Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Na prostredie, štýlovosť a hudbu sa vo filme kládol dôraz, to je nespochybniteľné a päťhviezdičkové. Len ten príbeh miestami viazne na nezmyselných činoch, keď jeden druhého ide zastreliť, potom sú najväčší parťáci a neskôr sa to ešte viackrát vystrieda. Niekedy je na to dôvod, ale väčšinou nie. Možno aj to je tá štýlová westernovosť, ktorá sa najviac prejaví v záverečnom súboji s detailami pohľadov a podfarbením hudbou, keď režisér necháva situáciu hustnúť dlhé minúty. –––– Tam je armáda. – Jsou modří, nebo šedí jako my? –––– Když střílíš, střilej a nemluv. ()

Jaro.Krafcik

Filmový klenot, ktorý to dnes nebude mať za plný počet. Hlavne vďaka tomu že už som dnes svojich päť udelil krokodílovi z Austrálie. A aj fakt že ide o western. Film Vtedy na západe mi utkvel v pamäti a páčil sa mi o čosi viac. Dobrý, zlý a škaredý to neprekonal. 4* ()

Kurikmoon

Máte radi western? Áno? tak ste na správnej adrese. Nie? Tak možno pri tomto filme ho budete mať radšej. Toto je další zo skvostov, ktorý Vás môže naučiť vychutnať si scénu bez toho, aby ste sa niekam ponáhľali. Do detailu. S bandou štýlových pózerov s preparádnym hudobným podmazom. Mne sadol viac Tenkrát na západe, ale aj toto bola radosť potešiť sa z kvalitného kúsku. ()

Molir

'When you have to shoot - shoot. Don't talk.' Spolecne s Tenkrat na Zapade nejlepsi western co znam. Skvele napsana ustredni trojice, skvele napsane situace, a predevsim se zbytecne nemluvi, ale jedna. Eli Wallach podava IMO svuj zivotni vykon, a i ostatni dva hraji skvele, Lee Van Cleef je opravdu hnusak az z nej misty beha mraz po zadech, Clint Eastwood je zahadny az na pudu ;-). Leoneho rezie je bozska (obzvlaste momenty, kdy nekolik minut v kuse nepadne ani jedno jedine slovo) a nezbyva mi nez bezmezne obdivovat jeho cit pro kompozici sirokouhleho obrazu (v TV se diky orezani opravdu hodne ztraci). A tresnickou je samozrejme Morriconeho hudba, z niz nektere motivy se uz zazraly tak hluboko, ze v ramci westernu uz zlidovely. Srovnavat s Tenkrat na Zapade se IMO moc neda, jde o dva hodne rozdilne filmy, GB&U je vtipnejsi, sviznejsi, cynictejsi, TnZ je epictejsi, monumentalnejsi... ja je proste mam rad oba stejne :-) 'Lide se deli na ty, kteri maji nabitou pistoli, a na ty, kteri kopou. Ty kopes.' ()

Death

Dokonala klasika. Netreba nic jineho dodavat (navic kdyz to tady uz rozebrali ostatni). Proste spojeni Leone+Morricone=nejlepsi westerny vsech dob. Skoda, ze uz nikdo nikdy zrejme nenatoci zaverecnou prestrelku tak pusobive, jak to dokazal mistr Leone. ()

Almásy

f uha, no genialita tohto diela mi nejako unikla. nechytilo ma to tak ako vtedy na zapade. je to trosicku tradicnejsi western. ale opat poklona pred morriconeho hudbou ()

weselow

Údajně nejlepší western... já na ně rozhodně nejsem odborník, ale podívaná to byla parádní, například prvních deset minut ve filmu není ani jedno slovo, přitom to bylo tak dramatický, že jsem nemohl odtrhnout oči od obrazovky... naprosto perfektní hudba, asi nejlepší hudební doprovod k filmu, co jsem kdy slyšel, od Ennia Moricconeho. Závěrečnou píseň používá jedna z mých oblíbených kapel - Metallica jako intro na koncertech :) Parádní zážitek... ()

Philoun1

Dokonalý western, žádné chyby, skvělá atmosféra divokého západu, hudba, která vám drásá srdce a Clint v nejlepší formě prostě není co řešit. ()

sellsakul

Zaujímavý Western o troch skvelých pištoľníkoch, no zároveň aj nepriateľoch na život a smrť, ale keď každí z nich pozná časť tajomstva, kde je zakopaný poklad, všetko sa zmení...Filmu by som vytkol asi iba jediné a to dlhá stopáž, miestami celkom nudné, ale nezaspal som pri tom. Samozrejme, že efekty sú ako na šesdesiate roky, ale to nehrá podstatnú úlohu, film sa odohráva v peknom prostredí s nádhernou hudbou a skvelý Clint Eastwood je čerešnička na torte. ()

Styxos

Rozhodně to není nejlepší díl dolarové trilogie (tím pro mě navždy zůstane Pro pár dolarů navíc), rozhodně to není nejlepší snímek Sergia Leoneho (tím je pro mě Tenkrát na západě a Tenkrát v Americe - vyberte si, který je vám bližší) a zcela určitě to není nejlepší film všech dob (tím je pro mě ještě nevím co, protože mám příliš málo nakoukáno). Každopádně je to western jako víno, v němž neexceluje jen samotný Clint, ale i zbytek hereckého asáblu. Tu přestřelku ze hřbitova na konci si budu pamatovat do konce života a po dnešku miluji hudbu Ennia Morriconeho ještě víc, to co tu předvedl je fakt sluchový zážitek... ()

Specs

Hlášky: Baker: - "Tohle je pro tebe. Odvádíš pro mě dobrou práci." Krásnoočko: - "Já skoro zapomněl. On mi dal tisícovku. Myslím, že doufal, že tě zabiju." (Oba se smějí.) "Ale víš, problém je, že když mi zaplatí, vždycky udělám svou práci. Víš to." Baker: - "Ne! Krásnoočko!" (Krásnoočko ho skrz polštář zastřelí.) & Tuco: - "Na světě jsou dva druhy lidí, můj příteli. Ty, co mají na krku provaz a ty, co je odřezávají." & Blonďák: - "Tys možná riskoval, můj příteli, ale já tě odřezávám. Jestli snížíme můj podíl - cigaretu? - mohlo by to ovlivnit mou mušku." Tuco: - "Ale jestli mineš, měl bys minout velmi dobře. Kdokoli mě zradí a nechá mě na živu, neví nic o Tucovi. Nic!" & Tuco: - "Hledám vlastníka toho koně. Je to vysoký blonďák, kouří cigáro a je to svině!" & Tuco: - "Jsou dva druhy ostruh, můj příteli. Takové, které vstupují dveřmi, a takové, které vcházejí oknem." & Tuco: - "Mám rád velké tlusté muže jako ty. Když padají, dělají větší rámus. A někdy už nikdy nevstanou." & Blonďák: - "Jestli tví přátelé zůstanou ve vlhku, mohli by chytnout rýmu... nebo kulku." & (Blonďák počítá muže včetně Krásnoočka.) Blonďák: - "Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, šest. Šest - perfektní číslo." Krásnoočko: - "Není náhodou trojka perfektní číslo?" Blonďák: - "Jo, ale v mý bouchačce je kulek šest." & Tuco: - "Potřebuju močit. Klepal jsem se v tom vlaku skoro deset hodin." desátník Wallace: - "Jsi cítit jako prase. Nebudeme to dělat ještě horší." & Tuco: - "Jsem velmi šťastný, že jsi znovu se mnou! Jsme opět spolu." (Pauza.) "Obleču se, zabiju ho a vrátím se." Blonďák: - "Poslouchej, zapomněl jsem ti něco říct. On není sám. Je jich tam pět." Tuco: - "Pět?" Blonďák: - "Jo, pět." Tuco: - "Tak proto jsi přišel, Tuco." (Pauza.) "To nevadí. Zabiju je všechny!" & (Tuco čte vzkaz od Krásnoočka.) Tuco: - "Uvidíme se brzy, id..., id..., idi." (Blonďák mu vezmu papír se vzkazem.) Blonďák: - "Idioti. To je pro tebe." & kapitán Unie: - "Ten, kdo má nejvíc chlastu, aby udržoval vojáky v lihu a posílal je na popravu... je vítěz." & Blonďák: - "Podívej příteli, na tomto světě jsou dva druhy lidí. Ty s nabitou zbraní a ty, co kopou. Ty kopeš." ()

Sir-Filip

Třetí film do ZLATÉ Westernové party. (Magnificent seven, Once upon a time in the west) Kdyby nikdo absolutně netušil, jak vypadal divoký západ, stačilo by, aby si pustil tyto 3 filmy a obrázek si udělá více než vypovídající. Miluju ty pomalé pasáže, ve kterých se nic neděje a postavy na sebe jen dlouho bezištně zírají, aniž by cokoli udělaly. Pak příjde rychlý výstřel, který zpravidla všechno na nějaký čas vyřeší. Good, bad and ugly není žádná zběsilá honička za zlatem, jako to bývá u novějších filmů z amerického západu. Naopak, nikam se nežene a to přidává na realitě a zajímavosti. Velmi se mi také líbilo zasazení příběhu do občanské války, ačkoli ani jeden z ústřední trojice rozhodně nestojí o vstup do armády na jakékoli straně. Shrnuto a podtrženo - Clint Eastwood (GOOD), Lee Van Cleef (BAD) a Eli Wallach (UGLY) - TO MUSÍTE VIDĚT !!! "ENJOY IT !!!" ()

spikey1

"Když střílíš, střílej a nemluv!" to je zásah do všech filmových klišé dialogů při soubojích... Neuvěřitelná hudba, úžasné obsazení v čele s Clintem, který srší charizma jako elektrikář s prsty v zásuvce. ()

manonfire

Je mi líto, ale tohle není liga jakou reprezentuje "Tenkrát na západě". A to protože TNZ nejvyšší ligu nejen reprezentuje, ale je v ní jediným členem. Není to zlý western a třeba konečné triangle finále plus poslední sestřelení z větve bylo hodně povedené. Na druhou stranu veškeré nákladné válečné scény či odstřelení mostu mi přišly naprosto zbytečné. A ač to bude znít kacířsky tak ano, i tady měl a mohl Sergio ubrat minimálně 20 minut. Film má slušné herce a vyhrocení příběhu. Oproti tomu ale postrádá tu neopakovatelnou fatální osudovost mezi Harmonikou a Frankem. 60% ()

Aqualung

Tak zase jeden nádherný western z ruky oblíbeného režiséra.Nepominutelný boj dobra se zlem, pitomost, chytrost,zloba, charakter a....,atp.Omáčka z války unijních a konfederačních vojsk dokresluje tenhle parádní opus.Žvanec jako zdroj obecně tolerovatelné motivace a počet nábojů v bubínku pak určí, co je dominantní.Nebo to bude přece jen chytrost.Lidský pot, chamtivost, či přirozenost.To vše tu je, přirozené, lidské a nepominutelné.KRÁSNÝ film.Hoodnotím vysoko. ()

Wlck

Snad to chtělo akorát větší prostor pro Angel Eyese. Možná i Tuca. To bychom ale museli vyčlenit o hodinu déle. Každopádně bych řekl jen: Báječné. ()

Liqid

Vskutku ten nejlepší western všech dob. Už samotný začátek, kde čekáte napnutí jak struny až někdo konečně něco řekne. Málo kterej film může fungovat prvních 10 minut beze slov. Vyborné herecké obsazení a Eastwoodovo kouření doutníků dává filmu lesk jako blesk. Celé zápletka se točí neuvěřitelným způsobem kolem přátelství, peněz a bouchaček. Co víc si od westernu přát? ()

Fox85

Pro mě naprostý vrchol. Skvělý děj + úžasní herci + fantastická hudba. Clint Eastwood, Eli Wallach a Lee Van Cleef tvoří prostě nejlepší skupinku soupeřících mužů jakou jsem zatím ve filmu viděl. A například gradace finálního souboje....prostě lahůdka. ()

Masrii

Ačkoliv nejsem žádný fanda westernů, na tohle se vážně stálo za to podívat. Tento film o třech skvělých pistolnících plný podrazů, které jsou však páchány s úžasnou elegancí. Navíc skvělá písnička, která provází diváka od začátku do konce, a o které už konečně vím, odkud pochází. Dobro musí vždy zvítězit, Clint Eastwood dvojnásob :) 95% ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)