Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Necrotongue

Filmů a seriálů podle mých oblíbených knižních předloh se většinou obávám, v tomto případě jsem byl ale příjemně překvapen. Přestože se tvůrci pochopitelně předlohy striktně nedrželi, vůbec mi to nevadilo, protože jsem dostal velmi dobře natočený protiválečný seriál se slušnými hereckými výkony a se skvělým střídáním humoru a dramatu. Zklamání se naštěstí nekonalo, naopak jsem se dobře bavil. ()

Dionysos

Opakováním k novému, anebo přímou trasou ke vždy stejnému? Názorný příklad, naprosto zřejmě unikající autorům: původní knižní logo MaM se v minisérii mění na MM a v tomto rozdílu je obsaženo vše – iluzivní spojka & vytvářela vnitřní diferenci a zdání, že dvě M jsou něco jiného, než jediná osoba Milo Minderbindera, která stojí za vším tím podnikem: měli jsme tu tedy stejnost, který se diferencuje od sebe samé a vytváří něco nového, stále se rozpínající svět ve světě, cirkulární ekonomika od M k M se symbolem & plným zákrutů a kruhovostí času. Oproti tomu MM spojené společnou vertikálou kde jedno M končí tam, kde druhé začíná, odkazuje k jednosměrné vertikále času alias linearitě času a vyprávění, které  je v případě amerických seriálů, netflixových sérií, Apple TV produktů, HBO minisérií a hollywoodských filmů stále jedno a to samé, věčný návrat stále stejného vyprávěcího mustru, vizuálních a narativních klišé a s tím glajchšaltovaných obsahů, které jsou tak v protikladu k tomu nejzákladnějšímu stavebnímu kameni knižní předlohy, že se nedá toto nereflektovat, jelikož se nejedná o změnu legitimní (protože jakýkoliv přepis knihy do filmu se původním čtenářům vždy jeví jako zjednodušení/pokroucení atp., což ale není tento případ u tohoto znásilnění samotné základní struktury vyprávění), ale politickou, ideologickou a Uměleckou s velkým u, proti čemuž je třeba bojovat vždy a všude a všemi prostředky! ()

Morholt

Pokud jste Hlavu 22 nečetli a nechce se vám do toho, tak je seriál přesně to, co potřebujete. Pokud jste jí četli a byli z ní nadšení, tak se budete bavit bez potřeby brblat, že je tu něco jinak. Clooney a spol. vypreparovali z předlohy to nejdůležitější a spíchli to do parádního celku, který je z mého pohledu jednou z nejzdařilejších knižních adaptací. 100% ()

Lacike

Mám rád Clooneyho ako herca, ale jeho režijné počiny mi pripadajú neskutočne nezáživné. Z tohto seriálu som vydržal sledovať 2 epizódy a u každej som sa iba raz pousmial, čo je dosť málo na to, že to má byť satira na armádu. Všetky tie vtipy mi pripadali rovnako otrepané jak v Kameňáku a ani ich prevedenie ma nebavilo. Ani staré filmové spracovanie tejto témy ma nenadchlo, ale oproti tomuto seriálu to bola úplne iná liga. Pri filme som sa aspoň ani na chvíľu nenudil. Radšej si po dlhej dobe pustím zase nejakú epizódu MASHu. 4/10. ()

bouncer

Kniha je výborná, film ze 70. let slabší a současný seriál nic moc. Buď jsem se změnil já a už to na mě nepůsobí nebo prostě ten seriál nezachytil to kouzlo, které v knize je. ()

Volodimir2

Adaptácia románu Josepha Hellera má aj lepšie verzie. Samotný film je o poznanie lepší a tak som nakoniec musel upraviť aj hodnotenie tejto série. Samozrejme je, že to čo sme v epizodach videli je nereálne. Je to hlavne paródia s mentálnou údernosťou. Je to o ľuďoch, uväznených nielen ich nadriadenými, ale aj vo vojenskej príručke, ktorá obsahuje zo seriálu notoricky známu Hlavu 22. Išlo o vojnu, ktorá bola ponorená do korupcie a jej krytie. Týchto 6 dielov nám slúži ako príklad toho, aká je úzka hranica medzi komédiou a tragédiou. Záver série nám potvrdil hlavnú myšlienku, že pokiaľ vojak pokračuje v misiách, ako pološialený, on si to nesmie uvedomovať, lebo by bol v skutočnosti zdravý. A tak sa končí film obdobne ako sa začal. ()

agentmiky

Hellerův protiválečný román jsem nečetl, ale dost jsme se o něm učili ve škole v literatuře. Původní film ze 70. let jsem neviděl, ale tento seriálový projekt pod taktovkou Michoda a Clooneyho jsem si nemohl nechat ujít. Jsem rád, že na těch šesti epizodách člověk vidí ten vyšší rozpočet. Všechno působí správně velkolepě, honosně, až jsem si chvílemi dokonce myslel, že sleduji normální celovečerní film. V tomhle ohledu nemám co vytknout. Jinak jsem si připadal jako na horské dráze. Tato série totiž nabídne dost satirických scén, kdy se ukazuje ta nesmyslnost války v denním světle, působí to až k popukání. Jenže tyto zábavnější sekvence střídají zčistajasna emocionálně drtivé momenty, kdy hlavní hrdina Yosarian postupně přichází o své nejvěrnější spolubojovníky a přátele. A závěrečný díl tomu nasadil korunku. Herecky bezchybná záležitost, kde každý využil svůj čas před kamerou maximálně možným způsobem. Suma sumárum výborná šestidílná minisérie, kterou mohu doporučit všem. Za mě 8/10 ()

ArsenalEagle

O Hellerově díle vím jen jedno, je považováno za jednu z nejkvalitnějších satir vůbec. Letošní minisérie na to jde ale o něco jinak, ano, jsou zde dost vtipné, dost karikaturující místa a člověk se i zasměje, každopádně převládá surový tón a krom krve a mrtvol nám je nabídnuta i dost slušná cesta do hlubin vojákovi duše. Absurdita války z tohoto šestidílka srší všemi směry. Asi to není úplně na plný počet, jsou zde i hluchá místa, ale nijak nepřekáží, hlavně mi přijde, že seriál vlastně moc neví, jestli má parodovat, nebo naturalisticky zobrazovat válku a vše kolem ní. Možná je to dobře, možná to mohlo být o něco lepší. Nicméně hodně povedené, taková kombinace MASHe a Bratrstva. ()

fragre

Absurdních byrokratických vojenských blbákovin si jeden mohl užít i při základní vojenské službě, a to ani nemusela být válka. V tomto je ten seriál naprosto dokonalý. Snad ten seriál v posledním díle trochu ztrácí na ostrosti a nabývá na sentimentu. Ale vůbec mne potěšilo, že po dlouhé době lze vidět nový film z války, který je protiválečný. ()

Tirion

Velké nadechnutí před skokem z útesu a pak jen nepovedenej placák. Vím, že je tahle minisérie adaptací románu a je sympatická, ale po šestém dílu jsem byl jaksi zklamaný, že na mě nečeká díl sedmý. Ukončení je takové na placato, což můj dojem hodně sráží. ()

slunicko2

Poněkud polopatické, ale pěkné. 1) Zatímco Švejk je zábava, Hlava 22 je smutný až tragicky zoufalý příběh. Všichni, kteří prošli vojenskou přípravou či autoritářskými režimy tak nějak vědí, že ač fiktivní, je hluboce pravdivý._____ 2) 33letý Christopher Abbott (hlavní postava ("Yo-Yo" Yossarian) - sbírá sympatie i antipatie v závislosti na scénáři. Vždy je výborný herec a současně velice sexy._____ 3) Dále stojí za zmínku 35letý Austin Stowell (Nately), Daniel David Stewart (obchodník Milo), 28letý Graham Patrick Martin (Orr, který byl již čtyřikrát sestřelen), 41letý Jay Paulson (kaplan), 28letý Pico Alexander (Clevinger) 30letý Jon Rudnitsky (McWatt), 30letý Rafi Gavron (Aarfy), 28letý Gerran Howell (Kid Sampson). 58letý George Cloony si zarežíroval, zaprodukoval i zahrál (dobře) svého scheisskopfáckého šmejda._____ 4) Ve filmu se mi více líbilo obsazení některých rolí (Milo, plukovník a další). Seriál, jak vyplývá z povahy věci, měl více prostoru na vylíčení atmosféry a úspěšně jej využil. Yo-Yo je skvělý._____ 5) Kniha je samozřejmě lepší, jde více do hloubky, postavy jsou plastičtější a uvěřitelnější a především dává prostor čtenářově představivosti, aby si dotvořil, co třeba. Ale seriál není špatný, věru není._____ 6) Koment k zamyšlení: leonidas* (poukazuje na rozdíl mezi humorem a ironií) a Lockeroom**** (vyznění seriálu je odlišné od knihy). ()

Helo

Chvílema parádně a vtipně ujetý, jen aby to vzápětí bylo brutální, drsný, emotivní a šokující. Nezvyklá kombinace, avšak fungující na jedničku - podle mě i líp než v knížce. Ovšem nutno dodat, že tu jsem četl před víc jak deseti lety a tak si z ní pamatuju skoro prd (hlavně scéna s bitkou s kočkou Mladýho Joe (nebo jak se jmenoval) mi uvízla v paměti a ta tu naneštěstí není), takže se radši tomuhle porovnání nakonec vyhnu. ()

Cl3ricK

Předlohu jsem přečetl těsně před sledováním tohoto seriálu, takže se přirozeně nelze ubránit nějakému srovnání. Že je děj (neděj) trošku jiný to by mi tak nevadilo, ale co bylo horší, tak to nakousnutí charakterů jednotlivých postav. V knize má každý dostatečný prostor, takže když provede, co provede, dává to smysl, věříte tomu. Tady právě ty nakousnuté charaktery dělají jen ty highlighty z předlohy, ale bez toho vývoje. Herecky to bylo v pohodě, hlavní pro mě byla postava Yossariana a Abbott se ho zhostil vynikajícně. Mít to třeba 10 dílů, potenciál by šel využít daleko více. 65%. P.S. Chtělo to více absurdních situací. ()

easaque

3* Příběh a symbolika filmu Hlava 22 ze sedmdesáteho roku se mi moc líbila a ohodnotil jsem ji plným počtem hvězdiček, tak mě zajímalo jak na mě bude působit tento vysoce hodnocení seriál. Moje známka asi nepůsobí moc lákavě, ale berte ji opravdu subjektivně, protože válečné filmy můžu opravdu v omezené míře. Seriál jsem dokoukal přesně do půlky a neměl jsem chuť to sledovat dál, i když je kvalitně filmařsky zpracovaný i herecky provedený a dnešním mladým divákům bude tato forma víc sedět než padesát let starý dědeček. A mezi dalšími důvody nezájmu v pokračování byla jeho doslovnost, popisnost, upovídanost a dlouhá stopáž, ale díky tomu se zase na druhou stranu lépe převedla původní kniha do vizuálu. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

knížku jsem nikdy nečetl (ačkoliv mi její existence a děj není úplně neznámý) a ani jsem doposud neviděl žádné její zpracování.Tahle minisérie tak pro mě byla premiérou a musím říct,že jsem si nevybral špatně.Hlava 22 ukazuje všechnu tu zhůvěřilost války a vojenské mašinérie a podává to stylem,který osciluje mezi hodně černým humorem/satirou až po opravdu dojemné,či dokonce dost drsné scény.Prostě funguje tak jak by měla a i když je zasazená do období druhé světové války,je s přehledem aplikovatelná na libovolnou dobu a stále je tak velmi aktuální.Technická stránka a dobří herci už jsou tak nějak samozřejmostí...80% ()

Vyhy

Musím se přiznat, že první díl mě vůbec nechytl, ale dal jsem celé sérii šanci. A nelituji toho. Příběh mě chytl, zamiloval jsem si postavy. On je to vlastně šíleně smutný a drsný příběh. Nejednou mi málem ukápla slza. Kdybychom byli ochuzeni o humor, možná by to ani vůbec nevadilo a měli bychom syrový drsný příběh z války. I tak, zasmál jsem se, u některého velmi černého humoru jsem nevěřícně koukal. Za mě spokojenost! Klidně bych uvítal více dílů. Jo Clooney, to se ti povedlo. ()

Lischai

První díl začne jako odlehčená legranda o absurditě války, ale čím jste dál, tím víc Yossarianovi fandíte, vztekáte se s ním, truchlíte a fandíte mu, aby se dostal z války domů. Vtipné je to pořád stejně, jen na konci už se nesmějete, jen tak nějak smutně usmíváte. ()

Nach

Musím říct, že fakt excelentní seriál, který si George Clooney vymazlil nejen z režisérské sesle, ale i z role otravného plukovníka. Přesto ale ten herecký prim tu má Christopher Abbott, jehož očima na celou tu válečnou mašinérii i svět pod letadlem shlížíme. Seriál se nebojí přistupovat k látce s ironií a sarkasmem. Scény přirozeně, nikoli násilně jsou komediálně okořeněny, ale ne tolik, aby to přebilo vážnost a dramatičnost tohoto příběhu. A ta tkví v touze dostat se domu, protože válka je svinstvo a všichni přátelé postupně umírají. A kolikrát to není ani trochu pěkné umírání. Mrtvola za mrtvolou se hromadí a náš hlavní hrdina se více a více blíží za hranici šílenství. A proto bylo potřeba celou tuto ironii a komediálnost držet na uzdě, protože středobodem všeho je právě ona snaha o záchranu a ta není komická ani trochu. Film tak krásně a umě balancuje mezi několika žánry. Někdy trochu zdlouhavě, ale rozhodně ne nudně. 80% ()

Cheeter

Některá místa byla zachycena hezky. Ale celkově ta knihy dostala dost zabrat, místy jsem nevěděl, co sleduji. Prostě snad by bylo lepší nic dělat než dělat toto. A to zrovna Hlava 22 je román, kterém by seriálový formát slušel, jen to někdo nesměl pohnojit. ()

angel74

Knižní předlohu jsem bohužel nečetla, ale po zhlédnutí této zdařilé adaptace jsem přesvědčená o tom, že by se mi líbila. Od prvního dílu jsem cítila jistou podobnost s veleúspěšným seriálem M*A*S*H, který mi nikdy k srdci moc nepřirostl. Ovšem Hlava 22 si mě s každou další epizodou získávala čím dál víc, až jsem se na konci přistihla, že bych se vůbec nezlobila, kdybych osudy kapitána Yossariana v podání vynikajícího Christophera Abbotta, všemožně se snažícího vyhnout bombardování, mohla sledovat dál. Většinu času jsem se skvěle bavila, zároveň mi však v hlavě pořád hlodala myšlenka, co hrozného se zase stane. Lepší seriálové dílko vyprávějící o absurditě a tragice války jsem zatím neviděla. (90%) ()

PF 2020

PF 2020