Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

poet

Nedávno som si tento western pozrel znova ale zrejme svoje hodnotenie meniť nebudem. Ten česky dabing tomuto prischol že som by som asi v originále ani nepozeral.... Ale to nie je podla mňa vôbec na škodu. Najviac sa mi páčia vety typu "Je vysokej, blonďatej, kouří doutník a je to prevít" alebo "Jsou dva typy lidí ty co mají provaz kolem krku a ty co jej musí zachránit" a podobne...A takýchto hlášok by sa tu dalo najsť viac. Vzťah troch hlavných hrdinov kde sa každý snaží preštat toho druhého je perfektne vypointovaný. Takisto aj záver a hlavne hudba Morriconeho je to čo robí tento film výnimočným. Napriek všetkému je tento film zbytočne uťahaný. Silný je v hlavne v jednotlivostiach než ako celok aj keď samozrejme každý buchne plný počet len preto že je to proste klasika. ()

Muel

| Metro-Goldwyn-Mayer | Už mi bolo do plaču zo seba, že som tento film doteraz nevidel, takže sme tu, videl som ho a je super. Tie zábery na prírodu spolu s Morriconeho soundtrackom je proste vrchol kinematografie, z každého srší charizma na kilometre, každý záber si môžem ako divák naplno užiť, pretože trvá o 10 sekúnd dlhšie, tým film dýcha a necháva nás v tom plávať - tieto veci Leone plne chápal ako nik iný a ja som si to vychutnával plnými dúškami. Prečo nie plný počet? Linka s občianskou vojnou mi tam nesedela a trvala pocitovo asi hodinu. Inak k tomu nemám nič a ten ending je očividne jeden z najviac ikonických čo sa spaghetti westernov týka. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

hemul

Ma to vsetky znaky Leoneho rukopisu - dlzku, fadnost, schematizmus, nudu a zbytocne barlicky v deji -, ale aj vtip, a zopar velmi originalnych scen -, takze na rozdiel od Vtedy na Zapade sa to da vydrzat. Najma teda vdaka Enniovej hudbe a Eliho klaunstvu. ()

snatch

Westernová klasika, která byla natočena časově o trošku před "Tenkrát na západě", ale co do kvality je (Imho) o fous za ním. Ale taky je to možná proto, že jsem Tnz viděl v kině (a na DVD) a Hzo na VHS :) ()

Curunír

Leoneho monumentálního western, který je už dnes legendu. Vychvalovat genialitu Leoneho a Morriconeho fakt už nemá cenu, je to holý fakt a navíc to už tady udělali mnozí přede mnou. Je vůbec někdo takový, kdo ne? Protože tohle je dokonalé od úvodních titulků až po obligátní titulek THE END. Svižnější, vtipnější, ne tak košaté a hlavně s mnohem přímějším tahem na branku a pro mě přece jen o fous lepší film než Tenkrát na Západě, takové je Buono, il brutto, il cattivo, Il. Teď si vzpomínám, že je vlastně zázrak, že píši tenhle komentář. Při závěrečných minutách na hřbitově mi totiž reálně hrozil infarkt myokardu. Tak dokonalý a nervy drásající závěr má málokterý film. ()

grerar

Tento film považuji za nejlepší film vůbec (samozřejmě zatím), pročež doplňuje mé top ten. Archetypy dobra, zla a blbosti. Pomsta není vždycky sladká, jak se přesvědčil Eli Wallach alias Turco. Scéna s hledáním hrobu a doprovodnou hudbou Moriconeho mi utkvěla nadosmrti. Český divák by se mohl ptát, proč nemám v oblíbených spíš Tenkrát na Západě. Jenže já nějak nezvládám tu šílenost scénáře už v první části, když si lupiči jen tak povražděj rodinku horalů. ()

RadimFišer

AAAAAAhhhhhhhhh !!!! Juchůůůůůůůů. Braaaavoooo, bravisssimo. Great, tleskot, úsměvy a otevřené pusy. To je to co patří k tomuto filmu. Konečně jsem našel film, kvůli kterému mohu všechny své nejoblíbenější filmy vyřadit. Ty si ze mě nemůžeš dělat takovou srandu a pověsit mě teď, když jsme našli poklad. Nemohu říct jinak než: Tento film je sedmihvězdičkový. Všechny ostatní filmy jsou za ním. Je tak promyšlený a dokonale zpracovaný. Nenašel jsem na něm žádnou chybičku. Pane Leone, vy jste režisér a já vás miluji. Děkuji všem filmům, které předcházeli tomuto. Neviděl jsem nic lepšího. Doporučuji všem a na tom si stojím, jako stojí slepice na bydýlku na naší zahradě. ()

Boomstick

Jeden z mala filmov kde mi tych 2 a pol hodiny uslo strasne rychlo,neuveritelne dobre zrezirovany film s fantastickym Eastwoodom (ostatni su tiez super,hlavne Eli Wallach).Velmi putavy dej bez hluhych miest a neuveritelne krasna hudba.Celkovy zazitok dotvara aj Leone totalne uchvatna rezia,strih a celkova kompozicia v poslednej stvrthodine,je to najkrasie a najsilnejsie co som kedy videl vo filme,vzdy mi nabehne husia koza. ()

DiegoC.

„Na svete sú dva druhy ľudí: tí, ktorým sa filmy od Sergia Leoneho páčia, a tí, ktorí ich ešte nevideli.“ Pre mňa najlepší western všetkých čias!!! Leone je kráľ! ()

evson

Bezesporu nejlepší western, co jsem kdy viděla. Úžasná hudba gradující napětí, skvělá zápletka a nezapomenutelné pobíhání pomalu šíleného Ošklivého po hřbitově :) ()

TomasKotlant

Skvělé herecké výkony, dobrá režie a zajímavý scénář. Stopáž je sice hodně na hraně, ale příliš slabých míst se ve filmu nevyskytuje. Některé scény jsou perfektní. Závěr je neskutečná sranda. A dokonce přijde i docela dobrá pointa. *** Ve zkratce: Mám ještě 6 nábojů. ()

smerďakov

Mohl bych napsat, že nemám slov, ale to není komentář. Mohl bych vyjmenovat superlativů, co jich je na světě, ale přesto bych ho nevystihl. Je to jeden z těch filmů, co mi připomenou, proč mám rád filmy, proč mít radost z filmů a jak mají filmy vypadat. ()

Caesar1993

Výborně zpracovaný námět, tři typičtí obyvatelé Ameriky v oné době, každý se svérázným charakterem a kdy divák neví, komu že to má vlastně fandit. Sergio Leone opět dokázal, že umí točit westerny. Dobře vybrané obsazení, svěle zahrané a i Ennio Morricone dokázal, že umí skládat hodbu k filmům. Nechyběly zde ani Leoneho typické westernové záběry, kdy protivníci stojí proti sobě, koukají si do očí asi pět minut a pak se vše naráz takřka během jediného výstřelu vyřeší. ()

icoico

Velice miluji "Once Upon a Time in the West" (OUTW). Mam koupenou originalni americkou NTSC dvoj-vhsku a kvuli ni i americkej prehravac, mam originalni dvdcka, originalni soundtracky v nekolika verzich... Dlouho jsem se bal zkouknout "The Good, the Bad and the Ugly" (GBU), dlouho a schvalne jsem odolaval, susil na pozdeji, ale nakonec mne presvedcilo hodnoceni jak tady na csfd tak i na imdb. Tady priblizne stejne, na imdb dokonce GBU lepsi nez OUTW. A prislo nejvetsi filmove zklamani v mem zivote. Absolutne nechapu jak nekdo muze tento radobyvtipny, radobyhluboky a neskutecne dlouhy a nudny film hodnotit nadprumerne. A co proboha ty radoby hluboke kritiky valky ? Trapne, nudne a totalne nicici dramatickou strukturu filmu. Ne zeby teda vubec nejaka dramaticnost ve filmu zustala po tech desetiminutovkach silene nudy na pousti. Nekdo tady psal o realistickem westernu... At se podiva na postavy, zmatene pobihajici z polohy komickych magoru, ke psychopatum. Kdyz pak ve finale zkusi z nich reziser udelat titanske postavy, tak je to jen pro smich. Vse v tomto filmu je jenom nedovareny prototyp OUTW. Uvodni expozice nebo finale je v obou pripadech velice podobne, zatimco v OUTW pomalosti zaberu a sceny dosahuji neuveritelneho zahusteni emoci, v GBU jen natahuji nudu. A co ten soundtrack ? Porad dookola jeden motiv. V OUTW jsou 3 nezapomenutelne skladby, ktere by mohli hrat pocas filmu porad a presto s nimi setri (vedi proc), vedlejsi dramaticke pasaze maji sve vlastni skladby. Jenom samotna hudba stavi OUTW do uplne jine roviny nez GBU. No jeste jednou musim zhnusene zopakovat, prichazi motiv sceny mirne komicky, postava mirne komicka a do toho praask... vazne minena kritika valky, WTF ? Nebo hned druha scena po uvodu (navsteva Angel Eyes u Stevense), ta neoduvodnena zmena rytmiky sceny od mlceni-koukani-do-oci na tlachani-nevsimam-si-te to mela byt parodie ? Proste dalsi WTF... Legrace je, ze v OUTW, ktery je vice stylyzovan pohadkove, maji vsechny postavy daleko uveritelnejsi motivace nez v "realistickem" GBU. VARUJI, DURAZNE VARUJI vsechny, co zacinali na OUTW, at necekaji neco podobneho u GBU. GBU je mismas zanru. Kdo chce poradny western at da Magnificent Seven nebo znova po padesate OUTW. A kdo chce "realisticky" western da Unforgiven. GBU se zdaleka vyhnete, nesednete na lep. ()

Gastovski

Vynikající zakončení dolarové trilogie a další Leoneho triumf. Parádní trojice Eastwood, Van Cleef a Eli Wallach, svělá hudba, skvělá zápletka a ještě lepší závěr. Jedna z mých nejoblíbenějších filmových scén je ta, kdy Ošklivý běhá po hřbitově a hledá ten správný hrob. Jedním slovem: geniální. ()

Morico

Je to dlouhá, fakt dlouhá jízda, plná skvělé atmosféry, čistého herectví, humoru a perfektní hudby doznívající s pocitem z filmu ještě dlouho po projekci. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)