Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Dzeyna

No, čekala jsem to mnohem, mnohem horší! Řekněme, že jsem od toho nečekala nic. Je to western, který nemám v oblibě a je to také příšerné dlouhé, což je téměř vždy spíše na škodu. Ale tohle mě opravdu překvapilo, skoro se zde nemluví, což je velké plus, jelikož to nutí diváka opravdu sledovat a ne jen tak čumět na obrazovku. Děj je opravdu zpracován do posledního detailu, takže o nudu je velká nouze. Jediné co bych vytkla je stále se opakující znělka a dlouhá metráž, jinak parádní kovbojka. ()

Kothy

No nevím, asi jsem divný, ale mně to jako taková pecka nepřijde. Prostě westerny nejsou vyloženě moje parketa. Ale i tak dokážu tento snímek ocenit. Protože mě bavil víc než tenkrát na Západě. Je to celkem sranda, jestli nejlepší westerny natočil Ital. Herecké výkony nejsou špatné. Exceluje hlavně ještě tehdy mladý Clint Eastwood. Je docela zajímavé, že vlastně žádná z hlavních postav není vyloženě kladná a každý sleduje své cíle. Děj mě moc nezaujal, prostě se celý film honí za zlatým pokladem v hodnotě 200 000 dolarů. Závěrečná scéna mě celkem dostala. Taky nemůžu opomenout skvělou hudbu Ennia Morriconeho. Mohlo to být o něco kratší... "Když chceš střílet, tak střílej a nemluv." :D ()

swamp

Tři desperáti hledající lepší zítřky (rozuměj: bohatší). Hodný (Clint Eastwood), ošklivý (Eli Wallach) a zlý (Lee Van Cleef). Každý ví něco, karty jsou rozdány a hon za zlatem může začít. Leone to zosnoval dokonale, a i když se opakuji - nemohu opomenout brilantní Morriconeho hudební složku, která dodává snímku punc dokonalého napětí i v dlouhých pasážích upřených pohledů beze slov. Excelentní závěr této volné "dolarové trilogie", ve kterém se mj. dozvíme, jak Clint ke svému ponču přišel. ()

Dalda

Zcela jednoznačně nejlepší western všech dob! Kam se hrabe nějaký Django s Vinnetouem nebo "Tenkrát na Západě"? Tenhle film má totiž v sobě, na rozdíl od mnoha jiných westernů, mnohem víc, než jen ploché přestřelky v salonu. Tohle je totiž divoký západ ve velkém, s elegancí, místy skoro až nesnesitelným napětím, a také hudbou, kvůli které jsem se chvěl po celém těle. Adios! ()

Mariin

Jeden z nejlepších westernů všech dob, v mnoha evropských "top" bývá oprávněně na 1. místě ještě před "Pro pár dolarů navíc" a "Tenkrát na západě"...Ten film je opravdu pozoruhodný, je umělecky ztvárněný, takže si divák - s opět geniální Morriconeho hudbou - může vychutnat i jinak zcela obyčejné záběry (moc se mi např. líbí pasáž, kdy Tuco jde po stopách Blondieho a v ohništi nachází postupně stále čerstvější a čerstvější nedopalky cigára)...To je opravdu skutečný umělecký zážitek. Americko-židovský herec Eli Wallach jako hispánský bandita Tuco tu úplně exceluje, jakoby ani nehrál, ale byl sám sebou...Herecky tu blazeovaného Eastwooda zcela přehrál. Nicméně, již zde můžeme vysledovat Leoneho zálibu v násilí a cynismu, scény mlácení prostitutky i Tuca v zajateckém táboře jsou zbytečně dlouhé, stačil by náznak. I tak by ale určitá pachuť z filmu zůstala, chybí tu totiž charakterní, kladné postavy lidí, které by měly být vzorem (z uživatelů to vystihl přesně Aidan). Jsou tu i jisté logické chybičky. Ale klasikou to zůstane, filmové umění to je vysoké.. A ta hudba!!!: https://www.youtube.com/watch?v=1-rHdSWZLpQ ()

mil@n.fanatik

Nic moc jsem od tohoto filmu pro mě neočekával, myslel jsem se, že to bude 3 hodinová nuda. Omyl, celý film byl skvělý. Dramatický, s dobrýámi hlášky a scénkami. Perfektní western, lepší si myslím, že jsem neviděl! 88% ()

Slartibarkfast

Úžasný film o cestě tří různorodých pistolníků za bájným pokladem, který ukryl kdesi na opuštěném hřbitově jistý voják. Možná jsem tam postřehl pár nelogických a úsměvných momentů, ale jinak je tahle westernovka opravdu nezapomenutelným dílem. Bezmála tříhodinová podívaná je prošpikována akcí a dobrodružstvím. Skoro se nechce věřit, že to člověka dokáže bavit celou dobu a najednou koukám, že už je konec. I vyloženě strnulé scény, vyplněné tichem a pohledem do něčí tváře, na krajinu, byly zábavné. Jasná westernová špička a 95%. ()

nascendi

Keď som po x-tý raz začal pozerať tento film, bolo pre mňa nespochybniteľné, že iný počet hviezdičiek, ako päť mu nedokážem dať. Menšiu pochybnosť som mal v tom, či je lepší ako Vtedy na Západe alebo nie. A po záverečných titulkoch mi je jasné, že z filmov Dobrý, zlý a škaredý, Vtedy na Západe a Vtedy v Amerike nie je možné urobiť poradie. To je veľká trojka veľkého Sergia, ktorý vo westernovom žánri vypálil Američanom rybník rovnako, ako kedysi dávno Holanďan Geesink Japoncom v ich národnom športe - jude. Od zvyšných dvoch sa tento film odlišuje najmä tým, že je zvláštnym spôsobom zábavný, nie sú v ňom kladní hrdinovia ani ženy. Vo všetkom ostatnom je rovnako špičkový. ()

Arsenal83

Vynikajúci western, jeden z top v dejinách a tú Morriconeho melódiu nejde dostať z uší von ani po desaťročiach. Ozajstná legenda. Dobrý, zlý a škaredý je tak trochu aj o Slovensku a jeho súčasnej vláde. Len dobrého tam nevedia nájsť. ()

Bachy

Vrchol trilogie nám ukazuje všechny tři hlavní persóny filmu v trošku jiném světle. Leone zahodil komornost a do westernu vecpal i válku. Dlouho mi to nesedlo, ale nakonec musím uznat, že to nebyl tah k horšímu. Eastwood se začal česat, ale co zde ztratil na drsnosti, to mu zase vrátil jeho nový úžasný kabát. A Morricone? Ten se tímto snímkem stal hudebním bohem. Z hodinky a kousku u Pro hrst dolarů se tedy dostáváme na úctyhodné dvě a půl hodiny putování se vším všudy. Trošku tu ztrácím tu lehkost westernu, když právě prvek války dělá film hodně jiným. Přesto si snímek drží své kouzlo. Realita nerealita, Clint je pořád největší postava všech westernů a jeho pistolník je jedna z největších postav celé filmové historie. Stejně jako u předchozích dílů jsem si celý film říkal:"Je to bomba, ale kde je ta dokonalost, co všichni slibují." A jako u všech mě zničil závěr. Poslední půl hodina je emociální bomba, která donutí diváka vstát z křesla a zatleskat. Morricone vytáhl z klobouku Ecstasy of Gold a dělá z filmu legendu legend. Čekal jsem hodně a nějak jsem se během filmu nemohl dočkat, ale pak mi spadla brada a doufám, že jí bude ještě dlouho trvat, než se zvedne. ()

Rocky62

Jestli je Hodný, zlý a ošklivý lepší, než Tenkrát na západě, nebo ne, já vůbec neřeším. Žiji ve světě, v němž jsou tyto 2 westerny naprostým vrcholem jedinečné geniality a režijní vyzrálosti. Tucco hledají hrob Arche Stantona je nepochybně jednou z nejpůsobivějších scén nejen v historii westernu, ale filmu vůbec. Geniální zápletka, skvělé výkony ústředního tria, nádherná kamera a hudba tak působivého charakteru, že jsem se kvůli tomu začal učit na kytaru. Srdeční záležitost, která má své místo v mé topce bezesporu navždy zapečetěné. ()

kacenkah01

Poutavý western šokující neuvěřitelnou surovostí. Muži jsou drsní, nevyzpytatelní, vždy schopni reagovat a zneškodnit ty co jim brání v cíli. Kvalitou mi lehce připomíná Tenkrát na západě ale tento snímek mi přišel přece jen o něco lepší. Hudba a atmosféra dokonale zapadá že pomalu ani nepostřehneme že tam nějaká hudba je a bereme ji za zcela patřičnou a přirozenou. Hudba v tomto snímku dokáže i z člověka pokuřujícího cigaretu udělat něco dramatického že jako diváci čekáme co se stane. Humor je velmi ironický a zoufalý znázorňující atmosféru a dobu ve kterém se vše odehrává. Nebylo v ní místo pro zbytečné emoce, city nepřipadaly v úvahu. Z každého chlapce se musí velmi rychle stát muž jinak ho ostatní zlikvidují. Je to lehce smutné sledovat jak muži chtějí zoufale přežít v bídě ve které ijí a obstarat si živobytí (zlato) že jsou pro to ochotni udělat cokoliv. Oceňuji kombinaci hudby a ticha a herecké výkony které znázorňují tvrdou dobu ve které hrdinové žili. ***** ()

eLeR

Zlý si moc nezahral, škaredý bol skôr smiešny a dobrý bol naozaj dobrý a ešte aj fešák. Vynikajúca hudba a príbeh tiež nie na zahodenie. Vidím to na poctivé štyri hviezdy. ()

Claw

„Il buono, il brutto, il cattivo“. Jak skvostné... Od prvních minut včetně titulků podbarvených hudbou (všimněte si, že nepíšu geniální, protože by to bylo nošení dříví do lesa) velmistra Morriconeho. Film tvoří tři hlavní postavy. Blonďák (Clint Eastwood) je archetypální antihrdina, lakonický lovec lidí s doutníkem, který si dává záležet na každém slově a každé kulce. Tuco (Eli Wallach) je slizký oportunista, který se drží při dně a jehož nepředstírané nadšení - zvláště naproti apatickému Eastwoodovi - z něj dělá podivně sympatickou postavu. Angel Eyes (Lee Van Cleef) je mazaný, inteligentní intrikán, v jehož chladných, ocelových očích se mísí chamtivost a pohrdání. Film je dlouhý, ale není v něm jediná zbytečná scéna. Každá z nich nechává film pomalu rozvíjet s určitým stylem a grácií a odhaluje více o jednotlivých postavách a o tom, co se děje. Tempo je neuvěřitelné stejně jako režie. Sergio Leone dokázal ve filmu vybudovat spoustu nepříjemného napětí, díky čemuž se film nikdy nestane předvídatelným. Každé typické westernové klišé, na které si vzpomenete, dostane buď jedinečný nádech, nebo je režisérovým mistrovským vyprávěním naprosto zničeno. Film je také triumfem kontrastů: epické období amerických dějin je využito pouze jako kulisa pro intimní souboj vůlí tří odhodlaných mužů s vlastními sobeckými cíli. Pozoruhodná je i práce s kamerou. Od obrovských širokoúhlých záběrů na rozlehlé krajiny až po blízké a těsné pohledy na zúžené oči postav, kontrast v záběrech kamery promění i pomalejší scény v naprosté vzrušení. Film jsem viděl už mnohokrát a četné hlášky se mi vryly do paměti. Nejlepší scéna z filmu je ta finální nezapomenutelná přestřelka na hřbitově. Stále nechápu, jak to Leone dokázal. 160 minut, z nichž každá by mohla být samostatně vyjmuta a vložena do odborné filmové encyklopedie vysvětlující vyprávění s minimem dialogů, výhradně v symbióze se soundtrackem, prostředím a postavami, od kterých lze očekávat cokoli a které vědí věci, co mají zůstat trpělivému divákovi dlouho skryté. Žádný western se zatím ani NEPODÍVAL na výšiny, do kterých tento film stoupá, natož aby jich dosáhl. Můj osobní TOP 20 film. /100% + FILM ROKU + TOP 10/ ()

klerik

Leoneho príprava na VTEDY NA ZÁPADE. Napätie pri finálnej prestrelke vygradovné na maximum, skvelá hudba, menej tradičný scenár a určitá dávka drsného humoru robia z tohto filmu nezabudnuteľný zážitok.... ()

Chrustyn

Není to taková bomba jako "Tenkrát na západě" ale i tak se jedná o nezapomenutelný zážitek. Leone je král westernů a ta Morriconeho hudba to ani nemá cenu komentovat. Nejlepší z "dolarové" trilogie a druhý nejlepší western všech dob. ()

iamek

Tenkrát na západě se mi líbil více, ale tím nechci říct, že The Good, the Bad and the Ugly je špatný western. Parádní výkon předvedl fantastický Clint Eastwood, kterého trošku zastínil Eli Wallach. Hudba Ennia Morriconiho byla opět a zase naprosto dokonalá a snímku dodala ten správný šmrnc. Leone prostě westerny umí. ()

SeBig

Nevím co bych k tomuhle měl psát, když nemám ani co vytknout, možná druhej díl byl lepší, ale tohle je prostě klasika. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)