Film Utøya 22 juli je inšpirovaný  skutočnými  udalosťami, ktoré sa stali v tento tragický deň v r. 2011 na nórskom ostrove, keď pravicový politický aktivista Andreas Breivik zabil 77 ľudí -  účastníkov letného pobytu účastníkov letného pobytu mládežníckej organizácie Nórskej strany práce. Táto masová vražda  šokovala celý svet a tento film je nakrútený na základe reálnych svedectiev. Film  uchováva princíp jednoty miesta a času, je nakrútený formou akoby  jedného záberu, ktorý sugestívnou kamerou sleduje pohyb hlavnej aktérky – 18 ročnej Kaji a ďalších vyplašených teenagerov, ktorí zo začiatku netušia , čo sa deje, len počujú neprestávajúcu streľbu a v panike bežia a pokúšajú sa ukryť.  Scenár filmu je založený na rozhovoroch s tými, ktorí prežili a snaží sa čo najvernejšie zachytiť pocity mladých, ktorí boli počas útoku na ostrove. Popisuje udalosti z ich perspektívy a ukazuje, ako sa zachovali v tejto hraničnej situácii. S ohľadom na pozostalých sú charaktery filmu fiktívne. (Film Europe)

jackalsc

Je těžké něco takového hodnotit. Vypadá to, že filmaři se snažili o co nejrealističnější zobrazení i s odpovídající stopáží, aby se člověk začal dívat na hodinky a uvědomoval si, jak moc to policejní složky tehdy naprosto zvoraly. "Mohlo to být způsobeno předchozím útokem". Toto není omluva a je prostě děsivé představit si jak dlouhou noční můru museli ti lidi zažít. Člověk jen doufá aby něco podobného nemusel zažít, ale kdyby jo, ať alespoň příjde ten adekvátní policejní zásah. Opravdu nepředstavitelný teror. Na druhou stranu, film je těžké dokoukat. Divák tam díkybohu nebyl a proto má ten luxus, že může pochvíli vypustit toho napětí, které je konstatní a stereotypní. Ale právě o tom celém to je. A proto je dobré brát to jako jakýsi experiment, dokument by zde fungoval určitě. ()

Ovecka_Saki

Myslím, že událost, která je ve filmu vykreslena by si zasloužila mnohem lepší zpracování. Vlastně se v tom filmu nic nedělo. Divák slyší jen střelbu a vidí partu studentů se celý film schovávat. Nic víc, nic míň. Pro mě nulový zážitek. Jednu hvězdu dávám z úcty ke  všem obětem tohoto masakru, víc si film nezaslouží. ()

BigbyWolf

Důležitý film, autenticita skvěle funguje i přes chabý dramatický oblouk. Těžko se mi představuje, jak ho tam lépe zakomponovat, tudíž ho jsem schopen akceptovat, jinak bychom pravděpodobně sledovali 72 minut dítě ležící v křoví nebo skrčené pod převisem. Hlavní je, že se tím otevírají dveře k prožití tohoto nedávného hororu, který nepochopitelným způsobem ze společnosti vyšuměl. To je to, proč je třeba takové filmy točit. Když kolektivní paměť selhává, musí nám ji správní jedinci osvěžit. ()

ostre_pero

Hlavná hrdinka OK, výborný výkon, rovnako ako pár ďalších postáv. Prílišné sústredenie sa na osud a problémy jednej osoby však zatienilo nielen celý film, ale aj zmysel jeho nakrútenia. A to je škoda, mohol to byť trhák a celosvetový hit. Takto to je len jedohubka, ktorú si nikto nepozrie dvakrát. ()

Royaldell

Tohle se hodně vryje pod kůži. Film jako takový se mi moc líbil,to,jak to bylo natočené na jeden záběr bylo naprosto autentické a Andrea Berntzen byla skvělá,skoro jsem vlastně zapomněla,že se dívám na film a ne na skutečné záběry. Spoiler - Absolutně jsem nečekala,že zabijí hlavní postavu a finální scéna,kde se mladší ségra stará o ostatní, mě naprosto šokovala/vytočila. Vždyť minuta navíc a mohly být spolu. Ale chápu,že tohle nemůže mít happyending,a i kdyby měl,tak stejně je tu fakt,že sice nezemřely tyhle dvě,ale přes sedmdesát dalších dětí ano.. ()

Krupe

Napínavé, i přesto, že jsou karty rozdány dlouho dopředu. "GoPro" styl tu působí skvěle, tak nějak realisticky. Po patnácti minutách si člověk říká, sakra, kde jsou ty záchranné složky tak dlouho. Jiný pohled na tuto tragédii,na mě působí daleko intenzivněji jak 22 July. ()

Tomiczekk

Jestli se ta hlavní hrdinka blbě kryla a lítala tam jak dráček tak není divu jak skončila. Chápu tu situaci, ale zalízt a mlčet. Nedokážu si představit co museli přes tu hodinu prožívat. Ta smrt děcek je...otřesný. K samotnému filmu není co dodat. PS: Policie jela snad až z jihu. Neskutečný jak jim to trvalo. To fakt pochybyli. ()

Gemeroid

Mistrovství Norska ve hře na schovávanou mě zklamalo. Sehrát to celé přes jeden záběr je sice úctyhodné, ale značně přiblblé, protože nevíme kdo, nevím proč, nevíme vlastně ani jak. Stádové pobíhání po lese dlouho fungovat nemůže, pokud myslíte i na diváka a o toho jde v tomto filmu až v poslední řadě. Je to takových pár zastavení někde pod pařezem, pokecá se fotbale, o kebabu a je konec. Nečetl jsem si o struktuře tohoto filmu, viděl jsem jen nic neříkající trailer, který mě měl připravit na nic neříkající film, ale jsem naivní, tak jsem doufal v něco jiného. Každopádně nejzajímavější postavou celého dramatu je Antoš Brejvik a tomu ve filmu není věnován ani obrázek, škoda, takto je to úplně o ničem. ()

dammit83

Dalo se z toho podle me vymackat více. Ale kdyz vite, ze je to dle skutecne události a všichni asi vime, co se tam delo, mrazeni se dostavi... ()

Chlo0opek

Šílené, jen si to představit, natož připustit, že to je pravda. Natočeno profesionálně, jako by tam člověk byl. Herecké výkony také na vysoké úrovni. Po filmové stránce teda opravdu dobrá práce, ale jelikož se mi příčí hodnotit kladně film, který zachycuje reálný teroristický čin, nebudu jej tentokrát hodnotit hvězdičkami. ()

Monditrade

Utoya je film, který je trochu jako rekonstrukce, ale nechce ukázat skoro nic... jen pocity a průběh... jakoby se bál ukázat Brejvika a to jak střelí desítky děcek, které zemřou. Což ale většina lidí bude očekávat. Troško to budí dojem autocenzury, kde tvůrci nechtějí dělat z vraha superzabijáka. Chvilku tento styl působí dobře, ale po pár minutách to začne nudit. Jelikož již nepřijde s ničím novým. A nezachrání to ani konec... A i přesto tvůrci neupozornili na neschopnost Norské policie... která totálně selhala... ()

cipokomon odpad!

Tragický snímek. Po pár minutách jsem to přepnul na 2x rychleji, i tak stíhal číst ty děsný nedialogy a nuda se tím aspoň urychlila. Po 10 minutách jsem měl chuť zastřelit tu kravku sám. Děs a děs. Tohle není žádný velký umění, ale velkej shit. 45 minut života v ... ()

vojacekr

1. polovina OK, tam jsem měl srdce až v krku. Dobré tempo i jeho dávkování. 2. už byla utahaná. Zpěv pod útesem to úplně zabil. Průměr a hvězda navíc za kameru na jeden zátah. Ta fungovala. ()

Mark1983

Dle mého úhlu pohledu to byla velká tragédie plná hrůzy, z níž mrazí. A po pravdě řečeno z tohoto filmu mrazí stejně jako by se jednalo o autentické záběry na děti snažící se přežít tu nepopsatelnou hrůzu. Měl jsem z toho smíšené pocity, mezi kterými ani jeden pocit nebyl pozitivní. Za zpracování dávám palec nahoru. ()

The_Sediknir

Snímek, který docela dobře vykresluje to, co vykreslovat má. Paniku, logicky nelogické chování ve snaze záchrany života a čekání na smrt. V dramatu Utøya skutečně není nic navíc. Koncept skrytého útočníka mi připadá skvělý, neboť je stejně celý případ jedna velká Breivikova one man show a další pozornost už mu nedopřejeme:). Film vyvolává sugestivní a tísnivé pocity už jen z toho, jak zmateně tam oběti pobíhají a vrah je střílí jak kytky na pouti. Hlavní herečka odvedla slušný výkon, byť si k ní divák nevybuduje takový vztah, aby byl na konci nějak více zklamaný. Co považuju za tristní, je sáhodlouhé čekání na záchranu, kterému jsou děti vystaveny - doufám, že se z toho bezpečnostní složky Norska poučily a kdyby bylo nedejbože nějaké příště, tak své síly rozloží daleko lépe. Utøya, 22. července působí více jako zobrazení reality než jako snímek do kin. Kdo ale říká, že je to špatně? ()

aribari

Čirá hrůza a děs, co ty děti musely prožít. A úplně mě mrazí, když si uvědomím, že ten zrůdný zbabělec má své obdivovatele i u nás, a že za 10 let vyjde z vězení a může něco podobného udělat znovu. ()

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

20.09.2018

Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film   Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů… (viac)