Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

korbitch22

Podle mě nejlepší western všech dob.Celou stopáž se pořád něco děje,takže se ty tři hodiny vůbec nenudíte.Ústřední trojice a její neustála konfrontace sou skvělým nábojem příběhu,který i díky svému zapojení do let občanské války,dělá tenhle western úplně jiným,hlavně kolik takových filmů se odehrává během války,které mě od jakživa zajímají a rád je studuju a ve filmech si slintám blahem.Opět geniální hudba,kamera...škoda jen otravnosti Eliho Walacha a menší zapojení Lee Van Cleefa.Pro mě Leoneho nejlepší práce,jelikož Tenkrát v Americe už taky místy nudilo,tohle ani omylem. 99%. ()

marhoul

Rýha do mého, filmového, srdce! ( dále bych mohla psát, že: fenomenální Eli Wallach ve své životní roli!... snad nejlepší hudba všech dob!... úžasný, klasický western, který si člověk musí odžít, odpotit, odnervovat.. :-) Nikdy nezapomenu na Elie, kterak běhá mezi všemi těmi hroby... ) ()

classic

The good(Clint Eastwood),the bad(Lee Van Cleef) and the ugly(Eli Wallach),Sergio Leone,Ennio Morricone sa rovná najznámejší,najuznávanejší,najdiskutovanejší z pohľadu režisérov,cinefilov,ktorí sa vždy kochajú nad prepracovanou štruktúrou samotného počinu,kde jeho výprava naberá status kultová cez občiansku vojnu,do ktorej sa chtiac-nechtiac zapletú,či súboju na legendárnom cintoríne vo dvoch a pol hodín trvania vo westerne,ktorý vznikol aj preto,že existovali títo excelentní herci,Leone a Morricone to sú faktory,ktoré predurčujú tento počin do výšin chvál a spomienok. PS: Vidieť jedine vo formáte cinemascope,inak sa vytratí celý jeho magic+dabing pochválim. Alebo LEN raz sa podarí nakrútiť takéto dielo,ktoré Eastwooda zaradili k najžiarivejším hviezdam Hollywoodu,Wallacha radím o chlp slávnejším v tej dobe ako Clint a Van Cleefa na menší tieň z pohľadu samotných Blondieho a Tuca,ktorí sú v popredí pred ním,Sergio sa vycibril k Vtedy na Západe a nebyť Ennia,t.j SOUNDTRACK,tak neviem,neviem akoby to celé vypadalo,ale som rád tak ako to je... ()

Jirka_Šč

Asi jsem jeden z mála, kdo dřív viděl korejské Dobrý, zlý a divný, než Dobrý, zlý a ošklivý. Ano, korejská kopie je kopie (i když to zas až tak kopie není, Korejci se snažili natočit téma po svém a s respektem k tvorbě Sergio Leoneho). Originál je o třídu jinde. Kompaktnější. Stylový. Mnohem víc atmosférový. Výborný (i když méně dynamický). Líbilo se mi. Režisérovi tleskám. A konečně vím, odkud je melodie, kterou jsem poslouchal už před dvaceti lety a nevěděl, kam ji přiřadit (pokud je doopravdy inspirována vytím kojota, pak naprosto odpovídá) :). ()

Šandík

Hodnocení filmu "Hodný, Zlý a ošklivý" je zpravidla plné superlativů. Často se také objevuje oblíbené tvrzení, že jde o nejlepší western všech dob, nebo dokonce veleodvážné tvrzení, že jde o vůbec nejlepší film všech dob. Dalším oblíbeným klišé je tvrzení, že "Hodný, zlý a ošklivý" je ta pravá, srdcem dělaná filmařina, zatímco "Tenkrát na západě" už bylo děláno jen a jen pro prachy... Přiznávám, že když čtu podobná velkohubá prohlášení, mám skoro chuť filmu tu pátou hvězdičku ubrat. Osobně bych totiž se silnými slovy a soudy byl daleko opatrnější... Samozřejmě, že i "Hodný, zlý a ošklivý" podléhal tlaku producentů a na mnoha místech je to znát. Sergio si naštěstí uhájil tvůrčí svobodu, ale zdá se mi, že bez tohoto tlaku by film zřejmě vyzněl syrověji, méně komicky a zábavně. Ostatně, použité válečné scény, poprava zrádce, který si na popraviště donese vlastní rakev, jiný popravený a pro výstrahu přivázaný k pluhu lokomotivy, invalidé v klášteře či v jižanských kasárnách, poházené mrtvoly na válečném poli, to všechno je vlastně notně drastické. Sluší se navíc podotknout, že film vyznívá silně pacifisticky. Válka v něm není ani trochu heroizována, naopak se ve filmu vytrvale poukazuje na její nesmyslnost, a to takovým způsobem, jakým by si to Američan patrně nikdy nedovolil... Pokud jde o tolikrát citovanou výjimečnost filmu, sluší se podotknout, že Sergio zde vytvořil sice velezajímavý filmový výraz, který je ovšem v podstatě slepou uličkou. "Pro hrst dolarů" je silný film, který upoutává mnoha věcmi. Už tam si Sergio vytvořil určitý model, spočívající především v účinném používání kontrastu, v určité nadsázce, v dovedném mixu komična se závažnými tématy, v účinném "dávkování" hudby, ve správném načasování pomocí zadržované akce, atp. Tento svrchovaně stylizovaný, silně nadsazený, artistní výraz ovšem nelze používat donekonečna. Sergio proto musel, chtě nechtě, tyto prvky s každým dalším filmem stupňovat. S každým dalším filmem roste, ruku v ruce, nadsázka a nereálnost. Také komplikovanost příběhů roste film od filmu. Leone se tímto způsobem téměř dostal na hranici kýče, jakkoli ji naštěstí (i v tom spočívá jeho geniálnost) nikdy nepřekročil. Po filmu "Hodný, zlý a ošklivý" už téměř nebylo možné zmíněný výraz dále stupňovat a Sergio proto udělal určitý "úkrok stranou". "Tenkrát na západě" je vybudováno na značně odlišné zápletce, účinkují v něm jiní herci, atd. Ani to ovšem nezabránilo režisérovu autorskému vyčerpání, v němž Sergio na dlouhou dobu víceméně prostě jen produkoval nenáročné westernové komedie a k vážněji míněné práci přikročil až po mnoha letech... "Hodný, zlý a ošklivý" je mimořádný film. Bezesporu patří do "zlatého fondu světové kinematografie". Je to ovšem jenom film, jakkoli výjimečný. Továrna na iluze, pohádka pro dospělé a dospívající, nakadeřené sny o "divokém západě"... Nic méně a nic více, i když to rozhodně není málo... Celkový dojem 100% ()

packa

Scénu, kdy Tuco, zachvácen zlatou horečkou, běhá po hřbitově a hledá hrob Arche Stantona, jsem si při prvním shlédnutí přehrál snad pětkrát. FENOMENÁLNÍ KAMERA, REŽIE A HUDBA! ()

Yardak

Výborně zlý Lee Van Cleef, ošklivý Eli Wallach a né typický hodňák Eastwood v perfektním westernu, který mám osobně radši než Tenkrát na Západě. Leone prostě westerny umí. Film roku 1966. ()

mat.ilda

Takže teď můžu s jistotou prohlásit, že si před Sergiem Leonem na zadek nikdy nesednu. Vyzbrojená předchozími zkušenostmi, s ochotou čelit nicneříkajícím desetiminutovým záběrům zaprášených prérijních ksichtů, doufající snad jen v kouzlo hudby (ještě k tomu natolik zprofanované, že si div neodběhnete v domnění, že běží upoutávky před reklamou) a charisma Clinta Eastwooda, jsem statečně nesla následky svého rozhodnutí do tří čtvrtin filmu. Nudný kolotoč na téma jednou ty, jednou já, proložený záběry pochodujícího vojska, což byla ještě ta lepší varianta, oproti záběrům, kde se nedělo vůbec nic, mě přivedl k převratnému poznání - nekonečno, nebo chcete-li věčnost, si lze představit, stačí si pustit libovolný Leoneho western. A Cival bude muset přehodnotit svou teorii dvou druhů lidí na tomto světě, jsou totiž tři :-) ()

triatlet

Při úvodní představovací expozici se téměř nemluví, ale dost střílí. Občas by krve mohlo být míň, ale za vtip, akci, hudbu, kameru plný počet. ()

giblma

I když se mé myšlenky párkrát zaběhly stranou, filmu se nedá vytknout absolutně nic. A když si hlavní trojka před finální střílečkou hledí do očí a do toho hraje Morricone, tak je to boží. ()

sharky

Kdykoli zatoužím po pravém filmovém orgasmu, sáhnu po finále tohoto filmu - trojsouboj očí eastwooda, wallacha a van cleefa podkreslený nepřekonatelnou hudbou mistra morriconeho je jasných 5 šerifských hvězd pro Leoneho, i kdyby tam předcházejících 160 minut nebylo. Ale ony tam ty minuty jsou a skvělé! přes tuhle obrovskou délku (původní verze měla dokonce 4 hodiny) a pomalejší rozjezd tenhle western dokonale šplape, nenudí a je velmi zábavný (scéna s oprášním uniformy a eastwoodovou hláškou: "A bůh taky nesnáší idioty!" mě vždy znovu dostane). Po herecké stránce je to jednoznačná one-man show eli wallacha, ktery furt něco mele (a většinou je to i vtipné) a kterému zdatně sekunduje eastwood, který ho vždy v nejlepším uzemní. van cleef je charizmatický padouch, jak má být, jen možná škoda, že nedostal větší prostor. No, co dodat na konec hodnocení podle mě nejlepšího westernu všech dob...V mym světě, příteli, jsou dva druhy lidí: Ty s nabitejma bouchačkama a ty co choděj do kina všechny rušit srkáním koly a chroupáním popcornu. Já jsem ten první. Takže bacha;) ()

anais

Oproti předchozím dvěma dílum trilogie přibyl neuvěřitelný Eli Wallach a monumentálnější měřítko, které začlenilo "malý" příbeh o hledání pokladu do velkolepého kontextu války Severu proti Jihu. Leone natočil obdobný příběh jako před tím, ale dodal mu větší komplexnost. Jelikož mi tento film docela dlouho ostudně chyběl mezi shlédnutými filmy, při sledování už jsem věděl o jaký klenot se právě připravuji. Není totiž úžasnější pocit než vidět poprvé závěrečnou scénu Eliho Wallacha běhajícího po hřbitově za doprovodu Morriconeho hudby - je to dojemné, jednoduché, dechberoucí. ()

honajz

Vlastně jediné, co mi na filmu vadilo, byl dokonale vybělený chrup všech zúčastněných. Což působí hodně kontrastně zvláště u Tuca, který má ruce, nehty špinavé, jak se ostatně u něho dá čekat. Ale jinak majstrštyk. Ten film má mnoho úrovní a o každé se dá dlouho přemýšlet i diskutovat. Je to jednoznačně především protiválečný film, poukazuje se tu na nesmyslné obětování životů nejenom při válce v hodně záběrech. Postavy jsou uvěřitelné a na klasický western značně nejednoznačné. Prostředí je vykresleno zcela dokonale včetně té dokonalé davové scény při válečném, souboji děl a těl na tělo u oné válečné scény u mostu. Příběh se navíc neustále někam přelévá, nic není jasné, po krátkodobém vítězství přichází ledová sprcha nebo další zvrat v ději. Občas náhodný, jako to dělo, které zachránilo Blonďáka z oprátky v hotelu (ale i v životě na takové náhody přichází), často ale daný interakcemi postav. A moc se mi líbily detaily, drobné vtípky (scéna s nacházením doutníků v ohništích, to je dokonalý nápad; "když máš střílet, tak střílej, a nekecej") a závěrečná scéna má velký přesah - je důležitější život, nebo prachy? ()

Ivoshek

Tenhle western je trochu jiný, než Tenkrát na západě. Je v něm o něco víc humoru. Jinak ale kvalitní věci jsou fuirt stejný - v podstatě nikdo z hrdinů (a to ani "hodný") není hodný, skvělá kamera, hudba, atmosféra.... Výborný přestřelky.... Paráda. ... ... ... ... ... ... "The world consists of two kind of people: those who can shoot, and those who dig. So dig." ()

jonyyy

Po hudební stránce dokonalé, zpracované do nejmenších detailů, kamera se mi moc libila, lepšího hodného westernového drsňáka než je Clint si nedokážu představít, závěrečná "přestřelka" je naprosto strhující. 90% ()

eraserhead666

Tohle opravdu není můj šálek filmového žánru. Výprava je sice fajn a velmi bohatá a i to pomalejší tempo by se dalo zvládnout, ale celé je to hrozně dlouhé, některé scény natahované až za snesitelnou úroveň (několikrát jsem to už prostě nevydržel a zapnul rychloposuv) a ano, periodicky nudné. Myslím, že takovou až hodinu střihu by to v klidu sneslo. ()

Othello

Naprostý filmový etalon. A pravděpodobně jedno z děl, co měly v rané fázi mého filmového vývoje na mě největší vliv. Vzpomínám si, jak jsem se tehdy u rodičů na chatě nechal na malé televizi hypnotizovat těmi předlouhými obrazy, minimalistickými dialogy, tou stylistickou manýrou. Prakticky do nynějška jsem nevěděl moc, o čem která scéna je a vůbec to nevadilo. I pár minut po shlédnutí působí ten film trochu jako sen. Leone nepřepisoval jenom westernové kánony, ale vyloženě psal obecně žánrové formální zákony, ze kterých se vychází doteď. A to nejen ve filmu, ale i komiksu či videohrách. Ta práce s atributy postav (Eastwoodův ležérní postoj ve srovnání s Wallachovým neurotickým připobíháním, Tucova signature custom gun), čistě povrchní budování ikonických záběrů (pistolníci pomalu mizící v prachu po výbuchu), naturalistický cynismus ("Sorry Shorty.") či například zdánlivě zbytečná bitevní sekvence, která ve svém perfekcionismu při práci se statisty a scénou věrně připomíná válečné ilustrace o Americké občanské válce. Manýristická kinematografie povrchu na tom nejlepším příkladu. Puntičkářství Coppoly, trpělivost Tarkovského, příběh z rodokapsu. Plus některé čistě videoklipové pasáže, z nichž naprosto pochopitelně vede tohle. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)