Jedná se o Lynchův druhý, komerčně neobyčejně úspěšný film. Příběh znetvořeného muže, natočený podle vzpomínek pamětníků F. Trevese a A. Montagua. Lynch v něm projevil zálibu v bizarnosti a krutosti, patrnou už v jeho prvotině. Osud Johna Merricka, "sloního muže", který skutečně žil na přelomu století, je však líčen s akcentem na humanistické vyznění příběhu jeho utrpení. D. Lynch pojal film jako odsouzení předpojatosti společnosti vůči "nenormalitě" a jako výzvu k přijímání odlišnosti. Film je černobílý a kamera F. Francise mu dává expresionistické ladění souznějící s jeho dramatickým obsahem. Roli "sloního muže" vytvořil v důmyslné masce John Hurt, další postavy vytvořili Antony Hopkins, John Gielgud a Anne Bancroftová, kteří svou účastí nesporně přispěli k úspěchu filmu, děsícího krutostí, jíž je člověk schopen, a dojímajícího údělem hrdiny. (oficiálny text distribútora)

AlDelon

Posmutněle-tíživý pocit, jako špatného svědomí, jako mráz se vkrádá pod kůži. Mimořádně koknkrétní až mystický divácký zážitek snad od samého začátku, vyhlodává otázky bez odpovědí a odpovědi bez otázky. ()

ZetDaElO

Lynch dokázal natočiť podmanivý film, po ktorom si netreba dať konskú dávku sedatív a hľadať vysvetlenie deja na internete. Nie je to však samozrejme romantická dráma vhodná na prvé rande. Pocity znechutenia z ľudskej rasy budú veľmi intenzívne. ()

CZ_Milka

Vzdala jsem to asi po půl hodině. Proč je film z roku 1980 černobílý a vlastně tak nějak celkově vypadá spíš jak z 50. let? Jestli to má být k dotvoření atmosféry, tak to nefunguje. Většina záběrů je tmavá, nic na nich není vidět a povětšinou se ve filmu víc mluví, než hraje. Děkuji, stačilo.... ()

JesterKruger

Nevím, zda-li jsem to už někde v nějákém komentáři psal, ale já asi končím s žebříčkem nejoblíbenějších filmů. Protože tohle je naprosto dokonalý, a jeden z mých nejoblíbenějších filmů všech dob. Dojemné, a skvěle natočené. Herci, děj, atmosféra, prostě všechno! John Merrick je skutečně (teda byl) milý muž, a když jsem se díval déle na ten film, tak jsem ten jeho vzhled ani nevnímal, protože není důležitý vzhled, ale duše. Tu duši jsem vnímal v tom filmu. ()

fooggyy7

Je krásné vidět jak  se chová národ nejstarší demokracie. Máme si z koho brát příklad. Pouze idiocie a pokrytectví. Rozdíl je pouze v obsahu peněženky ()

F2003F

Najzaujímavejšie samozrejme je, že ide o skutočný príbeh. Ale na plný mi tam chýbajú emócie, ktoré Lynchovi poväčšine nejdú. Ako je zvykom pri takýchto dielach samozrejme 0 Oscarov. Aktualizácia: Dielo mi zanechalo tak silné dojmy a ovplyvnilo rôzne pohľady či zmýšľanie až to nejde zabudnúť a občas sa vynára v mysli ako reakcia na určité situácie. Zároveň som presvedčený, že je tým najlepším odporúčaním pre KAŽDÉHO diváka a malo by byť povinnosťou. U mňa je Elephant Man rozhodne na prvom mieste snímkov čo treba vidieť aspoň raz za život. ()

MasterFil

Velice smutný,dojemný,citlivý a hlavně realisticky lidský film,který ukazuje jak lidé dokážou být zlý,jenom kvuli tomu,že nevypadá jako oni.Vynikajici az hororova atmosfera,výborná kamera a neuvěřitelný výkony v podání Antonyho Hopkinse a Johna Hurta.Film je opravdu silne emotivni a černobíla se k němu víc než hodí.Hudby mohlo být více,ale to už jen maličkost oproti tomu,jaký to je mistrovský dílo,který jasně a naprosto přesně vypovídá o lidksé povaze-která je bohužel taková,jakou jsme měli možnost viděli.Tento film by mel vidět každý.Lynch prostě patří mezi špičku. ()

parabella

Neviem čo k tomuto filmu ešte treba povedať iste ho však treba vidieť. Je to dramatický príbeh muža netvora, ale rozhodne to nie je nudne spracované a ani prvoplánové ako mnoho iných filmov čo by chceli byť drámami. Veď to nakrútil Lynch. ()

Kvico

iný Lynch ako ho poznáme, a popravde mi viac sedí keď nad jeho filmami krútim hlavou a stratím sa v nich ako v labyrinte. tu Lynch hraje skôr na city so silným príbehom, no film hoci má silnú emocionálnu stránku nie je to úplne to najlepšie čo som kedy videl, a občasná grotesknosť mi v ňom prekážala. no aj napriek tomu nepochybne silný film a výborný John Hurt ()

Ditulka

při tom jeho zvuku jak mluvil a slintal se mi po 5 minutách ježily včechny chlupy na těle!!! fakt hroznej zvuk a zkazil mi celý film...jinak bych možná dala 2 :o) ()

Názorožec

film, kteý je spíš o společnosti než o smutném osudu Johna Merricka, jak je lákavé se nad někoho povýšit udělat z někoho senzaci a podle vnějšího vzhledu odsoudit a zařadit... Velmi smutný, ale nesentimentální film. ()

PavHer

Skvělý snímek o důkazu lidské ohavnosti vůči jakémukoliv "nenormálnímu" jedinci. Dojemnější příběh těžko dohledat a nejhorší na tom je, že John Merrick opravdu existoval. Anthony Hopkins v roli doktora exceluje, stějně jako John Hurt, pro kterého muselo být natáčení s maskou velmi náročné. 100% ()

Spacedan

Mistrovský film. Co jiného čekat od mistra? Film se nijak nepodbízí a nechává diváka, aby tak trochu prozřel v otázkách etiky a soucítil s ČLOVĚKem. Povznášející lidskost je to hlavní, co jsem si z filmu vzal. Samozřejmě je mnoho příběhů, kde se krása převléká za ošklivost. Tento je však něčím vyjímečný. A ten konec!:-) Tenhle filmu splnil má očekávání. ()

kpt.Marťas

U mě to nefungovalo. Místy fascinovalo, ale nechávalo chladným. Nechápu jak to, ale mě se to emocionálně nedotklo. A v tom by myslím měla vězet hlavní síla tohoto filmu. ()

dawexx

Nádherný a bolestný film o člověku, který možná vypadal jako zrůda, ale měl krásnou duši. Lynche musela osvítit neskutečná režisérská múza, protože jeho pro diváka nejsrozumitelnější film (spolu s Alvinem Straightem) je zároveň tím nejlepším. Přiznám se, že konec je silně slzopudnej, jak spustí Addagio for strings. Skutečně, klobouk dolů, pane režisére! ()

snowman

Jeden z nejsilnějších emotivních prožitků z filmu, jaký jsem kdy měl. Doporučil jsem jej kamarádovi, o kterém jsem věděl, že je hodně empatický a citlivý. Po asi dvou týdnech mi přišla zničehonic krátká textová zpráva: „Taky jsi mi mohl říct, abych si to pustil doma a nechodil na to do kina. Brečel jsem jak malej kluk“. Z filmu je cítit zvláštní kombinace naturalismu a duchovna. Kontrast předsudku a tolerance. Je to o tom, co je vně a co uvnitř. Je to o nás samých. Okno do našich vlastních duší. Kdo se opravdu pořádně podíval, mohl se zase o kousek posunout dál... 95 %! ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011