Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Ištván87

Vybroušený klenot. Perfektní obsazení, ve kterém se náš Jiří Voskovec ani v nejmenším neztratí (spíš naopak), stupňující se napětí, budované pomocí herců, geniálních dialogů a kamery a neuvěřitelná nadčasovost. To vše ve mě zanechalo hoooooooodně silný dojem. Ukázka toho, že není zapotřebí dělat nákladné triky, cestovat po celém světě a ničit jednu budovu za druhou, a přesto se dá natočit film, od nějž ani na okamžik neodtrhnete oči. 100% ()

Mgb21

Výborné drama z jedné místnosti. Strhující atmosféra a výborné herecké výkony. Ani 50 let tomuto filmu nic neubralo na jeho kvalitách. Filmový zážitek! ()

luka4615

Že k dokonalému filmovému zážitku potřebujete obři rozpočet a rozmáchlé exteriéry? Ale kdeže! Stačí jen jedna místnost, precizně vysoustružené dialogy, výborní herci a mistrovské kultovní dílo je na světě! „Gentlemen, that's a very sad thing... to be nothing.“ ()

Sawy

Dokonalý důkaz,že jedna místnost a dvanáct skvělých herců je někdy mnohem víc,než spousta milionů a vizuálních efektů.Pečlivě vygradovaný film,který se skládá výhradně z dialogů nebo monologů jednotlivých porotců a díky skvostnému scénáři vás stejně dokonale strhne a donutí přemýšlet nejen o tom,jak byste se zachovali vy,ale o celém tom podivném systému,kdy tucet lidí dostane do rukou onu děsivou moc rozhodovat o životě někoho jiného a pak žít s tím,že poslali na smrt nevinného nebo osvobodili vraha.Jak někdo z nich vůbec může odejít s čistým svědomím?Film,který je o to obdivuhodnější,když si člověk uvědomí,že jde o režijní debut.A přestože Sidney Lumet natočil od té doby značné množství skvělých snímků,právě tohle je jeho jasný opus magnum. 95 % ()

Morholt

Nemohu si pomoct, ale jsem trošku zklamán. Herecky určitě prvotřídní, rozpracování jednotlivých profilů taky slušné, stejně jako stupňující se atmosféra. Ale marná sláva, něco mi tam chybělo. Pokud to porovnám třeba s podobně laděnou Konferencí va Wannsee, tak ta u mě jasně vítězí. Možná, že kdybych si Muže nepouštěl s takovým očekáváním, byl by to za plný počet, ale takhle "jen" za 80%. ()

NIRO

Název je prolhanější než Nekonečný příběh (protože ten má jen 94 minut). Počty sice sedí, ale ta rozhněvanost... skvostné plošky vybroušeného drahokamu se tak krásně lesknou právě proto, že většina pánů není prvoplánově nazlobená, ale nakopak vybavená logickými (v rámci svého založení, samozřejmě) motivacemi, jejichž postupné rozkrývání a občas i odbourávání umí být přinejmenším stejně labužnické, jako když jinde celý tým detektivů rozpitvává velevraždu. Úchvatný průsečík dobového moralizování a nadčasové opravdovosti. A k tomu ještě navíc vysoká škola - jen zdánlivě - minimalistické filmařiny. ()

stub

Mám trošku podezření, že nebýt účasti Jiřího Voskovce, bylo by hodnocení zde v databázi o něco nižší. Nic to však nemění na tom, že je to špičkový film, který (snad až na trošku plošší postavy) nemá žádnou výraznější slabinu. ()

jerry12

90%. Jak už bylo mnohokrát řečeno, 12 Angry Men je důkaz, že k superkvalitnímu filmu nepotřebujete desítky milionů dolarů, drahé profesionály z oblasti vizuálních efektů nebo promyšlenou a propracovanou výpravu - stačí superkvalitní scénář, pár výborných herců, špičková režie a pětihvězdičkový film se může klidně odehrát v jedné obyčejné malé místnosti se stolem a židlemi, kde není třeba víc, než dialogy. Hlavně, že to funguje. ()

Shaqualyck

Nejlepší Lumet v dokonale minimalistickém workshopu na téma Jak se dělá spravedlnost. Jo, je to jen idealistická pohádka (v reálu by ti milí pánové byli se vším hotovi po pár vteřinách), ale zahraná tak, že Vám z toho naskakuje husina. A přitom celou dobu koukáte jenom na partu zpocenejch chlapů, co se v zatuchlé místnosti otráveně moří s plněním občanské povinnosti... Nestárnoucí, sugestivní, nezapomenutelné. Povinná četba (nejen) pro každého prváka bloudivšího po chodbách právnické fakulty. ()

Khalesi

Skutočne bravúrne dielo. Natočené z toľkých uhlov pohľadu tak realistických, že to musí byť dielo buď veľmi dobrého psychológa, alebo človeka pekelne znalého ľudskej nátury. Takto to v živote chodí. Naše rozhodnutia sú ovplyvnené okolnosťami, našim momentálnym rozpoložením, zmyslom pre etiku a rozumom. Sama za seba by som chcela dúfať, že posledné dve vždy zvíťazia pretože sú jediné smerodajné, pevné piliere. Skutočný profík nepotrebuje miliónový rozpočet, stačí mu pár bravúrnych hercov a nadpriemerný scenár. A nezabúdajte, že vždy je potrebná trošička pochybností! ()

Jansen

Čirý filmový zážitek. To že se celý film odehrává v uzavřené místnosti a jeho aktéry je „pouhých“ dvanáct herců by mohlo způsobovat asociace s divadelním žánrem. Ovšem Dvanáct rozhněvaných mužů je vystavěno na prvcích čistě filmových, které jsou divadelní platformě nedosažitelné. Je to pohyb kamery a střih, co určuje tempo filmu a udržuje tak divákovu pozornost. Detaily, například zvedajících se rukou při hlasování, stupňují napětí a skvěle pracují s očekáváním pozorovatele. Kamera využívá prostor jedné místnosti na maximum a vytváří zcela konzistentní univerzum. Všichni herci podávají skvělé výkony i pod tlakem uzavřeného prostoru, který na jejich projev klade zvýšené nároky. Jejich mimika, gesta, pohyby – vše musí zapadat do celkové mozaiky. Každá chyba by zde působila rušivě a nabourávala kontinuitu dění. To vše je podpořeno skvělým scénářem, který je styčnou plochou tohoto konverzačního filmového drama. Na divadelních prknech by jednoduše Dvanáct rozhněvaných mužů nefungovalo, nebo by při nejmenším nefungovalo ani zdaleka tak efektně jako ve filmovém provedení. Film samotný potom působí hned na několika úrovních, které se vzájemně doplňují a prolínají. Předně je to kriminální analýza, která stojí v popředí celého filmu a dává záminku k postupnému odhalování charakterů 12 členů poroty. Pod tlakem druhotných zjištění a aspektů nahlodávajících správnost důkazů, jsou porotci nuceni přehodnocovat stanoviska a odhalovat své vnitřní motivace a charakterové vlastnosti. V této fázi je film už více než kriminální analýza psychologický rozbor hlavních aktérů. Porotci postupně mění svá rozhodnutí, přičemž tak činí leckdy velmi intuitivně a na popud muže, který si navíc svým stanoviskem ani není jist. Hlavní obžalovaný může být vinen, ale zároveň vinen být nemusí – fakta nejsou průkazná a poslat takto lehkovážně na smrt člověka je příliš velká zátěž vlastního svědomí. Tudíž se k nevině obžalovaného časem kloní stále více porotců. Ale postoje některých porotců na obou stranách barikády se zdají být nezpochybnitelné a situace se začíná jevit bezvýchodně. K vynesení rozsudku je potřeba shoda absolutní většiny a vedro panující v místnosti je nesnesitelné. Připomíná to absurdní drama, ze kterého není cesty ven. Všichni už by proces chtěli mít za sebou, ale dojít k jednohlasné shodě není jednoduché, ne-li nemožné. Docela bizarních je i několik detailů. Například starý muž schovávající se na WC, který má evidentně strach z hlasování, nebo makléř, který tvrdí že se nikdy nepotí a přitom ho jediného vidíme v nesnesitelném vedru panujícím v místnosti pít. Zajímavé je taky sledovat, jak někteří porotci přizpůsobují své postoje co nejrychlejšímu ukončení procesu a degradují tak hodnoty, které se zavázali plnit. A tady se dostáváme k tomu, že Dvanáct rozhněvaných mužů je film velmi politicky nekorektní a nabourává celý americký soudní systém. Je zde vidět, jak snadno mohl být obžalovaný odsouzen na základě neprůkazných důkazů a vzájemně si odporujících výpovědí. Samozřejmě toto vyznění filmu je spíše subtilně alegorické a pořád se jedná o tvůrčí fikci, ale případy nevinných odsouzených na smrt, vyplouvají na povrch amerického soudního systému doposud. Každopádně Sidney Lumet vytvořil mnohovrstevnatý film, který se dá číst z mnoha různých úhlů pohledu a jeho sledování snad nikdy neztratí na poutavosti. () (menej) (viac)

ScarPoul

Skvelá atmosféra a skvelá konverzačka postavená na uveriteľných charakteroch. Divák je hodený do víru vecí a snaží sa v tom celom nájsť nejaký zmysel. Máme tu predstaviteľov guilty a Henryho Fondu ako not guilty predstaviteľa, ktorý sa pýta otázky na ktoré ostatní nehľadajú odpoveď. Odrazu sa nachádzame v miestnosti so všetkými dvanástimi mužmi. Sme presviedčaní, potíme sa, zlostíme sa spolu s nimi. Hľadáme dôkazy a sme zvedaví, ako to celé dopadne. Sidney Lumet natočil veľmi sugestívnu drámu, ktorá má najlepšie atribúty zostať v pamäti ešte dlho po dopozeraní. To že pocitovosť funguje aj teraz značí o univerzálnej téme, ktorej aktuálnosť a nadčasovosť nemôžeme poprieť. Morálna vyspelosť a opodstatnené pochybnosti. Skvelý film. ()

rawen

Abych řekl pravdu, sehnal jsem si tento film až po shlédnutí volného remaku "12" Nikity Michalkova - a musím říct, že předloha je usedlejší, poctivější, ale zbytečně krátká a ne nejlépe zahraná (aby bylo jasno, někteří herci předvedli skvělý výkon, někteří mizerný). Přesto se jí daří skvěle gradovat tempo a být dostatečně intenzivní a poutavou. Vzhledem k ostatním "porotcům" tohoto filmu se budu možná trochu rouhat, ale dá se říct, že Michalkovových "12" se mi líbí stejně jako tato předloha, a proto musím obě hodnotit stejně - 8,5/10 (nebo 10 z 12ti? :)) ()

BoPo

Viac ako 60 rokov starý film, ktorý dokáže aj dnes priniesť dobrý zážitok. 12 hercov vdýchne život 12 rozdielnym a hlavne uveriteľným charakterom. Nejde o nič strhujúce, nečakajte úžasnú zápletku, žiadne shyamalanovské rozuzlenie. Dostanete dobrú konverzačku, v ktorej sa pôvodne jasné rozhodnutie, tlakom rozumných pripomienok a hlavne vďaka rozkladu bubliny jednotlivých porotcov, začne postupne narušovať. Ale viac než 3* to zo mňa naozaj nemá ako vymámiť, pretože tam nie je žiadna zásadná nadstavba. Z minima, vďaka hercom a kvalitne napísaným dialógom, vyťažené maximum, to áno. Ale v podstate sfilmované morálne ponaučenie o hodnotách a rizikách demokracie naozaj nemá čo robiť medzi TOP 10 najlepších filmov. ()

BrooksW.Here

Absolútne dokonalý, inteligentný a neuveriteľne nadčasový skvost, v ktorom ani jedna minúta nie je zbytočná a ktorého posolstvo je ešte aj v dnešnej dobe stále aktuálne. 90 minút čistej scenáristickej geniality... Wau. ()

st.ranger

Jak snadno může soudní systém nebrat zřetel na detaily, zvláště pokud je rozsudek i bez přihlédnutí k faktům natolik jasný. Geniální film. Postupné odhalování a narůstající pochybnosti v ostatních porotcích jen ukazují, že ne každý je nestranný a má pro své rozhodnutí pádné argumenty. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)