Dungeons & Dragons: Česť zlodejov

• Česko Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (viac)

Potulný spevák a bard Edgin (Chris Pine) sa živí tým, že so svojou zlodejskou partičkou pomáha meniť majiteľov vzácnych artefaktov, jedným ukradnú a druhým  predajú. Je to nebezpečná práca, pri ktorej je neustále jednou nohou vo väzení a šťastena Edginove nepraje navždy. Keď sa mu podarí ukradnúť stratenú relikviu, ktorá sa nikdy nemala dostať do nesprávnych rúk a bol to práve on, kto ju do nich dobrovoľne doručí, spustí to domino efekt, ktorý môže otriasť celým svetom. Edgin je síce podvodník a zlodej, ale stále má v sebe kúsok cti, a tak sa rozhodne napraviť škodu, ktorú napáchal. Keďže však proti nemu stojí armáda nemilosrdných zabijakov, mocných čarodejníkov a zákerný bývalý priateľ Forge Fletcher (Hugh Grant), potrebuje tím, s ktorým by mal aspoň malú šancu obstáť. A keďže film vychádza z legendárnej hry, je jasné, že v jeho posádke nemôže chýbať drsná bojovníčka (Michelle Rodriguez), vznešený rytier (Regé-Jean Page), mág (Justice Smith) ani druidka (Sophia Lillis). (Cinemart SK)

PAVLIS

Že já na ty dětské pohádky lezu… Copak o to, hezky se tu čaruje, hezky se to tu občas mlátí (samozřejmě zapomeňte na krev), hezky to odsýpá, a i nějaké to pomrkávání na fanoušky původní deskové hry se tu najde. Akorát vám nesmí vadit, že hlavní parta je tak moc nad věcí, v pohodě a „vždy“ vtipná, že se o ni vlastně vůbec nemusíte bát a tím pádem ani o vývoj předvídatelného děje. Nějaký klučina při odchodu z kina ale říkal, že to bylo mega dobrý, tak jsem se možná jen dnes nedokázal naladit na své dětské já. PS: Dabing vadil. ()

HEED

Avengers ve světě mágů a draků. Vtip to má, ale jinak mi bylo tak nějak jedno jak to vlastně dopadne. Na mluvící ptáky a další zdivočelou digiverbež  už jsem asi vážně starý. ()

Rayen1

Vtipný v momentech, kdy to vtipný má bejt, akční v momentech, kdy to akční má bejt. Ani jednou jsem necejtil zadnej trapné cringe moment. Hrdinové sympaťáci a chemie mezi nima funguje na výbornou. Prostě jak tu už někdo napsal - Strážci galaxie ve fantasy kabátu, a to já rád. I když nejsem fanda D&D a nikdy jsem neměl možnost si hru zahrát, neviděl jsem žádný seriály ani jiný filmy, tady jsem se náramně bavil. Fun fact na konec: film jsem se ženou viděl na třikrát, ale zkuste na dvou a čtvrt hodinovej film koukat s půlročním prckem... Mission Imposible... 😅 ()

Maara0

Zabavny, dobra akce, humor se dal zkousnout a hlavne asi prvni film, kde me nestvala Michelle Rodriguez. Par odkazu na svet D&D, ktere znam teda hlavne z PC her. (Neverwinter Nights, Icewin Dale a Baldurs Gate) ()

Hatred

Pohodová fantasy, která těží z DnD a principů her na hrdiny, ale natočená tak aby nikoho neurazila, ale nejspíš ani nenadchla. Násilí bez krve a charaktery bez koulí, jediná postava celou partu neutáhne, byť by se sebevíc snažila. Nemůžu ale říct že bych se nudil, některé scény byly vysloveně výborné (třeba hřbitov). ()

ratpile

Ocenil bych více old school fantasy elementů a méně standardních CGI zhůvěřilostí. Oproti poslední vlně DCMarvelu, je to ale pořád velmi střídmá, hezky odvyprávěná, vtipná záležitost. ()

JosefTomas

Hodně fajn a možná dokonce víc, když vám ten svět něco řekne. Mně to bohužel říká hodně velké minimum, takže jsem spíš bral snímek jako letní zábavnou oddechovku, což je fungující. Snaží se to ctít tu krásu questu, někdy to trefně komentuje logičnost daného světa (kouzla mají omezení, vždy 5 otázek pro mrtvoly apod.). Čest zlodějů tak funguje dokonale jako oddechová jednohubka a dokud se hází vtipy, sarkasticky se komentuje logika a přihazují se nápady, funguje to dobře. Když to však sklouzne ke ždímání emocí, trošku se to vleče, stejně jako příběh, který sice postavy furt někam hází, ale je to chvílemi trochu deus ex machina. Naštěstí casting, postavy a některé souboje (krom finálního boss fightu) to vytahují k těm 4 hvězdám, což není málo. ()

DoubleJack

A vlastně ono to nebylo špatný! Ano, scénář a dialogy by potřebovaly poladit (a hodně), děj se žene kupředu jako Simír v nejlepších letech a motivace postav je dosazovaná místy až příliš na sílu, aby si to v tom velkém celku prostě sedlo...ALE...bavilo mě to. Škoda jen, že se nemůžu zbavit dojmu, jako by vše bylo splácané horkou jehlou. Jsem přesvědčen, že kdyby se tomu dala větší péče, mohly se dostat do popředí motivy, které nevyzní jak silně, jak by mohly (a měly). Zkombinovat totiž vážné motivy s odlehčeným tonem filmu je občas velmi nevděčné. V kombnaci s tím, že navíc musel film představit v omezené dvou hodinové stopáži zbrusu nový svět, to pak bylo ještě o kus těžší.  Přesto všechno, jsem dostal pohodovou barevnou fantasy, která se nebere příliš vážně a to je něco, co mi tu už dlouho chybělo. ()

koty2201

Mnohí prítomní na ČSFD hodnotia nový prírastok k značke Dungeons & Dragons veľmi pozitívne. A musím uznať, že ma to solídne zabavilo tiež. Avšak ja až tak veľký fanúšik D&D nie som. Keby to mám povedať narovinu, skoro vôbec sa do tejto pôvodne stolnej hry nevyznám a fantasy stredoveké príbehy tohto typu nie sú mojou šálkou kávy. Nehovorím, že mám problém si ich pozrieť a vychutnať, ale až tak často ich nevyhľadávam. Lenže ak je niečo spracované pútavým a atraktívnym spôsobom, tak si danú vec viem užiť a zabaviť sa naplno. A to sa podarilo aj tomuto filmu. Dokonca mám v pláne si zahrať aktuálny videoherný hit roka 2023, Baldur's Gate 3 (nehovoriac o tom, že Baldurova brána sa spomína tuším 2x aj v Cti zlodejov). Z dôvodu, že sa v D&D svete a jeho pravidlách takmer vôbec neorientujem, neviem posúdiť do akej miery je verné spracovanie tohto sveta v tomto prípade. Vzdávam však poklonu tvorcom za to, že tento komplikovaný fiktívny fantasy epos dokázali celkom jednoducho priblížiť aj neznalcom ako som ja. Síce asi do polovice filmu stále prúdi nekončiace množstvo informácii o politických pomeroch, postavách, bájnych miestach a monštrách žijúcich na celom území a raz za čas som sa v tom trochu strácal, ale nakoniec som sa do toho dostal. Aj keď nie na 100%. Napriek tomu, príbeh ako taký je sám o sebe veľmi jednoduchý a klišoidný. Hlavný hrdina Edgin (Chris Pine) príde kvôli vlastnej neuváženosti o ženu, pretože jednej frakcii na jednej z jeho žoldnierskych výprav ukradne zlato a pomstia sa mu. A tak je na svoju dcéru Kiru (Chloe Coleman) sám, ale osud ho spojí s jednou (barbarkou?) Holgou (Michelle Rodriguez) a vychovávajú Kiru spolu. Časom však zo zúfalstva začnú kradnúť a takto sa spoznajú s čarodejníkom Simonom (Justice Smith) a budúcim ich zradcom Forgeom (Hugh Grant). Keď majú všetkého dostatok, tak Edgin zatúži využiť šancu červenej čarodejnice Sofiny (Daisy Head) ukradnúť okrem bohatstva aj mocnú tabuľku, ktorá oživuje mŕtvych a chce tak oživiť jeho ženu, matku Kiry. Forge ich však zradí a stane sa podvodom kráľom a Sofina jeho radkyňou. Začne sa starať o Kiru a čmajzol aj mocnú tabuľku. Jeho plánom je podvodom rozprávkovo zbohatnúť a ujsť. S tým že Sofina premení ľudí na hrade a v jeho okolí na svojich podriadených a bude im vládnuť.  A tak sa Edgin s Holgou musia dostať z väzenia, spojiť sa so Simonom a presvedčiť druidku Doric (Sophia Lillis), aby sa k nim na túto výpravu pripojila. Logicky sa všetko skončí happyendom, ale nechcem tu ten príbeh opisovať do podrobna. Na to si už pozrite samotný film.  Každopádne aj keď je to také klišé, tak postavy sú veľmi dobre napísané a aj príbeh samotný. Jediné čo mi vadilo je, že nie každý má nejak bohatú backstory a neviete si k nim kvôli tomu nejak vytvoriť vzťah. A občas sa scenár zadrhne na nelogických alebo divných dejových rozhodnutiach scenáristov. To je však len taká drobnosť. Česť zlodejov má veľmi sympatické obsadenie (ako ho už spomínam) a herecky ma najviac potešil Chris Pine, Justice Smith a Hugh Grant. Chris bol veľmi charizmatický zlodej, Justice zábavný čarodejník a Hugh sympatický záporák. Emočne nejak na mňa film nezapôsobil a očividne ani nemal, lebo tam nebolo nič extra dojímavé. Na druhej strane na mňa veľmi dobre funguje aj kvalitný humor a vtedy som ochotný filmu aj kde-čo odpustiť. Ten bol skvelý a nečakal som, že bude takéto stredoveké fantasy až tak komické. Občas mi to prišlo ako keby parodujú samých seba alebo všeobecne pravidlá hry D&D. Takže sa mi trafili do vkusu. Je škoda, že pokračovanie kvôli finančnému neúspechu nebude. Aj keď z hľadiska príbehu nie je nutné. Po technickej stránke sa tiež nemôžem veľmi sťažovať. Vizuálne efekty nie sú až tak pekné, ale nie je to ani tragédia vzhľadom na rozpočet. Len takéto fantasy sa bez neho nezaobíde. Zaujímavé je, že hra sa volá Dungeons & Dragons, ale dungeon tam bol viac-menej len jeden a draci dvaja. Nevadí. Natočené to je tiež celkom sympaticky, čo sa týka práce s kamerou. Prostredie a zasadenie deja je krásne spracované a skoro som mal pocit ako keby sa pozerám na low-budget Pána prsteňov, len škoda že aj značná časť setov bola len CGI a nie reálne kulisy. Kostýmy tiež neboli ničím výnimočným a ani masky. Ale celkovo vizuál spolu pekne ladil a nebolo v ňom nič rušivé. Hudobne sa mi to tiež páčilo a na záver ma mrazilo tak príjemne na chrbte z tej hudby. Takže ak to mám zhrnúť, tak nové D&D je veľmi dobrá fantasy dobrodružná komédia zo známeho sveta, ktorá dokáže zaujať aj neznalcov ako ja. A ponúka síce klišoidný, ale príjemne podaný príbeh so sympatickými hrdinami. Milovníci hry a tohto žánru si prídu na svoje a vrelo odporúčam. () (menej) (viac)

tkey

Bavil jsme se od začátku do konce, zaujme to i úplného neznalce D&D a těm co ví to udělá na srdíčku o kapánek více dobře. Žádný woke sračky, všechno tady prostě fungovalo. ()

curfew77

Nic, kvůli čemu by se musely skládat básně, ale vtipný a přehledný žánrový film s cool hereckým obsazením. Neškodilo by zkrátit stopáž pod dvě hodiny, CGI je dost často přes čáru, ale jinak už dohromady není co vytknout. Scéna na hřbitově - proslavená už trailerem - je opravdu výtečná. Byla by škoda, kdyby si tohle nevydělalo na pokračování, případně kdyby to pokračování stálo za hovno. 65 %. ()

CZRohlik

Neskutečně svěží a zábavný poctivý fantasy, který jsme od dob hobbita v kinech neměli. Je to strašně zábavná akční jízda od začátku až do konce. Neskutečně jsem si užil všechny ty hrátky s kamerou a přechody, který byly doslova pastvou pro oči a do akčního stylu filmu se hodily neskutečně. Příběh je sice a v jádru jednoduchej a i celkem klišé, ale funguje velice dobře. Postavy měli nějakou hloubku, i když ne moc velkou a hlavní vztah mezi Edginem (Chris Pine je neskutečnej sympaťák btw) a jeho dcerou není zrovna nejlíp uchopenej a zasloužil by si i víc péče a prostoru. Osobně bych ocenil i víc prostoru a interakcí s vedlejšíma postavama, hlavně teda s postavou Sophie Lillis, ale toho bychom se mohli třeba dočkat v pokračování, pokud film bude mít finanční úspěch... což osobně doufám, že jo, protože jak už jsem říkal pořádná fantasy série v kinech tu nebyla od hobbita a je to velká škoda. Poslední rýpnutí je do digitálních efektů, který občas pokulhávaly, ale na druhou stranu musím pochválit celkem velký zastoupení těch praktických, což bych osobně už v dnešní době ani nečekal. Rozhodně bych doporučil a ocenil bych, aby jste ho šli podpořit do kin... 8,5/10 ()

Berzeger

Takhle jsem se u filmu naposledy smál, když vyšel druhý Deadpool. Jednoznačná povinnost pro všechny fanoušky DnD, ale královsky bavit se budou i diváci DnD nepolíbení. Highlight celého filmu byl pro mě souboj s drakem. Ti, kteří film již viděli, nepochybně ví, kterého mám na mysli. :) ()

Frca

Příjemné svěží a zábavné fantasy, které jsem tu už dlouho neviděl. Jak tady někteří říkají, je to něco jako fantasy Strážci Galaxie. Banda podivných existencí, která se snaží udělat "dobrou věc" a přitom neskončit s hlavou v oprátce. Nejsem až tak seznámen s DnD mytologií, ale i já jsem jen tak namátkou nějaký ten Easter Egg, co se týká Dračáku poznal a potěšilo mě to. Zkrátka taková fajn blbinka, u které vypnete mozek a užíváte si zábavu. ()

cguio

Zkusím totální mega frázi: Ten film má duši a srdíčko. :D :D :D P.S.: Chodící mozky zatím nejlepší scéna roku. :D ()

prochyn

Velmi slušná fantasy, která navíc zmiňuje mé kdysi oblíbené počítačové hry Neverwinter Nights a Baldurs Gate.  *** Poprvé jsem byl v kině na 4DX a musím říct, že mi to dost zkazilo prožívání filmu. Foukání vzduchu, vodní kapky a šimrání na nohách bylo fajn, ale sedačka se houpala jako loďka v bouři, často nesmyslně. Co k tomu můžu říct? Nasrat! ()

B3R

Dlouho jsem váhal, zda si film zaslouží 4 a nebo pět hvězdiček. Trochu proti srsti mi je mi snaha tam na sílu nacpat všemožné hlášky a prupovídky. Taková krásné a seriózní fantasy to mohlo být.. ALE na druhou stranu, film je velice originální, hravý a poutavý. Grantovi ty záporáci jdou! Ve výsledku jsem dostal všechno co jsem si dlouhé roky přál. Doufám, že D&D nastartuje novou fantasy ságu a že se bude do kina pořád na co těšit. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD