Je rok 1956, pět let před postavením Berlínské zdi. Dva středoškolští studenti, Theo Lemke a Kurt Wächter, se vracejí z návštěvy západoberlínské zóny do Stalinstadtu (dnešní Eisenhüttenstadt). V Berlíně byli v kině a v týdeníku viděli záběry z povstání v Maďarsku. Dochází jim, že východoněmecká média u této události informují úplně jinak. Tajně poslouchají RIAS, rozhlasovou stanici vysílající ze západoněmeckého sektoru Berlína, a když se dozvědí o úmrtí známého fotbalisty Ference Puskáse a o tom, že v Evropském parlamentu drželi minutu ticha, navrhne Kurt ve třídě symbolickou minutu ticha za oběti povstání. Učitel dějepisu se nejprve domnívá, že se domluvili proti němu, ale Erik, jediný ze třídy, který byl proti, mu řekne, že šlo o protest. Učitel nahlásí incident řediteli. Celá třída se semkne, sejde se u Edgara, strýce jednoho z nich, a poslouchají RIAS. Theo navrhne, aby se všichni vymluvili, že chtěli uctít jenom památku Puskáse… (TV Nova)

Autenticita

Chtěla jsem si oživit němčinu u nějakého novějšího filmu, a měla šťastnou ruku. Zezačátku mi přišly scény poněkud účelové a nepříliš reálné v podmínkách roku 1956, ale později to pro mě získalo na věrohodnosti a mělo to i emoční sílu; jsou tam místa pro mě hezká, silná (zejména rodinné scény) i dojemná. Po žádné stránce mě to nezklamalo, lepší 4 zaokrouhluji nahoru a mám důvod podívat se znovu. ()

Rockerman

Milí mladí přátelé na tomto fóru, vy kteří jste nezažili režim před rokem 1989, dívejte se prosím na tento film velmi pozorně! Sledujte, jak nám komunisté chtěli zajistit šťastnou budoucnost a jaké metody k dosažení těchto "světlých zítřků" používali. Východní Němci měli smůlu, protože přešli od jedné totality ke druhé, které nebyla o nic lepší. Jedinečný film, který by měli vidět hlavně ti, kterým se po minulém režimu pořád stýská. Scéna, kdy studenti vyjadřují solidaritu se svými spolužáky vyvolává husí kůži a mrazení. Velká síla a jasná pětka! ()

BOURQUE

Nehovorím, že to, čo film zobrazuje, by bolo niečo nového (čisto z filmového hľadiska). Ale to už áno, že film ako celok (scenár, réžia, herci) dopadlo lepšie, ako som to na začiatku čakal. Neviem však nevyčítať opatrnosť pána Kraumera. Pri niektorých scénach by mohol byť razantnejší a odvážnejší. To isté sa dá povedať aj o emóciách jednotlivých mladých hercov. Ten post-záver mi príde urýchlene ukončené, tu vidím možnosti na zlepšenie. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

tranquill

"Člověk musí na něco věřit, jinak by to nešlo. Na socialismus nebo kapitalismus nebo na království, to je jedno. Důležité je, že se člověk jednomu systému podřídí..." Silný příběh a výborně i natočený. Je třeba na tyhle skutečnosti nezapomenout. "Věříš, že Marie počala dítě jako panna? .. Ano.. A co tvá víra v dělnickou třídu?" ()

pafka

Zivot a komousi pisou skutecny pribehy, kterym se da verit, pokud jste narozeni pred rokem 1975. Tem mladsim se to zda jako sci-fi. Bohuzel, takhle to presne bylo a rude svine byly pevne v kramflecich a tohle delali i se studentskou mladezi. Vim to, za nas se nesmel taky nikdo ozvat. My v sobe meli tak zazrany strach a poslusnost, ze tohle nepripadlo v uvahu. Tech predloh, jak to s vami muze dopadnout bylo skutecne mnoho. Film velmi dobre srozumitelny, ktery se odehrava vlastne hlavne v interierech a presto dramatizace funguje skvele a film ma velkou silu. Skvely film. ()

solisoli

Politický skutočný príbeh. Politika vždy niečím smrdí, či je to ľavicová, alebo pravicová. Každá strana si prisvojuje a prifarbuje svoje historické právo podľa svojho scenára. Neviem či v NDR to bolo iné ako v ČSSR, ale komunisti mali oveľa väčšie problémy, ako riešiť nič neznamenajúcich študentíkov. Pozrieť sa treba na to, ako dopadli tí komunisti, ktorí sa snažili otočiť západ na socializmus. Príbeh bol pútavý, ale priehľadný a nekonverčný v reálnom svete doby, kedy sa odohral. ()

rigby

Pěkně natočené drama o jedné minirevoluci ve školní třídě. Proti americkým teenagerským romatickým komediím je tenhle německý film trochu jiné kafe. Sleduje návazné události, které se touto akcí rozehrají, hlavně soukromá dramata dospívajících studentů a dozvuky minulosti do jejich současných životů. Ovšem síla společného názoru je na plátně opravdu úchvatná a rozpoutává v divákovi silné emoce. U všech podobných filmů to funguje, tady také. V tomhle směru velmi povedený film. ()

Saxos

Pár let potom postavili zeď a bylo hotovo. Kdyby nepostavili, tak by se všichni, mimo pár soudruhů, pomalu přesunuli. Závěr: doporučuji. ()

CHYREN

Těžko se někomu vysvětluje podstata tohoto filmu, když existují lidé, pro které principy nemají význam. Nevědí, co slovo princip znamená a nikdy nestáli před podobným dilema. Mohu s čistým svědomím říct jeden fakt: Pokud jste sám v podobné situaci, stanete se svědomím těch, kdo neobstáli. Nevím, jestli je to dobře, nebo špatně. Vím jenom to, že pokud se podívám do zrcadla, neděsí mne to. Naopak. A to i přes to, že i já sám jsem se dopustil některých prohřešků, proti svědomí. Protože asi záleží nejvíc na tom, jak začnete. To, že se na té cestě občas člověk ztratí z nevědomosti a nezkušenosti nevadí. Není to totiž nikdy tak daleko, aby se za sebe musel stydět. Tento film o tom "základu" je. Je dobré ho vidět, je dobré si připomenout, že ačkoliv na obou stranách rozděleného světa byli Nacisté fakticky "nesmrtelní", vždy jde o to, jak se zachová člověk vůči svému svědomí. Mezi Nacisty, komunisty, kapitalisty ... -isty. ()

Filmantomas

Drsná realita života zasazená do školní třídy. Člověk by se i zasmál, kdyby mu nebylo těžko z toho, jak pravdivý to je. Má to blízko ke Kunderově žertu. ()

lineker

Po druhé světové válce se šrouby na území, které spadly pod diktát Sovětského svazu začali zvolna utahovat. A tak jedno pouze mladistvé, sympatické gesto, nabyde v očích nově se tvořících, sovětských, soudružskych vazalů rozměrů kontrarevoluce. Reálně zvládnutý příběh mladých lidí u kterých ještě nebyly pojmy čest a morálka sprosté slovo. ()

Zaks

Silný film o odvahe nemeckých maturantov v časoch po maďarskej revolúcii v roku 1956, podľa skutočnej udalosti. Spočiatku to vyzerá ako mladícka nerozvážnosť, ale príbeh gradoval až do úplného záveru, ktorý veľmi emočne zasiahol snáď každého vnímavejšieho diváka. Autentické prostredie a výkony mladých hercov famózne, myslím, že členovia FDJ svojim hraním zatienili mnohých dospelákov. Zopár kladných bodov zrejme pridajú tí, ktorí si čo-to z čias budovania svetlých zajtrajškov pamätajú a ich spomienky nie sú najlepšie. „Jste nepřátelé státu, protože jste volně smýšleli a pak jste podle těch myšlenek jednali.“ ()