Další den života

• Poľsko Jeszcze dzień życia (viac)

Varšava roku 1975. Ryszard Kapuściński (43) je renomovaný válečný reportér, idealista a příznivec beznadějných případů a revolucí. Podaří se mu přesvědčit šéfa polské tiskové agentury, pro kterou pracuje, aby ho vyslal do Angoly, kde v předvečer vyhlášení nezávislosti vypukla krvavá občanská válka. Vydává se na zjevně sebevražednou cestu do samotného srdce války a stává se svědkem drastických okamžiků, jež zcela změnily jeho život a pohled na reportérskou práci. Opouští pozici novináře, jejíž hranice stejně vnímá jako relativní, a stává se z něj spisovatel-vypravěč. (Cinemax)

Narciska

Novinář vprostřed konfliktu, o kterém se ví většinou jen to, že byl. Přináší svědectví, které se zdá být především splněním slibu, který kdysi dal. Trochu obžaloba mocností, které si za studené války z Angoly udělaly bitevní pole. Méně obvyklé je rozhodně líčení z komunistické strany komunistické podpory a tato strana vyznívá dobře a nevinně. I když se mi animace líbila, problém je, že samotné provedení ústí do sci-fi a abstrakce a tak musí se co chvíli vracet na zem. Činí tak četnými výpověďmi očitých svědků a to podle mě rušilo příběh. Jsem pro zlatý střed,. A ten ve způsobu vyprávění a hledání pravdy chyběl. ()

Arsenal83

Tá animácia sa mi veľmi nepáčila, ale tá celková protivojnová myšlienka je maximálne úžasná. Presne tak vyzerá vojna. Ešte jeden deň života. Neistota, či vôbec príde. Toto je niečo, čo v plytkých marvelovkách nenájdeme. Film, ktorý núti zamyslieť sa nad životom, keď aj dnes stále žije 50% sveta z dvoch dolárov na deň. A napriek tomu sa vraždíme. Alebo aj práve kvôli tomu? ()

Enšpígl

Když Prahu zaplaví Avengers, HBO Hra o trůny, je třeba zvednout prdel, opustit stověžatou matičku a zaject si do Kina na Granici za kvalitníma polskýma bijákama. Hned s prvním filmem jsme to však měli vzájemně těžký. Já byl po strastiplné cestě s typickým zpožděním made in ČD , zapoměl jsem si proměnit koruny ve zloty, což když jedeš do cizího státu je skvělá věc, hlavně když řešíš dopravu. Pokud chceš být za kretena, doporučuju ! No a pak jsem začal sledovat film, který jsem místy vnímal jako levičáckou agitku, ale pak jsem na to šel z pozice onoho novináře a začal jsem celý příběh vnímat úplně jinak a mnohem silněji. Animovaná část nad dokumentární vyhrávala na celý čáře. Tole je mimochodem můj první anidok a docela jsem s tím bojoval. Prostě sleduješ kreslený příběh, střih a je tam reálná postava co slovně doprovází viděné. Měl jsem trošku problém to pobírat, ale ne o nic větší než centrála polských taxikářů mou objednávku vozu v polštině. Co mě nadchlo byl plný sál lidí, kteří ani jednou nezasvítili mobilem, nebavili se, nešustili, jestli tohleto je v Polsku běžný, tak se za český diváky vysloveně stydím a pozval bych je, aby se od Poláků naučili jak se chovat v kině, ale třeba jsem měl štěstí, uvidíme dál. ()

Maynard.

Pecka... Mám rád tyhle animovanokreslený filmy... TAdy je to navíc okořeněný tím, že se tam občas mihne i skutečnej člověk nebo skutečný fotografie. Takže ti potom ten příběh připadá ještě víc skutečnej. Jo, příběh se taky povedl. Je to o jednom hodně odvážným polským novinářoj, kterej se nebojí riskovat život tím, že se vydá do nitra Angoly, kde si mezi sebou vyrovnávají účty USA a SSSR. A nemaj koule si to vyříkat sami, tak svejma zbraněma podporujou tamní obyvatele. Chvílím perfektní ztvárnění... Podobnejch filmů sice pár je, ale i tak je jich jako šafránu. ()

michmark

Motivem pro vznik tohoto animovaného filmu byla prý barvitost popisů v Kapuścińského románech a jak je vidět i v ukázkách, film je vizuálně velmi povedený, zajímavé jsou i hrané proklady s pamětníky. Co jsem ale nepochopil je označení filmu jako "dokument" - o občanské válce v Angole se skoro nic nedozvíte, film pokrývá jen pár dní na začátku konfliktu formou osobního dobrodružství válečného novináře a popis stran mimo MPLA je velmi zkratkovitý, včetně intervence jihoafrické armády. Největší překážkou k dokumentární autenticitě je ale knižní předloha a především její autor - Kapuściński napsal spoustu knížek, ale rozsáhlé části si jednoduše vymýšlel. Navíc byl agentem polské rozvědky, takže scéna ve filmu, zda má novinář právo zveřejnit exkluzivní informace z bojů a případně tím ovlivnit přůběh konfliktu, vyznívá v podání agenta Kapuścińského nechtěně komicky: všechny zásadní informace jistě byly dávno poslané tam, kam bylo třeba.... ()

• Film je natočený technikou "motion capture", ktorá zahŕňa „zachytenie“ trojrozmerných pohybov hercov a ich uloženie do počítača. (Arsenal83)
  • Filmári pracovali v Portugalsku, Angole a na Kube. Film sa natáčal 10 rokov. (MikaelSVK)
  • Počas invázie juhoafrickej armády do Angoly je možné vo filme vidieť vrtuľníky americkej výroby, a to Huey a Chinook. Juhoafričania v tej dobe však používali vrtuľníky z Francúzska, a to Aloutte a Pumy. (MikaelSVK)

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

25.04.2019

Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní… (viac)