Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (7)

Hlava 22 (2019)

Filmů a seriálů podle mých oblíbených knižních předloh se většinou obávám, v tomto případě jsem byl ale příjemně překvapen. Přestože se tvůrci pochopitelně předlohy striktně nedrželi, vůbec mi to nevadilo, protože jsem dostal velmi dobře natočený protiválečný seriál se slušnými hereckými výkony a se skvělým střídáním humoru a dramatu. Zklamání se naštěstí nekonalo, naopak jsem se dobře bavil. ()

Epizoda 1 (2019) (E01)

Knižní předlohu jsem četl velmi dávno, film jsem viděl krátce nato a obojí mělo svoji sílu, ve srovnání s tím, co jsem četl a viděl, nedopadla pilotní epizoda seriálu vůbec špatně. Správný gumák se v době míru i za války chová stále stejně, a o to víc je nebezpečný. Pád bez dovolení nadřízeného a jeho následné řešení mě úplně rozsekalo, ty dialogy byly prostě kouzelné. ()

Epizoda 2 (2019) (E02)

Zatím jsem spokojen, ta depresivní atmosféra byla z epizody hodně cítit, přestože tvůrci použili nejednoho humoru, aby ji trochu zamaskovali. Povýšení seržanta Majora Majora Majora na majora Majora Majora Majora, bylo dokonalou ukázkou vojenského absurdistánu, papír prostě nepustí. Připomnělo mi to můj zážitek ze ZVS, kdy jsme měli jet jako součást kolony logistické a technické podpory letového provozu z Přerova na CIAF do Hradce Králové. S řidičem jsme si za tři týdny perfektně vymazlili auto, abychom se dva dny před odjezdem dozvěděli, že pojedeme největším vrakem, protože správce autoparku letky (nadporučík Jarmil Peluha- to máš za to, šmejde!) vypsal do cesťáku omylem jinou SPZ a odmítl ji přepsat. ()

Epizoda 3 (2019) (E03)

Třetí epizoda poněkud šetřila humorem, tvůrci tentokrát zahráli na vážnou strunu a za sebe můžu říct, že se jim to povedlo. I když naprosto chápu nesmyslnost války a nesnáším tupé gumy, musím přiznat, že Yossarian silně ztratil na mých sympatiích. Muset se v kritické situaci spoléhat na to, že mi bude někdo takový krýt záda... ()

Epizoda 4 (2019) (E04)

Pokud tvůrci v předchozí epizodě humorem šetřili, v tomto díle to rozhodně neplatilo. Milovy obchodní cesty po Evropě a Africe neměly chybu, stejně tak mě bavily Yossarianovy "přesčasy", nezapomnělo se ale ani na vážnější momenty, takže epizoda jako celek velmi dobře fungovala. ()

Epizoda 5 (2019) (E05)

Pátá epizoda mě bavila zatím nejvíc, už úvodní rozhodování o adekvátním potrestání mi pěkně zapracovalo s bránicí, noční nálet německých bombardérů na "zelenou zónu" byl dokonalý a příchod generála Scheisskopfa slibuje do budoucna celkový nárůst absurdit. ()

Epizoda 6 (2019) (E06)

Závěrečnou epizodou uzavřeli tvůrci důstojně celý seriál. Humor se skvěle doplňoval s dramatem a občasnou depresívní atmosférou. Situace se každou chvíli měnila, pořád jsem přecházel z vysmáté fáze do té vážné a naopak, celek na mě působil velmi dobře. ()

PF 2020

PF 2020