Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

FilmysMartym

Killers of the Flower Moon je film pro každého cinefila. Už jen proto, že u Scorsese filmů je perfektní audiovizuál, kinematografie a herecké obsazení vlastně samozřejmostí a už teď říkám, že Robert de Niro je jedním z adeptů na Oscara za Nejlepší vedlejší mužskou roli (ale doufám v Downeyho výhru!). Strýček "King" Hale je perfektně vystavěnou postavou průběhem celého filmu, protože na první dobrou jeho přetvářka funguje skvěle a během 3,5 hodinové stopáže se dostáváme stále hlouběji do místní kultury a aplikace Haleových strategických kroků na její členy. To spočívá mimo jiné v provdávání příbuzných s velmožnými indiánkami, které dědí ropná území. Postava Halea nemá naprosto žádné morální zásady a Niro to fakt zahrál špičkově, zároveň totéž platí o manipulaci s jeho synovcem, jehož naivitu, neuvědomění si následků jeho činů, ale zároveň lidskost Leonardo DiCaprio divákům předal neuvěřitelně důvěryhodně. This is cinema, 8,5/10. ()

Finskej

Hodnota filmu spočívá v tom, že nás seznámí s kusem americké historie, o němž jsme obecně nevěděli. Jinak je celkem výkon vydržet to dokoukat. ()

zencitizen

Nečekal bych, že to řeknu, ale konkurenční Oppenheimer je konzistnější film.  U tohoto Scorseseho se mi líbil střihový rytmus - to, jak to vše rychle směřuje dopředu, nenudí to, je to velmi hutné. Přesto jsem ale při prvním kino-shlédnutí měl neutuchající pocit, že sleduji spíš televizní minisérii. Zdálo se mi, že to má jisté "seriálové" tempo. A byť jsem na konci cítil pohnutí, tak v motivacích DiCapriovy postavy je něco umělého, tudíž ne úplně věrohodného. Víc budu vědět po druhém zhlednutí. ()

JamesSi

Velká historická epika, která ukazuje běžnost vykořisťování a genocidy původních obyvatelů Ameriky na přelomu 19. a 20. století. Natolik běžnou pro některé účastníky, že se stále považovali za běžnou rodinku. DeNiro má plán využít svého synovce, méně inteligentního Leonarda DiCapria, aby si vzal za ženu Indiánku z kmene Osačů a postupně vyvraždil celou její rodinu, aby mu připadlo bohatství z ropy, které kmen získal. Většinu tohoto filmu sledujeme "normalitu" provedení DiCapriova plánu, aby jsme ke konci přešli do soudního dramatu, kdy případ začne řešit FBI. Jedná z nejzápornějších DiCapriovských rolí po Vlků z Wall Street a otrokářovi z Djanga. Film má občas stylizované sekvence, např.: "záhadných" úmrtí na začátku nebo divadelní představení se samotným režisérem na konci. Je vidět velký rozpočet produkce, neboť scénografie a davové scény vypadají neuvěřitelně. Velmi temné období z Amerických dějin, které ale stále zanechává svoje stopy a křivdy až do současnosti. Jestli bych něco na filmu teda změnil, tak bych asi dal více prostoru manželce DiCapriovy postavy (Lily Gladstone), ale jinak jde o mistrovské dílo. ()

KoRner

Bola by z toho bobová miniséria, avšak tri a pol hodiny pre takýto pomaly plynúci pribeh je vážne veľa. Inak typicky perfektný Scorsese, jeho skvelá réžia s výbornými hereckými výkonmi a veľmi trpký koniec, nad ktorým divák bude premýšľať dlho po skončení filmu. ()

Devadesát Dva

Problém 'Killers of the Flower Moon' je, že tenhle tři a půl hodiny trvající film (za hodně dlouho určitě nejdelší snímek, co jsem viděl) vás, z hlediska příběhu, vlastně nemá čím překvapit, je to spíš jen dobovka, která, jak je u Scorseseho zvykem, slušně dýchá, slušně ukazuje, je zmáknutá v detailech, ale chybí ji jakýsi silnější přesah (teď myslím film, ne jeho námět, vycházející ze skutečných událostí) a tentokrát i nějaká identifikace či touha fandit hlavnímu (anti)hrdinovi (i když jeho problém je spíše jeho vlastní dutost - DiCaprio to hraje, jako vždy, skvěle, je to skvělý obraz muže té doby, lenivého, který nechce pracovat a chce pít whiskey, ale řekl bych, že nejlepším výkonem filmu je určitě spíš minimalistická a přirozená Lily Gladstone). Co do struktury Scorsese už natočil totéž a už několikrát a udělal to lépe, takže jediné, co vám opravdu zůstane, je samotné téma. Banda bílých spiklenců, někteří chytřejší, s cíleným zájmem (De Niro), někteří jen spíše zamíchaní a připletení do hry (DiCaprio), se snaží postupně vženit mezi osedžské ženy a jejich rodiny, které byly asi před stoletím jedněmi z nejbohatších lidí na Zemi, protože na jejich půdě byla naleziště ropy, následně začnou bohaté členy kmene vraždit a "dědit" po nich peníze, nenasytnost a chybování nakonec vede k tomu, že je ustanovena FBI, která se začne brzy okolo událostí motat a netrvá dlouho, než pravda vyjde najevo. Na to jak dlouho uběhlo od natáčení až k tomu, co jsem měl možnost se na tohle podívat jsem byl překvapen, jak moc nepřekvapující to byl film. I tak je ale pořád fajn vidět Scorseseho dvě generace dvorních herců, jak hrají ve skvělých snímcích, takže zase, určitě se nedá říct, že by to byla nuda, nebo průměr (definitivně jsem nadšenější a bavilo mě to víc, než v případě senilního a vyčpělého CGI průšvihu, kterým byl 'The Irishman'), spíš si jen říkám, že všechno je tak nějak "venku", než s filmem začnete a tak jste ochuzeni o jeden element - napětí (překvapení). ()

HiddenDragon

Scorsese je magor. Jak muze prskat na zabavny filmy typu marvelovek a pak natocit takovyhle ultimatni hovno. Dlouho jsem nevidel tak uondany, nudny a totalne neemotivni film. Mozna "Severan", u toho jsem si rval vlasy podobne. Pokud tohle nekdo adoruje, tak musi byt fakt blazen. Jako diabetika me hodne bavilo, ze hlavni postava ma cukrovku. Take stoji za zminku uzivani puv. jazyka indianu (nedokazu posoudit, zda spravne) a herecke vykony, ve kterych vynika Lily Gladstone. I DiCaprio hraje dobre, ale jeho role je tak divne napsana... Po cely film jsem nedokazal napr. pochopit motivaci jeho ci jeho stryce (De Niro). Na jednu stranu se to tvari jak pocatky mafie, na druhou to vypadalo, ze by se vpohode obesli i bez nelegalni cinnosti. Jestli se vylozene od zacatku dostavali k pravum na ropu nebo vydelavali i jinak, divak muze vytusit jen z velmi malych naznaku. De Niro chova defacto jen dobytek. Cely ten byznys tam za 3.5h nijak detailne nepopsali. Dokonce byli lini i divakovi osvetlit, co znamena ten opatrovnik - proc si nektery indian nemuze vyzvednout vlastni penize a jiny ano. Film ale nepusobi kupodivu vubec rasisticky (coz je az neprirozene divne), pouze zcela podivne bez emoci, vypocitave. Soudni proces zmatene a nektere sceny snad az mimo misu. Kdyz to srovnam s napinavou "Horici Mississippi"...ne to se neda ani srovnavat. Omfg ti "Zabijaci" me stvou jeste ted jak jsou zbytecne rozvlacni. At uz muj jmenovec Martin nic netoci, jinak u takove dalsi sracky exnu nudou. A cameem to fakt nezachrani. Howgh. ()

jakeer

Po tých bombastických recenziách musím sklamane skonštatovať, že "mnoho povyku pro nic". Verím, že knižná predloha je kvalitnou literatúrou, ktorá pojednáva o smutnej kaúpitole americkej histórie a to verným spôsobom robí aj tento film. Ale nejaká veľká filmárčina to nie je. V podstate komorný 3,5 hodinový príbeh by sa hodil skôr do päťdielnej minisérie z dielne HBO, než na filmové plátno. Dej je predvídateľný, bez akýchkoľvek zvratov a aj rozuzlenie je nanajvýš očakávané. Konanie postáv je mnohokrát nepochopiteľné, či už na strane zloduchov, tak aj na strane poškodených (Indiánov). Scorsese natočil už lepšie filmy a DiCaprio s De Nirom nám tu ponúkajú grimasy, ktoré sme už ikskrát od nich videli. Najlepší herecký výkon tak podáva paradoxne menej známa predstaviteľka hlavnej ženskej postavy. Príjemným obsadením v rolách mužov zákona sú nám dobre známi záporáci z Breaking Bad či Dextera (Jesse Plemons a John Lithgow). ()

HydraCZ

Zabijáci rozkvetlého měsíce mě asi hádám zklamali? Nevim, po dokoukání jsem měl strašně neutrální a prázdný pocit. Ta absurdní stopáž mi ve finále zas tolik nevadila, spíš mi bylo úplně jedno, co se ve filmu děje. Postavy se mi tolik neprodaly, přesto musím vyzdvihnout Di Capria, kterej hraje hroznýho prosťáčka, co se sebou nechá manipulovat, ale hraje to moc dobře. (Brendan jako advokát, i když jen na chvíli, potěšil moc.) Ze začátku to mělo našlápnutý na pěkný drámo o lidech prahnoucích po bohatství Osedžů, ale co se začnou vyšetřovat vraždy indiánů začne to být útrpně nezáživný. Na sledování je to náročnej film, krom tý stopáže je tam i dost postav a nenaznačených flashbacků. Scorsese vás tak vůbec nevede za ručičku a musíte sami dávát velký pozor. Naopak vizuálně si nemůžu stěžovat. Marty prostě umí točit a zaběry i samtoná atmosféra byla moc pěkná. Poctivý řemeslo, který mě příběhově vůbec neuspokojilo. Furt mám pocit, že mohli hodně scén ve střižně vyhodit, ta dýlka příběhu totiž moc neprospívá. A nebo mi zkrátka Rošťáci vykvetlého slunce nesedli... sorry Scorsese, tohle možná je cinema, ale ne moje cinema.  ()

SpaceOdyseus

Opulentni podivana, kterou Scorsese pretavil do triapul hodinoveho strhujiciho kinozazitku. Kdybych na to koukal domu, trvalo by mi to tak ctyri-pet veceru a asi bych to odzyval. V kine na jeden zatah to ale vyzni jako presne tak, jak si martin usmyslel. Jako monumentalni filmove dilo. ()

Miller

DiCaprio výbornej debil, ten přízvuk úžasnej, výrazy totálního vypatlance naprosto uvěřitelný. DeNiro hroznej zmrd, úplně se mi otevírala koncem filmu kudla v kapse. Gladstone úžasná a krásná, vedlejší herci všichni dobří, hlavně mě překvapil (pěkně vypasenej) Plemons. Hudba skvělá, vizuálně bez jediný výtky. Konec trochu divnej, a film by mohl bejt o půlhodinku kratší. Hodně se mi líbílo, že film nebyl agresivně woke. Hodnocení zde úplně ideální. ()

Frantisek.Fu

Scorsese opět naservíroval skvělé nekompromisní a komplexní drama se svými dvě oblíbenci podpoření Lily Gladstone, kteří předvedli neocenitelný výkon. Celý příběh je krásně pomalu vrstven, kdy kousek po kousku odkrývá temnou a dosud mnohdy neznámou historii hamižnosti bílého muže na původních obyvatelích. Jsou zde výborné táhle dialogy od kterých by se mnozí mohly učit. Úžasná kamera, která si hraje s barvami a nasvícením. A to vše podpořené příjemnou hudbou. Každopádně Martin ukazuje, že pořád nepatří do starého železa a je téměř jisté, že si toho oscara odnese. 8,5/10 ()

Hanys_

Muselo to mít těch 206 minut? Dával jsem to na 2x, fakt se to nedalo, hlavně ta první půlka tou svou roztahaností potřebovala zkrátit. To pak zanikne i ten zatraceně zajímavý příběh a fakt skvělí herci (je paradox, že zrovna za tohohle slizkého frajera asi Leo neshrábne žádné ceny). Zatím za tři, uvidím jak to ve mě bude rezonovat za pár dnů. 7/10 ()

Litvicek

Touhle dobou Scorsese drží nominaci na Oskara, stejně jako představitelé jeho čelního hereckého ansáblu. Já se ptám proč? Neberu tomu filmu jeho kvality, to vůbec ne. Scorsese naservíroval další skutečný film ale opravdu to má na 78 procent a nominace na nejprestižnějšího plešouna? Já o tom pochybuji - Film určitě bavil a indiáni se dočkali zase po letech trochy uznání ale není to absolutně nic, co bych adoroval a co líp, bych si pustil někdy rád znova. Jsem rád, že jsem to sjel. Jsem rád, že se Scorsese vyblbnul s obřím rozpočtem a zablbnul si s něčím originálním ale tím to končí. Průměrné hodnocení, nadsazené přehnané reakce a ty nominace jsou vyloženě hloupé. Kde má nominaci The Covenant od Geje Ritchieho, který byl ve finále možná i lepší a taky s početnou etnickou skupinkou? ()

Spacecore

S manželkou jsme byli na jednom z prvních rande na Revenantu a od tý doby jsem si oblíbil nejen jí, ale i DiCapria. Na tenhle film má ale smysl jít i z jiného důvodu. Velikánští režiséři jako Scorsese, Riddley nebo Tarantino už těch filmů zase tolik neudělají a jednou přijde doba, kdy budeme rádi, že je mezi nabídkou vygenerovaných AI sranců, v kině alespoň ten Nolan. Proto jsme na film rádi zašli a zajdem na Napoleona, protože nevím na co jiného v dohledné době, co by stálo za pozření. Zabijáci jsou samozřejmě výborný film. Tři a půl hodinky jsou sice moc a neškodilo by prostředek trochu víc prostříhat, ale zase je člověk už vycvičenej ze všech těch kokotin, co mají dneska povinně 2 hodiny +. Zlaté devadesátky s 90 minutovými stopážemi. Každopádně jak řekla moje žena, film byl "skvělý, ale strašný zároveň". Téma a jeho zpracování se vám dostane pod kůži. ()

mclenin

Kombinácia Scorsese / DiCaprio / De Niro (+ ďalšie známe mená) je sama o sebe viacmenej stávka na istotu a záruka, že film by nemal sklamať. A tak sa aj stalo. Scorsese obohacuje svoju už tak rozsiahlu a rozmanitú filmografiu o ďalší, nemenej zaujímavý snímok, pričom ako to v prípade tohto režiséra býva ide o poctivú, zemitú filmárčinu, adaptáciu predlohy inšpirovanej skutočnými udalosťami, film dýchajúci autorstvom a režisérskou víziou, čo je v rámci súčasnej tvorby samých prequelov, sequelov, remakeov, rebootov, spin-offov a crossoverov, veľká vzácnosť a v podstate aj udalosť. Jedinou výtkou v tomto prípade u mňa je akurát vyčerpávajúca stopáž, ktorú si viem predstaviť o nejakú tú polhodinku kratšiu so zhustením a zvýšením dynamiky deja. Inak je to film, ktorý sa oplatí vidieť. ()

Darth Maul

Obžaloba brutálne krvavej minulosti, ktorá je vysoko aktuálna aj dnes. Odpudivé charaktery typu Halea a Burkharta sú stále pevnou zložkou našej spoločnosti. Medzi ich základné osobnostné črty patrí chamtivosť, hlúposť, cynizmus a neuveriteľná schopnosť prekryť svoje ohavné činy slovami o láske, porozumení a viere... Scorsese vytvoril na sklonku svojej režisérskej kariéry nemilosrdný, ale veľmi dôležitý film. Je to tiché svedectvo plné smútku a bolesti. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD