Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

DanVavra

Tak jsem zkouknul Zabijáky rozkvetlého měsíce. Scorseseho nejnovější kontroverzní epos. Pozor spoilery. Předem svého dopisu bych vám chtěl říct, že Scorsese je jeden z režisérů, kteří na mně měli zcela zásadní vliv. Nebýt jeho Goodfellas a Casina, nemáte Mafii. Zadem svého dopisu bych chtěl říct, že mně uklidňuje, že Martin, ale třeba i Spielberg, jsou důkazem, že géniové dokážou tvořit dobrý fláky i po padesátce. Nemusí vám změknout mozek, nemusíte ztratit styk s realitou a točit mimoňské srance, jak mnozí jiní tvůrci. Scorsesemu je 81 a natočil něco opravdu silného. Kéž by nám to taky v jeho věku takhle myslelo. Třetí věc je, že ten film je divný. A jsem si jistý, že to byl záměr, který víceméně vyšel. Zabijáci nemají jasného hrdinu. Prakticky nikdo v něm není sympatický, včetně indiánů, kteří rozhodně nejsou vykreslení jako nějací svatoušci a i když to není ve filmu explicitně řečeno, můžou si za to, co se jim děje, vlastně dost sami. I když hlavní hrdinka na první pohled působí jako vyrovnaná moudrá introvertní žena, je vlastně hloupá. Chlastá a cpe se nezdravým jídlem, přestože umírá na cukrovku a doktor jí to zakazuje, žije s dementem, kterého neprokoukne ani v okamžiku, kdy i naprostému retardovi musí být jasné co je zač... Celý film vlastně jen sledujete neuvěřitelné věci, co se okolo dějí a vnitřně tak nějak čekáte, že nakonec se to nějak zvrtne. V některém z hrdinů se pohne svědomí a postaví se zlu. Někdo něco udělá. Ukáže se, že za to je všechno nějak jinak a nakonec to dobře dopadne. Jenže o to právě jde. Neukáže, nepostaví, neudělá. Celý ten film je živoucí ukázka toho, jak funguje známý princip vaření žáby, která celou dobu netuší, že je vařena. Ukazuje jak funguje banální zlo. Jací jsou lidé tupé ovce s nadšením hýkáním kráčící na porážku. Jak dokáže zcela průměrný normální člověk bez problémů zároveň milovat, zabíjet a zcela spokojeně žít jako spoluviník strašlivých zločinů. A děsivé je, že se to všechno skutečně stalo. Pointou celého filmu, jako bohužel i podobných událostí ve skutečnosti je, že vy pomalu sledujete, jak se kolem vás dějí hrozné věci, ale tak nějak máte pocit, že je to jen nějaký omyl, nebo náhoda, že to někdo za vás vyřeší, že tohle přece nemůže být možné, že to nejspíš bude nějak jinak, že se to časem uklidní, nebo vysvětlí a najednou s hrůzou zjistíte, že nevyřeší, nevysvětlí, že je všechno naprosto v prdeli a už s tím nejde nic dělat. A vy jste ještě navíc spolupachatel. V tomhle je ten film neuvěřitelně silný. Otázkou ovšem je, jestli to ospravedlňuje jeho délku. Jestli po dvouhodinovém úvodu do děje není najednou konec nějak moc rychlý. Skoro to vypadá, že Scorsesemu došly peníze, takže posledních 15 minut vzal hopem a vyřešil je dost lišácky a podle mě nedostatečně. Mnoho lidí bude nejspíš film interpretovat jako ukázku odporného bílého kolonialismu. Já mám pocit, že to, co se stalo, by se mohlo stát v jakékoliv společnosti a popisuje to všeobecnou lidskou vlastnost, kdy silnější zneužívá slabšího či hloupějšího, za asistence všehoschopných sociopatických tupců a nezúčastněného přihlížení zbabělých. Tak jak to je o naftařích a indiánech, mohlo by to být o nástupu Nacismu v Německu, nástupu komunismu u nás, nástupu jakéhokoliv zla kdekoliv... Když bych tomu filmu dal 8/10, bylo by to vlastně nefér, protože už teď vím, že na rozdíl od mnoha jiných osmičkových filmů, na které člověk za měsíc zapomene, tenhle zanechá nesmazatelnou stopu a spousta důvodů k zamyšlení. () (menej) (viac)

kinderman

Celou dobu projekce jsem uvažoval o tom, zda Scorsese pojal adaptaci Grannova reportážního románu odlišně proto, aby DiCaprio mohl opět "žadonit o Oscara." Délka snímku je i přes nesporné řemeslné kvality neospravedlnitelná a většinu zdejších pětkařů podezřívám z toho, že nejvyšší hodnocení odráží spíše jejich hrdost na to, že Zabijáky dokázali v kině usedět. Dal bych za tři, ale neskutečně mě pobavila scéna, v níž De Niro napráskal svému snaživému mladšímu kolegovi na prdel- doslovně... a co se týká hereckého výkonu celkově, tak i metaforicky. ()

Lexonka97

,,Can you find wolfs in this picture?“ Obsáhlé drama o krutosti a závisti, které není pro každého a ve spoustě lidech zanechá jistou pachuť. Pomalé tempo, které potřebuje více pozornosti s neuvěřitelnou stopáží 206 minut. Pro někoho strhující 3 a půl hodinové drama, pro někoho zbytečně dlouhé, nudné a pomalé. Já se naštěstí stavím k tomu prvnímu a dlouhé filmy mi nikdy nedělali problém. Ovšem i tak si myslím, že některé scény byly trošičku přebytečné. Každopádně se jedná o perfektně natočený a zrežírovaný film. Scorsese výborně pracoval s temnějšími a chladnějšími scénami, jako například samotné vraždění. Nechybí skvělá kamera, střih, zapamatovatelná, ale místy bohužel repetitivní hudba a skvělý herci. DiCaprio hraje skvěle, sice nechápu názory, že jde o jeho nejlepší výkon a pro mě, snad oscarového, Murphyho v Oppenheimerovi nepřekonal, ale určitě jde o skvělý výkon. De Niro je taktéž výborný a očividně si přepínání mezi dobrou a špatnou stranou užíval. Taktéž bych pochválil Lily Gladstone a dokonce i přes velmi malou roli Brendana Frasera. Přičemž samotný konec to vše krásně dokresluje a nechává diváka přemýšlet nad tímto strhujícím příběhem inspirovaným drsnou americkou historií. ()

ilemas

Po hodině velké nudy jsem to vzdal. Nechápu, že film trvá 3,5 hodiny, vůbec mě to neoslovilo. Prostředí, ukecanost, dlouhé nudné záběry. Nalákala mě jména Scorsese, DiCaprio a De Niro, ale ani ti to nezachrání. ()

William_

8/10. Velice kvalitně natočený film, jehož délka bylo to poslední, s čím bych měl problém. Už asi od čtvrtky filmu odhadnete jak to skončí a tudíž na mě závěr působil trochu předvídatelně až křečovitě. Je škoda že třeba takový Brendan Fraser nedostal ve filmu více prostoru, protože chemie mezi ním a Ernestem (v podání úchvatného Lea) mě i v té jedné scéně kdy byli oba na place velice bavila. Co se příběhu týče musím vyzdvihnout jeho originalitu a zasazení včetně všeho dobového co ve filmu uvidíte. To se povedlo přenést divákovi na jedničku. Leo si svou roli užívá a jak stárne, troufám si tvrdit že se z něho stává ještě charismatičtější herec a "Denirovatí", což je dobře. Jen mám problém s tím, že film neuvěřitelně rychle přečtete a takřka nic Vás v jeho průběhu nepřekvapí či nezvedne ze židle. Je to moc hezky natočený film, který ničím extra nepřekvapí, ale ani neurazí a strávíte u něj příjemných 3,5 hodiny v kinosále. Doporučuju zvolit sál s polohovatelnými sedačkami, vaše tělo Vám poděkuje. ()

Lenka.Vilka

Je to dlouhý. Strašně dlouhý. Ale na druhou stranu...je to krásný. Strašně krásný. Teda, chápeme se, jak to myslím. Úplně stejně jako jsem cítila, co chce sdělit David Grann, tady jsem z toho cítila, co chce sdělit Martin Scorsese. Oba to stejné, každý jinou formou. Technická stránka filmu je krásná, je to skvěle zahrané a celý to působí jako dílo, kam bylo dáno všechno, co šlo. A proto to na mě fungovalo ještě víc. ()

