp. nepředvádí, celou dobu se tváří jako že se ho celá válka netýká) je úžasné. Vše je podkresleno úžasnou (a NIKOLIV akční) hudbou Hanse Zimmera, která k filozofickému pojetí filmu dokonale padne. A proč jenom tři hvězdičky, když jenom chválím - za prvé, ukrutná délka a spousta scén, kde se (až na různé průpovídky) vůbec nic neděje přece jen chvilkama dost nudí... ()

uhlajz

Polofilosofická válečná odyssea. Tenhle film jde opravdu do hloubky a líčí dokonale pocity vojáků. Rozhodně lepší než Ryan a možná nejlepší válečný film vůbec... ()

BS

Při prvním sledování se mi to celé zdálo příliš chaotické a bez hlavního hrdiny. Po druhém zhlédnutí jsem byl nadšen, jeden z nejlepších válečných filmů (ale Ryan se mi líbil víc) ()

Raven0

S klidným srdcem mohu prohlásit, že Tenká červená je pro mě ten nejlepší válečný film, co jsem kdy viděl. Intenzivní bojový zážitek, ze kterého běhá mráz po zádech. Neustálé napětí, očekávání nekompromisního střetu, smrt, krev smísená s blátem, nářek raněných... Plus skvěle propracovaná psychologie postav, zajímavé myšlenky proudící z úst "vypravěčů" + nádherné záběry a perfektní herecké výkony... Sakra, já snad nenajdu jedinou chybičku, kterou bych filmu vytkl. Snad ještě lepší Malick, než můj oblíbený Nový svět. ()

danoo

TČČ je pre mňa pokojne tečúcim filmom - riekou. Je v ňom život, sila a emócie, ktoré nejde odplaviť. Herci, predovšetkým Caviezel, Penn, Chaplin, sú úžasní, len pohľad na ich tváre vo chvíľach ticha povie takmer všetko. Toľko úvod. O čo v skutočnosti ide? Terrence Malick zmiešal dve postavy z vojnových románov Jamesa Jonesa, Od tiaľto až na večnosť (1951) a rovnomennej Tenkej červenej čiary (1962), aby vytvoril svojho vojaka Witta (Caviezel), dezertéra, čo medzi divochmi objaví nesmrteľnosť, obetuje sa a zomiera bez strachu v duši (je to najsugestívnejší vojnový charakter od Conradovho/Coppolovho plk. Kurtza). V Malickovom diele skutočne nájdeme paralely so Spielbergovým filmom, a síce naliehavé otázky, ktoré si vojaci kladú. Otváracia scéna z Vojaka Ryana je ohromujúca - je to však pornografia - sledujeme odtrhnuté ľudské končatiny lietajúce vzduchom, ale robíme to ako voyeri. Tu namiesto úvodného masakra prvý útok prichádza až po 50 minútach; dovtedy sa dej odohráva prevažne uprostred mora, pláží a plání presvetlených slnkom: sú to reálne zmyslové pocity, vnemy vojakov bojujúcich v Tichomorí. Samozrejme má to aj objektívne pozadie. Na rozdiel od európskych bojísk, americkí vojaci v južnom Pacifiku museli čeliť krátkym, intenzívnym bitkám, prerušovaným dlhými tichými periódami, kedy ich do šialenstva privádza pohľad do vlastného vnútra. V tomto smere je TČČ sofistikovanejším, filozofickejším až teologickým pohľadom na jednotlivca, ktorý sa ocitol na pokraji priepasti a musí bojovať, aby prežil nielen fyzicky, ale hlavne duchovne. Film sa nikdy nestal a nestane masovou záležitosťou, pretože dav je povrchný. Napriek tomu alebo skôr práve vďaka tomu sa nazdávam, TČČ je NAJDÔLEŽITEJŠÍM a zároveň NAJNÁROČNEJŠÍM AMERICKÝM FILMOM 90-tych rokov dvadsiateho storočia. ()

tnp101

Nefalšovaná filmová poezie s několika neskutečně silnými emotivními momenty. Tahle tříhodinová krása reflektující se v hnusu války bohužel trpí jedním značným nedostatkem. Terrence Malick jako kdyby částečně opovrhoval prvky, které by snímek vytvářely takovým, jak se na první pohled tváří, což v důsledku znamená, že ačkoliv se vše ostatní považuje (a ono taky je) za nesmírně epické, příběh (resp. výprava) až tak velkolepý(á) není. Nebyl by to takový problém, kdyby se stopáž neblížila ke třem hodinám, čož zkrátka zaregistruje i ten největší „audiovizuofil“. Orgie tkví mimo jiné především v kameře, střihu, neuvěřitelném hereckém koncertu a pro mě osobně především v (pře)božské hudbě. Pokud vám hromada filozofických otázek o životě a smrti bude něco říkat a k filmu přistoupíte v absolutním klidu a zároveň jako k umělecky nádherné a technicky i herecky bezchybné kolekci obrazů z válečného prostředí spojených minimalistickým dějem a nebude vám vadit, že o válečném konfliktu, jenž by měl podrobně rekonstruovat, ve výsledku vlastně není, budete bezpochyby povzneseni. Já jsem někde mezi. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Pokud čtete tyto řádky, s velkou pravděpodobností chcete vědět, jak je na tom tuzemská Blu-ray verze „Tenké červené linie“ a v následujících řádcích se to samozřejmě dozvíte. Blu-ray disk Malickovo válečného snímku vyšel nejprve v zámoří a to v rámci „Criterion“ kolekce, což je záruka kvality a zrovna tento kousek i jakýsi exemplární příklad, jaké zázraky tam lidé se zdrojovým materiálem dokážou. U nás jsme se dočkali titulu relativně krátce po evropské Blu-ray premiéře a nyní již přejděme ke kvalitě přepisu. U toho jsme se naštěstí nedočkali žádného zděšení v podobě horší kvality oproti americké verzi. Přímo posuzovat oba přepisy sice nemůžu, ale po prozkoumání snímků ze zámořské verze můžu konstatovat, že dostáváme (možná až na zcela minimální rozdíly) stejný přepis. A je opravdu na co se koukat! Obraz je prezentován s poměrem stran 2,35:1 (horizontální černé pruhy) a až na výjimky je ostrý jako břitva. Dalším superlativem je míra detailů a jak u prvků blízkých, tak v dálce. Všimnete si každé nedokonalosti na obličejích herců, každičkého detailu na jejich uniformách, ale i nepatrných kamínků, stonků trávy, či listů na stromech v záběrech přírody. Tohle se jednoduše nevidí každý den. Zrno je nepatrné a na žádný šum tu jednoduše není místo. Obraz je díky tomu neskutečně čistý. Podání barev lze označit za realistické a i přes nadvládu zelené a světle modré jako velice pestré a silné ve všech odstínech. Přepis disponuje ohromnou hloubkou a prvotřídní je i černá, případně kontrast. Jednoduše dokonalost sama a důkaz, že i víc jak deset let starý film může vypadat lépe, než velká část novinek. Zvuk je v originálním anglickém znění prezentován formou DTS-HD 5.1 MASTER. Stejně jako u obrazu, i zde nemůžu jinak než vychvalovat. Stopa nemá zapotřebí, znít agresivně za každou cenu. Neznamená to však, že by se v akci nedokázala pořádně rozdovádět. V ní jsou basy jak mohutné a agresivní, tak čisté. Prostorové reproduktory jsou využívány hlavně na detaily a hudbu. Detailů stopa obsahuje ohromné množství a hudba zní často až neskutečně. Božsky zní, když hraje nepatrně, i pokud se její hlasitost rapidně zvedne, zkrátka pohádka. On to je svým způsobem docela tichý film, ale zní mohutně. Dialogy jsou krystalově čisté i hlasité a vůbec, nedokážu najít chybu. A tím myslím v celém audiovizuální přepisu. Tohle je zkrátka referenční materiál k filmu, který je hlavně o audiovizuálních orgiích, takže absolutně dokonalá kombinace. Z toho hlediska jeden z nejkrásnějších titulů, jež si v současnosti můžete na našem skromném HD trhu pořídit. Na disku se nachází i stopa s českým dabingem, ale díky DD 2.0, v němž je zastoupena, ji bez váhání přeskočte. Přejděme k bonusové výbavě. Začneme velice povedeným audio komentářem vedoucího výpravy, kameramana a producenta. Bohužel neobsahují české ani anglické titulky, všem jde ale velice dobře rozumět. Navíc byste přeskočením přišli o hromadu velice zajímavých informací z natáčení. Určitě si na něj ten čas udělejte. Následujeme klasickými video bonusy. První z nich je 23 minutový sestřih rozhovorů s herci hovořících o jejich dojmech z natáčení, včetně konkurzu, historek z natáčení a více. Podobně pojatý je i další, 24 minutový filmeček, tentokrát o stříhání filmu, kde se mimo jiné dozvíte i hodně o Malickovo způsobu natáčení. Posledním obdobným filmečkem, je 16 minutový rozhovor s Hans Zimmerem a řeč tudíž nebude o ničem jiném, než o hudbě, kde se znovu dozvíte hodně o samotném režisérovi a do značné míry rozebírá i jednotlivé skladby. V bonusech nás poté čeká osm smazaných scén o celkové stopáži přes 13 minut a ani zde se nejedná o žádný odpad, ale zejména o „mluvící“ materiál, jež značně rozšiřuje samotný film. Poté následuje netradiční historický materiál v podobě pěti dobových zpravodajských filmečků na téma „Guadalcanal“ o celkové délce 15 minut. Přídavnou výbavu zakončuje trailer. Všechny bonusy, kromě již zmíněného komentáře jsou vybaveny českými titulky a prezentovány v SD. Titul je tedy silný i po stránce bonusové (zámořská verze jich obsahuje trochu víc, ale dostáváme vše podstatné), takže jej mohu opravdu vřele doporučit! 90% () (menej) (viac)

noriaki

Kdyby se vystříhaly všechny scény neodehrávající se na na Guadalcanalu a v blízkém okolí, tak by to síle výpovědi neublížilo a atmosféře spíš prospělo. Terrence Malick pojal dobývání těžce opevněného a odhodlaně bráněného ostrova téměř poeticky. Kombinuje lyrické výjevy z předválečného života vojáků se syrovými bitevními scénami. Nějakým zázrakem se mu to nerozpadlo na prvočinitele, jenže co naplat, na válečný film je to moc utahané a na psychologické drama je to moc plytké. Malick režíruje fantasticky, jenže bych byl raději, kdyby k tomu dostal cizí scénář. ()

JohnSmith

Nevím jak začít.Plejáda slavných herců podává vynikající výkony, ikdyž se objeví jen v jedné scéně filmu.Výborná je i kamera a hlavně hudba Hanse Zimmera.Malick natočil obrazově krásný film,ale až příliš poetický.Slyšet nahlas co se vojákům honí hlavou je někdy dost depresivní a někdy až moc filozofický.škoda,kdyby nebylo těch dlouhých a zbytečných pasáží a monologů tolik,snášelo by se to mnohem lépe. ()

Brain-D

Po druhé projekci mi film připadal lepší, ale měl jsem neustále nutkání srovnávat ho se Stromem života nebo Novým světem od stejného režiséra. Každý si všimne, že to není klasický válečný film, ale válečná poezie. Jak bych rád v "New World" viděl víc, tady bych to skracoval asi. I když herci byly naprosto výborní a některé scény mě fakt dostali. Rozhodně výborný film... ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)