Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

Karlas

Fenomenální psychologická studie z období poatentátní nacistické krutovlády, kde statečnost, obětavost, hrdost a morální velikost vchází ve střet s dekadencí, zbabělostí a nízkou podlostí. Film nemající v československé válečné tematice konkurenci. "Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem". ()

ArsenalEagle

„Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.“ Fenomenální František Smolík v roli neskutečně silného a slušného člověka. Film mapuje 2 červnové dny v době heydrichiády, kde jsou hlavními hrdiny žáci maturitního ročníku, jejich třídní profesor a učitelský sbor. Je opravdu těžké si uvědomit, pod jakým tlakem byli při stanném právu všichni lidé, odsouzení, jejich rodiny i úplně neznámí. Snímek nám kromě nevinných prezentuje i jejich protipól, ať už se jedná o na první pohled sympatického gestapáka či na postavu zadluženého obuvníka a jeho syna, jenž ztvárnil Rudolf Hrušinský. Komorní drama a perla české kinematografie, a co víc, bez náznaku komunistického vlivu, za což jsem nesmírně rád. ()

Sandiego

Rozhodně jeden z vrcholů žánru okupačního dramatu se silnými hereckými výkony (Smolík, Brejchová, Vášová), které vynikají hlavně v dokonalém vyvrcholení. Avšak pro plnému počtu brání ne zcela realistická kresba některých charakterů - především nelomeného Vlastíka, stereotypní zobrazování Němců i trochu cílený antiburžoazní tón u Janiny rodiny. Ve srovnání s brzkým nástupem hlubšího i sugestivnějšího pohledu na protektorátní dobu tento film času tolik neodolává. ()

MikO_NR_1909

Smolíkov záverečný monológ, hoc vlastne "relativizuje" násilný čin je de facto stelesnením mravnosti. Spôsobom, poňatím a pochopením jeho slov. ()

PKD

Předlohu mám,film znám. Obe věci... jsou brilantní. Tak jest. Pokud by to byl US film,František Smolík,by na 300% dostal toho pozlaceného naháče držícího meč. ()

Pierre

Životní příběh Jana Drdy se mi příčí ale tohle je prostě síla která zasáhla mé srdce a hluboce na mě zapůsobila. Ach, ta nespravedlnost, ta hrozná doba, ta krutost. Největším pozitivem pro mě byl výkon a postava pana Františka Smolíka, která mě dojala. Prostě neuvěřitelné a těžko psát nějaká další dlouhá slova. Další to udělali za mě. ()

Orlau32

O kvalitách tohoto filmu bylo už napsáno hodně. Souhlasím s veškerým kladným hodnocením i bezvadným hereckým obsazením. Jenom malá chybička se vloudila. Velitele města (důstojník Wehrmachtu) za kterým šel prosit za studenty František Smolík, hrál německy herec HANNJO HASSE. Nechápu, proč vypadl s popisu hereckého obsazení ba dokonce ani v osobní filmografii tohoto herce není tento film uveden. Jistě se tak stalo pouhým nedopatřením. HASSE byl často v našich filmech obsazován a to z toho důvodu, že jakž takž ovládal češtinu a to se v dobách po válce režisérům hodilo. P.S. Koupila jsem si v dubnu 2009 tento film na DVD a byla jsem překvapena, že tam chybí dost zásaditá scéna, kdy německý velitel města, jde vyreklamovat studenty ke svému podřízenému a zjišťuje, že přišel pozdě, že rozsudek na studentech byl již spáchán. (Nikoliv, že zvedá telefon, aby si to vzápětí rozmyslel !) Musely být natočeny 2 scény nebo film upraven, protože -přísahám ! - tohle tam nebylo !!!!! Asi se do nějaké doby nehodilo, aby měl německý důstojník ( velitel GESTAPA ) též svědomí. ()

