Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

• Slovensko Široko zatvorené oči (viac)

Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle podle "Snových novel" (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil... Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k "dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (oficiálny text distribútora)

L_O_U_S

Kubrick se formou snaží navázat na kvalitu předchozích snímků, ale námětem spadá EYES WIDE SHUT do romanticko-dramatické oblasti, které neholduju. Film mě zaujal snad pouze provedením interiérů a hudbou, pro kterou měl Kubrick vždycky cit. (488.) ()

Aleee89

Z tohoto filmu jsem měla strach. Přece jenom je to Kubrick, kterého uznávám, ale jehož ne všechny filmy mě dokázaly zaujmout tak, jak se na režiséra světového formátu sluší a patří. Navíc přede mnou byla vidina 159 minut v potemnělém sále, večer. A já u filmů umím v tuto dobu snadno usnout. Naštěstí se ani v nejmenším mé obavy nenaplnily. Kubrickův poslední film, jehož uvedení se sám nedožil, se mi líbil. Bylo parádní sledovat Kidmanovou a Cruise v takto netradičních rolích. Zvláště když z Kidmanové je dnes vosková figurína a z Cruise minimálně podivín. Jenže tady jim to slušelo a dobře hrálo. Když se zaměřím na Kubricka, obdivuji jeho odvahu ukázat věci nepřikrášlené, neuhnutí s kamerou, když se zobrazují neestetické, kontroverzní a bůhví jaké věci. A taky musím říct, že mě plných sto padesát devět minut bavil a poutal k plátnu, takže můj filmový zážitek je více než příjemný. ()

Dont

Tento poslední Kubrickův snímek jsem dnes viděl podruhé po několikaleté pauze. A stejně jako prve, i dnes jsem byl nadmíru spokojen. Líbí se mi ta atmosféra filmu, kterou perfektně podtrhují ty klavírní zvuky, které zazní vždy, když zaznít mají. Šostakovič je taky fantastický. Problém filmu může být jeho délka a možná až příliš dlouhá úvodní scéna na večírku, které může některé diváky odradit či otrávit zbytek filmu. Jinak ale nemám žádné výtky. Atmosféra nadále čím dál více houstne a některé dialogy, scény i postavy jsou skutečně mistrovské. Tak například - závěrečný dialog nemá chybu (včetně jeho vyústění), jedna z nejlepších scén filmu s tajemně podmanivou atmosférou je večírek v maskách a z postav zmíním např. majitele půjčovny kostýmů Miliche, který je výborný. Z herců byla nejlepší Nicole Kidman, ale ani Cruise nezklamal. ()

kajas

Jestli celé poselství filmu spočívalo v těch posledních dvou větách před závěrečnými titulky, tak je to docela smutné a snímek by tudíž klidně mohl být o hodinu kratší. Chválím geniálně zvolenou hudbu a herecké výkony ústřední dvojice, pro mě je jinak tento Kubrick zklamání. (A také mě mile překvapilo, jak krásně bych angličtině rozuměla i bez titulků, to se mi u amerických filmů moc nestává :).) ()

Trevor

Opäť fantastický film v podaní Stanleyho Kubricka, na ktorý námet čerpal z knihy Artura Schnitzlera, dej filmu však presunul do súčasného New Yorku. Tom cruise sa potom, ako sa od svojej manželky dozvie o jej nevere, rozhodne zúčastniť snobského "večierku", ktorý však prekoná všetky jeho očakávania. Film vyvolal rozporuplné reakcie a častokrát je inšpiráciou rôznych konšpiračných článkov dodnes. Ako vo všetkých Kubrickových filmoch sa pozeráme na nádherné divadlo doplnené skvelou hudbou a bezchybnými hereckými výkonmi a ako všetky jeho filmy zamestnáva mozgové závity divákov dlho po jeho konci. ()

Robko

Pan Kubrick je nepochybně nejlepší režisér, co kdy chodil po planetě a toto je jeho labutí píseň - musí to být tedy nutně geniální. A je to bezchybný. Miluju ten až magicky plynulej chod děje, kdy se všechno vrství, všechno jednoznačně vyplývá, události z první poloviny filmu se bez výjimky úročí ve druhé polovině a perfektní Tom Cruise se u toho celou dobu ohání svým lékařským průkazem, jako by byl detektiv.😆  A celá scéna s maskami oddělující ty dvě poloviny je snad to nejlepší, co kdy kdo promítl.  Fidelio. ()

Eldrick

Ten snobskej bordel byl jako sen a já zatraceně rád sním. Neuvěřitelně perfektcionistická Kubrickova režie a skvělé zakončení jeho kariéry. A zatraceně dobře, že je kontroverzní, protože on sám i jeho filmy byly a budou kontroverzní. Odpočívej v pokoji, Stanley! ()

wipeout

Skoro trojhodinový erotický film s obsadením zahŕňajúcim také hviezdy ako Kidman či Cruise, to sa tak ľahko nevidí. Štiplavé scény sú natočené úžasne, to sa musí uznať, ale film ako celok so svojou qvázi myšlienkou zanecháva človeka chladným, teda ak vám momentálne v obraze nektorá z dám nekýva svojím poprsím. Zbytočne natiahnuté a preceňované len kvôli kolónke režisér v titulkoch. 2,5* ()

Frenegonda odpad!

Dlouhotrvajici krystalicka nuda. Tezko uveritelne. Nedokazu ani kdybych chtel uverit tomu, ze Tom Cruise je doktor. Ani jeho partnerka se moc nevytahla. Neverim jim ani slovo. Pak ritual. Aha ale ceho je ten ritual nebo proc? Proc se s tim tak nadela? Proc se mam bat??? souhlas s komentem od JB2203. Jo jen by mě zajímalo jak by vypadalo hodnocení a komentáře kdyby za nálepkou REŽISÉR nestalo jméno Kubrick ()

kagemush

Tak myslel vyjímečně Kubrick při natáčení na Trošku větší tržby? Nebo nemyslel? Nebo zase ti střihači,tentokrát bez dozoru? - I přes už zase neskutečně precizně odvedenou práci,na mě lacině působící příběh.- Škoda. ()

honajz2

Ačkoli se to vizuálně tváří jako bůhvíco, moc z toho nakonec nevypadne. Ta vysoká hodnocení celkem chápu - ono dost uživatelům stačí jen podmanivý, hrozně chytře se tvářící artový vizuál a hned sází pětihvězdy. Nic proti. Mě to sice pořádně chytlo až někde v prostřední části, ale musím uznat, že atmosféru to mělo fakt slušnou a scéna, kdy se William dostane na tu podivnou sektářskou seanci, mě naprosto uchvátila a užíval jsem si, s jakou precizností byla udělaná. Ono po filmařské stránce se tomu skutečně nedá co vytknout, že ji měl Kubrick vždycky v malíčku je znát skoro z každé scény a je to znát na hromadě promyšlených detailů v jednotlivých záběrech (hra světla a stínu, přesně vypočítané pohyby postav...). Jako to v tomhle směru fakt klobouk dolů, ale u Kubricka jsem to snad nikdy neměl nijak. Obsahově to ale bohužel nemá moc co nabídnout, protože se to sice celých 159 minut tváří dost mysteriózně a strašně sofistikovaně a složitě, ale nikam to pořádně nevygraduje a myšlenku to má příliš jednoduchou. Navíc ke stejné tezi ve většině svých filmů dospěl i Greenaway a často v nich zašel dál, než tady Kubrick. A myslím i hloubkou, ne jen explicitou. Navíc dokazovat dokonalost Eyes Wide Shut pouze na snové atmosféře mi přijde krapet mimo, protože třeba takový Lynch má taktéž většinu filmů se snovou atmosférou, ale u něj to nestojí vyloženě na ní a i obsah má pořádně propracovaný. Kubrick to ale postavil jen na té atmosféře a ačkoli musím uznat, že od určité chvíle byla dost slušná, celkově z toho žádný silnější zážitek nemám a něco k zamyšlení taky ne. Asi na to nezapomenu, určitě to má něco do sebe, ale čekal jsem od toho víc. Takhle je to jen zajímavý průměr. 3* ()

roorybacky

Tomu říkám odchod s grácií. Poslední Mistrovo dílo je i jeho umělecky nejvyzrálejší. Dlouhé minimalistické záběry a přesně zvolená hudba dávají za vznik té pravé Kubrickovské, přitažlivě nejisté atmosféře. Nic zde není přebytečné ani navíc, vše zapadá do překrásné mozaiky snů a skrytých tužeb, na jejímž konci čeká poselství jednoduché a přirozené. ()

(mOnkey)

Velkolepé vizuální dílo doprovázené ohromující (a značně depresivní) složkou hudební. Jeden z nejstylovějších filmových odchodů historie (abych pravdu řekl, žádný srovnatelný mě nenapadá) a zároveň jeden z pětice nejlepších Kubricků. ()

/Pablo

Kubrick na konci tisíciletí s trochou nadsázky ztvořil nový žánr: horor-porno. Opět pod Stanleyho taktovkou vše klape, tak jak se od něj očekává: počínaje chytrým scénářem a konče precizní režií. Tohle drama se může pochlubit dle mého názoru skvěle vytipovaným obsazením v hlavních, ale i vedlejších rolích. Zejména Cruise hraje jako o život. Co mě na tomto filmu však nejvíce zaujalo je výtečná mysteriózní atmosféra podbarvená ve zlomových okamžicích vskutku vtíravými nepříjemně deprimujícími tóny klavíru. Kubrick se rozloučil opravdu ve velkém stylu. ()

Hennes

Velice zajímavý film. Scénář i režie jsou určitě velmi kvalitní a k tomu když dodám výkon Toma i Nicol, otevírá se velmi zajímavá podívaná. Kdo má rád psychologické zápletky s trochou něžné erotiky a tajemství, určitě si tady smlsne. Hudba je velmi silným dokreslením celého snímku. Snad jen ten blázen v tom červeném hávu mohl ty popěvky trochu zkrátit, ještě po 24 hodinách mi to zní v hlavě. Ale to asi autoři chtěli, takže se jim to povedlo. Ať už jsou Kubrickovi filmy jakékoliv, se světem kinematografie se určitě rozloučil velmi pozitivně. ()

peiton

NEW YORK 90 rokov,jeho život & NICOL KIDMAN v ňom len tak mimochodom v úlohe matky a manželky predstavujúcej si ako si to rozdáva s dôstojníkom od námorníckej pechoty.Od začiatku pridlhá snímka pomaly napredujúca a nikam sa neponáhľajúca až som si myslela,že sa mi miestami zastavuje srdce (možno ako len to ticho pred búrkou).A prepáčte mi,ale žiaden snímok o jednej ľahko dietnej erotickej pasáži/vsuvke ju ešte erotickým thrillerom nerobí,ale predsa len malo to niečo do seba,niečo tajomne neidentifikovateľné niečo,čo po celý čas bojuje o vašu priazeň a pozornosť.Od 2.polovice resp.od secret party odohrávajúcej sa v podivuhodnom kaštieli sa mi snímka dostáva do väčšej pozornosti a očakávam,že sa bude uberať celkom iným smerom ako na jeho začiatku a TOMovi CRUISEovi ako doktorovi pripadnú väčšie špionážne schopnosti.Hold smola,ale napriek tomu neľutujem toho času,ktorý som mu venovala,ale tiež ani neľutujem onej doby za ktorú som daný snímok obchádzala.Originálne,bez nepopulárneho klišé (nič podobné som nevidela). ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům