Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Rashpoint odpad!

Nenacházím slova, která by vyjádřila moji frustraci. Viděl jsem spoustu adaptací, některé byly zajisté objektivně horší než tato. Nicméně ty neměly k dispozici tak bohatý a propracovaný svět, ze kterého mohly vycházet a rozpočet přibližující se HDP menší africké země. Je opravdu tak těžké vytvořit příběh ve světě Tolkiena? Nezbývá než pogratulovat našim kulturně progresivním soudruhům, kteří tlačí reprezentaci a správné názory na úkor kvalitního scénáře. ()

BDups

Chtěl jsem dát 3 hvězdy ze soucitu a taky, protože se tady nedá dát 2,5 ale prostě to nejde, až tak špatný to bylo. Strašně by mě zajímalo, kam jako šli peníze na produkci když to byl “nEjdraŽšÍ sEriÁl v HiStoRii”. Postavy plochý jak nohy platfusáka. Galadriel by z fleku vyhrála cenu za nejotravnější postavu 2022. Elfové všichni mluví jak kdyby měli 80 iq a jejich cliffhanger na konci každýho dílu, kterej vede k absolutnímu hovnu je strašnej. A jejich falešná snaha to zachránit tim, že na konec spawnou Gandalfa a Saurona… Kdyby nebyla druhá série, asi bych se ani nezlobil. ()

BStone

První sérii máme za sebou. Nutno podotknout, že to vypadá opravdu skvěle. Už jenom kvůli tomu, jak celý svět vypadá, se stojí za to podívat. Monumentální města a ještě monumentálnější příroda. Masky i kostýmy parádní. Bohužel tady forma poměrně výrazně vítězí nad obsahem, který je místy dost mdlý, plný snadno zapomenutelných herců. Řada scén hraje hodně na filmovou ságu, té ale nedosahuje kromě zmíněného obrazového zpracování v žádném ohledu. Chybí naléhavá osudovost, hluboké ztotožnění s postavami a koneckonců i nějaký nápaditější scénář. Když vynechám kontext Tolkienova díla, dostal jsem krásně vypadající, průměrnou fantasy. 55% ()

horcrux7

Ako celok nestála prvá séria za nič, renomé značky tým trápne utrpelo. Prvý raz mi je u prdele pokračovanie takejto vágnosti. Byť Tolkienovým potomkom, tak Bezosa niečím schuti trepnem po tej jeho plešatej lebeni a za tie nehorázne prachy za práva si nakrútim svoj vlastný mizerný seriál. ()

Hexx

Nemůžu si pomoct, ale já jsem spokojen. Samozřejmě. Jacksonův LoTR je a vždy bude jen jeden a jakožto jeho převeliký fanoušek a milovník na něj nedám dopustit. To ale neznamená, že hned odsoudím elfy a trpaslíky tmavé pleti, neboť jsem z těch, kteří jsou v tomto směru ochotni přijmout změny. Prsteny moci nabízí jeden z nejúžasnějších vizuálně výpravných fantasy, jsou propracované pro oko diváka do těch nejmolekulárnějších detailů, a protože jsem neměl větší problém ani s dějem, je to za čtyři hvězdy. Téměř za pět. Avšak musím být trošku odtažitý, neboť přecijen to má své rezervy a tu a tam něco mohlo být malinko lepší, ať již např. výběr některých herců (král Elfů se mi příčil), či více akce. ()

lozi

Realnych mozno 80-85%. Mne sa to pacilo a tento serial si urcite nezasluzi hodnotenie odpad alebo 1 *. Ano, sem tam to skripe, sem tam chyba logika, sem tam si to nesadne, je malo dokonalych filmov a este menej serialov. Ja ale milujem fantasy, malokedy porovnavam hrane filmy,serialy a  knihy, snazim si drzat odstup. Takto dostanem moznost snivat dva krat. A ja som si pri Rings of power vysnival krasny pribeh, kde som ani raz neriesil, kto ma aku farbu koze, rasu, orientaciu. A uz vobec, ci sa Tolkien obracia v hrobe. Toto je moj pribeh s hrdinami Stredozeme a ja som si ho uzil. Ak ste zabudli snivat a mate homofobne predsudky, ani si to nepustajte. Za mna 5* ()

patient333

Rings of power mali ťažkú pozíciu. Uspokojiť knižných fanúšikov, ktorý predlohu majú za bibliu, fanúšikov Jackson LOTR trilógie a osloviť nových fanúšikov...to nie je jednoduchá úloha. Myslím, že na prvú sériu to seriál relatívne dobre zvládol, kde každému (aspoň trocha otvorenému) človeku niečo ponúkol. Osobne by som seriál hodnotil medzi 70-80%, bohužiaľ % sú znižované ľuďmi, ktorí čisto z nespokojnosti castingu bez dopozerania dajú seriálu 0. Ale k pointe, príbeh je viac vyprávačský a menej sa ponáhľa, čo cením, hoci dialógy najmä zo strany galadriel vedia byť plytké. To je škoda, tu potenciál naozaj dobrý je. Predchodzovia Hobbitov, vznik Mordoru, elf Arondir, to je za mňa ok dejová linka. Elrond a Durin je najzaujímavejšia časť, konečne sa niekto venuje skutočným OP postavám LOTR - trpaslíkom (Hobbit nerátam, to bolo o ničom). Tam ma dej a dialógy vyložene bavili a dúfam, že to v podobnom duchu dokáže pokračovať. Čo by som hodnotil negatívne je nevysvetlenie niektorých častí napr. kam sa podelia zajatci z kopaného kanála? Prečo sa Numenor chová ako sa chová a prečo sme dostávali zbytočne Halbrandové scény, keď vyústenie bolo ako bolo? Chýba mi tu nejaká pevnejšia ruka s jasnejšou víziou, možno režisér, ktorý by si na tie detaily viac potreboval. Celkovo na 1.sériu 4/5. Ak druhá séria vychytá mušky, môžeme sa tešiť na kvalitné Tolkien dielo. ()

Asanoth

Podle mě dobrý. Prvních šest dílů se z toho atmosféra dá ždímat. Nejsem znalec Tolkiena, ale rozhodně mi to přišlo myšlenkově významně bližší Pánovi prstenů než fuj-Hobbit. I vlastně zcela nadbytná linka chluponohů měla super atmosféru.  Ano, jsou tam nesrovnalosti a není to úplně dotažené, ale není to tak, že by člověk co pět minut musel zoufalstvím nad hloupostí scénáře a režie křičet do polštáře(ahoj, Obi-Wane...). Oproti většině, šestý díl mi přišel spíš slabý, až parodický a zbytek také spíše nic moc, byť poslední epizoda uzavřela zajímavý dějový oblouk. Není to LotR, není to Hra o trůny, ale nelituju, že jsem na to koukal (narozdíl od nesetříhaných Hobitů) a klidně doporučím ke shlédnutí. ()

absurdian

Ohromné vizuální orgie. Toť vše. Děj pitomý, postavy nesympatické, jejich jednání nelogické, většinou jsem nevěděl, jestli se spíš smát, nebo brečet. Nakonec bylo blíže k tomu druhému.  P. S. Pro případné rýpaly: nikterak to nesouvisí s různorodostí barev pleti. Mně je naprosto jedno, jestli je někdo černý, bílý, fialový nebo s růžovými puntíky. Jenomže musím příběhu uvěřit a oceňuji, když mohu někomu fandit. Nic z toho tady bohužel nenastalo. ()

GameOfThrows

Hudba 4* Celkově 1*, až tak je to špatný. Nevím co k tomu dodat, prostě i když zavřu všechny oči a oprostím se od toho etnicko-genderovýho svinstva který sem prosáklo ze zvrácenýho proudu západní civilizace, tak sem prostě nenašel pro mě sympatickou postavu, která by mě oslovila nebo alespoň dějovou linii, která by byla zajímavá, smysluplná a vtáhla mě do příběhu. Tvůrci LotR měli takovou dohodu mezi sebou, že to dělají jako poctu Tolkienovu dílu, nebudou do toho tahat osobní, politické, sociální či jiné ideologie a vzniklo z toho dílo, který dodneška nebylo překonaný. Tvůrci prstenů moci se museli zavázat k tomu z díla (a brandu) LotR vytřískat co možná nejvíc nehledě na výsledek jako pijavice. A je docela smutný kam se hodnoty "naší" kultury propadají... peníze jsou až na prvním místě. Stačí udělat trailer, v hlavním argumentu zmínit kolik to všechno stálo a kvalita je zaručená. ()

Pyraghon

Naprosto bez skrupulí tady můžu dát po první sérii 4/5. Atmosféra, příběh i charakterové rysy postav zde dávají smysl. Upřímně jsem čekal propadák a byl jsem příjemně překvapen, že tvůrci neopomněli ve svém receptu na peníze kvalitu. Seriál rozhodně není dokonalý, ale za mne (čtenáře celého pána prstenů a hobita) velmi dobrým rozpracováním mytologie pána prstenů. Ač není zcela podle Tolkienovi vize, myslím, že by ocenil jak atmosféru, tak kreativitu tvůrců. Paradoxně by možná bylo lepší, kdyby díly vyšly najednou a nenechali divákům tolik času domýšlet možné rysy postav a důsledky činů, potom by si asi tolik lidí nestěžovalo, že byl příběh zcela zřejmý. ()

