Arctic: Ľadové peklo

• Slovensko Ľadové peklo (festivalový názov) (viac)

Muž z havarovaného lietadla uviazne v Arktíde, nepriaznivej a opustenej ľadovej pustatine, kde bojuje o svoje prežitie. Postupne sa ale naučil ako bojovať so zimou a víchricami, ako byť ostražitý voči ľadovým medveďom a ako si uloviť potravu.. Nečakaná udalosť ho však prinúti vyraziť na dlhú a nebezpečnú expedíciu, ktorá rozhodne o jeho prežití. (Continental film)

vurhor

Na celovečerní debut od dvaatřicetiletého režiséra to nebylo vůbec špatný. Vlastně to bylo dost dobrý. Když se točí film pouze s pár dialogy a dvěma charaktery, člověk si musí dát majzla, aby tím nezačal svého diváka nudit. Naštěstí to ti šikovní Islanďané zvládli skvěle, beznadějné vyhlídky hlavního hrdiny jsou pojaty natolik poutavou formou, až se skoro divák třepe zimou s ním. Film zbytečně nepatetizuje, netáhne se, plus udržuje si po většinu času slušnou mrazivou atmosféru. Na kouzlu tomu dodává samozřejmě i parádní Mikkelsenův výkon, až z toho začínám fňukat, že mu tu roli Zaklínače přeci jen nenabídli. Problém mám ale s koncem. Přisviští totiž rychlostí lusknutí prstů a diváka opustí stejně nečekaně, jako to kdysi udělala moje ex. Působí to trochu proradně, až si divák říká, že si to nezasloužil, rozhodně si s ním ještě mohli dát krapet víc práce. Já chápu, že tam štábu musela být kosa, ale stejně... pro dobro kinematografie! Dobrý hybrid mezi Marťanem a Trosečníkem. Lepší 4* ()

villon17

Nejvíc jsem ocenila závěrečnou scénu a útočícího medvěda. Madsovi jsem opravdu věřila, že mu jde o život a upřímně mu fandila na každém kroku, až mi z toho byla taky zima, brrr. ()

Padme_Anakin

Mrazivě dobrodružné drama muže v nehostinné ledové pustině odtáhl Mads Mikkelsen na svých bedrech bravurně, stejně jako houževnatě táhl sáně s polomrtvou ženou.. Boj o přežití je nekompromisní a jediný možný návod jasný: bojuj o každé nadechnutí, dokud nepadneš.. ()

Suzie05

Zvláštní film... Neskutečná nuda, u které jsem usínala, ale přitom masakr, kde jde každou chvíli o krk. Obávám se ale, že kdyby tu hrál nějaký neznámý týpek místo Madse, tak jsem usnula už v prvních 5 minutách... ()

curunir

,,SKÚSTE TOTO. ARKTICKÝ PSTRUH. S REZANCAMI." __ Filmový minimalizmus po formálnej stránke rovnako čistý ako prostredie v ktorom sa odohráva, pozbavený flashbackov (s možným klišé), s naratívnosťou zastúpenou vo dvoch fotografiách a s minimom dialógov, ktoré by som túžil ešte viacej zosekať. Ťažko povedať, či by sa dalo z námetu vyťažiť viacej keďže sa odohráva v bezútešnej ľadovej pustatine a preto prichádza iba s jediným prekvapivejším momentom v čase kedy svitá nádej a ktorý záver zdramatizuje iba do takej miery, aby napokon mohol skončiť len s dopredu jasným, jediným možným výsledkom. Ten je napokon veľmi podobný ako vo ,,Všetko je stratené", ktorý je vo vlastnej úspornosti dotiahnutý takmer do maxima. (CSFD PROJEKCIA BORY MALL, 145. hodnotenie, 18. komentár k filmu) ()

salisbury

Joe Penna nám naservíroval ve filmu Arctic šou jednoho muže a tím one manem je charismatický a skvěle hrající Mads Mikkelsen. Snímek, který byl natočen na Islandu, svým půvabem podtrhává osamělou atmosféru kraje a navíc Mads se zhostil svého samotářství jak jinak než dokonale. Jeho chladem prokřehlá postava strhává neustále na sebe pozornost a divák si na sebe velmi rád hodí ještě jeden svetr, aby mohl v poklidu docupitat očima skrz sněžnou peřej k závěrečným titulkům. Já jsem si rozhodně tento arktický výlet užil a rád si ho třebas v letním čase dopřeji znova. ()

hous.enka

Artový snímek o trosečníkovi kdesi v ledové pustině, který se naučil rybařit a nevzdává se naděje na záchranu. Situaci se malinko zkomplikuje, když záchrana jednoho dne opravdu dorazí... Ne, tohle mi nesedlo. Nemám problém s tím, že film nikam nespěchá, ale mrzí mě absence souvislostí: Kdo to je? Jak se tu vzal? Kde jsou ostatní? Aspoň v náznaku, sakra. Chvílemi to připomíná Trosečníka s Tomem Hanksem, občas 127 hodin s Jamesem Francem. Arctic ale není filmem, na který bych se chtěla podívat podruhé. ()

ledzepfan

No jo, konečně zase jednou za cca deset let vyplaval na povrch survival, který se snaží být uvěřitelný (rozuměj.. dodržuje fyzikální zákony, nikdo tam nebojuje se žralokem s iq 160, nikdo neskáče z orbitu na zeměkouli, nic se moc nepřibarvuje pro efekt, atd..) a pro diváky je to zase málo.. Nuda.. Jenom se týpek s omezenou výbavou musí snažit přežít jen na základě svých dovedností a důvtipu.. Žádná další zápletka s twistem, žádná velká akce, ani sranda, ani dojemné dialogy.. nic, jen bazální survival... Snad jen ten úplný finish finishe byl trošku přiblblý a za mě je Redfordovský All is lost ještě o kus lepší, jinak ale spokojenost (a to Mikkelsena moc nemusím). ()

NinonL

Souboj s nekonečným ledem, s ledními medvědy i s hlubokou beznadějí. Několik nečekaných zvratů a Mads Mikkelsen v jedné ze svých dalších hlavních rolí. ()

k4n9ur

Dlouho mě nic tak neuspávalo a nemrazilo, bohužel ale ne tak jak by si tvůrci přáli, ale tim arktickym prostředim. Tohle bych očekával od přírodopisnýho dokumentu z těhle končin, tam by to stačilo. Nicméně jestli se tam v druhé polovině něco rozjelo, tak už beze mě. ()

Remedy

One-man survivalová fajnovka se skvělým (jen na můj vkus až moc hodným) Mikkelsenem. Velmi doporučuji vidět v kině, protože ta chladná atmosféra je na velkém plátně skutečně sugestivní a nenapodobitelná. Doma bych si to sám od sebe asi nepustil. Co mě zaujalo, byla ta značná míra odtažitosti, která je způsobena absencí jakýchkoliv flashbacků (na rozdíl např. od Boyleových 127 hodin). O hlavní postavě se tak vlastně nic bližšího nedozvíte a celý ten tuhý arktický boj musíte prožít přímo s Madsem. Vcelku slušný příspěvek do survival žánru. ()

ben666

Velmi syrové a ledové zpracování filmu o muži který se popere s přírodou. A v celku to vypadá jakoby v místních podmínkách vlastně vyrostl a ze je to pro nej vlastně skoro brkačka. Strojově jde za přežitím a přes všechny nástrahy a komplikace se mu to snad povede. Survival filmy mám rád , a tenhle potěšil , takže spokojenost. ()

Trevor

Mads Mikkelsen exceluje v survival Arctic. Človeku, ktorý vedel na aký film sa do kina vybral prinesie presne to, čo očakáva, nič viac, nič menej. Šťastný koniec sa odkladá do posledných sekúnd, nádherná príroda a bezvýchodisková situácia hlavného hrdinu splnia očakávania a tak som solídne naplnenú kinosálu v mojom meste opúšťal spokojný, narozdiel od iných divákov. Nuž, milé dámy a páni, chce to viac zvážiť výber žánru... ()

dom156

Ten kdo alespoň má rád, no raději miluje survive filmy, tak bude nadšený jako já. Úžasná islandská krajina, výborná kamera a tu při každém záběru umocňuje supr čupr hudba od Trapanese. Opravdu hudební podtext výrazně pomáhá u nemluvného díla tvořit atmosféru. Další obrovské plus je Mads, ten co ze sebe dokázal vypotit za výkon, je absolutní špička, jen mi zde chybí nějaká nominace na třebas Zlatý Globus. Užíval jsem si každou vteřinu na platně (čím větší tím lepší) a odcházel jsem z kina velmi spokojen. Nemohu jinak než dát plné hodnocení a doporučit všem lidem, kteří takovéto filmy mají rádi. ()

salalala

Hodně slušný survival, který je příjemný tím, že neřeší minulost (ani budoucnost) hlavního hrdiny, kterého nijak nepředstaví, ale jen a pouze sleduje krátký výsek z jeho života, v němž ho potkala zoufalá situace. Debutant Joe Penna vše zvládl velmi dobře, protože atmosféra je potřebně hutná a beznadějná, i když občas nějaký ten střípeček naděje vykoukne, hudba minimalistická bez ústředního tématu, ale dost působivá a kamera nádherná a vidět to na velkém plátně musel být velký zážitek. Samozřejmě je to usnadněno i tím, že ona lokace a zasněžená krajina je vskutku nádherná a ta nekonečná dálka bez konce je fascinující i děsivá zároveň. To vše ještě umocňuje naprosto fantastický Mads Mikkelsen v titulní roli, který je zcela minimalistický, ale v jednom výrazu dokáže předvést obrovské množství emocí, a jelikož už tu nikdo jiný prakticky není, utáhne snímek bez problémů sám. Ani on ale nedokáže zabránit určité repetetivnosti snímku a s postupujícím časem i několika nedůvěryhodným situacím, do nichž se jeho hrdina dostane Ačkoli stopáž je poměrně střídmá, přece jen je v určitých momentech znát, že by prospělo, kdyby byla ještě kratší, protože někdy už tvůrce balancuje na hranici nudy a nezáživnosti. Samotný závěr možná lehce kazí dojem, není to ale nijak zásadní. Arctic je ve výsledku solidní survival, který není ničím výjimečný, svůj účel ale splní. 70 % ()

Vědma

Mám ráda filmy o přežití. Mám ráda tu oslavu lidské houževnatosti a instinktu sebezáchovy za každou cenu. A i když oceňuji odvahu natočit to takhle osekaně, přece jenom bych uvítala větší psychické spojení s postavou. Takhle mi to trochu připomínalo film Mezi vlky, kde jsem taky s postavami nesouzněla, ale v podstatě to, co jsem tomuto filmu vyčítala se tady splnilo - až na ten konec. Ale čistá krása krajiny, naléhavá temná hudba a Madsovo morální dilema plus medvěd dává zážitku skoro sto procent. ()

hygienik

Keďže nie som vo fanklube MM, jeho blizardom ošľahaný ksicht, nepovažujem za dostatočný dôvod ani na 3 hviezdičky. Dej bol slabý, miestami absurdne nepravdepodobný i keď emócie Arctic vyvolať dokáže. S ucelenejším scenárom a odborným poradcom to mohla byť skvelá dráma. Škoda peňazí za kino. ()

higuain

Mikkelsen havaruje s letadlem uprostřed Arktidy a když už ho konečně najde vrtulník, tak mu přímo před nosem havaruje taky. Tomu říkám pech. Jinak i přes dobrý Mikkelsenův výkon se nejedná o survival, který by byl čímkoliv zajímavý. Jde o tichý a bohužel i dost utahaný film. Kdo ho prospí, tak o moc nepřijde. ()