Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Etiketa

Teda občas mě tam s**** ty zpomalené scény. Ale jinak velmi silný a pěkně natočený snímek s dobrým hercem v hlavní roli. I když pochybuju o tom jeho prozření :) ()

Nischa

Prostě film s velkým F. Edwart Norton bezesporu skvělý, stejně jako jeho mladší herecký kolega Edward Furlong. Musím vytknout, že zde někteří zmiňují pochybnou nápravu zatvrzelého neonacisty, s čímž však nemůžu souhlasit, protože osobně jsem se s podobnou nápravou již setkala a tak tuto skutečnost za jako naprosto nereálnou pohádku skutečně nepovažuji. Navíc za 3 roky se toho může stát opravdu hodně, což je ve filmu ale zhrnuto do cca. 20 min., proto možná taky ty pochyby. V závěru - ještě hodně dlouhou dobu po shlédnutí tohoto skvělého snímku ve mě zůstaval jakýsi zvláštní pocit a zamyšlení nad životem. Tleskám! ()

ghostwo

Dlouho mi ten film unikal.Trochu kvůli názvu, trochu kvůli týpkovi, který mi ho doporučil a o kterém si myslím své a taky proto, že jsem čekal dost násilí atd.. První ponaučení, které si z toho beru je, že Edward Norton nehraje ve špatných filmech, určitě si role dobře vybírá (řekněme takový opak M.Freemana). Druhý postřech je ten, že film je z velké části o přátelství a o dobru a zlu v nás. Veškeré zlo má kořeny ve strachu a nejistotě-myslím tím ty vyholený frustrovaný mladíky. Když to zlo přemůžete, zjistíte, že není vůbec snadné si tento stav udržet, protože zlo na vás útočí ze všech stran, v tom je život neustálý boj - viz návrat Nortona z vězení a snaha žít jako slušný člověk. "Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností,sobectvím a tyranií lidské zloby.Požehnán buď ten kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty.............." . Na konec základní otázka. Kde vzal Norton tu muskulaturu?Jinak říkat, že to zahrál skvěle je asi zbytečné. ()

CrashHP

O tomto filme by som vedel písať strašne dlho. Témou je neonacizmus. Film, po jeho vzhliadnutí človek začne uvažovať, čo môže neonacizmus priniesť. Veľmi krutý film, zo zloducha nenávidiaceho černochov sa zmení na rozumného človeka a keď to všetko vypadá dobre, veľa vecí sa obráti naruby. Treba si to pozrieť a pouvažovať nad tým všetkým. ()

Ywec

Tak já nevím - pokud někdo považuje tento film za příliš lacinou a naivní hollywoodskou limonádu, zřejmě koukal na něco jiného než já a ostatní, kteří posunuli snímek do první stovky na Čsfd. Scénárista přece skvěle pracuje na vývoji postav, který je podpořen skvělými hereckými výkony Nortona a Furlonga (ty už díkybohu nikdonezpochybňuje). Je třeba si především uvědomit, že Nortonův hrdina je inteligentní kluk, který přesto podlehne demagogii. Takovému věřím, že se může změnit k lepšímu, stačí přece aby začal víc používat ten rozum, který u něj byl vždy dán, ale dosud byl vytlačován něčím jiným. Navíc ne každý film, v němž je zaostřeno na rodinu a její hodnoty, musí být nutně automaticky považován prvoplánovitě za moralizující. Když tu čtu některé komentáře, tak opravdu lituju, že nejsem negramotný. Film má obrovskou přednost, že divákovi nic necpe a zobrazuje realitu v její složitosti, v níž černobílý pohled neobstojí. Černobílé jsou tu vylíčeny snad jen vzpomínky hrdinů, které se zdařile střídají s barevnou realitou. No a postava Ethana Supleeho nemá chybu. Prostě zaslouženě v první stovce. ()

afrikovsky

Dobrý film co popisuje realitu jak dnešních nacistů či černošských gangů. Ze života každý známe nebo jsme potkaly pár takových lidí, ale takového zarytého jako Edward Norton, to je nářez. Zajímavé je, že po konci filmu ani člověk neví jestli je špatně nebo dobře. Pak ten konec mě dostal, kdy zmatené černošské děcko vlastně neví co ani udělalo.....asi je to v nás všech.....Ondra. ()

Scott4

Pro mě vynikající film který se nebojí mluvit o nepříjemných tématech jako je rasismus. Podává to tak nějak logicky a srozumitelně bez velké dávky moralizování a poučování. Norton famózní!!! Hodnocení: 85% ()

Vindemiatrix

Poměrně sugestivní pohled na rasismus jako svůdnou, ale ve svém jádru i důsledcích patologickou odpověď na některé společenské a osob(ost)ní problémy. Několik velmi silných scén (rodinný oběd s "židovským" učitelem) a kvalitní herecké výkony. Druhá půle, v níž se pozornost obrací k psychologickým motivům Nortonových (a Furlongových) názorů (resp. hlavně k jejich "vystřízlivění"), mi však přišla trochu "chtěná" a nepřesvědčivá, a nakonec vše vyústí do poněkud laciného konce. I když nápad s retrospektivním vyprávěním prostřednictvím eseje, jehož pointa má být závěrečnou scénou na záchodě zvýrazněna (a zřejmě zároveň zproblematizována), nebyl sám o sobě vůbec špatný. ()

Eksi

Film super, no nie dokonalý. Mrzí ma trochu rozporuplný záver. Jeden aj druhý Edward brilantne zvládli svoje postavy. ()

maratom

"život je moc krátkej na to abyste byl furt naštvanej". V této větě je hodně pravdy a budu si ji ještě dlouho pamatovat. Vynikající film. Norton s Furlongem se překonávají ()

P/\/EL

ha, obávám se, že by to neonáckové stejně nepochopili, ještě jim pustit verzi s titulkama, no...to...jedině s dabingem....a pak spát___neonáckové jsou vtipný, trošku nikdy neochopili, že nacismus byl hlavně pro Němce.....ale............sugestivní... ()

billcarson

Zakousni se do obrubníku a já ti ukopnu hlavu. Divoký západ 20 - 21. století. Indiány vystřídali černoši, a Santera hraje Norton potetovaný svastikou od hlavy až k patě. K dokonalosti chybí jenom kousek. přesto si myslím, že jestliže se někdo jako rasista utváří jen těžko se pak může změnit. Naše společnost je toho dokonalým důkazem. ()

ppfox

Syrově realisticky zpracovaný příběh na téma rasismus. Fantastický výkon Edwarda Nortona. Chybí jen trochu větší stopáž na konci filmu. Výborně ukázané nepříjemné téma. 5* ()