Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Skleni

Ako prvé musím podškrtnúť fakt, že :Jack nepochopil svoju rolu!. Totiž od začiatku vyzeral ako blázon!:-D Navyše sa celým filmom nesie Kubrikov obrazový štýl, kedy sa dívate na nepodstatné obrazy tak dlho až zaspíte. V tom čo kniha mala ako takú atmosféru, tento film pohorel. 38% ()

mardun

Naprosto dokonalý a šílený Jack Nicholson, jedná se o mistrovské dílo a scéna s rozsekanými dveřmi je totálně velkej kult. Takhle se už dneska netočí. ()

Mr.FreeZer

Miluju Stephana Kinga. A tenhle film dokazuje jeho vytříbený smysl pro hororovou tvorbu. Stanley Kubrick to zvládl se vší bravurou. Vynikající Jack Nicholson a jeho sekundující rodina. Asi jsem se nikde jinde více neviděsil. ()

desolator6

Čo povedať na tento film. Asi len že podľa mňa je to NAJLEPŠí HOROR VŠETKÝCH ČIAS!!! Úplný zabiják, hutná atmosféra, prvotriedne herecké výkony. Ale čo by sme chceli iné keď knihu napísal Stephen King, režíroval Kubrick a hral Nicholson... Tento film si pozriem kedykoľvek! ()

dainio

Po všech stránkách geniální horor. Hudba, kamera, herecké výkony, hustá atmosféra a ještě mnoho víc....to všechno je v Osvícení. Dle mého názoru jeden z nejlepších hororů všech dob. Kubrick - King - Nicholson (když se spojí tyto 3 jména, tak je to opravdu zážitek na celý život). ()

maaan

Drink up, Mr. Torrance. I'm the kind of man who likes to know who's buying their drinks. It's not a matter that concerns you, Mr. Torrance. At least not at this point. Anything you say, Lloyd. Anything you say. ()

Carthorias

Nuda, šeď, otravné postavy, žádné napětí, to všechno se dá ještě překousnout (i toho otravnýho kluka), ale nulový posun hlavní postavy - tj. na začátku magor - na konci magor - se odpustit nedá. Je to jako když přesunu částici z místa s vysokým potenciálem do místa s potenciálem o drobek vyšší. Film by měl mít solidní náboj, ale napětí nikde. Musím říct, že u většiny scén jsem se až smál. ()

Zoidlord

Nejkvalitnější Horror (Thriller), který jsem kdy viděl. Dokonalá režie, hudba, příběh a fascinující, oslňující a především ZÁŘÍCÍ herecký výkon Jacka Nicholsona. ()

Pesosek

Precizní spravování knižní předlohy. Stanley Kubrick se s nelehkým úkolem popasoval na výbornou. Dokázal skvěle vykreslit specifickou atmosféru, která na mě působila při četbě knihy. Exelentní hudební doprovod a tradičně výborný Jack Nicholson. ()

cogi

Konečně ... sice jsem dala jen čtyři hvězdičky, ale nejlepší zpracování Stephena Kinga ... konečně se někomu podařilo přiblížit knižní verzi a hudba všechno dokonale přibližovala ()

candy_daze

Kingův nejlepší román v rukou Stanleyho Kubricka, s Nicholsonem v hlavní roli. Víc není potřeba říkat. Snad jen, že je to jediný horor, u kterého jsem se kdy bála. A to taky něco znamená ()

Majduska

Boží Kubrick. Byla jsem napjatá jako struna a chvílemi jsem se i dost bála. Výborný psychologický thriller, podložený výborně zvolenou hudbou. Jediné co bych vytkla, je to, že Jack Nicholson ačkoliv blázna zahrál výtečně, obral diváka o pohled na muže, který se teprv v blázna mění. Skutečně vypadal už tak i na začátku:D Asi jediný film na který se už znovu nechci podívat, i když má u mě plný počet hvězdiček. ()

Stíba

Pečlivě budovaná atmosféra, která dostávala grády zejména díky skvělému hudebnímu podkreslení a Kubrickově osobité režii, kdy nebylo zapotřebí krve, tmy ani jiných lepidel k tomu, aby se povedlo dát dokupy psychologickou skládanku, při které často budete mít husí kůži. Shelley Duvall svojí roli zahrála opravdu výborně a v některých záběrech, jako třeba na konci s nožem v ruce vypadala dokonale. Výborná byla také kamera nebo míchání výplodů fantazie se skutečností. Shining má zrátka jako celek pořádnou sílu. ()

PavelZava

Celkem dobrý, ale více mě zaujal ten druhý, omlouvám se, ale zase jdu proti proudu komentářů. Více v mém deníčku, kde zkouším udělat porovnání. Jinak Jack N. byl dobrý, ale šílenec už rovnou :-) All work and no play makes Jack a dull boy ()

helraiser

Zaručenej horor, který by měl každý vidět. Má to vše co by měl pořádnej horor mít- vynikající atmosféru, hrůzu nahánějící scény, napětí, výborné prostředí a jako bonus vinikajícího šíleného Nicholsona, který se snad pro tuhle roli narodil. Opravdu neuvěřitelně působivý horor který i přes své stáří neztratil nic na své strašidelnosti. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu