Mazacia hlava

• Česko Mazací hlava (viac)

Pítrs85

Krásný rodinný film o splněném americkém snu- tak jako v případě zdejšího hlavního hrdiny Henryho Spencera, jenž má dobrou práci, milující manželku a právě narozené krásné děťátko... Uživatel Pan Hnědý to napsal přesně- Eraserhead je jako noční můra, co přetrvává, i když se probudíte. Jen ještě nevím, jestli jsem právě viděl Lynchův nejlepší anebo nejhorší film, obávám se (ano, obávám, protože něco tak děsivého moje oči ještě nespatřily), že možnost á je správně... ()

eraserhead666

Je to už pár let, co v nějakém pražském kině dělali dny Davida Lynche s projekcí jeho filmů. No a tak mi, coby milovníkovi Lynchovy tvorby, zavolala kamarádka, tehdy bydlící v Praze. "Hele, chceme s kamarádkou jít na nějkého toho Lynche, kterej film od něj by jsi nám doporučil?" Hádáte správně, doporučil jsem Mazací hlavu. Její druhý telefonát zněl asi následovně: "Ty magore, na co jsi nás to poslal? Kámoška potom deset minut zvracela na záchodě a mě nechybělo moc, abych se postavila vedle ní!" I takhle může tento film působit. Mé jediné štěstí je, že tohle nebyl první film, který jsem od Lynche viděl. Nevím, jak bych se na jeho tvorbu díval, kdyby tohle bylo mé první setkání s ním. Naštěstí mě jiné jeho filmy na tohle připravily. Mazací hlava je čistě a jednoduše čistá deprese přenesená na filmové plátno. Nikdy jsem nezvládl tento film na jeden zátah, vždycky to byl takový nápor a tlak na mozek, že jsem to musel dát minimálně na dvakrát s jednou pauzou. Velkým plus filmu je jeho černobílé provedení a "hudební" doprovod (soundtrack považuji za jeden z nejlepších vůbec). Děkuji Lynchovi za to, že dal do filmu jednu pozitivní věc, zpěvačku, sdělující nám, že: "In heaven everything´s fine!" Aspoň že tak :-). ()

SOLOM.

Tak to jsem si zase naložil porci. Mám rád surrealistické filmy a tohle mi vyloženě sedlo. Nebudu tady machrovat, že jsem snad pochopil celou podstatu filmu (to se snad ani nedá), ale kostra příběhu je rozhodně zajímavá. Nemám rád ty výkřiky, že to bylo absurdní, nesmyslné a úplně na hovno. Bizarní podívaná ano, morbidní (snad), ale přesto elegantně natočené. Docela chápu, že si jak tvůrce, tak herci museli dát voraz a trvalo pět let, než to dotočili. Já měl to štěstí, že jsem viděl před tímhle už několik Lynchových filmů, takže jsem si dokázal představit, že ani tohle nebude pro každého. Ti co mají rádi Luise Bunuela, Švankmajera či starší Cronenbergovy filmy si tohle prostě museli užívat. Ponuré obrazce, podmanivá hudba a černobílý hábit mě prostě uhranuly již od prvních minut a já jsem se ponořil do vlastní blaženosti, režisérovy chorobné psychojízdy a neskutečných výjevů... ()

veru_needy

Lynch zde dovádí surrealismus k dokonalosti. Každá scéna má svou sílu, každý záběr působí surově; hlavně teda znetvořené dítě, toho mi bylo místama tak líto, že se mi chtělo brečet. A ty příšerné zvuky co vydávalo, chudinka. Hudba ta tomu také nepřidá, ta vzbuzuje smutek a zoufalství. Je zde genialně sklouben surrealismus a horor. Na správném hororu nás děsí to, co nevidíme, ale tušíme, že to přijde. U surrealistického hororu nás děsí, že nevíme kdy, kde ani co přijde. Říká se, že jde o nepochopitelný film. Mladý kluk Henry má přítelkyni Mary, zbouchne ji a tak je donucen si ji vzít. Narodí se jim znetvořené dítě, které pořád jen brečí. Manželka mu uteče. On dítě pak nakonec zabije. Co je na tom k nepochopení? Je mi jasné, že film asi každý pochopí po svém (pochopí-li ho vůbec), má teorie je ovšem taková: Mladý kluk už v úvodu filmu sní a zdají se mu různorodé sny, hlavně tedy noční můry, které skrývaji mnoho symbolů, avšak jedno z nich je naprosto jasné - mladík se bojí závazku a to hlavně takového, jako je mít s někým dítě (hned na začátku když Henry sní, můžeme v jeho snu vidět jakýsi bílý hubený podlouhlý objekt vlajici kolem jeho hlavy, který má podle mě představovat sperma a tím pádem jeho noční můru o tom, jak za každou cenu nechce nikdy nikoho oplodnit). Takže logicky, z obou stran nechtěné otěhotnění jeho partnerky nebere ani jeden z nich zrovna nejlépe a on sám by nejraději žil osamotě, bez závazků s nějakým tím povyražením si se svou sousedkou čas od času. To ale jaksi nejde, protože teď je jeho holka těhotná a všechno jde do loje. Její rodiče za každou cenu chtějí svatbu a ideální rodinu bez ohledu na to, v jak stupidní a bezohledné situaci se tito dva joudové nacházejí. Což je ve filmu snadno pochopitelné, že? Ale co to dítě, proč je tak ošklivé? Asi bych to řekla takhle, Lynch je nejen mazací hlava (neboť nám svýma filmama dokáže občas vygumovat mozky), ale hlavně chytrá hlava. Zde nám surrealisticky nabízí velice realistický náhled do toxického vztahu dvou mladých nevyzrálých a nezodpovědných lidí, kteří si nechají dítě i přesto, že ho zaprvé vůbec nechtějí a zadruhé se o něj ani nedokáží v rámci možností postarat. A proto je podle mého názoru ono znetvořené dítě metaforicky ztvárněno jako ošklivý výsledek bezohledných těhotenství, kterých se všichni stále dopouštějí, aniž by si uvědomovali, že tím nezbabrají život jen sami sobě, ale hlavně onomu dítěti, které se narodí do prostředí, kde o něj nikdo nestojí. Proto je podle mého dítě tak znetvořené - jako symbol toho, že nechtěné děti jsou už od narození pro své nezodpovědné rodiče jen zátěží a tudíž jsou tím odkázané jen na bolest a utrpení. Což pak samozřejmě vysvětluje ten fakt, že díťě celý film jen brečí, naříká, má pořád hlad a dokonce pak i ošklivě onemocní a nemůže dýchat. Je to perfektním symbolem toho, jak se dítě v takovém prostředí cítí a zároveň toho, že rodičovství opravdu není aktivita, kterou si chci jen 'zkusit' ale něco to opravdu stojí. To samozřejmě ani jeden z nich nedokáže akceptovat a žít s tím. Proto se nakonec jeho holka sbalí, jde zpět k rodičům a přenechá všechnu zodpovědnost i s dítětem Henrymu. Ten se ze začatku snaží, protože můžete vidět, že i navzdory tomu všemu, mu je malého líto. Ale to také nestačí, protože ani on sám to nevydrží dlouho. Dítě pořad brečí, pořád má hlad a je nemocné. Je z toho zoufalý a stále se mu hlavou promítají různá scénária toho, jaké by to bylo žít si poklidný svobodný život bez závazků (viz. jeho sny, žena od vedle kterou sleduje kukátkem, v podstatě veškeré jeho fantazie). Nakonec nedokáže nic z toho ustát a dítě krutým způsobem zabije. Konec je jasný mix toho, jak je to pro obě strany vysvobození. Scéna, kde ho dítě nakonec pozře, bych chápala jako Henryho svědomí; teď bude muset žít s pocitem, že zabil své dítě. Tak bych tedy asi shrnula pointu filmu. Mezitím je však spousta dalších symbolů, které jsem nezmiňovala, protože byly spíše vsuvkama do oné už tak absurdní situace (například Henryho hlava v továrně na tužky, nechutné rádoby sperma v posteli, sex se ženou v bazénu atd). Každopádně to asi každý chápe jinak, ale i tak si myslím, že tato teorie, nemá od pravdy daleko. Už jenom proto, že tohle se fakt ve světě děje. Nemám tomuto filmu co vytknout. Jedno je jasné, divák je tímto filmem buď nadšen, nebo znechucen, nebo obojí. Každopádně z toho pramení, nemějte děti pokud je nehodláte milovat celým svým srdcem. - "In Heaven, everthing is fine. You've got your good things. And I've got mine." () (menej) (viac)

ancientone

Lynchove šialené výplachy stoja vždy za to, o MAZACEJ HLAVE to platí obzvlášť. Názov hovorí za všetko, výmaz čohokoľvek racionálneho a pochopiteľného. Filmové zachytenie nočnej mory. ()

JASON_X

Tuhle Lynchovu surrealisticky existencialistickou černobílou lahůdku jsem viděl poprvé kdysi dávno v nějakém artovém kině a nesmazatelně se mi vryla do paměti. Neobvyklý příběh několika prostých příslušníků dělnické třídy, odehrávající se v depresivním, bezútěšném a nejspíš i toxickém a radioaktivním industriálním prostředí. Snímek může v citlivějších městských jedincích snadno probudit neodbytnou touhu po útěku z města někam do odlehlé podhorské vísky, ležící vprostřed lesů, vod a strání. ()

Jansen

Temná a "nepochopitelná“ vize Davida Lynche. Děj, pokud je tak obsahu filmu možno říkat, působí jako ta nejhorší noční můra. Deprese, bezútěšnost, beznaděj a strach jsou ještě ty lepší pocity, které budete během sledování filmu cítit. I přes toto všechno je zážitek z tohoto filmu silný, nenahraditelný a jaksi nepopsatelně uchvacující. Přesně popsat děj by bylo nemožné, snažit se vylíčit scény samoúčelné. David ve svém díle vykreslil svět, tvořený rozpadlými továrnami, temnými činžáky a všudypřítomným šerem, ve kterém by asi nikdo z nás nechtěl žít. Tento svět totiž nemá své základy na povrchu. Dnes už kultovní klasika a bible undergroundu, o které rozhodně nemluvte před půlnocí. ()

ScarPoul

Mazacia hlava je film, ktorý sa môže svojou štylizáciou, minimalistickosťou a hlavne atmosférou, ktorá sa nachádza v každom jednom políčku filmu, zaradiť po obsahovej a vizuálnej stránke k Lynchovej grandmother a E.Elias Merhigeovmu Begotten. Nebudem klamať a tvrdiť, že som filmu pochopil. Naozaj nemám tušenie o čo v ňom vlastne išlo ak vôbec malo o niečo ísť. Ale formou akou je to spravené a hlavne pocitom, ktorý som mal pri sledovaní a ktorý ma neopustil ani dlho po dopozeraní, sa film môže radiť aj k takej klasike akou je Buňuelov Andalúzky pes. Lynch vytvoril dokonalú pocitovú seánsu, ktorá rovnako ako na vaše nervy, hrá na vašu mieru vkusu a nevkusu. Film má fantastickú gradiáciu, neskutočne dobre sa na neho pozerá a hlavne každá jedna scéna je nasvietená a vytvorená tak aby budila dojem, že všetko dáva perfektný zmysel. Neskutočne pôsobivý Jack Nance, ktorého herectvo mi bolo neskutočne sympatické a jediné čo mu k tomu stačilo bol ten jeho zamračený pohľad. Film, ktorý rozhodne patrí k vrcholom svojho žánru a hlavne je to film na ameriku veľmi nezvyčajný. Zmrzačené dieťa je to najroztomilejšie a zároveň najstrašidelnejšie stvorenie aké som mal na poli filmu možnosť vidieť. Plný počet. ()

Tommassi3

"Mazací hlava je můj nejduchovnější film.. Když to lidem vysvětluju, nikdo to nechápe !! Přesto je to tak.." Tentokrát necituji žádný dialog z filmu, protože to by bylo navíc zcela bezvýznamné, ale samotného autora a jeho knihu Catching the Big Fish.. Esteticky famózní surrealhorror, stejně skvostný jako obludný, aneb Jak si Lynch četl v Bibli.. To je Eraserhead !! ()

bouncer

Hard-Core film pro opravdové fajnšmekry. Tedy alespoň pro ty, kteří jsou naprosto mimo a k těm se řadím :-) Jasně nedává to vůbec smysl, ale jde o ten pocit, který to ve vás vyvolá a ten je u tohoto dílka mořná až moc silný a nepříjemný (nemyslím znechucení jako u špatných filmů, ale spíš zmatení, takový divný pocit, nevolnost, ač neodůvodněná). To nezní moc lichotivě, ale uznejte, že to umí jen málo filmů... ()

