Carnival Row - Season 2

(séria)
Dráma / Krimi / Fantasy / Mysteriózny / Thriller
USA, 2023, 9 h (Minutáž: 48–60 min)

Hudba:

Nathan Barr

Orlando Bloom, Cara Delevingne, Karla Crome, David Gyasi, Simon McBurney, Tamzin Merchant, Caroline Ford, Andrew Gower, Scott Reid (viac)

fabecc1222

Že bych si nějak pamatoval, co se dělo v první řadě, tak to ne. Tady bych ocenil nějaký díl S02E00, ideálě aspoň hodinový, kdy bych si aspoň něco vybavil. Takhle jsem si pamatoval jen to, že je to Bloom a Cara, létají tu víly, ale z příběhu skoro nic. Druhá řada ale oproti první poměrně šlape do pedálů, ústřední dvojka tu nemá mnohdy tolik prostoru a děj se rozprostřel do dvou hlavních linek, kdy druhá se odehrává mimo centrum dění, na území ovládaném komunisty, mluvících ČESKY. Asi i díky tomu, že se opět natáčelo ve větší míře u nás, tentokráte jsou domácí lokace obohaceny i o několik domácích herců, hlavně Marián Mitaš dostává v poslední době víc příležitostí se aspoň mihnout v nějaké větší produkci, tak snad se mu bude dařit i nadále. Carnival Row touto řadou končí, je fajn, že se rozloučilo takovou kvalitou, jakou měla mít už první řada. Obrovská prodleva, nevalná kvalita první řady, to jsou určitě aspekty, které přispěli k tomu, že po druhé řadě definitivně končíme. ()

EvilPhoEniX

Carnival Row se vrací s druhou a zároveň poslední sérii a je to opět povedené brutální Fantasy, které je správně temné a syrové. Fantasy žánr je sám o sobě celkem vzácný a většinou vyjde v pg-13 ratingu, takže v eRkové podobě to celé přidá na otáčkách a to mě na seriálu bavilo nejvíc. Velkou výhodou je opět prostředí natáčené v Praze, herecký cásting ( Orlando Bloom je skvělý, Cara Delevingne mě však už trošku štvala svou nerozhodností), vedlejší postavy taky baví, baví mě ta segregace všech druhů, politikaření a zajímavé úvahy, akce je tu také dost, v každém díle se něco děje, pro střeva se tu nejde daleko a úhlavní monstrum, které se zjeví v 5. díle hravě konkuruje Vetřelcovi ( fakt nádherná a originálně vymyšlená potvora!!). Přišlo mi že rasa faunů a vlkodlaků tu byla lehce upozaděna, hodně se to zaměřuje na víly, lidi a nový druh Sparasů, ale až tak to nevadí. Jsou tu dvě dějové linie. Jedna se odehrává v Row, která je nejzajímavější, ta druhá je v Novém Úsvitu, což spíš připomíná koncentrační tábor, ale nevadila mi. Nejlepší díl je číslo 5, kde došlo na dost zajímavých zvratů a taky představení hlavního záporáka, jehož nástup na scénu byl správně epický. Pak samozřejmě finále, kde došlo na slušný masakr v ulicích Row. Bez bitvy by to zkrátka nešlo !   Za mne spokojenost. Od kostýmů, přes makeup, brutalitu, politikaření a samotnou akci v tomhle je Carnival Row určitě uspokoijvý. 8/10. ()

DwayneJohnson

Oproti jedničce je to celé krapet temnější, nebo drsnější, jak chcete. Ale není to nakonec vůbec na škodu. Dobří i zlí jsou na obou stranách a je jen na nás, komu budeme držet palce. Asi bylo dobře, že si tvůrci dali pár let pauzu, protože to na mě působí dost vyzráleji, včetně hodně povedeného (a asi definitivně uzavřeného) konce. Za mě rozhodně jedno z nejpovedenějších fantasy za hodně dlouhou dobu, kde tahle série malinko překonala tu první. ()

M.i.k.e

Problémem první série bylo to, že přišla s hordou postav a zajímavým fantasy světem u kterého se ovšem příliš nezdržovala s vysvětlováním jeho fungování a tak chvíli trvalo než se divák zorientoval a přišel tomu ma chuť. Dvojka tenhle problém nemá (i když je lepší si první řadu zopakovat než se dlouze rozvzpomínat co se stalo) a od začátku to tak rozjíždí ve velkém hned na několika frontách a z nastoleného tempa nesleví až do konce. Velkým plusem je, že se skoro úplně vypustilo telenovelácké vztahové kroužení a prim hraje akce, politikaření a souboj lidí a “příšer”. Trochu sem se bál aby to nezklouzlo k tomu že lidé budou karikaturní svině a víly naopak ty hodné a utlačované, ale to se nestalo a na obou stranách barikády tak najdeme klaďasy i záporáky. Nad tím vším pak ční nový záporák v podobě sparase, což je celkem zajímavé a působivé monstrum. Docela mě tak mrzí, že se další řady téměř určitě nedočkáme. Hlavní linky se uzavřely a dá se to brát jako plus mínus uspokojivé zakončení, ale potenciál na další sérii je tu i tak…75% ()

vyfuk

Jsem rád, že to konečně vyšlo. Po tolika letech. V jistém slova smyslu to bylo zbytečné a jestli to někdy mělo hype, tak ho to dávno ztratilo. Jsem rád, že je po všem. V dobrém i zlém. ()

iXtr3m3

UPDATE PO DRUHEJ SÉRII: Na násilí sa prtvrdilo s piatou časťou, kedy sa predstavila nová príšera, technicky to stále bolo na úrovni, čo zamrzelo, tak vedomie, že je to nielen druhá ale hlavne posledná séria, tak kvôli tomu človek čakal niečo veľké, čo samozrejme neprišlo. Dostali sme revolúciu, dostali sme intrigy, zmeny strán hlavných postáv, dostali sme uspokojujúci koniec, ktorý všetko uzatvoril a zároveň nechal otvorené dvierka pre prípadné pokračovanie na inej platforme, čo sa samozrejme nestane, ale budiž. Cara Delevingne ma už ale začínala vytáčať, fakt striedala strany, nevedela sa rozhodnúť, ako to tu už niekto písal, jednoducho krava. Rovnako jej BI orientácia, ak sa to tak dá popísať vo svete "víl", tiež bola natlačená nasilu. Škoda seriálu, ešte aspoň jednu radu by si bol zaslúžil. ()

warrenur

Rozhodne akcnejsie a v prezentovanych myslienkach, politikarceni a revolucnych pletichach bohatsie ako prva seria. Potesila nova "priserka". Piata epizoda bola scenaristicky takmer dokonala, co ma ozaj prijemne prekvapilo. Jednalo sa vsak len o svetlu vynimku. Zaver bol na mna az prilis "rozpravkovy" a nebolo mu mozno verit, pokial divak pozorne sledoval zobrazovane pomery. Ak ste videli prvu seriu, rozhodne odporucam siahnut i po druhej. ()

Kopi1

Bavilo mě to o něco více než první série. Velmi dobrá produkce, hlavně kostýmy a make-up jsou zde skvělé, příběh a efekty také dobré. Některé postavy se chovají furt nelogicky (hlavně Black Raven, mě štval už od začátku), ale zase velmi dobrá chemie Phila a seržanta, která tu má poměrně dost prostoru. Tourmaline zde také dostala více času a má jednu z hlavních linek a její postava je velmi charismatická. Naopak s Vignette to šlo nahoru dolů neustále a závěrečná revoluce nebyla moc dobře promyšlená. Škoda, že CR touto sérií končí, za mě by se hodilo to skončit ještě jednou sérií nebo zde udělat o pár dílů více, protože některé věci na konci byly trochu uspěchané. Celkově solidní série, první mě tolik nenadchla, ale tohle bylo dobré pokračování. ()

Daiker

Nevím proč, ale druhá série mě vůbec nebavila..... Nezajímavé, nudné a divný koncept... Ukončil jsem sledování někdy ve 4. díle.... Jen samá politika, práva různých skupin, boj o moc atd. Ani jako fantasy už to moc nefunguje..... ()

sahi

Druhá série naprosto otřesná. Tvůrci jdou z bláta do louže a zase zpátky do bláta. Zřejmě oznámení, že jde o poslední sérii je donutilo zajímavě se rozvíjející příběhové linky zkrouhnout. Sami pak nevěděli, jestli chtějí mít ze série detektivku, jako v případě prvního dílu. Či se snad vydat cestou jakési politicko-sociální výpravy do hlubin lidské/vílí duše. Ve výsledku si tak nezadají s poslední sérií GOT. O hloupých/unáhlených rozhodnutích hlavních postav se tady rozepisovat nebudu. Philo běhá z "uzavřeného" Row do města jako by se nechumelilo. Příběh sledujeme jakoby z rychlíku a motivace postav jsou asi někde v té zapovězené zemi za zrcadlem. Opravdu sem se musel silou vůle nutit, abych seriál dokoukal a to jsme se přitom po první sérii na další příběhy s manželkou celkem těšili. 1/10 asi za Orlanda, i když to jeho koukání do země, nafukování tváří a chození po okolí ve stylu macho návštěvy posilovny, už sem měl taky plný zuby. ()

pity

Pro mě jeden z nejlepších seriálů poslední doby. Druhá serie je pro mě lehce lepší než první a celkově jsem nadšený. Nikdy jsem nečekal že by Orlando byl schopný utáhnout jednu z hlavních postav filmu, natož serialovou postavu. Dozrál nám chlapec. Škoda rozhodnutí Amazonu o ukončení serie, Carnival Row mi bude chybět. ()

jjjerry

O hodně slabší, než první serie. Fantasy se vytratila a hloubka příběhu také. Bohužel tam je více politiky, soudruhů. Vadí mně jak se tam snaží vnutit imigrační politiku, rovnostářství a podobný kraviny ultralevicové Evropské politky. Nemam rád, když mě u filmu, seriálu někdo poučuje a už vůbec ne sluníčkářskou europolitikou. ()

DeJiF

Na návrat do magické Prahy jsem se velice těšil a doufal, že tvůrci učiní Carnival Row důstojné zakončení. Inu povedlo se? To už je poněkud sporné. Tak do tří čtvrtin seriálu jsem byl neskutečně nadšen, vypadalo to, že si děj zanechal i jisté prvky detektivky a zároveň rozšiřoval world building a různé politické záležitosti (mimo jiné jedna z kultur částečně převzala nějaká česká slovíčka, což též velmi potěšilo). Co se postav týče, musel jsem se smířit s proměnlivým a naprosto hloupým charakterem paní Viněty Kamenomechové, která neustále lítala mezi Philem, Black Raven a její bývalou paní Vílovou, která se neplánovaně vydala na dráhu čarodějnice. Ano u Vinět jsem lomil rukama skoro pořád, což jak se zdá byl očividný záměr autorů, bohužel zápletka okolo paní Vílové (nepamatuju se na jméno) byla taková ledabylá a sloužila spíš k tomu, aby se hýbal příběh, než že by to nějak rozšiřovalo world building. A vůbec se budování zajímavé mytologie a světa zastavilo u politických taškařin, které až na samotný závěr byly docela dobře navrženy a nestala se z toho jednostranná pitomost, kde prostě víte, kdo je myšlen jako záporák a kdo absolutní dobrák a v průběhu všechny frakce i jednotlivé charaktery nadělaly hromadu chyb což pomáhá dotvářet realističnost celé chaotické situace v Carnival Row. Bohužel samotný závěr šel kvalitou poněkud dolů. Celá detektivka nebyla zdaleka tak napínavá a propracovaná a ve finále i ta politická zápletka vyvrcholí jedním Philovým proslovem o tom, že nový kancléř musí být někdo s rohy nebo křídly, což je prostě levná zpráva na styl hollywoodu, co do fimu obsazuje herce ne dle schopností ale dle barvy pleti a orientace. O svatbě paní Kamenomechové a Vílové ani nemluvím, protože jsem zkrátka nemohl nic, než litovat Phila, že narazil na tak tupou ženštinu, co s ním vymetala jako s koštětem. Kdybych to vzal kolem a kolem Philo je vlastně zdaleka nejsilnější stránka celé druhé série, vzhledem k tomu, že to je absolutní gigachad, co se jako jediná rozumná postava snažil uklidnit situaci mezi všemi stranami konfliktu a tudíž jsem se s jeho postavou mohl snadno ztotožnit. Mimo jiné výkony Orlanda Blooma opět dosáhly nevídané kvality a jen tak nezapomenu například na scénu ve vězení, kde Philo zápasí se svým alter egem, což mimo jiné prohlubovalo Philův rozpolcený charakter, kdy vyrůstal mezi lidmi, ale vlastně by měl stát na straně ostatních magických stvoření. Postavu Phila tvůrci zkrátka zvládli na jedničku. Druhá a poslední série Carnival Row je bohužel po stránce propracovanosti zápletky o dost prostší, nikterak nerozšiřuje world building a fláká se v závěru. Zato umí parádně pracovat s postavami a uvěřitelností zápletky, čímž si ode mě odnáší verdikt tří hvězd z pěti. ()

Tom10000

2. (a prozatím poslední) série Carnival Row nám přináší úplně jiný pohled na seriál než dosud. Mám - li být zpočátku kritický, velmi se zde projevuje vedlejší a dle mého upřímného názoru zcela nevhodný jev nové éry seriálové a obecně filmařské tvorby, kdy museli tvůrci bůhvíproč pozměnit charakter postavy Vignette, mé nejoblíbenější, aby vyhovovala novým nárokům feminismu a "antiheretosexuality". Stálo nám vůbec za to sledovat celou první sérii, jak se spolu Philo a ona setkají a bojují o návrat ke starým emocím dávno ztraceným pod nátlakem času, k lásce vůči sobě, jež vyprchala (pro Vignette) poté, co zjistí, že je Philo živ a zdráv a jen jí lhal, aby se spolu setkali a znovu milovali i přes nebezpečí smrti a dalšího vzájemného odcizení? V druhé sérii náhle ve vílí dívce ostře zažehne láska k Turmalin, k dívce, jež o ní vlastně už ani nestála a dávala jí prostor pro Phila. Bývalý inspektor, z nějž se nyní stala stvůra na černém seznamu Bergu, nyní musel nejen smutně pozorovat, jak se jeho láska přidává k nebezpečné vílí organizaci Černý Havran, která s ní manipulovala, aby někoho jako Phila nenáviděla, ale taktéž zjišťoval,, že opět miluje Turmalin, což vůbec nečekal (a ani autor tohoto článku, jelikož nedokázal ani omylem vyčíst šílené myšlenky scénáristů). SPOILER: Philo nakonec zůstává sám, zatímco Turmalin a Vignette se vezmou v Tirnanocu na vrcholu Pravčické Brány. Jedinci podporující LGBT (Q+ či co ještě) jásají, zatímco ti, kteří mají sice lesby rádi, avšak přejí si vidět v seriálu trochu smysluplnosti a ne spatřovat šokující změnu Vignettiny povahy, která na lásku k Turmalin v první sezóně pomyslela jako na zcela ztracenou dávnou minulost, nevěří svým očím a okamžitě dávají seriálu (sérii, přesněji) o hvězdu méně. Toť kritika. Jinak musí tvůrce črecenze pochválit Simona McBurneyho, jemuž se zcela excelentně (a takový výkon se vídá jen ojediněle) podařilo zahrát Milwortyho, moji třetí nejoblíbenější postavu celého seriálu. Perfektně zhodnotil politiku jako trochu profesionálnější divadelní scénu a hned v ní zabodoval. Philo sám o sobě hrál též velmi dobře, Turmain jako jedinec trochu kulhala, Vignette se v druhé sérii propadla o mnoho stupňů níž a upřímně, ani jsem jí už tak moc nefandil. Kancléř a jeho velká "fanynka/odpůrkyně" zemřeli zcela správně, jejich role pro autora článku postrádala smysl. Imogen a Agreus představovali dobrou výplň pro tu část děje, kdy jsme museli sledoval s lehkým utrpením fňukání Vignette. Inu, ne vždy se zadaří, ale občas také ano. Prostor, kde se seriál natáčel (v naší zemi plus digitální efekty), hlavně prostředí zámku, kde Milworthy konal svoji práci ve vládě, se mi moc líbily, stejně tak Carnival Row. 80 procent, snad se nejedná o poslední sérii, to by mne moc mrzelo. Doporučuji zhlédnout! ()