Psychiatr

• USA The Alienist (viac)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Predloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (viac)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

Zdenek.D

Skvělá detektivní série jejíž jediná slabina je závěr, který doslova ztratí dech. Pokud přejdeme finální rozuzlení je vykreslení New Yorku a vyobrazené doby závěru 19.století naprosto precizní a ústřední trojice s přehledem ovládá obrazovku. Daniel Bruhl v roli excentrického psychologa hledá vraha chlapeckých prostitutů a narozdíl od policejních kolegů se snaží zkonstruovat psychologický profil vraha. Druhou sérii bych s radostí uvítal! ()

Kamil111

Škoda zkratkovitého závěru a několika nepříliš logických, či možná nedostatečně zdůvodněných situací, protože výtvarná stránka a pozornost k detailu je jinak prvotřídní. Stejně jako herecké výkony. ()

Agnostik

Velice povedený dobový krimi seriál.4 velké hvězdičky dávám,ale za ten vlažný konec,si tak slušně dějově rozjetý seriál pátou bohužel nezaslouží. ()

Radim98

9 epizod stavíte mozaiku, dílek po dílku a seriál vás celkem jistě přesvědčuje, že to je oč tu běží - dostat se vrahovi do hlavy, doložit ten poslední dílek a srovnat krok s pokřivenou myslí. Jenže v desáté epizodě se místo doložení toho příslovečného posledního dílu skládanky autoři rozhodnou mozaiku prostě shodit ze stolu a pokusí se divákovi vnutit, že tu celou dobu šlo o to skládání, ne tak o výsledek. Tenhle výklad ve stylu "cesta je cíl" se tu opravdu hodně minul, v případě dopadení vraha není cílem cesta, cílem je cíl. Jinak je Alienist velice kvalitně zpracovaný seriál, to je každému divákovi jasné, na jeho konci ale pro mě převládá mírná hořkost, že jsem jen 9 dílů nafukoval autorům bublinu, aby nakonec splaskla a ukázalo se, že je prázdná, že za tím žádný moc chytrý nápad nebyl. Zuřivé "Proč?" doktora Kreizlera v poslední konfrontaci s hlavním záporákem jako by zrcadlilo samotnou nevědomost autorů, kteří vlastně zjevně taky nevěděli proč a ani se neobtěžovali to vymyslet. ()

Plechy

První série se vyplatí zhlédnout, pokud máte rádi kriminální příběhy a oceníte hutnou až hororovou atmosféru. To vše podpírá úžasný casting o první sérii mohu říci jen dobré. U druhá série je mírný propad v kvalitě, atmosféra a charaktery postav trochu utrpěly, ale pokud se vám líbila první sérii, tak druhá stojí za pokus. ()

skrob

Bohužel strašně natahované, bez chemie mezi hlavními hrdiny a speciálně poslední díl je vyloženě upocený anti-climax. ()

RavenSpector

Výborně napsané postavy, gradující napětí - prakticky do samotného finále a stylová atmosféra. Takový je Alienist. Pro mě příjemné překvápko v žánru detektivek. Silně mě seriál připomínal podobně vynikající knížku Ve svitu plynových lamp. ()

Ja.Malachi

..zase príklad nadhodnoteného seriálu..od polky som už preskakoval pasáže so zbytočnými dejovými linkami...zbytočne naťahované..psycholog v podstate zbytočný od začiatku..bez niekoho čo sa tvári ako poirot(poirot je len jeden) to mohlo byť svižnejšie... ()

Modeman123

První série by s nějakou drobnou výtkou dosáhla i na pět hvězd, ovšem druhá, to je smutný pohled na feministický propadák a nezachrání to ani fotky memento mori. Byl jsem obelstěn. ()

vinducha

Ta bezútěšná atmosféra New Yorku 19. století , bordel a smrad si člověk dovede představit úplně živě , tleskám . 2. série nepolevuje a vyrovnává se 1. ()

Ammit

Taká škoda, taká škoda. Mělo to obří potenciál (další viktoriánská detektivka? Jó!), ale nakonec jsme si opět museli poslechnout jak moc sexismu, korzetů (samozřejmě mučící nástroje - jak jinak! Možná, že kdyby herečkám seděly a kdyby je nosily přes spodničku, jak se má, tak by nebyl problém, ale pak bychom přišli o to důležité fňukání. Jen tak mimochodem; v té době se šily sportovní korzety na jízdu na koni a tenis a něco mi říká, že ženy by asi nevyváděly takové vylomeniny, kdyby jim skutečně hrozilo omdlévání z nedostatku kyslíku), špíny, šedi (už 40 let existují syntetická barviva takových odstínů, že z toho bolí oči, která stála pakatel a byla používána na vše od šatů po závěsy) a obecné stupidity v té době bylo. Kamera je úžasná, ale rozhodně nedožene prapodivný scénář (žvanění o ničem - třetí série Hannibala je oproti tomu přímá jak lajna, prapodivné amatérské scény - já Brühla totálně žeru, ale tady jsem mu nevěřila ani slovo). Perfektní obsazení je naprosto nevyužito (napadaj' mě desítky víceméně neznámých herců, kteří by si tímhle seriálkem mohli nakopnout kariéru). Kostýmy jsou fajné (o korzetech už jsem nachrlila dost ohně, no málem jsem spadla ze židle při scéně, kde má dáma fajn šaty, ale účes z dob napoleonských válek, ale jinak, kolektivně hodnoceno, se podívali na pár módních časopisů a chytli ducha tehdejší módy). Ále popravdě - asi ani nedokoukám sérii, The Alienist fakt není nic výjimečného. A zbytečné sexuální scény (Hra o trůny s tím začla - šokantní možná tehdy - a teď se tím všichni snažej nahrabat si prachy) to nezachrání. ()

