The Orville - Season 1

(séria)
USA, 2017, 8 h 39 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvorcovia:

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Scott Grimes, Peter Macon, Halston Sage, J. Lee, Mark Jackson, Larry Joe Campbell, Norm MacDonald (viac)

KillHurt

Čekal jsem přisprostlý seriál parodující Star Trek a další sci-fi takovým způsobem, že na nich nezanechá nit suchou. A naštěstí jsem se nedočkal. Orvill je velmi povedený hold startrekovským starším bratříčkům (nejvíce Nové generaci a Voygeru). Jediný rozdíl je, že postavy jsou nejen důstojníky Unie, ale jsou lidmi, moclany, slizmi a dalším a mají své lidské potřeby. Takže se dokážou radovat jako malé dětí, když sestřelí nepřátelskou loď, drbou mezi sebou kolegy, souloží, řeší partnerské rozepře, nebojí se ironie a občas jim ujede sprosté slovo. Velké plus dávám za díly, které řeší problémy jiných kultur (náboženství, sociální sítě, rovnost pohlaví ad). MacFarlenovi se povedlo udělat startrekovitější seriál než je Star Trek: Discovery a navíc mu dal lidská rozměr. ()

VanTom

Pokorný hold klasickému Star Treku se navrací k jeho samotné podstatě a možná člověku několik dílů dochází, že se ji nesnaží "módně" shazovat ani vytlemeně parodovat, ale opravdu obléká podobný kabát a kráčí v povědomých šlépějích - jen s úsměvným, znalým pomrkáváním. Posádku unijní průzkumné lodi USS Orville proto tvoří normální (s)prostí lidé (mimozemšťané), kteří pro nemístnou hlášku / sexuální narážku, kanadský žertík či sklenku alkoholu nejdou daleko - ovšem ve výrazně umírněnějším podání, než bych od MacFarlaneho čekal. Navíc mnohým epizodám nechybí myšlenka a (stejně jako "předloha") nakusují závažná společenská, kulturní či náboženská témata. Přesto musím podotknout, že si mě ani postavy, ani zápletky kolem prstu úplně neomotaly - zatím. ()

SpaceOdyseus

Skvele. Mix tradicnich trekovskych dobrodruzstvi s trosicku osobitejsim McFarlanovym humorem mi opravdu sedl a celou serii jsem se bavil. Bylo tu par slabsich dilu, ale vetsina jich byla na plny pocet. Ja se bavil, atmosfera dobrodruzstvi a objevovani novych planet, civilizaci a entit me naplnovala uz u uvodnich titulek. Proste paradni spin na trek, lepsi nez samotny trek. ()

Gurtha

Jsem trochu v šoku, nedávám kdečemu 5*, takže se cítím poněkud nepatřičně, ale tohle mě chytlo na srdce. Za mě uvěřitelnější kus než rádoby hloubavé Discovery s přerostlým roztočem. Popravdě jsem poněkud v šoku, že to tolik lidí nazývá parodií, spíš bych řekla, že jde o poctu ST. Mnoho lidí díky němu sní o dobrodružství ve vesmíru a Orville tak trochu ukazuje, jak by nám to asi šlo :). ()

Lacike

Uz davno vo mne nejaky serial nevyvolal tak rozporuplne pocity. Na jednej strane to ma tu pôvabnu roztomilu atmosferu ake maju stare Star Treky, ktorymi sa MacFarlane inspiroval natolko az sa divim, ze mu to preslo bez nejakej pokuty za vykradanie pôvodneho nametu. Prijemne ma prekvapil spickovy vizual s na TV tvorbu kvalitnymi trikmi. Masky mimozemstanov su tiez dokonale a zaroven originalne. Bohuzial pocit, ze sledujem dalsi Star Trek neustale narusuju pokusy o ten klasicky MacFarlaneovsky pubertiacky humor o tom, ze niekto do niecoho šliapne alebo ma trapne sexualne narazky. Stalo sa pravidelnostou, ze behom epizody sa najde len jeden jediny inteligentnejsi vtip, ktory ma rozosmial. Akl by sa tie trapne pokusy o humor vystrihli, tak dalsim problemom je, ze pokial sa serial snazil zaoberat nejakou vaznejsou myslienkou, tak jej chybala poriadna hlbka, ktory by skutocne podnietila divaka k zamysleniu. Zakazdym je nejaka zaujimava dilema len povrchne nacrtnuta a nasledne primitivne vyriesena. Aj prvy, dnes uz skoro rozpravkovo pojaty Star Trek, oproti Orvillu pôsobi ako tazke artove sci-fi. Holt, dnes sa vsetko toci co najjednoduchsie, aby to pochopilo aj male dieta a aby sa nenudilo, tak tam musi byt trapny humor. Zlozenie posadky tiez nie je nic extra. Nikto ma z nich sice nestval, ale ani nezaujal. Znova som si ale potvrdil, ze Seth MacFarlane nie je ani dobry dramaticky herec ani komik. Charizmu nema ziadnu. Prave kapitan by mal byt tahunom a on je strasne nevyrazny. Napriek vsetkym tym vytkam som si rad prvu seriu pozrel, kedze mi serialove space opery chybaju a najnovsi Trek postrada ten klasicky Star Trekovsky styl. Namiesto druhej serie Orville mozno ale radsej dam prednost reprize skutocneho Star Treku. 5/10. ()

• Holografická loď, kterou se vydá posádka Orvillu zachránit, se jmenuje Bleriot, což je narážka na Louise Blériota, francouzského vynálezce a leteckého konstruktéra, který v roce 1909 uskutečnil první let přes kanál La Manche v letadle těžším než vzduch. (HellFire)