Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

Lachtaan

Kdy naposledy ze snímku sršelo tolik pozitivní energie? Kdy naposledy mě rasismus tak vehementně znechucoval? A pochyboval jsem vůbec někdy nad tím, že nakonec nebude zcela jasné, že nejdůležitější nedělní ocenění připadne zrovna Bohemian Rhapsody? Perfektní debut Mahershala Aliho v mém srdci. Po tomto výkonu si v něm zasluhuje patřičné místo. ()

Qitek

Ale tak kýč jak bič, ale čistá práce. Viggo tour de force a záležitost příjemná jak se sluší a patří. Možná za to může ta koule co jsem sežral. Každopádně ten oskar, za nejlepší film mu opravdu, ale opravdu nesluší. Naopak. ()

BROKEN_

Základem kvalitního filmu je scénář a ten je v tomto případě mimořádně dobrý. Tím nejlepším na Zelené knize je ale herecká chemie mezi oběma ústředními protagonisty. Oba jsou výborní. Mahershala Ali si zaslouženě odnesl oscara. Režisér Peter Farrelly po komediích jako jsou Blbý a blbější natočil vskutku výborný film, který má sice humor, ale jeho základem je vážné téma. Kdo by kdy řekl že někdo jako je Farrelly natočí oscarový film. Bravo. Myslím že letošní oscary byly dobře rozdány. Tak doufám že to tak bude pokračovat i nadále. :) ()

Helmutek

Spikeovi BlackKklansmani maj smůlu, že přišli ve stejnej rok jako Kniha. Ta jako takový lidovější a vděčnější zpracování obdobnýho tématu (a jako reverzní vykrádačka Driving Miss Daisy) přitáhla většinu pozornosti jen k sobě - což mě možná nepřekvapuje v rámci nějakýho obecnýho povědomí, přijde mi ale vlastně trochu smutný, že to očividně platilo a stačilo i na Akademii a Oscary. Nemůžu si pomoct, ale kKk pro mě jednoznačně vyhrává na všech frontách - je důvtipnější, zajímavější, komplexnější, hlubší (čimž ale neřikám, že mě Kniha nudila). Kniha je na koukání moc příjemná, za mě především kvůli dvěma věcem: skvělej šedesátkovej soundtrack a skvělá hlavní herecká dvojice (úžasnej je hlavně Mortensen). Často to je ale až moc pohádkově uhlazený, moc předvídatelný, moc doslovný, moc masám se podbízející... Mortensen toho vidláka každopádně hraje maximálně autenticky a fakt jsem si ho užíval - stejně jako skutečně mrazivý byly některý scény z Jihu a z přístupu jeho obyvatel k černochům (a předevšim teda z mýho uvědomění, jak moc jinej svět tohle byl, a jak moc nedávno tohodle byli lidi v nejcivilizovanější zemi světa schopný). Podivný mi zato přišly ty hudební čísla, ale to už je úplně jinej příběh - po řemeslný stránce to samozřejmě funguje, Mahershala Ali hrát (i na klavír) prostě umí. WTF moments: Třeba ta scénářem šustící scéna, kdy Don v vyleze z auta, aby v dešti srdceryvně zaštkal něco o tom, jak nepatří nikam - ani k černejm, ani k bílejm, a pak do toho auta zase zalezl zpátky... Nebo třeba to, jak se Don na ty Vánoce (kupodivu) za Tonym a jeho rodinou přece jenom vrátil - a jak se tak všichni mohli poplácat po ramenou a hromadně dojímat nad tim, jak moc se maj společně rádi. Škoda taky všech těch klišé a předvídatelností - dal se čekat výstup s policajtama, dala se čekat zápletka okolo koncertu, kterej asi nestihnou!, dala se čekat náprava rasistickýho omezence... Třeba scéna s kuřatama z KFC je ale krásná, stejně jako spousta Tonyho replik po vzoru Světáků ("Na zdraví! -Danke schön"). Film je to sympatickej, pozitivní a za zhlídnutí určitě stojí (rozhodně pro ty, kterejm se líbili třeba v lecčems podobný Nedotknutelní nebo právě Driving Miss Daisy), z obdobnýho rybníčku mi ale mnohem lepší film přijde právě BlackKklansman. Za mě mezi 3 a 4*. ()

Sfinkter

S oceněním od Akademie pro Green Book žádný problém nemám, protože na rozdíl např. od Moonlight neupadne v zapomnění a jedná se o kvalitní snímek. Nejvíce mě uchvátil Viggův výkon a humor, který se táhne celým filmem. ()

Mrkvič

Že je Zelená kniha kalkulem a skvěle zvládnutou řemeslnou prací bez špetky inovace? No, možná ano, ale životopisné filmy mě většinou moc nebaví. Tentokrát jsem ale vrněl blahem. Nejde zde tolik o životopis, jako splynutí dvou různých osobností. Téma barevných na jihu USA je dost divoké téma. Pro našince možná né tolik probádané. Tvůrci se ho zhostili opravdu na výbornou a nenapadá mě ani ň, co bych jim mohl vytknout. A u scéna z Oranžového kuřete, kdy se rozjede Chopen, to byla opravdu slast jak pro oko, duši, tak uši. ()

venison

"Zamilovat se do Tebe bylo to nejsnazší, co jsem kdy udělal." Wow, po dlouhé době jsem měla to štěstí vidět zase jeden obyčejný neobyčejný příběh.. Road-movie v krásném autě, které pomalým, ale jistým, tempem posouvá vztah mezi neslučitelnými lidmi směrem kupředu.. Italský ranař a buran, dítě ulice, se snaží ukázat reálný svět obyčejného lidu vzdělanému a kultivovanému černošskému pianistovi.. Společně se vydávají na Jih amerických 60. let a ukazují tvrdé poměry tehdejších dějin pro jedince s odlišnou barvou kůže.. Pro mne je Viggo Mortensen jasným kandidátem na letošního Oscara.. Tenhle chlápek mě začíná bavit čím dál tím víc.. "Green Book" je prostě film, který divákovi vyryje hlubokou rýhu a zvládne ji zároveň skvěle zahladit.. ()

Pavlínka9

Je to "pohodový" film, který v sobě, a zároveň značně viditelně, má téma, které je pro mě hodně náročné. Já vím, že bych byla v dávných dobách ukamenovávána za to, že sympatizuji s černochy a v tomto filmu je takových paradoxů, ale zároveň takové síly a odvahy. Dvojice Mortensen (který je pro mě po celou dobu své kariéry obrovským chameleonem) a Ali - mě to k sobě tak krásně pasovalo :) Ale Ali se tedy předvedl. Ten film má dvě hodiny, ale přitom by to chtělo tak další dvě, abychom více porozuměli a nahlédli do života člověka, který se vydal na tak velikou životní cestu. Ten film má za mě vše - je úsměvný, je vtipný, lehce natočený, má velké téma a doufám, že někdo z hlavních postav, které strávily většinu času na plátně čas v modrém autě, tento rok bude držet v ruce Oscarovou sošku ;) ()

elanius

(11/2019) Úžasné herecké duo pomohlo vystreliť už aj tak skvelý film do Ačkových sfér. Green Book sa zaradil medzi tie napodarenejšie road-movies. K plnému hodnoteniu mi chýbal len trošku väčší konflikt, napätie, že to nemusí dopadnúť celé len dobre. (8/10) ()

terunka003

Road movie, černošské, italské, bělošské, americké, oskarové, milé, úsměvné, čisté. Ničím neurážející snímek o přátelství dvou rozdílných mužů. Trochu jsem se bála té rasové tématiky, ale byla podávaná tak elegantně a nenásilně, až mě překvapilo, že mě to baví. Dobré byly zejména scény, kdy i černoch byl mezi svými cizinec, nejvíc se mi ale líbila scéna přestávky u plantáže. Herecky skvělé, hlavně Viggo, toho bych chtěla mít za kámoše. Mahershala mě trochu dráždil, ale budu to přisuzovat postavě. Hudba zajímavá. A konec? Velké objetí na Vánoce. ..smažené kuře.. ()

Yoshimitsu

Pěkně zakulacený Viggo jako vášnivý kuřák a pořádný jedlík, který dává přednost hlavně KFC a hamburgerům před zdravou stravou zahrál osobního strážce černému klavíristovi obstojně. Zpočátku mi do role neseděl, ale chopil se jí dobře a hlavně ukázal, že umí řešit problémy a Tony držka se mu neříká jenom tak a hlavně pan Vallelonga nikdo nevysloví. Dávám 85% ()

noriaki

Když jsem se doslechl, že Američané budou točit remake francouzských Intouchables, považoval jsem to za výjimečně pitomý nápad. Navzdory mým očekáváním se jim to docela povedlo. V jiných kulisách, s jinými charaktery, ale myšlenka je prakticky stejná. Také jde o vyprávění na motivy skutečné události a také pojednává o zrodu jednoho velmi nepravděpodobného přátelství. I tady platí, že o rasismu film není. Volba Omara Sy do role Drisse byla čistě jen otázka castingu, Dr. Don Shirley byl sice černoch i v realitě, ale kdyby nebyl, na vyznění příběhu by to nic nezměnilo. Odlišnost je v přístupnosti charakterů. V Intouchables jsem si oba protagonisty oblíbil relativně brzo, ale geniální klavírista mi většinu času připadal jako do sebe zahleděný snob, ostře kontrastující s přátelským a nekomplikovaným Tonym. Komediální složka je uměřeně decentní a i přes potenciálně třaskavé téma má snímek tendenci vyhýbat se vyhroceným situacím a zahlazovat krize. Skvělá výprava a doslova famózní Viggo Mortensen umně zamaskovali tuctovou režii a kvůli slušné hudbě a perfektní dobové atmosféře zaniklo v pozadí, že jde o tak trochu banální a průměrný film. ()

Bobik9

Je to rozhodně jeden z nejpříjemnějších filmů o rasismu, jaký jsem kdy viděl. Navíc se celkem i odlišuje od podobných filmů, které poslední dobou američani prosazují. Příjemná záležitost. Mahershala Ali je určitě perfektní, ale myslím, že Oscara by si za tento film zasloužil spíš Vigo. Ten je naprosto dokonalý talián a jeho mluva a gesta mě opravdu bavily. Nemyslím si, že je to vyloženě film roku, ale rozhodně bych každému doporučil, aby se na tento snímek podíval. ()

Eleanor05

"To takhle sedne Ital a černoch do auta a jedou spolu koncertovat na americkej jih šedesátých let..." (Samozřejmě jsem měla na mysli Italoameričana a Afroameričana. :o)) Odlehčený "Feel good" movie o rasismu a předsudcích s výborným Viggem Mortensenem v pro něj netypické roli jednoduchého burana s dobrým srdcem a s velmi dobrým Mahershalou Alim, coby noblesním hudebníkem po všech stránkách se vymykající své etnické skupině. Poctivé komorní drama s dobrými hereckými výkony, které by však mohlo mít větší spád. I tak 3*. ()

hroubek

Velmi příjemný feel-good film, který je sice přesně nalajnový, bez nějakých zvratů. Prostě od něj dostaneme to co od něj dostat máme. A to je asi, tak jediná výtka celého filmu. Zelená kniha je přesně ten typ filmu, jenž jednou za čas potřebujeme. Správně natočený příběh o lidských hodnotách, o postavách, které mají srdce na správném místě a dokáží se povznést nad nepřízní osudu a přitom si zachovat svojí lidskost a důstojnost. Je to kýč, ale perfektně natočený kýč, a to je taky dost velké umění. Peter Farrelly to natočil opravdu velmi dobře. Od skvěle zahraných dialogů, perfektně přesných herců, stylovou atmosféru, přes krásný soundtrack. Farrelly odvedl dobrou práci. Viggo Mortensen je v této roli parádní a je radost na něho koukat, a poslouchat jeho dialogy, rady do života, a i sledovat jak pálí jednu cigaretu za druhou a v každé druhé scéně něco jí. Mahershala Ali má velmi vděčnou roli a ztvárnil jí skvěle. Ali má spoustu skvělých momentů a dialogových výměn s Mortensenem, jenž umí tnout do živého a ukázat na problémy dané doby. Linda Cardellini je mi čím dál sympatičtější a já mám velkou radost, že jí v poslední době vídám čím dál častěji. Film má spoustu krásných scén jako psaní dopisů, první ochutnávka smaženého kuřete, rozhovor v dešti nebo celé finále. Zelená kniha je hezký film, který neurazí,potěší i největší cyniky, a jeho pointa je od srdce. ()

ZeroCZ1233

Dlouho, jsem sledoval, jak tento snímek dostává různá ocenění z mnoha krajů a zemí, až se dostal k vrcholu a dostal plešouna. A s klidným srdcem a nadšením mohu konstatovat, že oprávněně. Kdybych měl Green Book k něčemu přirovnat, tak rozhodně k Nedotknutelným (myslím geniální francouzský originál, ne onen remake, který jsem ještě neviděl a asi ani dlouho neuvidím), protože oba dva snímky naprosto špičkově ukazuje vývoj přátelství dvou lidí, kteří se liší rasou, sociálním postavením, vkusem a vlastně vším, co vás jen napadne. Teď se ale jdeme do detailu podívat, jak to zvládl tento snímek. Příběh se odehrává na počátku 60. let ve Spojených státech a je to poznat v každém záběru, protože si autoři skutečně vyhráli a atmosféru oné doby vystihli s dokonalostí. Skvěle ztvárněné lokace jak chudších čtvrtí v New Yorku, tak celkového Amerického Jihu, kde na oné atmosféře dodává pečlivě vybraná variace tehdejších hudebních hitů, které mě všechny do jednoho chytly víc než většina songů dnešní produkce, které dobývají žebříčky. Toho chudšího ze dvou hlavních protagonistů tvoří náš drahý král Aragorn, syn Arathornův, na kterém je vidět, že už těch 15 let nepobíhá po svazích Středozemě, takže pupíček se pomalu ale jistě tvaruje. V tomto případě to je ale Tony, jehož italské kořeny tu jsou vytěženy na maximum a celková italská kultura míchající se s tou americkou je zde vyobrazena opravdu přesvědčivě. A právě Tony je v tomto příběhu ten, co je pro pár dolarů schopen sníst pár hot dogů, aby aspoň trošku zlepšil život svým blízkým. Toho bohatšího ztvárňuje pan Ali. Jeho postava se jmenuje Dr. Don Shirley, což je skvělý pianista/klavírista, bez rodiny s počínajícím syndromem vyhoření, jehož kulturní rozvoj stále zbržďuje tehdejší postavení černochů ve společnosti. A jelikož Tony potřebuje prachy a Shirley potřebuje řidiče/řešitele problému na jeho turné, které se koná na právě na Jihu Spojených států, kde je postavení černochů na mnohem horší úrovni, než na Severu, tak se tito dva dají dohromady a herecký koncert může konečně začít. Oba dva herci zde díky výbornému scénáři předvedli naprostý koncert, kde kvalita hned zpočátku vyskočí do výšin a ani jednou neškobrtne o pár sáhů níž, natož aby spadla do hlubin. A tento koncert stojí na dokonalém scénáři, který obsahuje obdivuhodné dialogy, které mezi těmito titány probíhají. Obě postavy se celou dobu drží svého stylu, ani jeden se svojí mluvou a vyjadřováním nepodřídí tomu druhému a stejně dokážou tlachat o všem a je to dokonale nenáročně přirozený. A právě slovní spojení "nenáročně přirozený" sedí na celý průběh a vývoj vztahu. Nic není tlačeno na sílu, jako v mnoha dalších snímcích, kde si na vyjádření nějaké emoční situace rádi vypomohou vhodně zvoleným hudebním motivem, tady ne, tady se vše formuje pomocí činů a slov. A to je nejgeniálnější věc na celém tomto klenotu. Pokud chcete vidět feel good roadtrip komedii s prvky dramatu, skvělým soundtrackem a charaktery, které vás okamžitě chytnou za srdce, tak jděte do této čiré dokonalosti, neprohloupíte. Teď mi dovolte, abych sňal svojí pokrývku hlavy a s nosem u země se poklonil autorům. Ale i přes dokonalý výkon pana Aliho si myslím, že ten plešounek mohl padnout Driverovi, ale to je čistě subjektivní. Děkuji za pozornost. () (menej) (viac)

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)