Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

venom14

Film o tom,že být nácek je špatné,ale že neonacisti nejsou jediná hrozba dneštní společnosti.Edward je tu naprosto skvělí "napravený nácek",který zde ukázal,že prostě umí hrát,ale i ostatní herci byly dobří.Navíc dobře odvyprávěný příběh.Po dobu filmu jsem chtěl dát 4 hvězdičky,ale ten konec,který byl pro mne opravdu dechberoucí a čuměl jsem na to s otevřenou pusou mě k 5 hvězdičkám prostě dokopal. ()

lucijelucije

Nevím proč jsem otálela s tímto snímkem tak dlouho..nic šokovanějšího, zrůdnějšího a přitom tak skutečného jsem ještě neviděla..srdce mi buší o závod ještě teď..puls na vysokých obrátkách..moje mysl zatemněna..ale pořád taková je realita..bolí to..ještě víc, když je chyba objevena..a nenapravena..tohle nemůžete přecházet, tohle musíte vidět..svoboda, právo a čest? za to se bojuje.. ()

Mo.

"Život je moc krátkej, než aby ho člověk strávil nasranej." -- filmu se podařilo vystihnout hlavní důvod, proč se z lidí stávají náckové (vztek na sebe a svůj vlastní život a snaha přesměrovat to na něco vnějšího - třeba na negry). Navíc zaznělo mnoho tradičních argumentů rasistů i anti-rasistů a neznalý člověk si tak mohl udělat docela slušnou představu o tom, jak takový nácek vidí svět a jak mu v jeho pohledu oponovat (pokud máte tu potřebu). Norton je tradičně bezchybný, role "ne až tak drsnýho nácka" mu skvěle sedí a většina ostatních herců zdatně sekunduje. Film má však pár hluchých míst a některé scény jsou zbytečně natahované a měl jsem trochu problém udržet pozornost. Celkově však rozhodně unikátní filmový pohled na rasismus v USA s perfektním hlavním hereckým výkonem. ()

Hanes88

Tak tomu říkám skvělý snímek s rasistickou tématikou. I když podobné filmy nejsou pro mě to pravé ořechové, u tohoto filmu jsem zůstal po celou dobu a na konci filmu jsem seděl s příjemnými pocity z parádního filmu. O fantastickém výkonu Edwarda Nortona ani nemluvím - prostě třída. Jednoznačně maximální hodnocení. ()

Xavi6

Kdo by to byl řekl, že se dá natočit tak nechutně rasistický film jako je tento. je to až odporné jaká rasová krvežíznivost zde vystupuje. Každopádně se jedná o parádní snímek, zaměření přesně na tohle a to co se děje (dělo). Edward Norton je parádní herec a já ho mám hodně rád, doufám, že bude mít ještě hodně takových smysluplných filmů. ()

peetriss

Výborná, skvěle režijně vedená a neobvykle otevřeně podaná sonda do světa rasismu a neonacistických spolků v Americe. Skvělý herecký výkon Edwarda Nortona, ale i ostatních. Neodpustím si výtku k poněkud nedotaženému závěru, chybí zde konfrontace Dereka Vinyarda s neonacisty, tak hladce by mu procitnutí v lepšího člověka asi neprošlo, jako by si tvůrci dali limit maximálně dvouhodinové stopáže a dost. I přes tento poněkud rozpačitý závěr se jedná v tématu moderního rasismu o velice skvostný počin, jedničkou však u mně zůstává oscarový Crash. 90% ()

Disease

Takový příběh z nedělní školy o napraveném náckovi. Dovedu si představit, jak na to ve Státech chodí školy jako my jsme chodívali na sovětské budovatelské filmy. ()

J*A*M*A*L

Nejlepší protirasistický film který se pro mě stal naprostou srdcovkou.Naprosto nemilosrdné drama kde se opravdu s rasistickými výrazy nešetří.Už při začátku filmu jsem sotva dejchal a ty dvě hodiny se sotva držet při dechu to už je docela něco.Ne ale vážně se tento film povedl ze všech stran.A Tony Kaye neznámí se tímto vynikajícím snímkem zřejmě dost proslavil protože toto je už i moc na dospělého, sna i nad lidské síly. ()

derryl

Film mne hluboce zasáhl a musím vzdát hold výkonu Edwarda Nortona, jeho postava je propracovaná a životná. Rasismus a pozitivní diskriminace jsou velmi diskutovaná témata a pohled Tonyho Kaye je neuvěřitelně realistický, proto jsem byl přesvědčen a stále jsem, že film je nutné vidět a nechat působit, být otevřený k těžkému sociálnímu tématu a zaujmout své vlastní stanovisko, které před nás film nepřímo předkládá, i když to nečiní jednoznačnou formou. "Nenávist je přítěž, život je moc krátkej na to, abyste byl pořád naštvenej. Prostě to nestojí za to." ()

.baris.

Neuvěřitelně silný, syrový film, který bude aktuální v každé době a který budu mít ještě hodně dlouho v paměti. Nesnaží se moralizovat, "jen" ukázat svět přesně takový, jaký je. Ještě hodně dlouho po závěrečných titulkách jsem seděla a koukala jako tele. Takovou sílu jsem fakt nečekala. Rasismus se týká nás všech, ať už jsme bílí nebo třeba modří a jeho obětí se může stát kdokoli - člen menšiny i většiny. Tohle by se mělo pouštět ve školách, a povinně!! Pro mě to je další z řady filmů, který mě vyléčil z mých naivních představ o naší společnosti. Vynikající výkon Nortona i Furlonga (u druhého jmenovaného bych dokonce použila přívlastek životní) a podle mě i moc důležitá a krásná postava Averyho Brookse. Takového ředitele/učitele mít každá škola, tak se nebojím o další generace. Navíc cítím, že tenhle film má velký potenciál stát se jedním z mých TOP 10 - druhá projekce snad napoví, uvidíme. ()

Honzeek95

Toto je film o hereckých dovednostech Edwarda Nortona.. Příběh je silný, ale po pár měsících po shlédnutí filmu se mi vybaví Norton, jak sedí u rodinného stolu a vykládá svoje názory. V tomto filmu musel hrát snad sám sebe, jinak si nedovedu vysvětlit jeho špičkový výkon. ()

Pablinho

Po skončení filmu jsem zustal ještě nějakou dobu ležet a jenom jsem koukal kolem sebe. Byl jsem naprosto vyrrhlej z reality, jak to na mě zapůsobilo. A to všechno předevšim díky Nortonovi, kterýmu padla přesně ulitá role k nohám, a hákáč by snad neslušel nikomu víc než jemu :) Btw. nevim, kdyby mi bylo řečeno, abych se zakousnul do obrubníku, jestli bych si spíš nevybral kůlku... ()

Paldiny

Pozoruhodná dráma s trpkokyslím posolstvom "minulosť dobehne každého“. Prechody z čiernobielej minulosti do farebnej prítomnosti dodávajú chronologicky poprehadzovanému deju punc originality. Rovnako ako početné otázky s nejednoznačnou odpoveďou. Obaja Edwardovia podávajú svoj najpresvedčivejší výkon, pričom minimálne Nortonov bol hodný sošky. Už dlho ma nemrazilo iba pri pohľade do očí, ktorý za moment vystrieda pohľad vyrovnaného človeka. Skutočný filmový zážitok aký ku koncu vyvolá nefalšovanú ľútosť jedného krutého osudu. ()

orkadimenza

Tento komentář jsem se rozhodl napsat pár dní po zvolení Donalda Trumpa. Ne proto, že by to byla nějaká obrovská událost, ale proto, že se stále více a více ukazuje, že rasismus mezi lidmi byl, je a vždycky bude a zmíněná volba je toho důkazem. American History X mapuje problém rasismu vynikajícím způsobem, za použití pár základních, ale klíčových myšlenek spojených v jednom drsném příběhu. A tyto myšlenky ukazují, jak se celá věc doopravdy má. Film je neuvěřitelně silný nejen díky svému poslání (úžasné je metaforické propojení černobílé a barevné části, kde černobílá část ukazuje temné činy minulosti, které nejdou změnit, zatímco barevná část dodává naději, že se stále můžeme zlepšit), ale i díky odzbrojujícímu výkonu Edwarda Nortona a také mladičkého Furlonga. Vynikající je zde postava Dr. Sweeneyho. Jeho zásadní věta "Zlepšily tvé činy nějak tvůj život" by měla lidem otevřít oči. Lidi, proberme se, a nebuďme takoví rasisti. Pojďme žít náš život trochu jinak - lépe! Neskutečně silný a emotivní film. P.S. Oblíbené scény: Hádka u oběda..."Nedostaneš odpověď, když se špatně ptáš. Musíš dávat správné otázky."..."Nenávist je přítěž. Život je moc krátkej na to, abyste byl pořád naštvanej. Prostě to nestojí za to." ()

Jeržik

To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák. ()

dehlie

skvelý pohľad na americký neonacizmus a veľmi horkým koncom. presvedčivý bol predovšetkým Ethan Suplee čoby primitív Seth. ()

mota

Některé skupiny lidí jsou prostě méně přizpůsobivé, a proto je musíme pozitivní diskriminací dosadit i na místa, na která nemají. Prozření jednoho nácka happy end nepřinese, protože špatných lidí je vždycky dost. ()