vydumnica

Killers of the Flower Moon. Skutočné príbehy u mňa vždy majú nejaké tie plusové body naviac, o to viac, ak sa s filmom spájajú mená ako Scorsese, DiCaprio, De Niro a je to takto poctivo natočené. Killers of the Flower Moon je film, ktorý najlepšie vynikne na veľkom plátne. S dĺžkou filmu problém nemám, páči sa mi, že je to takto precízne a pomaličky vyrozprávané. Keď porovnám napríklad s Oppenheimerom, kde to tempo bolo fakt rýchle, viac mi to vyhovuje takto pomaly :-). Už keď som spomenula Oppenheimera, myslím si, že tieto dva filmy si budú na Oscaroch najviac konkurovať, ak by som si medzi nimi mala vybrať, víťaz je pre mňa práve Killers of the Flower Moon. Ešte sa vrátim k tým 206 minútam :-). Pre mňa doteraz asi najdlhší film videný v kine!!! Trochu kruté bolo len to, že pred filmom trvali reklamy presne pol hodiny!!!! Dokopy teda 4 hodiny. A mohla byť krátka pauza na wc, takto som zmeškala možno aj 4 minúty. Naspäť k filmu. Herecké výkony a výprava. Herecké nadanie DiCapria a De Nira už ani netreba komentovať, ale musím povedať, že sa mi tu páčil aj Jesse Plemons, perfektne sa do tejto roly hodil. Lily Gladstone bola výborná. Som si istá, že rola v tomto filme jej otvorí veľa ďalších dverí :-) a úprimne jej to prajem. Výprava je veľkolepá!!! Exteriéry aj interiéry sú úchvatné. Je to silný príbeh, kruto pravdivý príbeh, ktorý určite stojí za pozretie. Jediné, čo mi chýbalo, hmh asi viac emócií, ale 5* filmu rada udelím. [Cineplex Mannheim, OV] 88%. DODATOK: DiCapria som tam dosť vnímala ako DiCapria, ani neviem prečo, keď povedal, že ženy sú jeho slabosťou, hneď mi ako prvý napadol DiCaprio a až tak postava, ktorú hral. ()

M.i.k.e

Scorsese se rozhodl ukázat divákům zač je toho cinema a přišel s bezmála tři a půl hodiny dlouhým opusem v kterém nás "nutí" trávit čas s postavami z nichž je většina hloupá, jednoduchá a zlá a není jediný důvod proč někomu z nich držet palce (s čestnou výjimkou v podobě Molly). Jenže když se nad tím člověk zamyslí, tak ve Scorseseho případě to není poprvé a podobnou strukturu, kdy jeho filmy přímo překypovaly zmr*y a kladných postav bylo pomálu (pokud vůbec) už nám pár nabídnul. Osobně sem se bál přefouknuté stopáže, ale ta je nakonec ten nejmenší problém a Zabijáci mají pocitově o dost méně minut a rozhodně je s nimi snažší pořízení než třeba se Silence. Mnohem větší problém je fakt, že ač jsou Zabijáci poměrně rozvláční, jsou paradoxně filmem který nikdy nezastavuje aby dal divákovi možnost některé události na plátně vstřebat (otázka je jestli to Marty vůbec chtěl). To se nejvíc projeví ve víc jak hodinovém finále, které najednou úplně změní tempo, z poloviny zahodí to co celou dobu pracně budoval, z ničeho nic začne působit skoro až zkratkovitě a korunu tomu nasadí v úplném finále, kdy divákovi nenabídne rozuzlení na které celou dobu čekal a místo toho je mu osud postav pouze převyprávěn v rámci rozhlasové hry (stejně tak tam mohl být jen titulek). Nepochybuji že to byl režisérův záměr, nicméně když už si dal takovou práci s tím vším předtím, tak už ta půlhodinka navíc by nezabila vůbec nikoho...80% ()

Martin741

Vseobcnym omylom je tvrdit, ze pomale dlhe filmove zabery su zarukou akejsi filmovej kvality a ze hned ide o art. Ani nahodou. Nielenze treba plechovu prdel /minutaz je vrazedna - 206 min je este viac nez u Lord of the Rings/, ale dohromady sa tam nic nedeje. K spokojnosti uz nbestaci len ucast Velikanov ako je De Niro a DiCaprio. Nechapem 5 hviezdickove komentare   : 50 % ()

Aljak

Tak, a máme tu ďalší film v podaní magického spojenia Scorsese & DiCaprio. Tentokrát nás film zavedie do 20tych rokov minulého storočia do indiánskeho prostredia Osedžov, ktorí sa náhle stali jednými z najbohatších komunít na svete. Ale bolo to skutočne až také veľké šťastie? Lebo napokon to vypálilo skôr ako prekliatie... A presne o tom je tento film. Úvod bol výborný, no potom to prešlo do takej strnulosti a ťažkopádnosti. Mal som pocit akoby sa dej začal vliecť až príliš pomaly. V závere sa to opäť rozbehlo, ale celkový dojem zostal skôr priemerný. Hoci scenár a dej bol fakt vydarený a pozoruhodný (doteraz som veru o kmeni Osedžov ani nepočul). 3* ()

Streeper

Tak dlouho jsem čekala s napsáním názoru na tenhle film, až jsem úplně zapomněla, co jsem chtěla napsat. Z toho, co si pamatuju je ta délka. Ano, je to dlouhé a ano dalo by se to osekat o nějakých 45 min a možná by film měl pak lepší tempo, ALE je to kvalitní filmařina. Tudíž nelituju ani minuty, které jsem v kině proseděla, protože mi to za to sakra stálo. Velmi mile mě překvapila Lily Gladstone, všechny scény si kradla pro sebe, každý její pohled mě vtahoval do jejích očí a emocí, které v nich byly skryty. Naopak Leonardo mi v roli Ernesta vůbec neseděl a možná budu patřit k menšině, že to říkám, ale prostě mě to nebavilo, nevěřila jsem mu to a navíc mě v té roli strašně štval (což měl být asi účel). Jeho výkon totálně přehrála Lily nebo Robert De Niro, ale za mě to nebyl Leův nejlepší herecký výkon. ()

Nach

Excelentní Scorsese v podle mého úmyslně přepáleném filmu, ve kterém nejde ani tak o kriminální zápletku - ta je do 30 minut vyřešená - ale o tísnivý pocit nebezpečí, který hrozí indiánům odkudkoliv a kdykoliv. Není možný se před ním schovat a vy tak přes tři hodiny tápete v temnotách a čekáte na vysvobození. DiCaprio zde hraje nejvíce DeNirovsky, skoro jakoby Robertu De Nirovi z oka vypadl. A Lily Gladstone ukazuje, že za průměrnou tváří se skrývá obří talent. Oscary snad přinesou nějaká ocenění. 80% ()

Rocky88

Neubráním se srovnání s Oppenheimerem, dalším 3hodinovým historickým opusem, který v 2023 rozzářil promítačky. Zatímco Oppie byl zajímavý, a přes svou délku strhující, Killers jsou určitě zajímaví, ale strhující nikoliv. Při zjištění, že mám před sebou ještě hodinu filmu, jsem se bál, že si poslední třetinu budu muset dát druhý den se zásobou kofeinu v žaludku. Naštěstí se ale na scénu včas přiřítili agenti FBI a dění oživili. Zachránili tak i tento snímek, jehož vypovídající hodnota a mapování chamtivých zákoutí lidské mysli berou útokem vše, co jim stojí v cestě. Herecky musím vyzdvihnout Fialku Rádakámenovou, jejíž vystoupení je hodno zlatého naleštěnce. Epilog s cameem velice originální. Stačilo by trochu prostříhat stať by byla 5hvězdový nášup. ()

BarryLyndon

Asi lehké zklamání. Filmařsky je to naprosto precizní, ale má to několik ale... Rozpočet tam prostě vidět není a jeho využití do této podoby je prostě fail. Není důvod, aby ten film nestál 1/4. Nemyslím, že je úplně povedené tempo vyprávění, kde si to jede 80 % času s minimálním vývojem postav a děje a pak to ve 20 % naseká 10 nových postav, vývoj děje i stávajících postav. To byly objektivní výtky. Subjektivní byla, že postavy byly takové svině, že byl opravdu problém se na to místy dívat. Ale hra s divákem, že sledujete v podstatě brutální zrůdy a záporáky u kterých se nedá chytit sympatií byla prostě skvělá. Jenom se Plemon, Lithgow a Fraser měli objevit někdy v polovině. 7,5/10 ()

Ondatra

Martin Scorsese je docela známý režisér výpravných a dlouhých filmů. A jeho Zabijáci rozhodně nejsou výjimkou. Při dlouhých 206 minutách máme tentokrát možnost sledovat příběh kmene Osedžů, který potká ne úplně šťastný osud. Do toho všeho se zaplete tehdejší FBI a všechno začne do detailu zkoumat. Soudy, peníze, vraždy a obvinění. To vše najdete v tomhle filmu. Samotný příběh a námět z knihy mi přijde jako dobrý nápad. Akorát si myslím, že to není pro každého. Tempo je relativně pomalé a celý film je hodně natahovaný. Nevím, jak je to původně v knize od Davida Granna z roku 2017, ale když se budu někdy doma nudit, tak si ji možná přečtu. Přece jenom kniha bývá více obsáhlá a obvykle lepší než film. Když se přesunu k plusům filmu, tak jsou to pro mě jednoznačně zvuky a hudba, za které bych klidně udělil Oskara. Dlouho jsem neviděl film, který by obsahoval takové zvuky, které divákovi budou připadat, jako by se odehrávaly přímo před ním. Do toho skvělá hudba, která mi připomínala spoustu westernů, krimi filmů a náramně se do filmu hodí. Není nijak extra nápaditá, až na dvě scény, kde jsem myslel, že mi urvou uši, jak to bylo nahlas. Dále musím pochválit kameru, za kterou stojí Rodrigo Prieto. Všechny záběry a prostředí jsou na oko hezké a nedá se jim nic vytknout. Se Scorsesem pracuje už nějaký ten pátek a je vidět, že vzájemná symbióza mezi nimi je na dobré úrovni. Nesmím samozřejmě zapomenout na herecké obsazení. Leonardo DiCaprio v roli válečného veterána je skvělý. Občas na přesdržku, ale ty zakřivený výrazy prostě umí. Robert De Niro je už prostě klasika. Jakmile se jedná o roli mafiánského bosse, šéfa nelegální společnosti nebo zkrátka člověka zapleteného do peněz, tak De Niro nemůže zklamat. Velikým překvapením pro mě ale byla Lily Gladstone. Do tohoto filmu pro mě neznámá herečka, která se nejspíš proslavila právě tímto filmem. Mínusem tohoto filmu je rozhodně jeho délka. Chápu, že se všechno nedá nacpat do dvou hodin, ale víc, jak tři hodiny je opravdu hodně. Ideál by bylo tak 150 minut, protože hodně často se mi stávalo, že u některých scén jsem se nudil a usínal. Omezil bych příliš dlouhé rozhovory, zejména v druhé třetině filmu. První a třetí třetina filmu jsou ve skvělém tempu. Celkově bych řekl, že tento film je skvělé vyprávění o kmenu Osedžů a o indiánech o kterých jsem donedávna ani nevěděl. A proto, kdo o tom taky neslyšel a neví o co se jedná, tak tomu bych to právě doporučil. 20. a 30. léta v USA jsou hrozně zajímavé a nepřestávají mě fascinovat. Proto dávám solidních 7,5/10 ()

1frida2

Příšerné přehrávání Leonarda mi vadilo. Musel si dávat pozor na uhel pohledu a bylo to znát. Jinak zdlouhavé, chvílema nudné. jen těch posledních asi deset minut bylo impulsivních. Takhle si nepředstavuji zážitek z filmu ()

C0r0ner

Ta stopáž je brutální, to je prostě za mě problém. Na druhou stranu je to tak jediné negativum, protože co se týče scénáře, režie, výpravy, herců (především DiCaprio, který si snad jde konečně pro Oscara), tak je to extraliga ve všech směrech. 85% ()

bourec

Tak sem se snažil, ale prostě to nešlo. Martin Scorsese je hodně oblíbenej. Jak sem si všimnul, u některých i hodně. Ale jo, proč ne. Mě zprvu taky jeho filmy snad i bavily, a některý kousky jsem měl i doma, ale už jsou ve světě. Žánrově samá staromilská krimoška s nějakým tím násilím. Nebo gangsterky. Ty převažujou.  Rukopis člověk pozná ve všech. Nejméně ve Skrytý identitě. A to je taky jedinej film, kterej mi od mistra zbyl. Zabijáci jsou dlouhý. Navíc tématicky o něčem, co nám nemůže být vzdálenější, než je. Herci fakt hrajou dobře, ale co mi je to platný, když sem se u toho oholil, a po půlce sem to típnul. V ných očích hodně slabý a nezajímavý. Většinou když něco nedokoukám, je jasný hodnocení. Tady budu mít úctu k mistrovi, a dám 20%. ()

necisty

Nevím no. Z kina jsem dolezl celý rozlámaný a říkám si, jestli by Scorsesemu už neměli odebrat licenci dokud to nebude spíš ostuda. Ona to ostuda samozřejmě nebyla, ale prosím vás, vážně to muselo mít 3 a půl hodiny?! Bez DiCapria a De Nira by to byla strašná nuda. Musí to mít fakt i nějakou šťávu, abychom v tom kině nezívali. ... MKUH ()

Flynn

Herecke vykony famozni a myslim ze se to docka nejakeho oceneni. Jenom ta stopáž, to už bylo moc i na mě. Byt to o hodinu kratší, tak je to na 5*. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD