Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

sochoking

Vojna je dobrá na to, aby sa v nej rodili debilné hlášky potvrdzujúce jej absurdnosť. Mám pocit, že o tomto ten film aj bol. Hlavne teda v prvej jeho časti- vo výcvikovom tábore. Avšak potom som sa už pomerne nudil, kedˇ sa dej presunul do Vietnamu. Skôr som očakával, že sa budú dusiť s pinpongáčmi niekde v džungli, ale to boli len samé kecy a fotenie do novín a to ma už nebralo. Bohužial som preto šiel i s hodnotením nadol. ()

InJo

Vysoké hodnocení především za dokonalou a kultovní první část, odehrávající se ve výcvikovém táboře. Tu samu o sobě považuji za geniální a nadčasový film s vynikajícími hereckými výkony (to, co zde předvádí R. Lee Ermey jako maniakální vojenský instruktor, je absolutně nezapomenutelné a každá z jeho úžasně sprostých hlášek by si zasloužila vytesat do kamene). Zbytek filmu už je v podstatě jen lehce nadprůměrným vietnamským válečným dramatem, které se jen těžko může rovnat Stoneově Četě, Ciminovu Lovci jelenů a především Coppolově Apokalypse. Na režisérovy absolutní highlighty (Osvícení, Mechanický pomeranč) sice Olověná vesta nestačí, ale i tak se jedná o dílo, za které si Stanley Kubrick zaslouží být obdivován. 90 % ()

Legas

Dva v jednom, z čehož první část se mi líbila více. Druhá je rozvleklejší a překvapivě chybí pro Vietnam typická džungle s podzemními prostory. Ale i tak se Kubrick vypořádal s tímto ošemetným tématem téměř mistrovsky. Z Olověné vesty často zamrazí. ()

Šakal

Hned úvodem říkám,.....i nadále pro mě osobně, co se týče vyobrazení hrůznosti války a vypořádání se s válečným traumatem zvaným Vietnam, ( co do realičnosti ) jednoznačně zůstává Stoneova ČETA. Možná bylo menší překážkou a určitým handicapem, že po všech těch superlativech a oslavných ódách, co jsem na tento snímek slyšel, jsem měl přílišná očekávání. První polovina ve výcvikovém táboře byla ještě celkem silným zážitkem a to zejména díky fanatickému instruktorovi v podání EXCELENTNÍHO R. Lee Ermeyho a neméně přesvědčivého nováčka, kterého výcvikový dril totálně sešrotuje a dovede na pokraj šílenství v podání VYNIKAJÍCÍHO Vincenta D" Onofria. Druhá - válečná ( Vietnamská ) část na mě již tak silný účinek a dopad neměla. Působila na mě trošku chladně a odtažitě. Ano pár silných momentů tam je ( Kubrick jednoduše špatný film natočit neumí ) , ale celkově je pro mě osobně Full metal jacket mírným zklamáním. To, co se povedlo Stoneovi v Četě a Ciminovi v Lovci jelenů, totiž " přinutit " mě prožívat ty muka s hlavními hrdiny, to se Kubrickovi tentokráte nepodařilo. Ano, je mi jasné, že Kubrick chtěl ukázat na nesmyslnost této války a na fakt, co to může udělat s inteligentím jedincem, když se dostane do takovéto situace ( to se mu jednoznačně podařilo ) , ale samotné vyobrazení hrůznosti války už jaksi pokulhává. 3+ 1/2*. ()

Webb

[8,5/10] (Natant, Warner Bros.) (Barevný /// Produkce: Stanley Kubrick /// Scénář: Gustav Hasford, Michael Herr, Stanley Kubrick podle románu Záklaďáci Gustava Hasforda /// Kamera: Douglas Milsome /// Hudba: Abigail Mead (Vivian Kubrick) /// Nominace na Oscara: Stanley Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

První polovina o výcviku, šikaně a buzaraci; plná eRkových dialogů, lehce vtipných. Druhá půle se odehrává ve Vietnamu, líbila se mi perfektní práce s kamerou, krásné záběry, prostředí. Škoda, že je válka podána z lidského (humánního) hlediska, je méně akce, sklouzává k dokumentárnosti. Je to další z filmů, kde kvůli záchraně jednoho postřeleného (a prakticky mrtvého) vojáka dokážou obětovat několik dalších. Nechoďte na mě s logikou. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 8 | hudba 0/6 | humor 2 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6 ()

Anderton

Film, ktorý sa delí na dve rozdielne polovice a Kubrick samozrejme presne vie, čo robí. V tábore sú naivní mladíci trénovaní na autentický boj vo vojne. Tento výcvik má ale niekedy nežiadúce vedľajšie účinky, ako napríklad strata citov, ľudskosti, súcitu a všetkého pozitívneho, čo si viete predstaviť. Kubrick ide ako vždy až na dreň, bez príkras a to nedokázal ani Stone, ktorý sa nevyhol miernemu pátosu vo svojom majstrštyku na tú istú tému. Ani na druhý krát po 10tich rokoch nemením názor, Kubrick predstavuje postavy, ktoré si divák neobľúbi, pretože by sa vychýlil realite. Ľudia si vytvorili peklo ktoré nazvali vojna, kde pojmy ako dobrý vojak, zlý vojak, pravda alebo svedomie nemajú absolútne žiaden význam. Sú totiž z iného sveta. Z toho nášho, bezpečného, tak vzdialeného a zároveň tak blízkeho tomuto peklu, pre ktoré sa vždy nájde nejaký "rozumný" dôvod a státisíce tvárnych mladých mozgov na vymletie. Počúvať názory týchto vojakov pre natáčaný dokument pri akcii sú tak najsilnejšími momentami filmu. ()

Frajer42

A znovu ho tu máme... Stanley Kubrick. Stále nevím, kam si ho zaškatulkovat. Jeho rukopis je specifický a jeho filmy jsou minimálně divné. Na tento se mi však koukalo více než dobře. Film měl tempo, spád a byl dokonce sem a tam obdařen tím nejkvalitnějším černým humorem. Kubrick na to šel prostě svojí cestou a já jsem za to rád. Konečně válečný film, který se od toho standartu něčím odlišuje. Po stránce efektů to nebylo kdoví jak divácky atraktivní, avšak Kubrick je mistr psychologie, a tak není překvapivé, že se nám tu vyskytl zajímavý psychologický mariáš, a dovolím si tvrdit, že o to tu šlo zejména. Jako třešničkou na dortu nechť jsou ty vojenské popěvky či typické válečné songy. U mě dobrý. * * * ()

boshke

I vůči válečným filmům jsem zřejmě imunní. Po bok neúspěšné Apokalypsy a Čety teď přibyla i Olověná vesta. Po první části, kde mi ještě na osudech postav relativně záleželo, přišla druhá, kde mi to už bylo putna. Kdyby nám Kubrick prostě sdělil, že "vojna není kojná a válka je svině", mohl si ušetřit spoustu času stráveného natáčením a mně dvě hodiny strávené sledováním jeho filmu... 50% ()

Ant

Dva filmy v jednom. To mě po konci napadlo jako první. Výcviková část je sice zajímavější a má R. Lee Ermeyho jako jednoho z nejlepší filmových badassů v historii, druhá část má ale záběry z boje, které mají neskutečnou intenzitu a přesně vystihují podstatu Vietnamu. Každá část je v něčem výjimečná, tak jako celý film v rámci filmů o Vietnamské válce. ()

predators

Na dvě pomyslné části dělený válečný film. Ta první je "uřvaná" a ta druhá taky, ale oproti první je i akční. Obě dějové linie mají co nabídnout, především díky hereckým výkonům a některým zvratům, které nutí k zamyšlení. Věrohodný zážitek dotváří prostředí, v němž se oba příběhy odehrávají a ani hudba nevybočuje z nadprůměru. Mému akčnímu vkusu právě tato část moc nelahodila. 70% ()

nascendi

Keď som rozmýšľal, či Olovenej veste patrí odo mňa štyri alebo päť hviezdičiek, pomohlo mi porovnanie s jeho ostatnými filmami. A na Osvietenie a Cesty slávy vesta podľa mňa nemá. Tento príbeh rámcovaný skladbami Hello Vietnam a Paint It Black som nevnímal ako dvojdielny film, i keď na prechod z výcvikového tábora do Vietnamu mu stačil jeden strih nožničiek. Väčšina divákov oceňuje výkon R. Lee Ermeyhov úlohe mlynčeka, ktorý zomelie všetko civilné, demokratické, individuálne na beztvarú hmotu ovládajúcu umenie zabíjať skôr, než bude sama zabitá. Dokonca aj v upútavke je označovaný za sadistu. Len je treba si uvedomiť, že nepripravoval vojakov námornej pechoty v Policajnej akadémii a obtlstnutý vojak Pyle by musel mať veľké šťastie, aby sa z Vietnamu vrátil živý. Opatrne kritizovaná vietnamská časť filmu mala tiež silné momenty. Jej problém vidím v nevyrovnanosti jednotlivých scén a tiež v exteriéroch, ktoré mi ani náhodou nepripomínali Vietnam. Kubrick, neKubrick, na Apokalypsu, Ćatu a Lovca jeleňov tentoraz nedosiahol. ()

Němi

Nevyvážený film. Po dokonalé první polovině následuje druhá jen výborná, což v kontrastu nutně musí zklamat, ač by jinde bylo opěvováno. Tohle si režisér příliš nepohlídal. Na tom, že si o Kubrickovi jako o jednom z mála lidí myslím, že byl opravdu geniální to ale nic nemění. - A jak jinak, vynikající výběr hudby. ()

PetrPan

Válka je svině a v Kubrickově podání i pěkně cynická. Skvělá sonda do duše amerického vojáka ve Vietnamu, který ani nevěděl za co bojuje. ()

Slarque

První polovině zcela přirozeně velí R. Lee Ermey, bez jehož účasti by film nikdy nemohl být dokonalý. V této části s ním herecky držel krok snad jen Vincent D'Onofrio. Až potom jsem mohl ocenit i Matthewa Modinea a další. V závěru filmu je jasně vidět, že ani přeživší válku nevyhráli a psychicky se z válečných zážitků už mnozí nikdy nevzpamatují. Perfektní použití dobových písní pro odlehčení (Kubrick to holt s hudbou vždycky uměl). Znám sice tři lepší filmy o Vietnamu (Apokalypsa, Lovec jelenů a Četa), ale čtvrté místo je skvělé. ()

Tomco

Prvá polovica je úchvatná. Krutý výcvik, porovnateľný s drilom, aký predvádzal pravidelne v každom filme Kubrick na svojich hercoch. 9/10. Akonáhle sa však dej ocitne na bojisku u mňa to ide s kvalitou zásadne dole. Pomalé tempo, málo akcie, nedostatok výraznejšej myšlienky, ktorá by ma zdrapila za srdce 6/10. Celkovo hodnotím tak na 70%. Škoda nevyužitého potenciálu. Na druhej strane, vidím, že som jeden z mála, ktorému na tomto filme vôbec niečo vadilo. ()