karelhura

Jenom škoda toho promarněného času před bednou. Sedm hodin čekat až nějakého trotla kdosi picne, děkuji pakliže bude 2 série tak beze mě. Herecké výkony no budiž, ale táhlo se to nepřiměřeně. ()

lavieen

Tento seriál ma neskutočne naštval. To robia väčšinou diela, ktoré sú len priemerné, ale mali na to byť skvelé. Seriálu najviac uškodil neucelený príbeh, scenár, nerozvinutie charakterov postáv, nepochopiteľnosť motívov konania niektorých postáv. Do konca poslednej časti som čakala nejaké vysvetlenie konania antagonistov príbehu. Neprišlo. Jediná postava, ktorá sa dočkala nejakého rozvoja bol John. Sekretárke sa snažili v posledných dieloch prilepiť nejaký charakter, ale nefungovalo to. Bola proste drevená. Čo sa týka hlavnej postavy, pána doktora, mám zmiešané pocity. V podstate to bola fajn postava, výborne zahraná, ale vysvetlenie prečo je taký, aký je, prišlo príliž neskoro. Hoci by sa mohol prirovnať k takému Sherlockovi alebo Mentalistovi, jeho si neobľúbime. Nemá charizmu, nie je na ňom nič, čo by sme mohli mať radi, na scény s ním sa netešíme. Je nám vlastne ukradnutý. Vpodstate najlepšia epizóda seriálu bola tá, v ktorej bol minimálne. To nie je ale chyba herca, to je chyba scenáru. Jeho pokrokovosť a múdrosť je tiež zobrazena zvláštnym spôsobom. Napr. všetky hádky, ktoré akože 'vyhrá' sú založené na tom, že on povie, čo si myslí, ale oponent nepovie nič. Nechajú ho 'vyhrať'. Viď hádka s kňazom. Ďalej nerozumiem, načo ťahali do príbehu Roosevelta. Dali mu jednun z hlavných úloh, ale vôbec sa mu nevenovali. Tá postava mohla byť úplne hocikto. Začala som ale tým, že seriál mal na to aby bol skvelý. Prečo? Mal brutálneho vraha detí, pustil sa do citlivej témy malých chlapcov a ich práce v bordeli, nebál sa brutálnych scén, mal dobrých hercov, kostými, uveriteľné prostredie doby. Celé to ale pôsobilo tak, akoby samotní tvorcovia nevedeli, ako to zakončia a kam sa to bude uberať. Čo je pri dĺžke seriálu 10 epizód trestuhodné. Hodnotím slabšími 3 hviezdami (50%) ()

PATROS

Excelentné spracovanie a ešte lepší herci. Dakotu zbožujem ale Luke a DAniel parádny výkon.Pripadá mi ako keby naozaj reálne vyobrazili temno doby dávno minulej¨. Keď si predstavím aké to mali v tej dobe kriminalisti ťažké.... Ďalšia lahôdka na dlhé jesenné večery. ()

hindator

Přesně podle mého gusta! Ponurá atmosféra, logika vyprávění, skvělé reálie,...Přivírám oko nad "nenápadným" feministickým podtextem některých scén. ()

lineker

Vizuál mne silně připomněl můj hodně oblíbený Penny Dreadful a to již toto je pro mne velkým plusem. Londýn vystřídal New York, ale všechna špína, chudoba a naopak pozlátko, luxus a hýřivost dokáže diváka přesvědčivě přenést do té, které doby. Daniel Brühl to navíc neskutečně dává a jeho postavu plnou rozporů mu beze zbytku věříte. A tak se může zdát jediným nedostatkem pro mne trochu upozaděná krimi linka, ale té je naštěstí v posledních dvou epizodách věnován adekvátní prostor pro dosažení téměř dokonalého diváckého zážitku. Druhá serie budiž očekávána. ()

Naive

Výborná dobovka, výběr hecrů, kostýmy, výprava, už se těším na 2. sérii. Daniel Brühl v hlavní roli je perfektní, je neskutečně dobrý zatím ve všem, co jsem s ním viděla. ()

Pavlis.xxx

Skvělý seriál, skvělé obsazení, skvělé prostředí a kostýmy. Určitě nadprůměrný počin i když já osobně mám radši, když se do poslední chvíle nezná totožnost vraha. Tady to zjistíte celkem brzy u obou sérií a pak už se hledají střípky. Každopádně jeden z lepších seriálů ()