Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Eisenmann

V tomto případě se setkáváme s velice dobrým filmem, který je ale samozřejmě nakonec naprosto a okázale zabit svým morálním rozuzlením, které se už pro podobně epické záležitosti stává typickým. Dochází zde až k jakoby nutné, pokud možno snadno srozumitelné pro americkou diváckou obci, hyperventilaci symbolu usmíření. Takto poučen musím odebrat minimálně jednu hěvzdu. ()

raadec

Až se na tohle bude někdo dívat za 200 let, řekne si, tohle je dokument z historie, kdy se lidé dělili na černé a bílé a bude mu to připadat strašně nerealistické. Obrovský opak je pravdou, film je přímo naturalistický. Skvělý Norton, nechápu, že mu tu sošku nedali. Jinak tenhle film je bohužel opravdovým "kultem" mezi neonacisty a jinou populační havětí. Speciálně scénu se zakousnutím do patníku jsem slyšel citovat nejednoho bezmozka.. ()

StressMode

Příjemný překvapení. I přes hodnocení tady sem od toho moc neočekával. Asi sem nějakej předpojatej k Edwardu Nortonovi nebo co. Příběh je trošičku průhledne, ale strašně zajímavě vyprávěnej a napínavej.Člověk se cítí přesně tak v obraze jako herci na plátně, respektive postavy. Problém rasismu je tu pěkně vysvětlenej. Psychika a motivace lidí přidat se k takovým skupinám se dá napasovat na kde co, včetně aktuálních problémů v ČR. No a pak tu je snaha furt někam patřit. Bejt furt nasranej s jinýma lidma, který ani nemusí bejt nasraný ze stejnýho důvodu jako já, ale společnej cíl nás prostě spojí. Norton fakt v pohodě, hodil se tam skvěle. Furlong taky v pohodě. Svůj účel splnil. Trochu mě mrzí ten závěr. Má to sice svoje jasný poselství, ale člověk už je na tyhle konce tak nějak připravenej. Určitě můžu doporučit. ()

jerrik7

Někteří zde chválí kritiku „světa novodobého neonacistického svinstva“, jiní tvrdí, že „film vyznel lacinym a naivnim dojmem“, „podbízivá protirasistická propaganda“, „K uzoufání trapná agitka "lidí dobré vůle"“, „snaží se apelovat na city, ukázat, jak je ten rasismus a nenávist vůbec zlá, nacházeje lidskou dobrotu i na nejneočekávanějších místech. Neuvěřitelná porce primitivního sentimentu, slz, prázdných keců...“ Je mi úplně jedno, zda film oslavuje rasismus a fašismus, nebo naopak ukazuje jejich nesmyslnost. Pro mne je film jednou z realistických ukázek, jak bude vypadat naše evropská společnost, pokud vlády okamžitě nezastaví příliv imigrantů na Lampedusu a nepřestanou štědrými sociálními dávkami lákat další a další příliv imigrantů z exotických zemí a kultur. Pohlédneme-li na dějiny všech zemí, všech kontinentů a všech věků, zjistíme, že velká většina všech válek, povstání, krveprolití, masakrů, krvavých etnických čistek, teroristických útoků a pogromů se odehrávala jako následek soužití různých méně nebo více nesourodých národů, ras a kultur. Příkladů by byly tisíce. Krvavé řeže mezi Malajci a čínskou menšinou v Malajsii v letech 1950-1960, Pogromy na Cikány a Židy v Evropě po celá staletí evropské historie, krvavý masakr mezi Chorvaty, Muslimy a Srby v bosenské Srebrenici, masakry v Kosovu mezi Srby a Albánci, stále nenávistnější potyčky mezi Valony a Vlámy v dnešní Belgii, teroristické útoky Basků proti Španělům, nenávist mezi Řeky a Makedoncy v severním Řecku, hořící přistěhovalecká ghetta obývaná přistěhovalci z Magrebu, jako Clichy v Paříži v listopadu 2005 a v dalších velkých městech, opakované drancování v londýnských čtvrtích Tottenham, Enfield, Islington, Walthamstow, Waltham Forest a dokonce i na náměstí Oxford Circus v srpnu 2011, problémy se Sudetskými Němci v době první republiky končící masakry páchané Henleinovci po obsazení Sudet Hitlerem a nakonec masakry a vystěhováním Němců ze Sudet, děsivý osud evropských Židů, který vyvrcholil Osvětimí, masakry organizované židovským státem proti původním obyvatelům Palestiny a odvetné teroristické útoky Palestinců proti Židům. Pokračovat bychom mohli tisíci příkladů. Je tohle všechno rasismus? A pokud i třeba je, potřebujeme si podporou neřízeného přistěhovalectví za každou cenu připravovat v Evropě masakry další? Nestačí nám ty, které už teď opakovaně propukají v metropolích Západní Evropy? Idealisté a snílkové se snaží tvrdit, že to vše je sice pravda, ale že proti tomu musíme bojovat multikulturalismem, snášenlivostí a zásadou „ty po mě kamenem, já po tobě chlebem“. Jenomže realisté všech dob, včetně naší doby nejnovější vědí, že takhle to nefunguje. ()

Robino15996

Téma filmu veľmi pekná no o konečnej podobe sa to povedať nedá. Edward Norton to z veľkej časti zachraňuje no naopak Furlong mi príde veľmi nesympatický a celkovo mi kazí dojem z filmu, ktorý už aj tak mal svoje medzery. Celkovo hodnotím slabými 4 hviezdami. 70% ()

P@\/EL

Vynikající drama, jež velice povedeně ztvárňuje choulostivou problematiku rasismu ve Spojených státech. Moc se mi líbily vložené retrospektivní scény v ději, které pěkně krůček po krůčku odhalovaly podstatu celého příběhu. Rovněž atmosféra, ať u scén odehrávajících ve věznici nebo venku na svobodě, byla vykreslena bravůrně. Film má zkrátka silný příběh, který vás ještě dlouho po zhlednutí nutí o určitých věcech přemýšlet. ()

Drussus

I když jsem byl zpočátku docela zklamán, film si mě udržel a já mu dávám pět bodů, za naprosto dokonalý a pro mě nečekaný a vlastně taky otevřený závěr. Smutný film o tom jak se může dobrý člověk zkazit vlivem vnějších okolností a událostí. ()

tulakfelix

Velmi slabé. Stupidní děj, film plný nadávek, řvaní. Víceméně to samé (kromě háknkrojcu) je řečeno v Klubu rváčů, se stejným hercem, daleko líp. Zajímavé komentáře: Cervenak. ()

ssarka

tento film jsem viděla už hodně dávno a dodnes si pamatuji to "skousnutí okraje chodníku"...skvěle natočený film,naprosto syrový a reálný pohled na rasismus..po dodívání jsem to musela dost rozdýchávat..to by mělo být povinně pouštěno ve školách.. ()

PatrikU

Neskutečně reálné pojetí, dělá z tohoto filmu naprosto dokonalé dílo. Takovýto reálný pohled na rasismus jsem v jiném filmu ještě neviděl. A tento celek završuje asi životní role Edwarda Nortona.. ()

FauSSt

Jedna hviezda pre Nortona ktorý je ozaj skvelý herec,tiež som bol v šoku keď som vyšiel z kina ale dôvodom bolo že stupídny niggaz zastrelil Dannyho....film je číra fikcia ktorá nekorešponduje s tým ako to väčšina divákov pochopí...na míle vzdialené od reality.Pravda je že svet nieje černobiely ale scéna s chodníkom len poukazuje že "farmársky zákon" v USraely má tiež kopec nedostatkov!.... Romper Stomper je reálnejší pohlad na vec... ()

gizi

Výborně obsazené i zahrané, výborná režie, celkem realistický děj, člověk se na věci pak nedívá jen černobíle. 80%, 6.12.2015. ()

valdakubik

Neuveritelne jak kriminal dokaze zmenit cloveka! Jinak zajimava podivana. Videl jsem film asi po treti a pokazdy se nad tim zamyslim. Kazdou vterinu a kazdy moment tohoto snimku je proste dokonaly a nuti me premyslet. ()

Wez

Film o tom,jak je důležité milovat negry a jiné parazitující menšiny-neonacista se dostane do kriminálu,kde se skamarádí z negrem-a celé poučení z filmu???Jeden negr dobrej,tak jsou automaticky dobří všichni a je potřeba ty bělošské rasistické myšlenky za každou cenu vyhnat z hlavy-co na tom,že drtivá většina z nich jsou kriminálníci,dealeři drog,zloději a vrazi???Všichni jsme přece lidé...Tento film mi připadá,jako kdyby vznikl na politickou objednávku nějakých neziskovek nebo humanistů-neříkám,je skvěle natočen(ostatně židáci vždy oplývali penězi a tak si mohou dovolit ty nejdražší scénáristy,herce,režiséry a nevím co ještě),ale ruku na srdce-naše zkušenosti třeba s rómy nebo vietnamci jsou v podstatě stejné a kdo z nás kvůli pár dobrým cigánům(je mi přes 40 a za svůj život jsem se setkal asi tak z 10 dobrých,o rákosnících,kteří jen parazitují na společnosti a zaplavují ji svojí kriminalitou a nemocemi ani nemluvím)změní postoj na tuto(zatím)menšinu???Já tedy určitě ne-jako film tak 80%,jako multikulti propaganda odpad... ()

Thief

Film co dokáže i tomu nejzapřísáhlejšímu antifákovi že i ten největší "nácek" se může změnit a je to taky jen člověk 10/10. ()