Limonádový Joe aneb Koňská opera

• angličtina Lemonade Joe (viac)

Kultová  paródia českej legendy filmovej komédie Oldřicha Lipského. Divoký západ a jeho zlí muži ešte nevedia, že na scénu onedlho príde muž, ktorý skrotí nielen ich podivné metódy, ale aj pitný režim. Whisky, ako sa zdá, hrá svoju labutiu pieseň a takmer všetci túžia po zázračnej limonáde kolaloka. Biely kovboj je však vytúžený zatiaľ iba pre ženské srdcia. Trigger Whisky Saloonu hrozí bankrot potom, ako sa v ňom prestane piť whisky. Zdá sa, že odvážnemu lámačovi ženských sŕdc sa nemôže nič stať. Ale nikdy si nemôžete byť istý, čo vám na neznámom mieste nalejú do pohára. Lenže staré porekadlo hovorí: kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie... (RTVS)

otík

Vše je zbytečné psáti k této české nesmrtelné klasice. Jeden z nejlepších českých filmů všech dob je dokonalý po všech stránkách počínaje kamerou, režií, hudbou, herci, lokacemi, kulisami, hláškami a konče třeba kaskadéry. Prostě naprostá špička, která se i dnes prodává do světa. A to jsem ještě nezmínil úžasnou scénu střelby Hogofoga s Joem, která jakoby zvěstovala dobu Matrixů a moderních stříleček. A ještě zmíním neskutečnou hlášku - "Ubohé děcko, odpouštím vám všecko." ()

vesper001

Nedávno mě kdosi požádal o posouzení, zda vánoční stromeček stojí rovně. Naklonila jsem hlavu o 45 stupňů a řekla "ano, ale záleží na tom, jak se na něj díváš". A u Limonádníka to platí taky. Buď lze Koňskou operu brát jako zamindrákovanou českou imitaci pravých a nefalšovaných amerických westernů, navíc s vyšisovaným blbečkem v hlavní roli, anebo můžete přistoupit na hru Kolakok Family, zapnout pravý a nefalšovaný český nadhled a královsky se tou koninou bavit od začátku do konce. ()

Nivenx

Právem v červených barvách. Fiala svou roli Limonádového fanatika zahrál výtečně a Miloš Kopecký je nezapomenutelný. Hlášky největšího kalibru. 90% ()

Mylouch

V roce první sergioleonovky vypuštěná národní variace na klasický žánr, vycházející z již meziválečné tradice trampského westernového žertování i prožívání. Silná herecká sestava s komediálními zkušenostmi, scénáristický tým Lipský-Brdečka a podobně vyzrálá skladatelská dvojice oživující brilantní texty. Po padesáti letech stále sou fár živé dílko, i když nezastírám, že k pochopení žánru parodie jsem se propracovával od původního dětského odstupu postupně. ()

andrii

Kolaloka - toť živá voda, která chutná tomu, kdo ji poprvé i po x-té loká... a nezapomenutelný, nefalšovaný český Paul Newman, toť zase v black & white štramácký frajer, Fiala Karel. ()

sator

Padouch nebo hrdina, my isme jedna rodina...😂 Květa Fialová vzpomínala že s filmem objížděli i letní filmový festival v bývalé NDR, ale němečtí diváci se filmem naprosto minuli a dokonce v některých případech po českých tvůrcích házeli co měli po ruce. Karel Gott,  který propůjčil v písních hlas Karlu Fialovi se k filmu dostal tak, že filmoví tvůrci sháněli zpěváka který zpívá tak že to zní jako angličtina ale není to angličtina. Někdo si vzpomněl na Gotta který v té době zpíval v kavárně Alfa a protože tehdy anglicky neuměl, zpíval jazykem který angličtinu vzdáleně připomínal. A tak vznikla píseň  "Sou fár tu jú aj mej" ke která napsal text scenárista Brdečka – jinak jeden z mála československých tvůrců dobře ovládajících cizí jazyky.  Text napsal ve fiktivním, anglicko-mexickém dialektu.  ()

Radiq

Nepopírám, že v době uvedení to musel být fenomén, ale nechápu, že i za ta léta je to tak obdivované. Mě se to nelíbilo jako malýmu děcku a nelíbí se mi to ani teď. Ano, zazní zde proslavené, poměrně ucházející písně. Také střídání barevných filtrů je zajímavé. A nesmím zapomenout na zlidovělé hlášky, třeba "Se mnou přijde zákon" nebo "Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství", ale v podstatě jsem se zasmál jen jednou dialogu "Dovolte, abych vám představil svoje spolupracovníky: Kojot Kid, Pancho Kid." "Nestojím o vaše Kidy." Ale vím, že mě odjakživa strašně vadilo, že mu říkají Limonádový "[Joe]" místo anglického Džou [ʤəʊ]. A ten děj je taky strašná pitomost. Prostě mě to vůbec nebavilo. ()

SeanLSD

Bavil ma celkový nápad, slovné hračky a mená, Kopeckého posadnuté herectvo, Hlinomazove ksichty a tvárička Olgy Schoberovej, ale inak šla celá táto klasika úplne mimo mňa. Oceňujem remeslo, trefné odkukanie westernových trademarkov aj nápaditú hru s filmovými trikmi, ale o zábave nemôže byť ani reči. Zopár krát som sa pousmial, väčšinou skôr z povinnosti, inak som to prezíval a dopozeral asi na 3-krát len s veľkým sebazaprením. Predpokladám, že v iných podobách, či už divadelnej, literárnej alebo animovanej, môže byť tento tvrdý limonádový kapitalista s dojčenským zadkom namiesto tváre skvelý zážitok, ale vo filme zvolené preštylizované afektované prežívanie každej vety pokazilo každý fór a otravné pesničky boli už vyslovene neznesiteľné, Ani galón zázračnej Kolaloky by nestačil, aby som to považoval za niektorý z vrcholov českej komédie! ()

Decker

Nejlepsi na celem filmu je ta neskutecna, genialni a az temer magicka atmosfera. Je to jednoznacne jedna z nejlepsich ceskych komedii vsech dob a musim uznat ze i jedna z mych nejoblibenejsich. Kdo by prece neznal ty uzasne pisnicky, trefne hlasky a nezapomenutelne scenky? ()

LeoH

Mým osobním favoritem v oboru českých láskyplných parodií pokleslých žánrů je Fantom Morrisvillu, ale Limonádník je v těsném závěsu. Když se napoosmdesáté páté oposlouchají všechny hlášky a okoukají všechny gagy, pořád ještě zůstává muzika – nespoutané virtuózní řádění „černocha“ s trumpetou mi učarovalo už jako malému klukovi a některé harmonické podivnosti v Horácově pohřebním „blůzu“ aneb Hálově(?) variaci na St. James Infirmary jsem do dneška tak docela neprokoukl. Což nejsou zdaleka všechny hudební pozoruhodnosti tohohle po všech stránkách vycizelovaného filmečku. Měl jsem tu původně ****, ale po novém zhlédnutí po letech s dětmi nebudu dělat intelektuální Zagorku a dám plný počet. ()

Idego

Jelikož nemám rád westerny (ba jsem na ně přímo alergický), není velkým překvapením, že ani parodie mě neoslovila. Doplnil jsem si filmové vzdělání, zjistil, odkud je pár nesmrtelných hlášek, dvakrát se pousmál a zbytek mě nudil, chvílemi přímo iritoval. A to se celkem divím, protože jiné Lipského komedie mám moc rád. Tady to zachraňuje Kopecký a Fialová. Jinak bych šel s hodnocením ještě níž. Nejhorší ze všeho byly ty ukňourané tupé a nekonečné písničky. ()

Ak.žena

Nedám dopustit na starší českou kinematografii, protože si myslím, že tehdejší tvůrci dokázali mnohem lépe využívat různé možnosti filmu, i když jich tehdy nebylo tolik a takové jako dnes. Nejen režiséři byli vynalézavější a v jistém ohledu pečlivější, vděčnější za příležitosti. Limonádový Joe je majstrštyk největšího kalibru a potvrzuje moji výše zmíněnou teorii. Ryzí práce pánů Brdečky a Lipského, jejich osobitý humor, tématem o krok napřed před světem unešeným z dalších a dalších westernových klišé. Zdařilé pokusy o formální novátorství (pasáže zabírané přes barevná sklíčka, zrychlováné scény). Nezapomenutelné ´hlášky´, grimasy, písně, zvraty a konfrontace. Pan Kopecký se rolí tohohle padoucha poprvé probojoval do mé herecké TOP 10. Oblíbené scény: Já se vrátím! * Nebo promluví mé Smith&Wessony... * Není větší potěšení pro ortodoxního lumpa...* Hrobník si mne ruce * Super cloumáka! * Limonádový Joe, víte, jak jste hloupý? * Setřu tvůj pel...* Li-ho-vi-naaa! * Joe, zděšen, kontroluje, jestli taky Winnifred náhodou nemá kakaovou skvrnu velikosti mexického dolaru * Hnusný chlípníku! Chlípný hnusníku! * a další. ()

Skuby47

Limonádník – to je vzpomínka na mládí, kdy při premiéře v našem letním kině, dávali pro obrovský zájem, ještě jedno noční představení. Já s tátou jsme se o půlnoci tlačili dovnitř, davy diváků ven, no nastal obrovský zmatek, který pořadatelé nezvládli. Vrata se vyvrátila, kino bylo v několika minutách znovu plné a kdo byl pomalý, seděl na trávníku. Necítila jsem zimu ani tvrdou lavici, jen jsem jedním dechem sledovala tento ojedinělý herecký koncert plný černého humoru, nezapomenutelných hlášek, skvělých písniček, různých barev a nevšední výpravy, v tehdejší době prostě bomba. Od těch časů jsem film viděla mnohokrát a ani dneska neodolám, když slyším v televizi známé Sou fááááár du ju aj méééééj.…. ()

filmmovier

Výtečné hlášky, skvělá atmosféra, elegantní herci, barevné filtry, tradičně ďábelský Miloš Kopecký jako Hogo Fogo, krásné ženy, švarní hrdinové a humor, který umí jen Češi... Úplný vrchol domácí parodické tvorby to sice není, ale výskyt naprosto dokonalých a nezapomenutelných hlášek tady je pravděpodobně vyšší, než v jakémkoliv jiném filmu. Nechte si své Kidy, perfidní rachomejtle, tenhle film můžete milovat zdarma, chlípní hnusníci!!! 95%. ()

HonzaBez

"Chceš-li přesnou mušku míti, musíš Kolaloku píti." Tahle neskonale nápaditá parodie na western je dokonalost sama. Mám s ní spojené své dětství, kdy jsem ten film (tehdy ještě na WHS) viděl snad "stokrát". Mnohé hlášky z tohoto filmu proto znám snad nazpaměť ("Padouch zůstane padouchem a pijan pianinem....Já se vrátím a nebudu sám Dougu Badmane. Se mnou přijde zákon.....Noci jsou chladné? Jo. To abych si vzal teplé prádlo" Já jsem totiž tuplovanej kruťas. Mučeníčko, to je moje potěšeníčko....). Ale nemá smysl se o tom filmu moc rozepisovat, stejně ho tu skoro každý viděl a ještě by mi tak mohl někdo říct..."Nestojím o vaše kydy" :D ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

03.10.2020

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011