Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Beyoung

Rozmáhá se trend nezvykle dlouhých stopáží. Ty sice detailněji obsáhnou knižní předlohu, ale u mě většinou vyvolávají nežádoucí poruchu pozornosti: Během filmu odskakuji vařit, vyrábím si pleťovou masku nebo sypu ptáčkům zrní. Celé domácí kino se mi tak z původních 3,5 protáhne na 5 hodin, někdy i na víc dnů po sobě. Čím je film delší, tím je vyšší šance, že proklouzne nějaký trapas. Tady byla za celou dobu naštěstí jen jedna scéna, kdy jsem měla pocit, že film paroduje sám sebe. Ze začátku pomalejší rozjezd nabírá otáčky, a v poslední hodině se mi pozornost zcela vrátila. Celkově to Scorcese zvládnul na jedničku, jeho osobitý 'rukopis' je tu znát. Sečteno a podtrženo - film mě zasáhnul do hloubky, a bude navždy patřit mezi moje TOP 152. Symfonie výborných výkonů, zejména Lili Gladstone je tady úžasně charismatická - s 'hodným' strýčkem Kingem (R. De Niro) a jeho figurkami žijícími v ohnisku dvou odlišných kultur. Kontrast mezi mírumilovnými, domorodými indiány, kteří jsou pokorní a vděční za život v jeho nejčistší fomě, a frackovitými bělochy, krvelačně bažícími po zisku. Děj, ač vyhnaný do extrému, neztrácí na věrohodnosti. Celkově zajímavá, hodnotná podívaná, která vyžaduje jistou dávku empatie a zamyšlení. Trochu mi v tomhle ohledu dala zabrat postava Ernesta (L. DiCaprio), který je bezpáteřní blb. Jeho myšlenkové pochody, vzhledem k jeho ženě, byly pro mě matoucí a přemýšlela jsem, jestli je tak retardovaný, nebo taková svině. Další výborný Leonardův výkon, za který by si zasloužil poplácat. Ten jeho škleb je rafinovaný a charakter postavy dost vystihuje. Skoro bych ho nepoznala. Good job! ()

mmirri

Nemám ráda filmy o tom, jak hnusně se lidé dokáží chovat. Stále jim to prochází, neboť kus té špíny máme v sobě všichni. Osobně jsem vděčná spíše za filmy, co podpoří to dobré v nás. Ale chtěla jsem poznat příběh kmene Osedžů. Je natočený výborně, DiCaprio zahrál skvěle. ()

IronBalu

Oppenheimer byl lepsi, ve vsem. Tahle uz druha letosni 3 hodinova kecačka na nej nema. Neskutecne zdlouhave. Sice chapu, ze film chce divaky seznamit s charaktery postav, ale je to uz moc. Minimalne o 45 minut kratsi stopaz by tomu vyrazne prospela ()

KOLMI

Nekonečně dlouhé...no někdy prostě pravdivé příběhy nejsou zajímavé a osloví jen někoho. Já jsem to nebyl. Vidět to 4x abych se zorientoval v postavách a má mysl doplnila souvislosti, jsem vyhodnotil jako ztrátu času. ()

0liverT3kel

Tento film sa mi naozaj páčil, ale bol príliš dlhý. Mám rád dlhé filmy, mám rád pomalé kino, ale film má problémy s tempom a mohol byť zostrihaný. Do postáv som veľmi neinvestoval a s niektorými postavami filmu je ťažké sympatizovať. V prvom dejstve je to tiež príliš dlhé. Nehovoriac, že ​​je to zlý film. Je to dobré. Ale nie je to také dobré, ako naznačuje humbuk. Tento rok som videl iné 3-hodinové filmy, ktoré boli oveľa pútavejšie a strhujúcejšie ako tento. Kamera je skvelá, ale nie taká ako pri Oppenheimerovy. Hudobná partitúra je nudná a chýba jej dynamika vpred. Príbehu chýba dráma, pretože viete, kto je zodpovedný za všetko. Niektoré z ďalších Scorseseho dlhých filmov majú veľa energie, ale tento bol jednoducho vytiahnutý. Absolútne by som uvítal úpravu tohto filmu, ktorá by mala možno 2 hodiny a ktorá by sa dala ľahko urobiť. Bolo by to emocionálne pôsobivejšie, zaujímavejšie a stále by to ctilo príbeh a ľudí, o ktorých tento film bol. The Osage, ktorý bol rozhodne najzaujímavejšou časťou filmu... ()

Edus

Po shlédnutí v kině (předlouhé odpoledne) mám pocit něčeho dusivého. Zlo se děje, děje, až nakonec přijde úřední moc rodící se FBI a vykoná svou práci. Děj nemá moc gradaci, hlavní postavy jsou odpudivé. Milovníkům lehké zábavy určitě nedoporučuji. ()

Henriet

Tá dĺžka naozaj zabíja. Keby sa film o niečo skrátil, tak si nemyslím, že by stratil na hodnote. Zaujímavé rozprávanie o vraždách indiánov, pre ich majetky, ale vrahovia sú jasný hneď na začiatku a to prekvapenie nie je také veľkolepé. Vynikajúce herecké výkony, ale to sa dalo očakávať, čiže nemusíte sa báť, že by herecké legendy sklamali. Dávam tri *, lebo príbeh nebol zlý a ani jeho rozprávanie, ale stratiť preň 3 a pol hodiny sa nevyplatí. ()

Enon

Chtíč po penězích. Jeden z hlavních problémů lidstva. Lidé jsou zvláštní stvoření, která se neustále za něčím ženou, jakmile toho dosáhnou, nestačí jim to a chtějí hned více a pak ještě více a ještě více. Je jim úplně jedno, co pro to budou muset obětovat, jaké nechutnosti pro to budou muset udělat, či jakého člena rodiny využijí. Jamile má člověk moc, peníze ho zcela ovládnou, a i když jich má dost, nikdy to nestačí. Tento film se určitě zařadí do jedněch z nejlepších filmů za uplynulý rok. Je to natočené dost realisticky a přirozeně, herecké výkony (obzvláště DiCapria a Nira) si tenhle rok určitě půjdou pro Oscary a celkový vzkaz, který vám tento film dá je silně rezonující a imponující. Po třech hodinách a půl mě to zkrátka vyplivlo a odcházel jsem z takovým zvláštním pocitem, jako bych v tomto příběhu viděl odraz dnešního světa ve kterém žijeme. Ten film si vás nejdříve tak nějak připraví, během první půl hodiny, kde si myslíte, že to bude celkem‘‘neškodný‘‘ projekt o ovládnutí indiánského území bělochy. Za hodinu si začnete uvědomovat celkovou váhu příběhu a jste zvědaví na jeho gradaci, a po dvou hodinách už jen nevěřícně kroutíte hlavou a říkáte si, že nikdy nechcete být bohatí. To přeháním, ale myslím to tak, že si k postavě De Nira vytvoříte tak silné nesympatie, až mu chvílema máte chuť plesknout. Ten člověk je skvělý herec a této postavě daroval svůj osobitý charakter, který se během filmu absolutně nemění, na konci je to úplně stejný hajzl jako na začátku. To, že DiCaprio hlavní roli ztvární skvěle je celkem standart, takže bych řekl, že jsem si ani nedělal starosti o tom, že by se mu to náhodou tady nepovedlo. Nemyslím si, že je to jeho nejlepší herecký výkon, ale jeden z nejlepších určitě. Gladstone hraje DiCapriovo manželku bravurně, ale zase bych jí nevychvaloval do nebes, možná si myslím, že měla dostat o malinko víc prostoru, jelikož je půlku filmu mimo a druhou zas tak extrémně moc nemluví. Může to být samozřejmě i tím, že si veškerý čas na plátně pro sebe kradou Leo s Robertem. Veškeré vraždění a plánování bylo neskutečně zábavné. A, co si budeme, po těch třech hodinách už máte takový ten feel, že už to trvá trochu déle, než by muselo, myslím že to vytušil i Martin Scorsese a tak dostal geniální nápad na uzavření, který šetří čas a váš už tak dost informacemi přehlcený mozek. Kdo viděl, ten ví, říkat to tu nebudu, nechci nikoho ochudit. Tento film je opět zkrátka definice slova CINEMA, artový film s hromadou skvělých nápadů, úžasnými hereckými výkony, miliardou skvělých zapamatovatelných momentů a několika radami/poselstvími do života. Myslím, že si tento film vydobyde místo mezi Top 5 mými nejoblíbenějšími filmy tento rok. 89% ()

karmalat

Je tak za 4, ale davam 5, protoze je to po delsi dobe zase poradny film. Ma 2 roviny: skutecny pribeh a pak ta zajimavejsi, obecny pribeh zla a jeho udrzitelnosti ve spolecnosti, rizene hlavne honbou za penezi. Super zazitek a ani me nevadila ta delka 3 a pul hodiny. Ale myslim, ze tento film neni pro vetsinoveho divaka. Ma docela pomale tempo vypraveni a i to nasili je jenom pro dokresleni celeho pribehu. Nutnost videt pro kazdeho milovnika filmu. ()

jara12

Další kolaborace Martina Scorseseho s Leonardem DiCapriem a Robertem De Nirem, která se tentokrát vydala k indiánskému kmeni Osedžů, jenž získali své bohatství díky nalezení ropy. Stopáž se tentokrát vyšplhala na ohromné 3 a půl hodiny, které ale kupodivu utíkají jako voda! DiCaprio zde totálně válí a prodává svoji postavu s neskutečným charismatem a vydává se na rozcestí, kterému asi nikdo z nás nechce čelit. Celá americká lokace dýchá životem a s kombinací báječné kamery, která nejen krásně prolétává mezi postavami, ale umí i prodat 10 minutový dialog. Co se ještě skvěle prodává je hudba, jenž je zapamatovatelná a skvěle sedí k tématu. Moc akce zde nečekejte, protože se děj posouvá kupředu hlavně dialogy a pokud na notu snímku nastoupíte, dostanete jeden z nejlepších děl tohoto roku. ()

mistrpropr

Dobrý, akorát DiCaprio s tou svojí vysunutou držkou si asi zkoušel hrát na Marlona Branda z Kmotra... :) Jo a zkrátit to zcela určitě šlo, klidně o dobrou hodinu a půl :D ()

teekanee

Tohle téma genocidy Indiánů a jejich vztahy s usedlíky mám fakt hodně rád. Taky dokážu náležitě ocenit, když mě film vzdělá o zajímavé části historie zábavnou formou, což se Scorsesemu povedlo na jedničku s hvězdičkou. 206 minut uteklo jak voda a já se opravdu ani na chvilku nenudil. Kinematografie je nádherná a skoro neutuchající soundtrack v pozadí vytváří naprosto jedinečnou a strhující atmosféru. Do toho připočtěte Oscarově hrajícího De Nira, který i v 80 letech dokáže svým výkonem naprosto strhnout. Zbytek castu v čele s DiCapriem, Plemonsem a pro mě dosud neznámou Lily Gladstone mu značně sekundují. Za mě žhavý kandidát na film roku. 90% ()

thoreau

Nekupujte si na představení velkou colu. Po dvou hodinách se mi chtělo strašně čůrat, ale nemohl jsem odejít, každý dialog, každé gesto a každý výraz tváře posouvaly děj a přidávaly další vrstvičku skvělého díla. Nechtěl jsem o žádný z těch brushstroků přijít. Scorseseho film je skvělý i díky castingu a je plný zajímavých cameí: když vynechám celou partu v Čechách nepříliš známých countrových zpěváků a muzikantů, musím zmínit hlavně rockovou superstar Jacka Whitea (bezejmenný presenter hlasů ze závěrečného historického shrnutí) a Tatanku Meanse v roli indiánského vyšetřovatele Johna Wrena (Meansův otec, indiánský aktivista z kmene Oglala Sioux, byl Scorseseho blízkým přítelem až do své smrti v roce 2012). Everett Waller, který ve filmu pronáší před odjezdem Mollie do Washingtonu vášnivý projev za kmenovou radu starších, je ve skutečnosti současným předsedou Rady pro minerální zdroje kmene Osedžů. Do filmu byl obsazen poté, co se castingu zúčastnila jeho dcera.  Sám Martin Scorsese se ve filmu objeví jako hlavní postava moderující závěrečné historické shrnutí coby mluvčí Edgara J. Hoovera. ()

negativ

Měl jsem rozepsanou dlouhou recenzi, během níž jsem musel řešit dlouhý telefonát a CSFD mě po nějaké době vykopla. Text mi zmizel, znova to psát nebudu. Takže se nedozvíte, proč 3 hvězdy, za kterými si stojím :-( ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD