Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

Hanka_M

No, tohle je nápad. Konečně zajímavý dokument o pitoreskních osmdesátkách a devadesátkách světového VHS filmu. Jo, to byly časy a zde v dokumentu jsou velmi věrohodně a přesně popsány, glosovány a interpretovány. ()

Mike_Doe

Pekelník alias Kocka 1, 2 (Horor); Duch lesa 1, 2 (Horor); Horal 1, 2 (Dobrodružný, Ch. Lambert); Votrelec 1, 2, 3 (Sci-fi horor); Basketbalový kôš 1, 2 (Horor); Nahaty kanón 1, 2 (Parody komédia); Stracen v akci 1, 2, 3 (Akční Vietnam, Ch. Norris); Nico 1, 2, 3, 4 (Seagal, Krimi super); Robot Džokej (Sci-fi); Ťěžko zemřít 1, 2 (Willis, Krimi super); atď. To boli časy. Kedy bude 2-ka? ()

jirikzaboj

Jak bylo zmíněno v dokumentu. Rychlodabing je nedílnou stopou kultury velice nedávné historie, která je nesmazatelná a je velice fajn si to občas připomenout. Ač jsem ročník 98, tak jsem ještě nějaké poslední zbytky videí doma zažil a nejvíc mi tam jel právě “Nudař” a pan Hejma. Jisté kouzlo to má a kdo se tím dodnes zabývá, tak pro mě není pacient, ale nostalgik. Nejvíc zajímavá je kreativita a diverzita různých verzí daberů, která se velice zdatně a trefně nastříhala do určitých pasáži dokumentu. Střih Petera Pavlíka tedy náležitě oceňuji a společně s režií Lukáše Bulavy dostáváme jeden z nejlépe vypadajících dokumentů za poslední dobu. Pro fanoušky z tehdejší doby, ale i pro mladší generace jako náležitá edukace lokální kultury kinematografie za železnou oponou. ()

Polinius

Jednorozměrný dokument o lidech, kteří v domácích podmínkách za komunismu dabovali filmy jedním hlasem. Bohužel většinu vzpomínek ve filmu tvoří filtrované historky dabérů, kteří sice přiznají, že kazeta se prodávala za 250 - 500 Kčs, ale že oni z toho neměli vůbec nic. :-D Moderní výzkumná práce by se dala shrnout do pár vět, máme asi 2000 různých filmů, ale nevíme kolik je jich celkem. Známe pár dabérů, ale daleko více neznámé a říkáme jim nějakou přezdívkou. Dokument sice předvede mnoho ukázek z VHS kazet ale celkově nejde moc do hloubky.  Ono je to pochopitelné - celou dobu to byla činnost na hraně zákona a nikdo si netvořil archiv události. Nebyl to umělecký překlad byl to prostě kšeft pro veksláky a celý dokument má sex appeal mrtvé ryby.  Byl by stejně nudný i dokument o další generaci pirátů, která přišla v éře vypalování DVD? Lidí kteří dělali amatérské titulky na filmy které unikly na internet? Možná že taky, ale rozhodně bych to svěřil jiným lidem než toto. ()

Phosphorus

Dokument o nerdoch 80tych rokov. Napriek tomu, že som človekom narodeným po roku 2000 vo mne vyvolal dávku nostalgie a priblížil atmosféru tých čias, čo sa určite cení. Niektoré vtipy a príhody boli naozaj podarené, no osobne by som sa zaobišiel aj bez časti o pornofilmoch. Film okrem iného otvára zaujímavú diskusiu ohľadom nelegálneho šírenia digitálneho obsahu, ktoré je aj dnes, síce už v iných formách, ale stále rozšírené. A aby som bol úprimný, po zhliadnutí som aj ja dostal chuť pozrieť si film s nejakým tým rýchlodabingom. ()

Johny203

Fenomén rýchlodabingu som nezažil. Som rád že som ho nezažil ale toto je nádherná, nostalgická sonda do minulosti plná neopakovateľných bizarností. ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD