Dievča z Utoye

(TV film)
  • Česko Přeživší – dívka z ostrova Utøya (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Nórsko, 2018, 29 min

Rozprávanie jednej z prežisvších šialeného útoku nórskeho teroristu Andersa Breivika na tábor mladých aktivistov na ostrove Utoya neďaleko nórskeho hlavného mesta Oslo v roku 2011. Ylva Schwenke síce prežila, ale následky a traumy zostávajú. Film získal hlavnú cenu na súťaži regionálnych televízií CIRCOM v roku 2019. (RTVS)

marhoul

Za to, že tato mladá dáma dokázala v sobě najít ve svých 15.letech sílu sednout si u soudu deset metrů od zapráskaného parchanta a říct si svoje, za to, že je schopna jet na ostrov, kde se všechno stalo a mluvit o tom, za toho dobrého muže, který zachraňoval a očividně si své psychické trauma ponese celý život, za to pět hvězdiček. Nevím, kdo by tohle dokázal. Emotivní, silný krátký dokument, který jsem shlédla náhodou. Rozměr celé tragédie nelze slovy vyjádřit. ()

Autogram

Silné výpovede jedného dievčaťa a dvoch dospelých. A zaroveň dobre natočené, zostrihané a podfarbené hudbou. Prípadne tichom, ak treba. –––– Hovorila som si: "Krásne miesto na umretie... Aspoň to." –––– Šla som tam najmä preto, aby som mu mohla povedať, nech ide do riti. [Fuck you.] Chcela som tam byť, aby ma videl a počul. Aby vedel, že som prežila, hoci on urobil všetko, aby ma zabil. ()