Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Djoker

V jeden den jsem si střihnul dva westerny, které jsou všeobecně považovány za nejlepší. Po Tenkrát na Západě, u kterého jsem se místy nudil a nakonec mu dal tři hvězdičky, přišel na řadu tento. Při prvním filmu jsem si pomalu zvykal na Leoneho styl a byl tak připraven na další utahané scény. Jenže Hodný, zlý a ošklivý mě naprosto odrovnal svou přímočarostí. Samozřejmě v rámci Leoneho westernů. Ústřední trojice byla přesvědčivá, hudba chytlavější než v Tenkrát na Západě a děj geniálně zamotaný a ve svížném tempu. Nejlepší western všech dob. ()

Morien

(1001) Když máš střílet, tak střílej a nekecej. A nebo nedělej film tříhodinovej. Ale nutno říci, že za umění považuji to, když stačí vzít Eliho Wallacha, nechat ho běhat po hřbitově a pustit k tomu kick-ass hudbu, a husí kůže i slzičky se dostaví i při stém a prvním promítání. ()

gudaulin

Necítím se kompetentní ke tvrzení, že Hodný, zlý a ošklivý je nejlepší film svého žánru, na to jsem zase tolik westernů neviděl a po pravdě řečeno, moderní antiwesterny typu Mrtvý muž nebo Tanec s vlky ve mě rezonují přece jen víc, nicméně v každém případě jde o velmi zábavný a přitom kvalitní film. Western jako žánr mi upřímně řečeno příliš nesedí a pěti hvězdičkami jsem ohodnotil jen naprosté minimum těchto snímků. Důvod obliby tohoto kousku spočívá ve faktu, že se Leonemu podařilo natočit film tak říkajíc pro všechny, což se stane v kinematografii spíš výjimečně. Je dobrodružný, napínavý a přitom velmi chytrý, navíc v sobě nese zjevné protiválečné poselství. Kombinuje klasické žánrové postupy, ale doplňuje je moderními filmařskými prvky, tradičně vynikajícím soundtrackem, hrátkami s kamerou i občasnými výlety do ryze artových vod. V několika momentech se sice zapomene a podlehne žánrovým klišé, jako je přestřelka s bandou Zelenoočka, kdy můžeme vidět tradiční scénu z béčkových westernových filmů, kdy střelec s puškou ze zálohy netrefí pistolníka, který otočkou z nevýhodné pozice pistolí protivníka sejme, ale vzhledem k celkově odlehčené atmosféře se těchto pár drobných kiksů bez problémů ztratí. Leone vhodně střídá tempo, kombinuje vyloženě humorné scény s tragickými a především se opírá o špičkové herecké obsazení. Režisér vždycky dokázal vybírat typově přesné herce, ať už Clint Eastwood, Lee Van Cleef nebo Bi Wallach jsou ve svých rolích dokonalí. Výstižný komentář: Šandík. Celkový dojem: 90 %. ()

choze

Nejdřív na to byl Clint sám (PRO PÁR DOLARů), pak přibyl Lee (PRO PÁR DOLARů NAVÍC) a nakonec Eli. Nejednoznačné "přátelství" dvou výtečníků, putování za pokladem skrz válečné pole a pamětihodné finále na hřbitově. Eli Wallach válí jako vychcánek Tuco, Lee van Cleef je mistr psychotických úsměvů a Clint je... Clint. Leone má filmařských nápadů na rozdávání a Morriconeho hudba je prostě božská. Hravé, poetické, epic. ()

Sarkastic

No, asi mám jiný divácký vkus než většina uživatelů tady na čsfd, ale Pro pár dolarů navíc se mi prostě líbil víc a taky ho považuju za vrchol dolarové trilogie (ono to označení dolarová trilogie je možná trochu zavádějící, ale kdo viděl všechny 3, tak ví ;-)). Přesto, že For a Few Dollars More byl jen o půl hodiny kratší, měl dějově mnohem větší spád a ta vsuvka z občanské války mi do The Good, the Bad and the Ugly moc nepasovala. Film stojí na opravdu výborných hereckých výkonech Eastwooda, Van Cleefa a Wallacha, zručné kameře, dobré režii a v neposlední řadě na již zmiňované PERFEKTNÍ hudbě. Film dále obsahuje dokonce i malou dávku suchého humoru, který bych tu ani nečekal. A pak je tu samozřejmě scéna odehrávající se kamenném chodníku uprostřed hřbitova, kdy kamera přechází z 1 pistolníka na druhého; osobně ji považuju v žánru western za legendární. Ale nebylo mi jasné, např. jak mohl najít Hodný Ošklivého v zdevastovaném městě, když o sobě vůbec nemohli vědět, nebo jak se podařilo Hodnému a Ošklivému naprosto nerušeně zlikvidovat most, když právě o ten armády bojovaly a hlídali ho, či scéna v poušti, kdy si Ošklivý najednou úplně přestal všímat Hodného, kterého se zrovna chystal zastřelit a ten se, totálně dehydratovaný a unavený, nějak záhadně doplazil k dostavníku a dozvěděl se od umírajícího "jméno" hrobu s pokladem. Můžete si říct, že jsem puntičkář, ale ikdyž je to opravdu výborný film, který vřele doporučuju nejen příznivcům žánru western, kvůli trochu přehnané stopáži a některým (mnou zmíněným) detailům, prostě 5* nedám. "V tomhle světě jsou 2 druhy lidí, příteli. Ti s nabitejma bouchačkama a ti, co kopou. Tak kopej..." ()

Gilmour93

„See you soon, i.., idi..” - "Idiots. It's for you..“ Zábavnější než Tenkrát na západě, o tom není pochyb, protože tahle trojka se tak dlouho hledala, až se našla u Arche Stantona.. Považujte mě za pošetilého blázna, ale Morriconeho hudbou podbarvená scéna, kdy Tuco s Blonďákem odjíždí z klášterního lazaretu na dostavníku („..a po jídle by bodnul doutníček.“), mně vždycky neuvěřitelným způsobem napumpuje optimismus do žil. Dodatek: Soundtrack je neuvěřitelný skvost. Už přes půl roku mi hraje v autě a nemohu se s ním rozloučit.. ()

robbiee

[imdb: 9.0/10] | me: Vynikajúci, prepracovaný western. Kvalitný príbeh, tvrdí chlapi, výborná muziika - atmosféra ako vyšitá. Videl som rozšírenú 179 min. verziu a každá minuta stála za to. Toto je WESTERN ako sa patrí. You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig. ()

TeeAge

|| Scenár: Age & Scrapelli, Sergio Leone, Luciano Vincenzoni | Hudba: Ennio Morricone | Produkcia: Alberto Grimaldi | Distribúcia: United Artists | Rozpočet: 1,2 miliónov $ | Tržby: 25,1 miliónov $ || Film obsahujúci najpútavejšie scény obvešané s nehrdzavejúcimi hláškami. Na mňa však v deň videnia až príliž pomalé tempo v niektorých pasážach. ()

genetique

Doba starých dobrých westernov je nepochybne preč, ale z nej nám ostali aspoň niektoré skvelé skvosty ako je tento. Eastwood je nepochybne jeden z najlepších predstaviteľov divokého západu a spolu s Leonem a spol. ukázali ako na to. Pre mňa je tento filmík oveľa lepší ako Vtedy Na Západe, keď ho predchádza najmä hudbou spolčenou s neuveriteľnou dávkou napätia vo vyhrotených scénach ako je napríklad cintorínová. Celý film je pre mňa na 80%. Piata hviezdička je za melódiu "The Ecstacy Of Gold", ktorá je použitá v scéne s cintorínom, ktorú používa Metallica ako otváraciu skladbu na začiatku každého koncertu od S&M'99. 90%. ()

3DD!3

V tomhle světě jsou dva druhy lidí příteli. Ti s nabitejma bouchačkama, a ti co kopou. Tak kopej. Tři pistolníci, jeden poklad a možná nejlepší western co jsem zatím viděl. Tentokrát je to ošklivý Eli Wallach, který drží příběh, který nám zabrousí i do války severu proti jihu, pohromadě. Lee Van Cleefův krásnoočko je sice trochu stavěný mimo hlavní dějovou linku, ale vynahrazuje nám to téměř ukázkovým záporáctvím. No a pak je tu Blonďák Clint, který si s Leonem vymyslel dokonalé završení téhle dolarové trilogie. Včetně nenápadného propašování odrbaného ponča zpět do hry a dechberoucího finálového trojboje. ()

berg.12

Motivy z předchozích dílů Leone stupňuje, nadsazuje, přidává humor i sentiment a staví tak tenhle film ještě více mimo žánrové koleje. To samé lze říci i o Morriconeho hudbě, který z podbarvující jedničky a organické dvojky přetavuje vše doslova do The Extasy of Emotions. Zcela jiné než "Tenkrát na západě", zcela své a nenapodobitelné. ()

kitano

Tazko sa vyjadrovat k filmu, ktori patri medzi najlepsie vobec a napisalo sa uz o nom hadam vsetko co sa len dalo. No ale predsa. Strucne a jasne. Dokonaly western s uzasnou hudbou Ennia Morriconeho, ktora dodava kazdemu zaberu nezvycajnu poetiku a celemu pribehu a filmu neopakovatelnu atmosferu. Traja pistolnici sa snazia ziskat 200 000 dolarov, kazdy inym sposobom. Nakoniec sa im to podari s nadsadzkou povedane "spolocnym usilim". Je vsak jasne ze zlato si odnesie len jeden. Ten, ktoreho gulka bude najrychlejsia. Kto nevidel, prichadza o vela. 10/10 ()

sud

Vrchol dolarové trilogie - dokonalá a do detailů promyšlená režie, geniální hudba, bezchybná herecká souhra. Mám psát víc? 100%. ()

Eddard

Nepopsatelná atmosféra, tři tvrďáci s perfektními jmény (Blondie, Angel Eyes a Tuco), krásná kamera a nezapomenutelná hudba. Ale taky leonovsky nekonečné záběry, neuvěřitelně natahované scény, pro mě některé zbytečné dějové odbočky a opravdu dlouhááá stopáž (když se zamyslíte jak málo se tam toho děje, je až k neuvěření, že na to Leon potřeboval tři hodiny)... Uznávám, že to pro někoho může být součást kouzla, ale mě to stejně jako v Tenkrát na Západě poněkud vadilo. "Na světě jsou dva druhy lidí - jedni mají nabito a druzí koupou. Ty kopeš." 80% ()

Tyler

Nemám rád Clinta Eastwooda. Zato zbožňuju filmy Sergia Leoneho a tenhle je obzvlášt povedený. Klasika mezi spaghetti westerny. Skvělá hudba Ennia Morriconeho. Výborné jako celek. ()

Falko

Zrucne natoceny western, tentokrat minutazou najdlhsi, co nie vzdy bolo vyhodou, ale odpustil som a okrem toho sa mi tu zdal byt Eastwood viac zranitelnejsi, ako v predchadzajucich castiach. Rivalita a neustale podrazy medzi "Hodnym zlym a osklivym" proste nemali chybu a bolo zabavou sa na nich divat, takze u mna plny pocet... 09.01.2009 ________ Clint Eastwood - (Blonďák) +++ Lee Van Cleef - (Jednoočko / Sentenza) +++ Eli Wallach - (Tuco) +++ Luigi Pistilli - (Otec Pablo Ramirez) +++ Rada Rassimov - (Maria) +++ Hudba: Ennio Morricone +++ ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)