Geon

Středozem je zpět! V jak moc velkém stylu, to je ale trošku jiná otázka… .  Seriál se od začátku začíná až příliš větvit, když snaží se postihnout co nejvíce míst a událostí. Během těchto návštěv nám jsou představeni trpaslíci z Khazad dûm, Chluponozi, elfové z Lindonu, lidé z Jižních krajů a Númenorejci. Ne, že by herecké výkony byly špatné. Ale přestože důležitých postav z různých prostředí okolo kterých se vše točí je hodně, nelze se s nimi ztotožnit a prožívat jejich dobrodružství naplno. Postupem se větve příběhu srůstají  a divákovi se dostává ucelenější a koncentrovanější vyprávění. A naopak zanikne pravděpodobněji nejsilnější linka, a postava Adara, na úkor například chloponožského putování.   Je vidět, že na výpravu byla vynaložena nemalá částka, ale to je tak jediným významným plusem tohoto očekávaného fantasy. Na výraznější akci nedošlo a toho, čeho jsme se dočkali… nemělo zrovna wow efekt.   Nepovažuji se za experta na Středozem, ale odhalení kterého se dočkáme  v závěrečné epizodě mi zkrátka nesedí a připadá mi spíše, že tvůrci potřebovali nějaký twist a už ho tolik nepromysleli. Na druhou stranu to dává smysl, protože kam jinam by to směřovalo než k něčemu velkolepému. A tím se dostávám k jádru celého seriálu. Mnoho událostí nepůsobí přesvědčivě a v širší perspektivě mi nedávají úplně smysl, ale možná je to mojí neznalostí, jelikož na tom pracovali jména jako Tom Shippey, takže to snad bude dávat smysl.   Druhá řada je na cestě, takže do Středozemě se ještě vrátíme. ()

petarda

No, čakala som väčší prúser. Toto si asi povedalo veľa ľudí. Mala som na začiatku zmiešané pocity, ale seriál ponúkal širokú škálu rôznorodých príbehov zo Stredozeme (za mňa ma bavila najviac trpasličia a hobbitia). Určité odchýlky od pôvodného príbehu som s nadhľadom prehliadla (u trpaslíc to bolo asi i príjemné), pre moju ďalšiu zvedavosť. Dostali sme odpovede na niektoré otázky, iné sa zasa vynorili. Pre mňa najväčší kameň úrazu bolo pomalšie tempo a slabší scenár, ktoré ma niekedy doslova uspávali, keď si môžem dovoliť to porovnať už len s najbližšie natočeným Hobbitom (o pôvodnej verzii od Jacksona ani nebudem fantazírovať, predpokladám, že tú neprekoná už nikto). Tam nebol čas si vydýchnuť a dej išiel ďalej a ďalej, avšak v seriáli by som stihla aj obed a niekto by mi to tromi vetami odrozprával. Asi som čakala ešte niečo viac vzhľadom na veľké milióny dolárov, ktoré seriál zhltol. Ale aby som len nekritizovala, tak CGI bolo skvelé, mestá a prostredie úžasné a Elrond si ma ako postava získal ešte viac ako predtým. ()

rostsoft

Popravdě řečeno jsem čekal daleko větší nářez. Ze začátku seriál byl příliš utahaný, a tak nějak trochu zrychlil tempo až od poloviny. Příběh nebyl nijak špatný, ale nebyl ani tak pestrý, jako jsme byli zvyklí z původních děl. Největším průserem autorů byla trpaslice bez vousů, ještě k tomu černé pleti a černí elfové. To prostě považuji za mega průser. Holt svět se zbláznil, za každou cenu musíme být multikulti.   A teď malý výňatek z Wikipedie, aneb, proč elf nemůže být černý. Elf je bytost z germánské mytologie a folklóru. Jeho nejznámější formou je severský álfr, v plurál álfar, méně známý je německý alp. ()

emde odpad!

Milujem LOTR svet, ale toto sa nedalo dopozerať. Nič ma tu nezaujalo. Pre mňa nuda a po dlhom čase len preskakovanie dopredu v obraze a nakoniec som ani nebol zvedavý na koniec. S predlohou sa tu nikto ne..al. Hnus a odpad. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)