Hwaelos

Po půlroce přemýšlení, zvedám svoje hodnocení, protože mi tenhle snímek ještě pořád vrtá hlavou. Akorát doufám, že si Lynch nevymýšlí, když říká, že přesně ví, co tím chtěl sdělit:) ()

Litsarch

Uznávám, že ani po několika shlédnutích, v průběhu cca 8mi let, tento film plně nechápu a možná to je právě důvod, proč mě tak fascinuje. Málo mluvný film (111 řádků titulků, víceméně jen strohé věty), černobílá ponurá atmosféra a skvělý Jack Nance. Cítím, že film toho divákovi říká mnoho, ale divák to prostě nedokáže pořádně pobrat. Celkově smekám před Lynchem, jelikož toto je opravdu skvělé! ()

adamo_znk

K tomuto filmu se traduje historka, že stvoření, které se narodí hlavnímu hrdinovi Lynch vytvořil z žijícího kravského embrya a při přípravě scény ho nikdo nesměl pozorovat. ()

Mononoke.

Malý spoiler (pokud to u tohoto filmu jde:): Jen těžko popsatelný a vysvětlitelný film, který nám-divákovi nic neusnadňuje a všechny spekulace a teorie, jak si to teda vysvětlujeme, nechává pouze a jen na nás. Dusnou atmosféru podtrhuje velmi kontrastní černobílá barevnost a divná, kakafonická, industriální hudba (anebo častěji tóny). Spousta teorií, každý, jakoby viděl trochu jiný film, každá scéna zapůsobí na každého z nás jinak, a jak to vidím já? Přiznám se, že ani nevim :) ale nezabránilo mi to nedat plné hodnocení. Je to pro mě taková Lynchova osobní výpověď, možná záblesky a polovzpomínky na jeho prenatální období, rané dětství, hledání lásky a jistoty v našem divném světě, Henryho znetvořené "dítě" může být Lynch sám a Henry s Mary jeho rodiče a jejich vztah k němu, nebo celý film třeba nic neznamená a šprýmař Lynch se celý život baví nad všemi rádoby odborníky a vykladači tohodle (jeho) filmu(ů). Od půlky jsem film sledovala skoro s krajním odporem, tančící dívka a kolem ní padající embrya byl teda nemalej hnus. A po následující scéně, kde je vytahuje z postele jsem si musela dát na pár minut pauzu v projekci :). Každopádně umění je tu od toho, aby nás pobízelo a lákalo k fantaziím, přemýšlení, aby v nás probudilo něco neznámého a tajemného a to se Mazací hlavě, alespoň u mě, povedlo. ()

JohnCZ

Tohle snad ani nelze normálně hodnotit. Nemám páru o čem to bylo a vlastně mi to moc nevadí, ale je to přesně ta estetika, která mě tak zaujala a bavila v (nejen) osmé epizodě revivalu Twin Peaks. Je až překvapivé, kolik prvků mají obě díla společného. A to je prosím mezi oběma kousky rozdíl dobrých 40 let. Občas je tam těch nechuťáren víc, než by asi muselo a taky tam nikdo nemluví pozpátku, ale noční můra je to i přesto famózní - uhrančivá, podivná, řádně temná, možná až trochu zvrácená, ale precizně nasnímaná a ještě lépe ozvučená. Chápu plná hodnocení. Chápu ale i odpady - vidět to v jiném věku, v jinou dobu a jiném rozpoložení, tak ho třeba střelím taky. A nebo ne. Kdo ví. ()

Skrk

Lynchovsky geniální, syrově atmosférická ujetost o halucinacích s hudbou, která přidává ještě více a více na depresích. Nemůžu si pomoct, ale z té zpívající radiátorové ženy mi šel vyloženě mráz po zádech! ()