erased

Povinná četba části Drdovy povídky z mé strany nedopadla nijak valně a tak jsem dlouho nedokázal pochopit co na filmu podle takové zápletky mohlo zaujmout tolik lidí. Nakonec jsem ale pochopil - skvěle nastíněná atmosféra doby, mistrné herecké výkony a emotivně vedený příběh pod vedením Jiřího Krejčíka se ani přes z dnešního pohledu poněkud strojené dialogy nedá považovat za nic menšího, než výjimečný film. ()

blackrain

Z hlediska vyššího principu mravního není vražda na tyranu zločinem. Tahle věta pronesená panem profesorem mě nepřestává rezonovat v hlavě a nevymizí mi z ní ani výraz Jany Brejchové, která hrála studentku zamilovanou do jednoho obviněného studenta. Její velké oči se ani zapomenout nedají. ()

Žralok

Z hlediska vyššího principu mravního mi to nedovolí dát méně než 5*. Vynikající film, krásně popisující "dusno" které na našem území vypuklo po atentátu na Heydricha. Stačilo málo. Pouhá klukovina a než se člověk stačil vzpamatovat, už ho vyslýchalo gestapo. Ne jinak je to zde. Skupina studentů z pouhé klukoviny znehodnotí portrét onoho zastupujícího protektora. Jenže je zlá doba, nedá se věřit nikomu. Jeden ze spolužáků v rámci zaslepenosti pomstou jde okamžitě své spolužáky nahlásit na gestapo. Když si uvědomuje co udělal je už pozdě. Jeho kamarádi jsou vyslýcháni na gestapu. Profesor se snaží na za každou cenu vyjednat u velitele SS jejich propuštění. Má to ale naději na úspěch ? Film byl natočen podle stejnojmenné povídky od Jana Drdy. Které se to velmi věrně drží a v mnoha místech ji ještě velice rozvádí. Vřele doporučuju. 100x lepší než ty "skvosty" co rámci české filmografie vznikají dnes. ()

SarumanKo

Geniálna filmárčina s nemilosrdnou myšlienkou. Nech si vraví kto chce čo chce, Vyšší princíp vo svojej formálnej tradičnosti prekonáva experimentálne a „oslobodené“ filmy novej vlny v každom ohľade. Má totiž dobre vystavaný a vyvážený dej, s dávkou zdravého hrdinského pátosu a uveriteľnými postavami. Na jednej strane je príjemné vidieť, že maturitná atmosféra sa na stredných školách nezmenila ani za tých vyše päťdesiat rokov, na strane druhej hrozivosť proketorátu a vojny a ešte väčšia príšernosť ľudského charakteru nesmierne lezie pod kožu. V záverečných minútach som prežíval totálnu katarziu sprevádzanú zimomriavkami po celom tele. Nespravodlivosť vojny a všetky ľudské slabosti v nej vykryštalizované lepšie demonštrovali iba Kubrickove Cesty slávy. (9/10) ()

kaylin

Konečně jsem se dostal k tomuhle československému pokladu, kterému skutečně jde vytknout jen málo. Výborný film, který má nejen skvělé herecké výkony, ale i výtečný příběh, který vychází z literární předlohy. Krejčík má nesmírně jistou režii, ale jsou to František Smolík a Jana Brejchová, kdo jsou naprosto úchvatní. ()

Katzenklo

Nesmírně důležitý film. Nejen z hlediska historie Československa, nýbrž z hlediska historie celosvětové. Je nezbytné, abychom si neustále připomínali zvěrstva a nespravedlnost nacistické diktatury a nedovolili její návrat. Sice by někomu mohl film připadat chvílemi trochu zdlouhavý či dokonce nudný, avšak jeho poselství je nezpochybnitelné, jeho atmosféra mrazivá a závěrečná scéna se bezpochyby řadí mezi nejpůsobivější, jaké jsem v životě viděl. Vyšší princip mravní mi nedovoluje neudělit pět hvězd. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček