Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Nejsem_Fila

Já vím, je to celosvětově kultovní. A chápu proč. Nicméně mně se tento film opravdu nelíbí a asi ani nikdy nebude. Vyjma Jacka Nicholsona, který je perfektní, nevidím jediného sympatického herce. Nelíbí se mi ani to, jakým způsobem je vizualizovaná komunikace s Tonym a celkově až na pár scén mi připadne, že film nefunguje. Ale tohle vnímám jako celkový nedostatek filmových zpracování knih Stephena Kinga, které jsou (alespoň pro mě) a vnitřních pochodech hlavních hrdinů. Ale tu jednu hvězdu si to za mě zaslouží za zmiňovaného Nicholsona a ony ikonické scény, kdy Danny jede na tříkolce a "here's Johnny". ()

nerw01110

Co o tomto díle říci. Knihu jsem nečetl a film jako takový mi moc smysl nedával. Vlastně jsem si užival skvělou kameru, krásné prostory hotelu a tu artovou složku. Jack Nicholson hrál výborně to se však nedá říci o Shelley Duvall. Celkově mě tato postava iritovala po celou dobu filmu. Některé momenty jsem vůbec nechápal a tak během recenze jsem na fandom wiki si musel dohledat informace a i tak mi to nedává smysl. Ŕekl bych, že velký problém je v předloze než v samotném režisérovi. Po Mechanickém Pomeranči je tento snímek pro mne spíše zklamáním. ()

LUIGISde

Ak by som mal častejšie zimomriavky pri sledovaní nejakeho filmu ako som mal pri Kubrikovom shining musel by som ich mať nepretrižite. Fantastický pôžitok z atmosféry filmu, vybičovaný napätím, fascinovaný dokonalou hudbou. Nicholson je iba čerešnička na už dokonalej torte. Fantastické zábery, uvodná scéna z vrtulníka, a fakt že v celom filme sú tak 3-4 sceny ktore su spojené s krvou alebo násilím, darmo, to napätie z celeho filmu je fantastické a tak realistické aj po 43 rokoch, klobúk dole pán Kubrick Nič viac netreba pisať 90% it is. ()

MickV21

Stanley Kubrick natočil psychologický horor, který je stále to nejlepší co na poli tohoto žánru existuje. Naprosto dechberoucí stísněná atmosféra odlehlého letního hotelu. Film plný výjevů a neklidu doprovázený děsivým hudebním podkresem. To vše podpořeno naprosto úchvatnou kamerou (třeba jízda Dannyho na tříkolce chodbami hotelu). Herecké výkony jsou bez výraznějších poklesů. Jack Nicholson zde ukazuje svůj talent hrát blázna v té nejčistší podobě. Jediné co bych snímku vytkl je možná příliš rychlé tlačení na pilu, takže snímek by mohl být klidně o dalších 40 minut delší. 9/10 ()

the.gargoyle

Není třeba komentovat. Mrazivá atmosféra hotelu Overlook, který nepřehlédnete a děsivé, nechutné scénky viz medvěd či krásná mladá dívka ve mě asi dlouho zůstanou a ač byl King s tímto dílem nespokojený, tak já byl spokojený velmi, je mi jedno zda v předloze je tlustá blonďatá Wendy či ve filmu černovlasá a hubená, vždyť podstatný je filmový zážitek a příběh. ()

Enon

Horory se v dnešní době čím dál tím více spoléhají na prosté lekačky a hloupý děj a je to hrozná škoda. Pokud totiž máte šikovného režiséra, co má svou vizi, plnou hlavu nápadů a píli, tak vám dokáže vytvořit opravdu děsivý film na který jenom tak nezapomenete. A právě taková situace nastala v osmdesátém roku minulého století, kdy pan Kubrick vytvořil film, který se zapsal do dějin svou děsivostí, svou tísnivou a tíživou atmosférou a legendárními hereckými výkony. Pokud se alespoň trochu zajímáte o filmy, a hlavně o horory, tak tohle musíte vidět, je to čistý klenot, a i když je to už pár dekád staré dílo, tak si myslím, že ho do dnešních dní stále nic nepřekonalo. Ta celková atmosféra opuštěného hotelu je neskutečná a Kubrick se v každé scéně snaží, aby ji vykreslil, co nejvíce děsivě, dosahuje toho naprosto brilantním umístěním kamery a táhlými hloubavými záběry. Díky těmto záběrům se hned cítíte nejistě, a ne ve své kůži a máte pocit, že má každou chvíli něco přijít. Občas je to ještě doplněno dunivou hudbou, která už představuje jen pomyslnou třešničku na dortu. Díky prvotním záběrům si během pár minut vytvoříte tak nějak přehled o tom, jaké místnosti se v domě nacházejí a kde se naše postavy nejčastěji pohybují, jenomže i přes to že znáte ty místnosti, tak vás o to Kubrick připraví tím, že vás obere o celkový rozhled ve scéně. To vede, k již zmíněné nejistotě a pocitu nebezpečí. Jakmile dojde na scény, kde se objevuje Jack Nicholson, tak je to pastva pro oči, nemyslím to tím způsobem, že by byl nějakým způsobem pohledný, ale tím, jaký Pan herec to je. Jeho přerod z postavy milujícího manžela a otce v totálního šílence s násilnými sklony byl tak moc znepokojivý, že jsem měl z toho pocit úzkosti ještě pár hodin po dokoukání. Postava matky, která se mermomocí snaží ochránit jak sebe, tak hlavně své dítě před otcem, si během sledování u vás vybuduje velké sympatie a budete jí fandit až do velkého finále v bludišti. To bych označil za jednu z nejnapínavějších honiček v hororech ever, protože v tom bludišti logicky ztrácíte pojem o tom, kde se postavy nachází, a to vás udržuje v napětí, zároveň je zde položen do kontrastu ozbrojený psychopat a bezbranný syn, což vás nutí fandit bezbranné oběti a tím pádem to udržuje vaši pozornost a přejete jí aby to přežila. Zatímco v jiných hororech jsou honičky jen a pouze pro efekt a neobsahují žádné napětí nebo pocit toho, že je něco v sázce, Osvícení tenhle případ není. Ten film je prostě jen a jen umění, po všech směrech. Je to perfektně odvyprávěné, zahrané, natočené i exaktně zhotovené. 92% ()

poppy75

v tomto filme nebolo nic uveritelne normalne, spate s beznym zivotom  / obvykle ten kontrast medzi obycajnym svetom a tym temnym, nadprirodzenym. este viac zvysuje napatie/-co je dost zaujimave a vzbudzuje otazky...uz samotna rodina bola podozriva, navyse spolu ani nehovorili ani sa nespravali k sebe ako rodina...otec-od pohladu posuk a nasilnik...s nim by som nechcela byt ani vo velkomeste sama ani 2 minuty...a ze bol ucitel bolo z jeho spravania jasne kazdemu :-D ...matka-evidentne rozumovo poslabsia, vecne sa skeriaca-este aj ked rozprava ako manzel vyklbil ich synovi rameno / haha, vsak vtipne, nie? /...syn-stelesneny demon-divna postava bez krku, rozprava skrz svoj prst sialene veci /ved naco psychiater nie? blbuckej mamicke to pride ok/, do toho divne chrci-prisaham-on bol z filmu asi najdesivejsi, to decko by som o svojej blizkosti nechcela...este aj jeho postava, ktora sa prehana na tom slapacom auticku po prazdnych chodbach ,vzbudila vacsiu uzkost a strach nez ocko ohanajuci sa sekerou...o smiesnej scene ked sa akoze krv vali do miestnosti ani nehovorim...preco vlastne v tom hoteli zlo vstupovalo iba do chlapov? kto boli ti zamestnanci? ak boli duchovia, ako to,ze ich videli aj ini ludia? /teraz ked premyslam,tak ako realni ludia mi prisli len trubka matka a chlapik z ustredne/... sklamanie-ikonicke dvojcata-sestry boli na obraze asi minutu !!!...nepochopitelne-kuchar mal vidiny, spravy od toho decka, ze sa  v hoteli deje nieco strasne-ale pan hrdina tam isiel sam ! sam! a neozbrojeny ! trufaly a naivny dedko....a kurna-ake shining? ...a nechapem,preco bol jack torrace aj na tej foto z 1921-bol aj on duch?...vrazdil uz predtym? preto ho to tahalo "domov"?......niekedy premyslam, ci jack nicholson nevrazdil aj v realnom zivote-on prilis dobre hra sialencov....a crty jeho tvare su ako z ineho / temneho/ sveta...ze aj jeho postava sa vola jack je o to strasidelnejsie...a co bolo s tou izbou 237 ?....tolko otazok...najvacsim plusom,okrem netvora nicholsona,  bola atmosfera- znepokojiva, normalne hmatalelny strach z krvaveho besnenia. ktore neprichadzalo-a preto vytvorilo este vacsiu uzkost...napriek tomu, ze ten film vlastne nemal logiku a bol to len taky mis-mas hrozivych scen-tak klobuk dolu,ze z neho vzislo tolko kultovych zaberov...a to tam bol zavrazdeny len jeden jediny clovek ! ...a druha hviezda za redrum-kedze v kazdom zahadnom pribehu je jedna tajomna izba s cervenymi, vzdy cervenymi dverami-tak teraz to nadobuda na presnejsich konturach- ze red room je nieco diabolske-jednoducho: redruM /to nebude nahoda/.... ()

L.E.O

Nejsem fanoušek Stanleyho Kubrika, ale tohle se povedlo. Nejsem z filmu odpálen jako ostatní, ale nemůžu mu upřít kvality které má, např ta kamera, která je dost speciálně klaustrofobická i na dnešní dobu, všichni herci odvádějí vynikající práci (pokud nepočítám, kdy Kubrik až moc unavoval herce a to hlavně Shelley Duvall) a to hlavně Jack Nicholson který zde odvádí oscarový výkon a i děcký herec Danny Lloyd nezaostává. Atmosféra a samotné napětí jsou tu mrazivé. Film se sice výrazně odchýlil co se knížky týče a to Kinga pochopitelně naštvalo, ale má to své důvody, který si doufám všichni uvědomujeme. Mým asi nejhlavnějším problémem bude tempo, který je tu pomalý a jasně díky tomu ta atmosféra je tu více tísnivá a budují se k tomu nějaké momenty, ale v některých částech to unudí. Přesto je to stále vynikající horor a adaptace Stephena Kinga, kterou můžu jen doporučit. 10/10 ()

Lukango

Film, který se dokázal dotknout stropu děsivosti. Osvícení patří mezi jeden z nejlepších hororů kinematografie, drží si dvojí děsivost i v dnešní době, kde by si svého konkurenta hledal těžko. Za vše především vděčí díky Kubrickově ruce, jenž dokáže filmovou atmosféru přenést na diváka. Film nikam nespěchá a každou vteřinu ještě dvakrát obrátí, aby se ze scény vymačkal úplný maximum. Kubricka, společně s Villeneuvem považuji za krále filmové atmosféry a tady si tuto jeho výhodu opět obhájil a připravil tak horor, který nemá možná lekačky, ale atmosféru, která se pomaličku vrývá divákovi pod kůži, a film tak může být deprimující, děsivý a dokáže diváka silně rozrušit. Divák v průběhu filmu nedokáže nic předvídat, film ho tak nechává v nejistotě a nervozitě. Právě ta nevypočitatelnost filmu drží diváka v pozornosti, protože když si myslíte, že se film bude vyvíjet jednou cestou, tak udělá odbočku a jedeme jinudy. I když film beru za hororové mistrovské dílo, tak se nedokážu ubránit kritice. Příběh ačkoliv má vysoké kvality, tak je nedoslovný a vše, co načne, tak už nedokončí. Jen kolem málokterého filmu se točí tolik otázek a nejasností, než kolem tohoto. Divák bere jednotlivé abnormální věci jako nutnost k tomu, aby děj fungoval, ale pokud se zamyslí a zeptá se ,,proč?“, tak mu film už neodpoví a nechá ho, aby si vše domyslel. Proto si mnoho scén každý odůvodní jinak. A právě to je ten hlavní problém, který s filmem mám. Člověk je hádá, co to znamená, jak se to stalo, proč se to stalo a film tak nepřichází s žádnou jasnou odpovědí, tudíž má mezery, které zabraňují k pochopení filmu. A upřímně, koho zamotal poslední záběr na fotku z roku 1921, kde můžeme vidět Jacka jako ředitele hotelu, navzdory tomu, že se film odehrává padesát let poté a Jack je v hotelu jen jako správce.  Vím, sám Kubrick tohle vysvětloval, a upřímně se mi jeho vysvětlení ani moc nelíbilo. Ale nemělo by to být právě na filmu, aby nám to pověděl, nebo alespoň, aby nás k odpovědi nasměřoval. Protože takto se v průběhu filmu otevře mnoho dílčích otázek a vše se zakončí jednou velkou. Tohle je jediný problém, který s filmem mám - chybí odpovědi. Přesunu se k postavám, kde každá z nich je výjimečná, jiná a nevíte, co od nich čekat. Opět vás nechávají v nejistotě, ať už malý Danny, z jehož jeho druhého já jde celkem strach, nebo ať to je Jack, který sice už od začátku působí jako šílenec, ale i tak vás neustále jeho psychopatická stránka