Teheránske tabu

• Slovensko Tehran Taboo (festivalový názov) (viac)

Tri mladé ženy a jeden muž majú podobné túžby ako ich vrstevnici inde na svete. Žijú ale v Teheráne, kde platia úplne iné pravidlá. Rockové koncerty v kluboch, nemanželský sex, alkohol aj drogy miestne zákony zakazujú a vytláčajú do podzemia. Kto má peniaze a moc, pravidlám sa ľahko vzoprie. Ostatným, ktorí chcú žiť mimo úzko vymedzených mantinelov, hrozia tvrdé tresty. Pri ceste za šťastím a slobodou tak hrdinovia filmu musia búrať tabu a riskovať. (ASFK)

Biopler

Parádny film, ktorého forma si ma získala a som veľmi rád, že som nebol svedkom ďalšieho animáku, ktorý tak rád zobrazuje prepálené emócie v tvárach postáv. Iste, je za tým rotoskopia, ale aj tá sa dá pozmeniť vo svete digitálu. A keby šlo len o formu... celá výpoveď diela je úderná, zároveň hravá i zábavná, no aj drsná a smutná až ostáva rozum stáť čože to za životy žijú Iránčania. A koľko pokrytectva sa v nich skrýva. Túžby, hlavne erotické či sexuálne, ovládajú životy protagonistov, no všetko je to systematicky potlačené. Ženy sú pod ťažkým patriarchátom, no film im dáva silu vo vykorisťovaní mužov skrz to, že muži sú v oblasti sexuálnych túžob slabí a zraniteľní. Je parádne sledovať ako sa z naznačenej nerovnováhy medzi mužom a ženou mení tento obraz podľa šikovnosti či prefíkanosti žien využiť tento atribút čo najviac vo svoj prospech. Babakov príbeh priam plasticky opisuje čo sa stane ak chlap podľahne čarovnej žene a dostane sa do situácie, kedy musí riešiť ako elegantne zakryť stopy po chvíľkovom sexuálnom dobrodružstve. Príbeh ženy, ktorá kvôli získaniu práce bola na dvoch potratoch, je silné kafé. Vyústenie je úplne pochopiteľné a skrz pozorujúceho nemého chlapca je také, že divák ostáva v nemom úžase, myslím to ovšem v negatívnom zmysle. Príjemné odľahčenie príbehov prichádza pri krátkych intermezzos odohrávajúcich sa vo fotobúdke, krásna režisérska chuťovka. Trochu politického názoru Iránu na USA vložil Soozandeh do scény kde vidíme americkú zástavu visiacu na budove, na ktorej namiesto hviezdičiek sú lebky, namiesto pásikov letiaca atómovka. A celé s nápisom DOWN WITH THE USA. Skrátka krásne svojské. Záver neprináša žiadnu úľavu, lebo pod vplyvom okolností jedna postava zvolí útek, druhá postava volí skoncovať so svojim životom, ďalšia zostáva v systéme a bude ďalej bojovať. Film chápem ako dron, ktorý nám objednal Soozandeh, aby v plnej nahote odkryl tabu v Iráne. ()

pushover

Zpočátku mě provedení trochu iritovalo, přeci jen není rotoscoping dávno nic originálního. Naštěstí se film neutápí ve formě a příběhy samotné se rozvíjí zajímavě. ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Grafické zpracování Iránského "všedního" života celkem zajímavé, ale obsahově na hovno. Ženské postavy skoro k nerozeznání, děj přeskakoval a příběhově nudné. +++ SPOILER 20ti slovy: Tři Iránske ženské - šlapka, skoro šlapka a těhotná řeší nelehký muslimský život. Kecají, chodí po úřadech a šlapou...a to je tak všechno. ()

Amonasr

Zajímavě natočený film o životě v nábožensky rigidním Íránu z pohledu těch, kteří se nějakým způsobem vymykají islámským představám o morálce. Snímek má ale podle mě jednu zásadní chybu - líčí život v Íránu pouze jako řetěz nekonečného nehumánního zla, korupce a pokrytectví, kde obyčejné lidství nemá šanci se ani nadechnout. Rozhodně nejsem zastáncem podobných režimů, ale toto naprosto jednostranné pojetí, bez špetky čehokoliv pozitivního, mi příliš zavání ideologickou objednávkou. Zdalipak se někdy něco podobného natočilo na západě  třeba o Saúdské Arábii, "nejlepším příteli" USA, kde militantní sunitský islamismus má nepochybně ještě zrůdnější podobu než jeho íránská šíitská konkurence? ()

SAINTS

Teheranske tabu je originalny a nevšedny film,ktory ponuka divakovi velky a hlboky filmovy zažitok.Animacia neubera filmu na realnosti a je velmi pravdepodobne že v Irane sa aj takto žije.Film nam ponuka pohlad na odvratenu tvat Teheranu velmi zaujimavym a putavym spôsobom.8/10 ()

iz67

Film ve své cynicke první půli šlape na plné obrátky. Střet kultur (divakova stále ještě západní s krajskými realismu) je brutální. V druhé půli, kdy se tvůrci chystají na tragicky příběh je drajv filmu o poznání slabší. Přesto jako celek výborný film se silnou informací, jak to funguje jinde. ()

MyrnaAlec

Všude žijí v podstatě stejný lidi, i v Teheránu. Írán není Satan, jak tvrdí jeho nepřátelé, ovšem nějakou revoluci tu si místní budou muset zařídit sami. Narodit se tam jako žena je určitě výzva na celý život. ()

ostravak30

Asi si mnoho z nás neumí představit základní sociální a jiné principy pro běžný život v Íránu. Všichni víme, že je to muslimská země a v jakém postavení jsou zde ženy, ale tenhle pohled zprostředkovaný Íráncem je asi pro mnoho lidí trochu překvapivý. Prostituce? Korupce? A tyhle všechny celospolečenské záležitosti jsou v ostrém kontrastu s náboženstvím, kde se i za držení za ruce zavírá a za drobné delikty věší. Film je navíc vystavěn na několika příbězích, které zpočátku nepůsobí tak silně, jakými se postupně ukážou být. Chvílemi je zde i prostor pro pocit uvolnění, že vše ještě nemůže být tak špatné, aby vzápětí byl vystřídán něčím silným. Film si prostě musí zažít každý sám a zcela jistě něco o Íránu vypovídá. Ke změně ale dojde asi jen těžko. Jak se ukazuje, i běžní úředníci ze systému leckdy honosně prosperují. Snímek je výborně animován a působí dobře barevně. Jen si musíte zvyknout, že režisér původem z přísně muslimského Íránu točí o Íránu s řadou sexuálních scén. ()

blondboss

Veľmi silný príbeh. Debutujúci režisér prišiel s unikátnym art snímkom, ktorý kombinuje hrané scény s animáciami a živé predmety v podstate pretvára na animovaný podklad. Ozaj zaujímavé aj s ohľadom na to, že sa režisér rozhodol venovať obzvlášť závažnej téme sociálnych pomerov v Iráne. Tento snímok je dobrý pre mnohé feministky, ktoré tu vykrikujú, ako sa tu majú ženy zle. Niekedy si nevážime to, čo nám bolo dopriate. 80 % ()

wick

Animací průměrný, obsahově lehce nadprůměrný film...který sice kritizuje společenské poměry v Íránu, ale to je pak pro mě lepší se podívat na dokument a pro někoho, kdo se jde do kina bavit, to moc zajímavé nebude. ()

bonovox

Silný a pritom jednoduchý príbeh z prostredia ktoré je nám európanom výrazne vzdialené. Po vizuálne stránke pôsobivo natočené. ()

rigby

Po výtvarné stránce se jedná o velmi zajímavý a nevšední film. Ale má to svůj důvod. I témata ve snímku zmíněná jsou alarmující. Ale autor nejde zase tak moc do hloubky, spíše nechává promlouvat hlas ulice a obyčejných lidí. A zoufalý závěr se dal očekávat. V animovaném pojetí to ale nebylo tak drastické, i když mráz mi po zádech přeběhl. ()