Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

mr.filo

Nejlepší je sledovat tento film v zimě a v opuštěné chatě, a ne na cestě po teplých krajích a k tomu v autobuse plném lidí. ()

Courtemanche

Dlouhé dlouhé čekání. Rozhodně zajímavý počin, otázkou jen je, jestli se k té správné atmosféře opravdu nutně potřebuji až sto minut. 3,5/5 ()

kocik1

Téměř vždy, když jsem se snažila dívat na adaptaci nějaké Kingovy knihy, po deseti minutách jsem telku s pocitem trapnosti zavřela. Tohle má atmosféru s minimem "strašících" prostředků dodnes. Jeden z mála filmů z osmdesátek, který i po pomalu 35.i letech neztratil to, co chtěl vlastně říct a pořád působí moderně a svěže. ()

URBAN

Tomuto se dámy a pánové říká horor. Vystrašení bez jakéhokoli použití triků a toto se o současném hororu říci nedá. Samozdřejmně tuto atmosféru podtrhovaly herecké výkony, které naháněly hrůzu. Každá minuta navozovala v člověku ten správný pocit, který by člověk při hororu měl mít a možná tady netečou potoky krve, ale efektivita tohoto filmu je na lepší úrovni než filmy tohoto krvabého charakteru. K tomuto snad ani více říci nejde. ( 18.4.15ř/PC/Speciální edice ) ()

Deyw

Hmmm..tohle je slupka i po letech..skvela hudba buduje neskutecnou atmosferu..vlastne spojeni obrazu se zvukem (hudbou) je genialni a bezkonkurencni dodnes..kluk je fajn..ta cubka je fajn..ale nicholson je dabelskej a silenej jako svine..ja se ho normalne bal jenom sem ho videl..one scary madrfakr! skvelej film a jeden z TOP hororu vsech dob. :) ()

Radiq

Jedna z Kubrickových perel. V kombinaci s předlohou od Stephena Kinga se jedná o atmosférickou hororovou bombu. Bohužel, jak skvělá volba byl Jack Nicholson a malej kluk, tak špatná byla škaredá uřvaná Shelley Duvall. Na štěstí prim hraje právě Nicholson, jehož šílené ksichty jsou vrcholem filmového šílenství. "I'm not gonna hurt ya. I'm just going to bash your brains in!" Bohužel 146 minut dlouhá rozšířená verze se mi zdála místama až moc dlouhá. I když nemám nic konkrétního, prostě se to trošičku táhlo. Scénář, nasnímání, zpracování i hudba ale stojí za to. A hlavně ten Nicholson!!! ()

vesper001

Kniha možná patří do mrazáku, zato film na piedestal rozhodně ne. Neděsil mě Nicholson, který od první scény vypadá, jako kdyby inspiroval vznik slova „magorství“, děsila mě jeho příšerná filmová manželka, která se pro změnu celý film tváří, jakoby měla v zádi zakousnutého dobrmana. Nekonečná trapnost scény, kdy místo aby popadla potomka a zdrhala z hotelu s lavinou o závod, úpí před dveřmi špajzky, je k nevydržení. Takové postavy mají mít v hororu nejkratší dobu dožití, aby diváci neodešli z kina. Slavná sekyrková scéna je taky rozporuplná – člověk neví, které postavě fandit. Ale no tak jo, taky jsem se trochu bála. Potkat o půlnoci děcko, hrabající prstíčkem, hodím na něj deku a zdrhám s lavinou o závod. ()

andrii

Zanícená osvěta temnoty. Neblahé bažení, tažení nehmatatelných identit. Více a více, jak se (zje)ví, ďáblův stín blíž a blíž se vlní, vycení hnisavé, sychravé výpary. Psycho výpady mýcení mr(ou)skavého obočí. ()

Decker

Pro me jeden z nejlepsich hororu jaky byl kdy natocen a zaroven jeden z nejlepsich Kubrickovych filmu. Jack Nicholson predvadi naprosto neuveritelny vykon v roli spisovatele Jacka Torrance, ktery chce pouze v klidu dopsat svou knihu v opustenem hotelu uprostred krasnych hor, avsak osud tomu dal trochu jinak a vysledkem je naprosto sileny vrazdici maniak, ktery jde po sve vlastni rodine. ()

Wallas

Zářný příklad použití hudby ve filmu - první polovinu filmu se absolutně nic neděje, nicméně divák je udržován v napětí a v očekávání gradující hudbou. ()

Libuška

Od doby Kruhu nejsem schopná koukat na horory, ale tohle je Stanley Kubrick. Nejlepší režisér. A Jack Nicholson. Nejlepší herec! Proto jsem se vydržela koukat až do konce a tenhle film si zamilovala, ačkoliv mě zklamal konec, který se od knížky dost liší. ()

Cedr

Naprosto dokonalý horor, který stojí mimojiné na nezapomenutelném Jackovi. Skvělé interiéry, práce s kamerou, napětí... prostě psycho horor jak má být. Kult jak vyšitý. ()

maxxxim

Skvost spomedzi hororov a filmov vôbec. Jack si pochutnáva na roli už na začiatku, ako sa budete môcť presvedčiť sami. Cesta k hotelu Overlook je sprevádzaná azda najdlhším záberom (v doterajšej svetovej kinematografii) bez strihu, čo nebude výnimkou ani v nasledujúcom priebehu. Jack si dá pamlsok už v aute, keď synak oznámi, že je hladný, už tu je možnosť nazrieť Jackovi na zúbok, keď vystrihne jeden z pohľadov, pre ktorý by nemal problém priznať kartu ani Andrej Čikatilo. Manželka je ako vystrihnutá z katalógu pre hororové postavy, alebo prinajmenšom hosťovala na Plese príšer, ale do deja zapadla bravúrne. Hlavne jej pasodoble na schodoch s mäsiarskou mačetou sa určite neminie účinku oka a následne bránice pozorného diváka. Aby sme nezkĺzli do komédie, ktorou určite tento film nie je, jedna z najlepšie atmosfericky prevedených scén je pri dobíjaní sa Jacka s poldruha metra dlhou pomocníčkou vyrobenou v 10. storočí pre kráľa Vikingov Rolla. Tou si kliesnil cestu naprieč domom, až sa dostal do kúpeľne, kde sa skrývala jeho pištiaca manželka s kudlankou nábožnou v ruke, ktorú v príhodnej chvíli neváhala použiť na spôsobenie sečno-reznej rany na Jackovej ruke. Teatrálny výstup Jacka pri opatrnom zoškrabávaní bieleho emailu z kúpelňových dverí halapartňou určite zanechá vo vás nejaký ten pocuchaný nerv. Ani následná scéna, pri ktorej príde počierny šéf kuchyne o život dosť chladným spôsobom nezaostáva. Vrchol nasleduje pri naháňačke s malým synom v bludisku, tam Jack skončí doslova, pretože živý už cestu von po svojich určite nenájde. Proste horor ako sa patrí a sluší a tých v mojej filmotéke moc nefiguruje, dali by sa spočítať na prstoch jednej kompletnej ruky pravého Skaliťana, čiže tri úplne stačia. ()

matezzz

Po druhé projekci upravuji své hodnocení ze 4* na pět. Dlouho jsem neviděl tak depresivní snímek, který funguje od začátku do konce. Vše zde má své místo, přeměna J. Nicholsona je až neuvěřitelná, ale herecky zvládnutá na jedničku.. Doporučuji všem. ()

hans500

Jack Nicholson předvádí jedinečný a neopakovatelný herecký výkon pod mistrovskou režií Stanleyho Kubricka ve filmu podle předlohy Stephena Kinga - je nutné ještě něco dodávat? Ke všemu ještě vynikající scénář, od počátku brilantně stupňované napětí a excelentní atmosféra (výborné využití hudby). ()

TheBalrog

Nejlepší horor. Kamera, střih, hudba jsou na vysoké úrovni a k tomu Kubrick v plné síle a vynikající Nicholson. Už na začátku jsme vtaženi do děje filmu a vyflusne vás to až se závěrečnými titulky. Ta atmosféra, prostě paráda. ()

Doudis19

Kubrickova mistrovská, psychologická mozaika, která nenechává nikoho na pochybách v otázce nejlepšího hororu všech dob. Atmosfericky nenapodobitelná dokonalost z dobrých 50% podpořena nervy drásajícím hudebním doprovodem. Za zmínku také rozhodně stojí psychopatický výkon Jacka Nicholsona, v jedné z jeho nejdémoničtějších rolí, čímž položil základ úspěchu tohoto fascinujícího snímku. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu