Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

jackalsc

Výborné herecké výkony. Ty role mi tu opravdu příjdou úplně na míru. A ten typ humoru se tvůrcům neskutečně povedl. Nebylo epizody kdy bych se od plic nezasmál. Výborná kamera i pečlivý výběr hudby, jednotlivé skladby zde perfektně sedí a jsou taky vloženy do vhodných míst. Taky se mi líbí jak seriál ladně přechází z pasáží humorných na vážné, smutné, zoufalé a točí to jako na kolotoči bez sebemenšího zaškobrtnutí. A Cathcard se svým Kornem naprosto k nezaplacení. I am so proud of you boys, gosh i am so proud. What do you say we speed this thing up? Lets raise the mission again URAÁÁÁÁ!!! A major DeCoverley je collateral damage :D ()

Anetulicek

Predlohu tejto série si pamätám ešte zo školy. A po zhliadnutí som si uvedomila, že aj predtým ma hnevalo to absurdné chovanie gumových hláv... Každopádne tento kúsok v môžem zhodnotiť pozitívne, keďže sa im situácie podarilo vykresliť priam tragikomicky, čiže aj počas celej tej absurdnosti nazývanej vojna sa dokážete zasmiať...miestami mám pocit, že je to skôr paródia životov tej doby. Hlavnej postavy je Vám s pribúdajúcimi dielmi viac a viac ľúto...(ak máte nejakú tú empatiu). Čo sa týka obsadenia, tak George Clooney samozrejme excelentne zahral postavu generála. Vtipná bola postava Major Major Major Major...(vyhnúť sa vždy a všetkým...) Ostatní nezaostávali. Korupcia na každom kroku, niečo za niečo...hodnotím 3,5* ()

M.J

Výborná záležitost...:Skvělá kamera, neskutečně nabitá hudba (už mířím na Spotify)... George Clooney se režije ujal se ctí, jeho epizody jsou často vůbec to nejlepší, hlavně závěrečné minuty....Amazon prostě poslední dobou jede a vytahuje pecku za peckou..Strašně se mi líbí, že se tato minisérie vůbec ničeho nebojí, krásně balancuje mezi humorem, krví, depresí a sexuální tématikou...... 9/10 ()

Tomas_PO

Čakal som viac humorne-absurdnú ladenú sériu, ktorá zvádza porovnávať s famóznym Chernobylom, keďže HBO ich vydalo v cca rovnakom čase. No Chernobyl je skrátka majstrovské dielo, aké sa podarí málokedy. Očakávaná línia absurdity, dialógov a humoru sa objaví len úvodných častiach, druhá polovica série je už omnoho vážnejšia. Osudy hlavných hrdinov sa podarilo vzhľadom na krátkosť série vykresliť výborne a divák si spojenie s postavami získa pomerne rýchlo. Séria sa dá 'zhltnúť' na počkanie, keďže každý diel končí dynamicky, nabádajúc pozrieť si ďalšiu časť. Kontrast medzi životom na základni so slnečnou plážovou pohodou, živými ľudskými vzťahmi a na strane druhej smrteľnými vojnovými náletmi anonymnej oblohy je brutálny. ()

BigbyWolf

Film byl spíše pouhou ilustrací ke knize bez jejíž znalosti nedával moc smysl. Minisérie je skutečnou adaptací a je schopná předat poselství téhle velké klasiky sama o sobě. Lehké úpravy ve vyprávění rozhodně pomohly, Clooney a jeho tým odvedli profi práci a Christopher Abbott je Yossarian přesně podle mých představ (tomuhle herci fandím už dlouho a doufám, že prorazí výš, mimo kvalitní televizi také do zajímavých filmů). Není to geniální, ale je to dobře udělaná prácička. ()

Jurcekk

Ako tuto Moriem píše : tón a způsob podání že ťežce míjí s duchom a obsahem zdrojového materiálu.... Tak tak. Pre mňa čo som knihu čítal snáď 10x je to sklamanie a prepadák... Hlava XXII je saryta. Toto je dráma/tragédia či čo... ()

Padre.

Serial Hlava 22 je modernou adaptáciou knižnej klasiky od Josepha Hellera. Kde sa prepletajú úžasné herecké výkony Georga Clooneyho a Christophera Abbotta. Seriál vo mne vyvolal zmes emócií a s nadšením som hltal každú novú epizódu. Hlava 22 je miestami tragická, miestami humorná a sem-tam až absurdná. Vrelo odporúčam aj náročnejším divákom na spríjemnenie dlhých zimných večerov. Jediné sklamanie je pre mňa zakončenie, od záveru tejto mini série som očakával viac ako len otvorený koniec. Za mňa 8/10. ()

mircxxx

Tak tohle mě opravdu nechytlo. Budu si to pamatovat jako "Žlutý seriál", Všechno je takové napůl, Nic to ve mě nezanechá. Komediální to je naprosto výjimečně, pár vtipných výstupu Minderbindera se mi líbilo ale to je všechno tak nějak málo. Oficiální text distributora zní velmi lákavě, ale Yossarian určitě není prohnaný bezkonkurenční flákač. Nejvíc mě vlastně pobavilo jméno generála, kterého hraje právě Clooney. Generál Scheisskopf. Ještě že to má jen 6 dílů. ()

vinducha

Jako to vyvrcholení v posledním díle , to jsem valil bulvy ...dnes by mu to asi zatrhli , ten nudismus / naturalismus :-) Pravda je , že jsem knihu nečetl , takže nemůžu posuzovat úplně fundovaně , ale opět 1 dílo co jsem shlédnul takřka na posezení. ()

argus123

Moc dobre spracovaná myšlienka originalnej predlohy. Porovnavať s filmom sa to určite nedá, serialovy príbeh je inak spraveny a za mňa filmová verzia je o trochu humornejšia. Každopadne vrelo odporučam pred pozrením serialu alebo filmu prečítať knihu, objavuje sa tam viac grotesknych postáv. ()

Tomulka

Pro mne jako diváka co viděl film s Alanem Arkinem je tato série jen natáhnutý film. Nic nového nepřináší. Jen omáčku. Pár momentů bylo navíc, avšak ty do celkového vnímání nepřispěli. Počin dobrý, ale žel ne originální. ()

matop89

Skvelá miniséria, ktorá hrdo nesie odkaz knihy. V ére dominujúceho kinematografického balastu to je príjemné osvieženie niekoľkých večerov. 5 hviezdičiek a k tomu letecký odznak za zásluhy na čiapku :) ()

Morb

Moc nemám rád kombinaci války a komedie. Nepřijde mi vhodný válku zlehčovat. Tady je to ale podaný takovým způsobem, který zároveň vystihne absurditu války, kterou propojí s její hrůzou a náporem na psychiku člověka. Po dokončení seriálu mi je opravdu smutno po těle, zároveň jsem plnej dojmů ze seriálu. Zároveň jsem se ale párkárt i nahlas zasmál. Osudy všech postav (a to myslím úplně všech) maj nějakej význam. Ať už je jednoznačnej nebo abstraktní, kkde se terej nechá na divákovi, aby si za ním domyslel svoje. Malinko mi do role kapitána nesedl Kyle Chandler a některé pasáže byly občas malinko pomalejší, ale i tak bych za sebe dal 4 a půl hvězdy. ()

zlataryba

podle mě jedna z nejlepších válečných knížek a taky fakt těžký materiál pro převedení do filmu nebo seriálu. Příliš komediální absurdity by to proměnilo v MASH, bez ní by to ale působilo jak Remarque. Tvůrci trefili tu tenkou linii mezi tím, nesnažili se nutně převést na plátno úplně všechno, protože některé Hellerovy myšlenky se hodí prostě jenom do knihy a v seriálu by působily příliš směšně a málo vážně. Není to tedy čistý přenos z papíru na film, je to tvůrčí dílo s citem, vtipem a nejlepším zobrazením absurdity války v seriálu. Díky ()

milos.lacika

Knihu mám veľmi rád. Prvý film som videl a bodoval u mňa. Aj keď kniha mi prišla lepšia. O to väčšie prekvapenie je tento seriál. Trafil ducha knihy. Ma skvelé obsadenie. Mrazivé, vtipné, absurdné momenty. 90% ()

PF 2020

PF 2020