Psychiatr

• USA The Alienist (viac)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Predloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (viac)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

Hrabovo

Velmi dobře řemeslně bezchybně natočená mimořádná hnusárna s velmi, ale velmi nepravděpodobným koncem. Jako by už nic nebylo dost šokující a emoce ždímající. Nebudu se dívat na detektivní seriály natočené po roce 2000. ()

blowup

Choromyslař - je nezapomenutelný. Postavy sekretářky a kreslíře též. Temnota a trochu přírody, střechy NY, šero v bytech - zase jednou do konce. ()

ervina

Bylo to krásně temné, napínavé, skvělá hudba. Ke konci už jsme měli dost okousané nehty. A pak přišel ten takový nijaký poslední díl,jako by ho dělal někdo jiný. Finále takové vlažné. ()

iz67

Zoufale nudná věc, kde každý je tak nějak nepatřičný. Psychiatr - amatersky detektiv, který silou sve osobnosti řídí lidi kolem sebe (ale tu silu mu neverite), policejni komisar s nulovym vlivem na vse (vcetne scenare). V puli serie jsem odpadl. ()

Mamlas

Užvatlané, brutálně natahované nic. Nudit jsem se začal hned v prvních minutách 1. dílu, pak přetáčení, pak vynechávání celých dílů, pak narychlo poslední díl. Pěkná kamera a kulisy, dívat se na to ale nedalo vůbec. (13%) ()

shedlo

Popravde moc nechapu to vysoke hodnoceni, mozna uz jsem zmlsana, ale pro mne spise zklamani. Vyprava a kostymy samozrejme paradni, to oci prechazely a casto jsem se pristihla, ze misto poslouchani dialogu sleduju Dakotiny saty.. Linie pribehu je vsak na muj vkus vypravena predvidatelne a obcas jsou tam dost nepochopitelne zkratky a kroky. Mozna duch 19.stoleti, do ktereho se nedokazu vzit. Postavy si mne vubec neziskaly, az na vyjimky ve vedlejsich rolich, dokonce me spis stvaly a cele to obcas bylo takove naskrobene a na silu ve smylu "dejme tam jeste tohle, to se bude libit". Prirovnani ke skvostnemu Mindhunterovi mi prijde mimo misu. A jak tu mnozi pisi, konec je veru spise zklamanim. ()

IZFNP

Seriálová chuťovka, ktorá divákovi dáva presne to, čo mu sľubuje - temný príbeh, komplikované postavy, vydarený feeling miesta i doby a kvalitný divácky zážitok. Precízna remeselná stránka v kombinácii so šikovným obsadením a zaujímavými detektívnymi záplietkami tvoria príjemný seriálový zážitok. Chyby sa nájdu, historicky presný seriál tiež isto nie je, avšak produkčne sa snaží. Alienista je uspokojivá psychologická dobovka. V prvej sérii temná, surová a chladná; v druhej svižná, akčná a divácky prístupnejšia. Prvá séria 70%, druhá séria 55%. ()

moviepill

Prostredie konca 19. storočia, New York City, skupina sympatických "vyšetrovateľov", a k tomu jeden zvrátený, ale možno aj poľutovaniahodný vrah. Kombinácia faktorov, ktorá ma, napriek skepticizmu počas prvých dvoch-troch dielov, presdvedčila pokračovať v sledovaní. Stálo to za to. Dobová atmosféra je vykreslená vynikajúco, mám slabosť pre Viktoriánske obdobie a hoci sa dej seriálu odohráva v USA, bol som pri väčšine dielov ako prikovaný. Na tejto sérii mi však predsa len prekážali dve veci - hudobné podkreslenie bolo tak trochu nevýrazné, zabudnuteľné. Druhým nedostatkom je záverečný diel. Očakával som väčší "plesk", niečo, nad čím by som premýšľal ešte pár dní. Takto to bolo viac-menej také umiernené rozriešenie, našťastie však bez väčšieho pátosu. Tak či onak, seriál by som určite odporučil milovníkom dobovej krimi s oceľovým žalúdkom. ()

Soupalka

Mám ráda dobové detektivní záležitosti. Na seriál jsem se těšila. Nakonec ale kostýmní provedení bylo zřejmě největším tahákem a má očekávání asi byla příliš vysoká a při jeho sledování jsem se vlastně dost nudila. I když řemeslně seriálu pravděpodobně nelze nic zásadního vytknout, celé zpracování na mne působilo jako schematický přepis knihy na plátno a postrádala jsem větší hloubku postav a interakci mezi nimi. Nevím jak dobře ten pocit popsat - asi jako kdybych byla nucena lízat skvělou zmrzlinu přes sklo na místo návštěvy útulné cukrárny s milou obsluhou, kde ta zmrzlina možná není až tak skvělá, ale má chuť. ()

jackalsc

Nakonec zvyšuji hodnocení na 60%. V půlce série se to rozjelo, tak aby to tak akorát dojelo do konce. Nejsou zde žádné nové věci, nic originálního. Jen rekonstrukce kriminálních nápadů z dobového prostředí, kde je seriál zasazen. Navíc vyšetřování neprobíhá nějak atraktivním způsobem. Je zde patrná snaha, znechutit diváka jakoukoliv činností spáchanou vrahem, která ovšem naprosto nefunguje tak jak by měla. Že by byl Sam Fisher zpátky na scéně? :D (Michael Ironside) ()

Saxos

Netflix šíří jeden dobrý seriál za druhým. To platí i choromyslařích. Klady: herecké výkony, tajemno příběhu i doby, napínavost. ()

doriana.g

80%?? Už jsem asi zmlsaná... Ale ne, tohle bylo vážně špatné. Jak představení divadelního spolku Járy Cimrmana. A po zpraseném finále jsem vyloženě chtěla vrátit vstupné. Co z toho, že výprava a kostýmy jsou skvělé, když pak to ostatní stojí za vyliž? Dialogy šustily papírem, herci buď byli jak prkna (Sara, Roosevelt), nebo přehrávali (všichni ostatní). Jediná čestná výjimka byl Daniel Brühl, ale ten to nezachránil. Jedna hvězda jemu, druhá za styling prostitutů, ti kluci v korzetech byli vážně jako slečinky. Jo, a feministi, dejte si už pohov. Scéna, kdy v NY v roce 1896 ( !! ) žena samoživitelka hrdě nepřijme lék pro dítě zadarmo, ale chce ho mermomocí zaplatit, protože "ona se o své dítě dokáže postarat", je vážně na facku. ()

Scaevola

Napínavá podívaná staví hlavně na (nakolik mohu soudit) věrně zachycených reáliích mladého New Yorku a kvalitních hereckých výkonech ústřední trojice, protože samotná zápletka místy skřípe v logice i návaznosti a zvláště v druhé polovině tempo příběhu kolísá, jako by postačovalo osm dílů namísto deseti. A navíc, jak je u podobných počinů bohužel již zvykem, poslední díl byl poněkud nemastný, ačkoli uspokojivě uzavřel všechny otevřené zápletky. Nuž uvidíme, jak dopadne "Anděl temnoty". - A anděl temnoty šokuje hned v úvodu, poměrně rychle představí hlavního protivníka, před jehož odpudivým ztvárněním smekám, a ke konci bohužel ztrácí dech, motaje se v samoúčelných vedlejších linkách a zdlouhavém pronásledování a kupodivu odkládaje titulního hrdinu na vedlejší kolej. D. Brühl je totiž po většinu druhé série pouze do počtu a v zásadě ničím k vyšetřování nepřispívá, což však na druhou stranu umožňuje vyniknout D. Fanning a její umanuté vyšetřovatelce. Uvidíme, podíváme-li se do nedozrálého New Yorku ještě potřetí. ()

bourgeois

Človeče, tie pozitívne hodnotenia... to bude pecka. Omyl. Pod okázalou výpravou je len silná koncentrácia nudy. Hlavné postavy sú mega nesympatické a zápletka ako z tuctového bestselleru. Menej je viac a tu to platí dvakrát. ()

Naghavi

Luxusní a temný seriál se skvělým obsazením, dějem a atmosférou... Občasné tápání v chování postav mi ale celkový dojem nijak nesnižuje. Viděna jen první řada, na druhou se teď chystám. ()

Wez

Výborný krimi/thriller seriál,který byl napínavý od první do poslední epizody-skvělé herecké výkony týmu velice sympatických vyšetřovatelů v čele s Laszlem Kreizlerem,děj místy velice temný a mystický(přesně tak to mám rád),a co se mi opravdu hodně líbilo bylo zasazení děje do New Yorku 19.století-vím,že v dnešní době CGI efektů se dá udělat ůplně vše,přesto bych ale řekl,že se prostředí tvůrcům opravdu mimořádně povedlo(interiéry,exteriéry,kostýmy a i když jich bylo hodně málo,tak i záběry na NY té doby z ptačí perspektivy).Byl bych opravdu moc rád i za další řadu(řady)-poctivé 4 hvězdy... ()