dokáže překvapit. Z hereckých výkonů tu opět budu jen chválit. Danny Loyd jako Danny Torrance je navzdory jeho věku ve filmu skvělý, jak už jako hodný chlapec či posedlý nevypočitatelný kluk, u kterého člověk neví, na které je straně, tak pokaždé se na Dannyho Loyda lze spolehnout. Shelley Duvall tu sice je dle mého názoru až příliš uřvaná, na druhou stranu to jen podtrhuje to zoufalství a beznaděj postavy. No a samozřejmě Jack Nicholson jako Jack Torrance, jenž v roli nevypočitatelného psychopata funguje na jedničku, a převádí tu svůj nejznámější výkon své kariéry. Jedná se tak o jednu z nejikoničtějších postav, která je v Jackově podobě jednoznačně nezapomenutelná. Teď už k technické stránce. A začneme s hudbou, která už na začátku v úvodních titulkách na sebe silou a důrazem upozorňuje a říká, že jen tak něčím nepostřehnutelným nebude. Hudba se zvukem si tu pomáhají na jedničku. Jednou tu slyšíme údernou a hlubokou hudbu, a pak nic a jen posloucháme, jak se Danny na tříkolce valí skrze chodby děsivého hotelu Overlook. Hudba tu je podstatný pilíř. Jak říkám jednou tu je hluboký důrazný hudební podkres, jindy zase neslyšíme nic, a jindy tu slyšíme depresivní pištivé a vysoké tóny, které samy o sobě dokáží diváka dostat z komfortní nálady. Dále tu je kamera, která, ať už je panoramatická či detailní, tak pokaždé je perfektní. Dlouhé plynulé záběry patří ke Kubrickové tvorbě a zde jsou jasně zapamatovatelné a postřehnutelné. Kamera pokaždé zabírá vše, co divák potřebuje ke kompletnímu obrázku jednotlivých scén. Chvála také náleží střihu, který tu místy působí jakoby nebyl a nijak jednotlivé scény nenarušuje, a snaží se ladit s tempem filmu. To samozřejmě platí i o kameře. Samotné umístění filmu je trefné, každá scéna či kulisa je navrhnuta k dokonalosti, tak aby působili noblesně, zapamatovatelně, ale také depresivně. Už jen ze samotného exteriéru hotelu jde strach. Temná stavba uprostřed hor s temnou minulostí. Dále bludiště, které tu na konci sehraje svoji důležitou roli. Veškerý interiér je prostě perfektní, film je tak na jednu stranu nadpřirozený, ale na tu druhou velmi realistický. Tolik předmětů, kolik si člověk zapamatuje, tolik místností a koutů hotelu, ke kterým si člověk udělá vztah. Vše je navrhnuto pestře a pompézně, ale zároveň prázdně a děsivě. Veškeré tyto detaily tvoří film Osvícení jedinečným. To, co všechny tyto body spojuje a dává filmu tvář, tak je atmosféra, která dokonale souzní s tempem filmu a nechává nás v nezapomenutelném zážitku. Napětí a děsivost se v průběhu filmu pomaličku zvyšuje a zalézává divákovi pod kůži, aby mu navodilo děsivou atmosféru, ve které si až člověk začne kousat nehty. Jak říkám, temná děsivá až paradoxně klaustrofobická atmosféra se pomaličku nafukuje, a drží diváka v nejistotě. Celkově je tak Osvícení hororový masterpiece, ve kterém vidím jediný problém. To je ten, že nabízí jen otázky, na které ve filmu odpovědi nenajdete, tedy ne úplné odpovědi. Je to však také jeho podstata, že nechává diváka s otázníky v očích, bohužel s tím mám problém. Nikomu bych ale nezazlíval za zlé, kdyby mi tvrdil, že právě ta nejistota a nedoslovnost je na tom to poutavé, protože by ten dotyčný měl ze značné míry pravdu. Na druhou stranu je i tak Osvícení horor, který místy nemá protivníka a je tak jedním z nejlepších hororů historie. Známka: 8,5/10 () (menej) (viac)

Boyolomouc

Jako horor to teda moc nefunguje! Jack Nicholsna moc nemusím a tady hrozně přehrává až jsem se musel smát. Klasická scéna s nožem a sekerou je jedinná z celého filmu ktrerá za něco stojí. Ale atmosféra a vizuál hotelu mě překvapil. Jinak nechápu to vysoké hodnocení! ()

LordKafonio

Nechápu jak to může mít tak vysoké hodnocení. Film je o ničem. Neskutečně jsem se nudil, a to hlavně u zdlouhavých scén kamery bez jakéhokoliv dialogu. Film má dvě hodiny a klidně se to dalo dát do čtyřicetipěti minut. Hvězdu dávám za malého Dannyho Lloyda. ()

kavralajka

Skvělá adaptace Kingovi klasiky, jejíž jedinou vadou na kráse je Jack Nicholson. Na knize se mi líbí ten přechod hlavního hrdiny z milujícího otce na vraždícího maniaka. Zde, kvůli hereckému výkonu J. N., vypadá jak magor už od začátku. ()

Cerna_kosile

"All work and no play makes Jack a dull boy." Hotel uprostřed ničeho a v něm nic. Odříznutý od světa a to je vše. Kolik málo stačí člověku k tomu, aby zešílel, navíc když má doma synka, který má v puse žijícího kamaráda Tonyho. Jack Nicholson (pan Herec), dnes už v legendárním snímku, předvádí postupný lidský pokles až na samotné dno. Vyrovnat se s tím však nedokáže. Když vezmeme v potaz Osvícení a Mlčení jehňátek, tak tyhle filmy už z principu nemůžou mit konkurenci.. ()

Bezruk666

Osvícení je mistrovským dílem režiséra Stanleyho Kubricka, který si získal nezaměnitelné místo v kinematografii jako jeden z nejzásadnějších hororových filmů všech dob. Založený na stejnojmenném románu Stephena Kinga, tento film z roku 1980 není pouze obvyklým hororem, ale spíše komplexním a metaforickým dílem, které se zahrnuje do širších témat lidského strachu, izolace a duševního úpadku. Jack Nicholson exceluje ve své roli jako Jack Torrance, spisovatel, který přijímá práci správce v opuštěném hotelu Overlook v horách Colorada. Jeho výkon je bezchybný při postupném ukazování postavy, která propadá šílenství, zatímco se stále více ponořuje do temných tajemství hotelu. Nicholsonova charisma dodává filmu nezapomenutelnou intenzitu a dělá z Torrance postavu, která je zároveň strašidelná a fascinující. Kubrickova režie je úchvatná a nesmírně efektivní v budování napětí a atmosféry. Jeho důmyslné použití kamery, osvětlení a hudby zvýrazňuje pocit izolace a beznaděje, zatímco diváka uvádí do stavu neustálého napětí a nejistoty. Film se nebojí hrát s psychikou diváka a nechává ho spekulovat o skutečné povaze událostí, které se odehrávají na plátně. Stejně jako v mnoha jiných Kubrickových filmech, i zde se otevírají různé interpretace a diskuse. Osvícení není pouhým hororem, ale spíše studií o lidské psychice a temnotě, která leží v srdci každého člověka. Jeho zdánlivě nevinné scény jsou plné symboliky a vrstev, které divákovi nabízejí mnoho prostoru pro hlubší zkoumání. Celkově je Osvícení bezesporu jedním z nejvyznamenávanějších hororových filmů, který se vyznačuje svou brilantní režií, vynikajícími výkony a nekompromisním přístupem k vyprávění příběhu. Je to klasika žánru, která zůstane trvale zařazena mezi vrcholná díla filmové historie a bude neustále fascinovat a děsit nové generace diváků. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu