Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

vteco

Jedna jediná místnost, otravné horko, dvanáct mužů s převážně vlastními a odlišnými názory, důležité rozhodnutí a vynikající scénář. Tento velmi jednoduchý snímek zaujme naprosto precizními dialogy a velice nadprůměrnými hereckými výkony i za účasti Jiřího Voskovce. Mozkové buňky neustále pracují a vytváří si obraz z té nepřetržité, leč záživné diskuze mezi zmíněnými dvanácti muži. Skvostné dílo, které se zapsalo do dějin kinematografie. [95%] | TOP 10 ()

Mi Nü-Chai

Na začátku je to jeden proti jedenácti...a jak to bude na konci? Mimořádně povedené soudní drama skvěle rozehrává břitké argumentační souboje na ostří (vystřelovacího) nože mezi dvanácti rozdílnými charaktery. ()

Rominator

Film vypráví o dvanácti porotcích, kteří mají rozhodnout o osudu mladého muže v případě vraždy. Jejich rozhodnutí musí být jednomyslné. Konverzační drama ve kterém stojí jeden proti všem. Výborní herci a scénář. ()

HAL

Hodinu a půl dlouhý rozhovor skupiny mužů u jednoho stolu a nic víc... ale to o čem a hlavně jak diskutují... úžasné. 9/10 ()

misterz

Nikdy by ma ani len nenapadlo, že niečo tak minimalistické a príbehovo ohraničené jednou miestnosťou, môže byť tak vynikajúce. Ide o herecký koncert 12 mužov, ktorí sa snažia na základe logiky a dedukcie rozhodnúť o vine či nevine odsúdeného. Čím menší priestor na hranie, tým herecké majstrovstvo viac vynikne a pravdou je, že po hereckej stránke nesklamal ani jeden z nich. Zo snímku zároveň sála duch starej a poctivej filmariny, ktorý prostredníctvom tohto skvelého filmu zavial až ku mne, za čo som vďačný. Keď si pomyslím, že ani jeden z účinkujúcich už nežije je mi smutno. ()

Satan

Maximální využití divadelního potenciálu a výjimečné soudní drama z druhé strany barikády, kdy se po celou dobu snažíme dobrat k jednotnému rozsudku. Neustálé zpochybňování faktů má vždy svou silnou protistranu, která však s plynoucím časem slábne čím dál víc. Excelentní scénář plný logiky a etiky, typologicky přesně vybraní herci a mistrné zvládnutí filmařského řemesla - inscenace, rámování, osvětlení scény. Vše bez výraznějších zaváhání...navíc pro nás plus Jirka Voskovec! [Přesná stopáž: 96 min] ()

Javert

Vskutku drama, jak má být. Téměř dokonalý scénář je rozehrán na prostoru jedné místnosti, ve které skvělé dialogy létají ze strany na stranu, jak se rozhoduje o životě či smrti mladého kluka. A herci? Perfektní! Jen Henry Fonda byl pro mě občas až moc "Mirek Dušín". A Jiří "George" Voskovec velmi potěšil. 8/10 ()

InJo

Sice mi trochu vadilo, že postava Henryho Fondy je snad až moc inteligentní a "lidská" a tvůrci jí očividně nadržují, ale stejně mě to nakonec úplně dostalo. Nesmírně vtahující, vrstevnaté (kritika amerického soudnictví, západní společnosti a jejích předsudků - to vše zde lze najít a má to v příběhu své pevné místo) a v podstatě dokonalé konverzační soudní drama, které vám prostřednictvím střetu názorů a povah dvanácti různorodých (samozřejmě, že skvěle napsaných a zahraných) charakterů těžko odolatelným způsobem vnutí myšlenku, že není nic, čím si můžeme být stoprocentně jistí, a že takřka vše se dá zpochybnit. Vinný, nebo nevinný? O to tady nejde. Jde především o míru jistoty, popřípadě pochybnosti. A také o energický režijní výkon debutujícího Sidneyho Lumeta, díky kterému nechybí tomuhle silnému příběhu tempo a gradace od začátku do konce. Malý velký film. 95 % ()

Ajantis

Porota se před vynesením rozsudku zamkne v místnosti a začne více než hodinová porada o uznání viny či neviny. Na praktickém příkladu je zde polemizováno opodstatnění a fungování porotních soudů obecně, zároveň je to ale i studie běžných lidí - způsobů jejich myšlení, diskutování, schopnosti utvářet a hájit své názory, ale i ovlivňování ze strany okolí. Nenajdete zde žádné hodnocení, jen velmi věrně a přirozeně působící nástin skutečnosti, navíc prost jakéhokoliv sentimentu a jen s minimem detailů, které by souvisely s oním konkrétním případem, na němž je toto demonstrováno. Profesionálně a patřičně dramaticky zpracováno, nemám jedinou výhradu. ()

Webb

Příběh o dvanácti tupcích, kteří hromadně měnili výpovědi byl předvídatelný už od začátku. Když už tento film sází pouze na prostředí místnosti, tak musí nalákat alespoň na brilantní scénář, který se nejenom nekoná, ale byl navíc dost splácaný částmi, jako kdyby to dělalo dvanáct scénáristů a každý tomu druhému vedle sedícímu neviděl ani na špetku nosu. Navíc ostatní složky jako například tupé dialogy, charakteristika 12 postav s takovou inteligencí, jako kdyby s problémy dokončili základní školu. Nevtáhlo mě to i díky režii, která byla skutečně nezajímavá. Velké zklamání. [4/10] (Orion-Nova) (Čb. /// Produkce: Henry Fonda, Reginald Rose /// Scénář: Reginald Rose /// Kamera: Boris Kaufman /// Hudba: Kenyon Hopkins /// Nominace na Oscara: Henry Fonda, Reginald Rose (nejlepší film), Sidney Lumet (režie), Reginald Rose (scénář) /// MMF v Berlíně: Sidney Lumet (Zlatý medvěd), Sidney Lumet (Cena OCIC)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

výborné! čo k tomuto napísať? scenáristický skvost - vyše hodiny a pol trvajúci film, ktorý ani sekundu nenudí i napriek tomu, že je to v jednej miestnosti sa odohrávajúci rozhovor dvanástich mužov; každý má svoj charakter, svoje dôvody, svoj cieľ . . . som nadšený; a oceňujem jemný humor, ktorý sa tam nachádzal (a poväčšine bol spojený s postavou Jiřího Voskovca); ()

Tsuki

Výborný film o tom, že vina či nevina nejsou něco až tak černobílého a jednoznačného, a že lidský život má příliš vysokou cenu na to, abychom ho bezmyšlenkovitě odsoudili ke zničení. Hluboký film, který dokáže maximálně zaujmout pouze svým dialogem, vedeným mezi dvanácti postavami v jediné místnosti. Každá z postav je jiná a nepostrádá svou psychologii, a právě to dělá film o to hmatatelnějším a reálnějším. Dobrá ukázka toho, že když se spojí nosné téma (nutící k zamyšlení) s výborným scénářem a hereckými výkony, tak může vzniknout vynikající film, který už nepotřebuje nic jiného. Bylo by zajímavé tohle vidět i na prknech divadla. ~(4,2)~ ()

HoneyBunny

Pokud se trochu bojíte toho, že tenhle film má šest křížků na krku, nenechte se odradit. Tohle je ačkové drama, které současnou konkurenci s přehledem převálcuje. Herecká sestava v čele s Henry Fondou tu je zásádní - přeci jen se 99 procent filmu odehrává v jedné místnosti. A herci tu opravdu nezklamali. Dvanáct mužů tu během vypjaté debaty rozhoduje o životu a smrti mladého černocha (ano, rasismus ve filmu hraje roli a mluví se o něm). Henry Fonda je náš hrdina, který se postupně snaží ostatní přesvědčit, že věci nejsou tak přímočaré, jak by někteří porotci chtěli věřit. Sledovat tenhle film je fascinující a ukazuje, jak se tahle "mluvící" dramata mají dělat. Velké doporučení! ()

dzej dzej

Dílo s mnoha vlastnostmi modelové (obecné téma relativnosti pojmu "pravda, postavy jako přesně zvolené modelové lidské typy s individuálním vztahem k pravdě a projednávanému případu) divadelní hry (striktní jednota času, místa a děje) a s vrcholně filmovou formou (práce se střihem, proměnlivou výškou pohledu kamery, kamerovými jízdami atd.). Svébytný konglomerát uměleckých druhů držící pevně pohromadě dodržením tří jednot, ale také svým velkým morálním tématem nalezení lidskosti a zodpovědnosti. Učebnice filmových, divadelních i literárních postupů a zároveň dobrý a napínavý snímek. ()

Anderton

Dokonalý film. Z niekoľkých dôvodov. Pri jeho sledovaní si povieme, že by z neho mohla byť aj úžasná divadelná hra. Pri hre by nás napadlo, že by sa jednalo o úžasný film. Geniálny námet nevyžaduje takmer žiadne produkčné náklady, vystačí si zo zápletkou a silným scenárom. Každá z 12tich osobností má vlastný charakter, ktorý sa prejaví pri ich rozhodovaní sa v prospech viny či neviny obvineného. Každá osobnosť predstavuje aj niečo charakteristické pre spoločnosť, napríklad predsudky, rodinné problémy alebo rasizmus. Dokonalé napätie na ploche jednej miestnosti ma núti k zamysleniu, či sťažnosti na financie súčasných filmárov nie sú iba výhovorkou na zakrytie nedostatku kvalitných scenárov. V tejto klasike majú exemplárny príklad, že by to išlo aj s minimálnymi nákladmi. Úžasný dramatický oblúk predvádza Lumet v podobe svojej kariéry ,od dokonalého debutu ,cez niekoľko klasík a niekoľko sklamaní až po parádnu (zatiaľ) rozlúčku v podobe drámy Before the devil knows youre dead. ()

Frajer42

Jedna místnost, nepříliš prostorná. 12 židlí obklopujíce jeden stůl. Kolem stolu se sešlo 12 lidí. 12 zcela odlišných charakterů i názorů. 12 mužů se chystá jednomyslně rozhodnout o vinně či nevinně obžalovaného. Případ se zdá být zcela jasný. 11 shodných názorů, ale jeden odlišný. A co když ten jeden má pravdu? Kdo může s jistotou rozhodnout o osudu člověka, když ho zná jen z prostorů soudní síně. Perfektní film zakládající si na schopnosti hájit vlastní názory. Všechny herecké výkony byly prvotřídní. Ano, i tohle se dá natočit v jedné místnosti obsazené 12 herci. Jeden z mála filmů, na který se při každé příležitosti podívám rád znovu a vždy si jej užiji o kousek víc než posledně. Troufl bych si tento snímek zařadit mezi 10 nejlepších filmů, které jsem za svůj filmově bohatý život viděl. ()

boshke

... aneb i pouhá jedna kulisa a dvanáct herců stačí ke skvělému filmu. Nádherný, skvostný zážitek, a to nejsem zrovna milovníkem filmů pro pamětníky. Dopředu jsem si od toho, jako filmu na desátém místě žebříčku (17.2.´10), nic nesliboval, abych se zbytečně nezklamal. Mé obavy však byly bezpředmětné... Zpočátku to vypadá, že není co řešit. Proti obžalovanému, synu zavražděného, hovoří několik více či méně přímých důkazů, několik více či méně očitých svědků. Porota jistě nebude mít mnoho práce. Každý s klidným svědomím zvedne ruku pro křeslo pro toho mladého kriminálníka a půjde si po svém, někdo třeba na baseballový zápas. Nebo snad ne? Copak někdo může mít "důvodnou pochybnost" o tom, že to proběhlo přesně tak, jak bylo řečeno u soudu? Možná támhle, na rohu stolu. Porotce číslo osm... Říkáte nevinen...? 25.6.´12 - druhá projekce Rozhněvaným mužům nic neubrala, ba naopak. Potvrdila je jako skvost mezi filmy a potvrdila též jejich místo v mé TOPce... 100% ()

Dzeyna

Docela dost kontroverzní snímek, plný vtipu, vulgárnosti, ale i slušnosti. Kdo by řekl, že chlapi můžou stát proti sobě až takovým způsobem. Výborné výkony všech dvanácti aktérů. Vynikající příběh, nevím, zda bych já na začátku řekla nevinen, nejspíš ne, ale postupem času bych změnila svůj názor, stejně jako většina, přeci jenom trest smrti je trest smrti. Skvělá podívaná! ()

MikeCool

Parádní na psychiku kladená, konverzační podívaná, která lehce manipuluje s podvědomím diváka. Na druhou stranu to zase není nic z čeho by mi spadla čelist údivem. To věčné žvatlání, zvláště při rozběhu celého filmu leze trošku na mozek, ale postupem času sledujeme tu nádhernou psychologickou manipulativní hru. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)